click to return to 
Standish Home & Contents

The Church of St Wilfrid, Standish
in the County of
-- Lancashire --

click to return to Lancashire Home

Baptisms at St Wilfrid
in the Parish of Standish

Baptisms recorded in the Register for the years 1891 - 1900
Baptisms for the Years 1896 - 1900

Previous Page of Baptisms for 1891 - 1895

Baptism: 1 Jan 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ann Heyes - 4th Daughter of Peter Heyes & Martha
    Born: 7 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 100, Entry 800
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Jan 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Emily Andrews - 3rd Daughter of Robert Andrews & Margaret
    Born: 6 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Winder
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 101, Entry 801
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Jan 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Henry Radford - 1st Son of Eliza Elizabeth Radford
    Born: 3 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 101, Entry 802
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jan 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Howarth - 2nd Daughter of Jeffrey Howarth & Barbara
    Born: 27 Dec 1895
    Abode: Standish
    Occupation: Butcher
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 101, Entry 803
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jan 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Henry Bentham - 4th Son of Henry Bentham & Jane
    Born: 24 Dec 1895
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 101, Entry 804
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jan 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Percy Ainscough - 2nd Son of James Martland Ainscough & Jane
    Born: 6 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Upholsterer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 101, Entry 805
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jan 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Dorothy Best - 1st Daughter of James Kenny Best & Martha Alice
    Born: 15 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Clerk
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 101, Entry 806
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jan 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Ann Simm - 7th Daughter of Thomas Simm & Margaret
    Born: 14 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 101, Entry 807
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jan 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Henry Alexander Phipps - 2nd Son of George Phipps & Jemima
    Born: 16 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 101, Entry 808
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jan 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Bentham - 2nd Son of Robert Bentham & Ellen
    Born: 23 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 102, Entry 809
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jan 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Higham - 1st Daughter of Thomas Higham & Margaret Ellen
    Born: 23 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 102, Entry 810
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jan 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Prescott - 1st Daughter of William Prescott & Ann Jane
    Born: 11 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 102, Entry 811
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jan 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Millicent Powell - 3rd Daughter of George Powell & Rachel
    Born: 23 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Engineer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 102, Entry 812
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Feb 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ralph Rainford - 2nd Son of John Rainford & Mary
    Born: 23 Nov 1895
    Abode: Standish
    Occupation: Colliery Weighman
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 102, Entry 813
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Feb 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
George Martlew - 2nd Son of Thomas Martlew & Julia
    Born: 17 Jan 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 102, Entry 814
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Feb 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Molyneux - 2nd Daughter of Samuel Molyneux & Mary
    Born: 22 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 102, Entry 815
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Feb 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Esther Holcroft - 8th Daughter of Thomas Holcroft & Elizabeth
    Born: 31 Jan 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 102, Entry 816
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Feb 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Fred Bentham - 1st Son of William Bentham & Mary
    Born: 21 Jan 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Brewer
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 103, Entry 817
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Feb 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Holland - 5th Daughter of George Holland & Esther
    Born: 13 Jan 1896
    Abode: Shevington Moor Standish
    Occupation: Publican
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 103, Entry 818
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Feb 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Farrimond - 6th Son of Thomas Farrimond & Ellen
    Born: 7 Feb 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 103, Entry 819
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Feb 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lily Farrimond - 1st Daughter of Thomas Farrimond & Elizabeth
    Born: 23 Dec 1895
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 103, Entry 820
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Feb 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Robert Billingham - 2nd Son of Charles Billingham & Jane
    Born: 21 Feb 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 103, Entry 821
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Feb 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Ellen Dickinson - 1st Daughter of Thomas Dickinson & Mary
    Born: 19 Jan 1896
    Abode: Adlington
    Occupation: Bleacher
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 103, Entry 822
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ann Ryding - 2nd Daughter of John Ryding & Jane
    Born: 9 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 103, Entry 823
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Myers - 3rd Son of John Myers & Violet
    Born: 24 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 103, Entry 824
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ann Barlow - 2nd Daughter of Benjamin Barlow & Jane
    Born: 8 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 104, Entry 825
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Mar 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Thomas Cottle - 1st Son of Matthew James Cottle & Lizzie
    Born: 12 Nov 1895
    Abode: Shevington
    Occupation: Stone Mason
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 104, Entry 826
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Mar 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Sutton - 3rd Daughter of Luke Sutton & Ann
    Born: 1 Mar 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 104, Entry 827
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Mar 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Cunningham - 1st Son of William Cunningham & Elizabeth Ann
    Born: 22 Feb 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 104, Entry 828
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Mar 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Park - 2nd Daughter of Thomas Park & Eliza
    Born: 13 Mar 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 104, Entry 829
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Mar 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jessica Berry - 7th Daughter of John Berry & Mary
    Born: 20 Feb 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Colliery Fireman
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 104, Entry 830
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Mar 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Norburn - 6th Daughter of Charles Norburn & Ellen
    Born: 16 Feb 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Weighman
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 104, Entry 831
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Mar 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Kershaw - 1st Son of Thomas Kershaw & Mary
    Born: 4 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 104, Entry 832
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Mar 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Fairhurst - 8th Son of Richard Fairhurst & Ann
    Born: 9 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 105, Entry 833
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Mar 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Blan - 3rd Son of William Hamby Blan & Jane
    Born: 23 Feb
    Abode: Wigan
    Occupation: Fitter
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 105, Entry 834
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Mar 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Beatrice Pennington - 4th Daughter of Henry Pennington & Alice
    Born: 29 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Fireman
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 105, Entry 835
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Mar 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Robert Bibby - 5th Son of Thomas Bibby & Alice
    Born: 25 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 105, Entry 836
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Mar 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ethel Grounds - 3rd Daughter of John Grounds & Ellen
    Born: 25 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Brick Setter
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 105, Entry 837
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Mar 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Bimson - 3rd Daughter of James Henry Bimson & Mary
    Born: 18 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 105, Entry 838
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Apr 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frederick Leigh - 7th Son of John Leigh & Margaret
    Born: 3 Mar 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 105, Entry 839
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Apr 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Park - 6rd s of Benjamin Park & Ann Elizabeth
    Born: 10 Mar 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 105, Entry 840
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Apr 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Gaskell - 2nd Son of James Gaskell & Alice Ann
    Born: 17 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Bricklayer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 106, Entry 841
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Apr 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Joseph Tomlinson - 1st Son of Luke Tomlinson & Margaret
    Born: 25 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 106, Entry 842
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Apr 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ruth Heyes - 3rd Daughter of Thomas Heyes & Sarah Jane
    Born: 23 Apr 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 106, Entry 843
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Apr 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Ollerton - 1st Son of William Ollerton & Mary Jane
    Born: 29 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 106, Entry 844
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Apr 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Mason - 3rd Daughter of Samuel Mason & Mary
    Born: 22 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 106, Entry 845
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Apr 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ada Lythgoe Porter - 2nd Daughter of William Porter & Fanny
    Born: 9 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Mangler
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 106, Entry 846
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Apr 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Henry Ratcliffe - 2nd Son of James Ratcliffe & Edith
    Born: 29 Mar
    Abode: Haigh
    Occupation: Farmer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 106, Entry 847
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Isaac Mason - 4th Son of Edward Mason & Elizabeth Ellen
    Born: 27 Apr 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 106, Entry 848
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jessie Birchall - 5th Daughter of Joseph Birchall & Elizabeth
    Born: 27 Apr 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Bricklayer
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 107, Entry 849
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Finch - 2nd Daughter of William Finch & Helen
    Born: 25 Apr 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Grocer
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 107, Entry 850
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Nora Wilding - 1st Daughter of Edward Wilding & Ellen
    Born: 23 Apr 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Brewer
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 107, Entry 851
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Hitchen - 5th Daughter of Thomas Hitchen & Ruth
    Born: 23 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 107, Entry 852
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
May Farrimond - 2nd Daughter of William Farrimond & Alice
    Born: 3 May
    Abode: Standish
    Occupation: Carter
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 107, Entry 853
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Maggie Jane Sutton - 3rd Daughter of Richard Sutton & Elizabeth
    Born: 19 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Farm Labourer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 107, Entry 854
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Charles Brown - 2nd Son of Solomon Brown & Emily
    Born: 25 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 107, Entry 855
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Theresa Ashcroft - 3rd Daughter of George Ashcroft & Elizabeth
    Born: 19 May 1895
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 107, Entry 856
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith May Iball - [Child] of William Iball & Elizabeth
    Born: 12 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 108, Entry 857
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Bentham - 2nd Daughter of James Bentham & Margaret
    Born: 19 Mar 1896
    Abode: St. Georges, Wigan.
    Occupation: Engine Winder
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 108, Entry 858
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Wilfred Davies - 2nd Son of Margaret Davies
    Born: 7 Apr 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 108, Entry 859
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edward Davies - 1st Son of Mary Davies
    Born: 22 Apr 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 108, Entry 860
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Hilda Higham - 5th Daughter of William Higham & Mary Alice
    Born: 2 May 1896
    Abode: Shevington Moor Standish
    Occupation: Teamsman
    Baptised by: J. F. Harris Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 108, Entry 861
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Yates - 1st Son of Edward Yates & Mary Ellen
    Born: 19 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 108, Entry 862
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Cooper - 1st Son of Thomas Cooper & Jane
    Born: 26 Apr
    Abode: Coppull
    Occupation: Labourer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 108, Entry 863
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Charnock - 2nd Son of Richard Charnock & Eleanor Rebecca
    Born: 26 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Clerk
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 108, Entry 864
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 May 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Ellen Hodson - 1st Daughter of Edward Hodson & Charlotte
    Born: 25 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 109, Entry 865
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Jun 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
May Hulme - 4th Daughter of James Hulme & Ellen
    Born: 9 May
    Abode: Worthington
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 109, Entry 866
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Jun 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Baxendale - 2nd Son of Peter Baxendale & Ellen
    Born: 13 May
    Abode: Almond Brook
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 109, Entry 867
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jun 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Rachel Kay - 3rd Daughter of Peter Kay & Cecily
    Born: 16 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 109, Entry 868
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jun 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Ellen Mason - 1st Daughter of Louisa Jane Mason
    Born: 31 May
    Abode: Standish
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 109, Entry 869
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jun 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Critchley - 3rd Daughter of William Critchley & Jane
    Born: 29 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 109, Entry 870
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jun 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Emily Bentham - 2nd Daughter of Thomas Bentham & Mary
    Born: 26 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 109, Entry 871
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jun 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Wilding - 2nd Son of Walter Wilding & Jane
    Born: 30 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 109, Entry 872
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jun 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Roper - 3rd Daughter of Henry Roper & Eliza
    Born: 19 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 110, Entry 873
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jun 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Gilbert Hargreaves - 3rd Son of James Hargreaves & Elizabeth
    Born: 16 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 110, Entry 874
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jun 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Seal - 2nd Son of William Seal & Charlotte Elizabeth
    Born: 4 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 110, Entry 875
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Norman Bentham Howard - 5th Son of John Howard & Elizabeth
    Born: 7 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Bupher
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 110, Entry 876
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Walter Green - 7th Son of John Green & Elizabeth
    Born: 7 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Stoker
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 110, Entry 877
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Fanny Lowton - 8th Daughter of Aaron Lowton & Mary Jane
    Born: 12 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 110, Entry 878
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Susan Worthington - 10th Daughter of Thomas Worthington & Susan
    Born: 8 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 110, Entry 879
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith May Lewis - 3rd Daughter of John Lewis & Kate
    Born: 25 May
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 110, Entry 880
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Rachel Davies - 1st Daughter of Susannah Davies
    Born: 21 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 111, Entry 881
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Roland John Whittle Crossley - 1st Son of John Crossley & Mary Ellen
    Born: 30 May
    Abode: Oldham
    Occupation: Cottom Trimmer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 111, Entry 882
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Dawber - 2nd Daughter of Thomas Dawber & Elizabeth
    Born: 12 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 111, Entry 883
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
May Marrow - 1st Daughter of Thomas Marrow & Mary
    Born: 6 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Carter
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 111, Entry 884
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Jones - 4th Son of Thomas Jones & Mary
    Born: 23 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 111, Entry 885
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Albert Potter - 1st Son of Harper Potter & Mary Ellen
    Born: 8 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Hooker-on
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 111, Entry 886
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frederick Critchley - 1st Son of James Critchley & Mary Ellen
    Born: 8 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 111, Entry 887
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Percy Forshaw - 2nd Son of John Forshaw & Florence Alice
    Born: 30 Jun
    Abode: Wigan
    Occupation: Butler
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 111, Entry 888
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Morris - 1st Daughter of Robert Morris & Ellen
    Born: 14 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 112, Entry 889
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Albert Eccleston - 1st Son of Alice Eccleston
    Born: 13 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 112, Entry 890
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jul 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lillie Baldwin - 4th Daughter of Joseph Baldwin & Alice
    Born: 24 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 112, Entry 891
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Aug 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Lucas - 1st Daughter of John Lucas & Mary
    Born: 27 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 112, Entry 892
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Aug 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Clarke - 5th Daughter of James Clarke & Frances Ellen
    Born: 17 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Contractor
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 112, Entry 893
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Aug 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Topping - 2nd Son of Isaac Topping & Alice
    Born: 5 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 112, Entry 894
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Aug 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Clowes - 1st Daughter of Richard Clowes & Mary Ellen
    Born: 19 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 112, Entry 895
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Aug 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Percy Arstall - 3rd Son of James Arstall & Annie
    Born: 24 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 112, Entry 896
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Aug 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alfred Rigby - 2nd Son of Richard Rigby & Ada Maria
    Born: 31 Jul
    Abode: Haigh
    Occupation: Packer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 113, Entry 897
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Aug 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Stanley Gordon Mason - 3rd Son of Elizabeth Mason
    Born: 5 Jun
    Abode: Standish
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 113, Entry 898
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Aug 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Nelly Ball - 2nd Daughter of John Ball & Sarah Ann
    Born: 22 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Teamsman
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 113, Entry 899
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Aug 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Finney - 1st Daughter of John Finney & Esther Ann
    Born: 24 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 113, Entry 900
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Aug 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joe Bentham - 2nd Son of Stephen Bentham & Elizabeth
    Born: 30 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 113, Entry 901
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Aug 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Dawber - 3rd Daughter of John Dawber & Margaret
    Born: 4 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 113, Entry 902
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Aug 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Jane Farrimond - 1st Daughter of Polly Farrimond
    Born: 23 Jul
    Abode: Standish
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 113, Entry 903
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Sep 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Maud Harrison - 2nd Daughter of Richard Harrison & Elizabeth
    Born: 27 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 113, Entry 904
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Sep 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Susan Tranter - 2nd Daughter of James Tranter & Mary
    Born: 11 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 114, Entry 905
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Sep 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Beckett - 3rd Son of Robert Beckett & Clara
    Born: 24 Jun
    Abode: Haigh
    Occupation: Mangler
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 114, Entry 906
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Sep 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Stanley Ollerton - 1st Son of John William Ollerton & Mary
    Born: 26 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 114, Entry 907
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Sep 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Jane Lowton - 1st Daughter of Thomas Lowton & Martha Jane
    Born: 3 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 114, Entry 908
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Sep 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Ollerton - 2nd Son of William Ollerton & Sarah Ann
    Born: 17 Aug
    Abode: Coppull
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 114, Entry 909
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Sep 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Esther Valentine - 5th Daughter of John Valentine & Margaret
    Born: 10 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 114, Entry 910
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Sep 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Harry Walker - 2nd Son of Thomas Walker & Elizabeth
    Born: 7 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Colliery Clerk
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 114, Entry 911
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Oct 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Pennington - 3rd Son of John Pennington & Mary
    Born: 16 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Brakesman
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 114, Entry 912
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Oct 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Gilbert Greenall - 1st Son of Henry Greenall & Elizabeth
    Born: 2 Oct
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 115, Entry 913
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Oct 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Harold Falconbridge - 1st Son of Frederick Falconbridge & Florence
    Born: 19 Sep
    Abode: Worthington
    Occupation: Gardener
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 115, Entry 914
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Oct 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Bithell - 1st Daughter of James Bithell & Mary
    Born: 15 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Engine tenter
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 115, Entry 915
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Oct 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Cornelius Worthington - 2nd Son of John Worthington & Kezia
    Born: 21 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 115, Entry 916
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Oct 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Henry Davenport - 2nd Son of Peter Davenport & Elizabeth
    Born: 12 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 115, Entry 917
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Oct 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith Roby - 1st Daughter of Robert Roby & Margaret
    Born: 5 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 115, Entry 918
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Oct 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ernest Marsden - 1st Son of Joshua Marsden & Ellen
    Born: 28 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Colliery Weighman
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 115, Entry 919
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Oct 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Wilson - 2nd Son of Charles Wilson & Ellen
    Born: 25 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 115, Entry 920
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Oct 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
May Russell - 2nd Daughter of Frederick Russell & Margaret
    Born: 25 Sep
    Abode: Burscough Bridge
    Occupation: Clogger
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 116, Entry 921
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Oct 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Ellen Baxendale - 3rd Daughter of William Baxendale & Elizabeth Ann
    Born: 26 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 116, Entry 922
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Oct 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Walter Aspinall - 1st Son of Albert Aspinall & Emily
    Born: 4 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 116, Entry 923
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Nov 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arthur Finch - 3rd Son of James Finch & Ellen
    Born: 18 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 116, Entry 924
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Nov 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Isabella Finch - 2nd Daughter of Andrew Finch & Jane
    Born: 7 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 116, Entry 925
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Nov 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Ollerton - 1st Daughter of Walter Ollerton & Frances
    Born: 24 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 116, Entry 926
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Nov 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Harry Mason - 2nd Son of John Mason & Jane
    Born: 31 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 116, Entry 927
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Nov 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Makinson - 1st Son of Seth Makinson & Jane
    Born: 24 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 116, Entry 928
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Nov 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Violet Edwards - 3rd Daughter of Evan Edwards & Emily
    Born: 11 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Carter
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 117, Entry 929
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Nov 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Florence Mason - 2nd Daughter of Thomas Mason & Ellen
    Born: 1 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Banksman
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 117, Entry 930
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Nov 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Mort - 1st Daughter of Alfred Mort & Annie
    Born: 3 Oct
    Abode: Worthington
    Occupation: Fireman
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 117, Entry 931
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Nov 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Demings - 4th Son of James Demings & Ellen
    Born: 22 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Barber
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 117, Entry 932
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Nov 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Walter Morris - 1st Son of Luke Morris & Margaret
    Born: 9 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 117, Entry 933
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Price - 1st Son of John Price & Mary Jane
    Born: 26 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 117, Entry 934
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Jane Bibby - 1st Daughter of Edward Bibby & Mary
    Born: 9 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 117, Entry 935
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Elizabeth Roby - 1st Daughter of John Thomas Roby & Elizabeth Agnes
    Born: 3 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 117, Entry 936
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Bessie Thew - 1st Daughter of Thomas Henry Thew & Annie Maria
    Born: 20 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Butcher
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 118, Entry 937
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Allen Ashworth - 2nd Son of Frank Ashworth & Harriet
    Born: 7 Nov
    Abode: Haigh
    Occupation: Mechanic
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 118, Entry 938
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Farnworth - 1st Son of Albert Farnworth & Annie
    Born: 9 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Assistant Jeweller
    Notes: P
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 118, Entry 939
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Morris - 2nd Daughter of Matthew Morris & Elizabeth
    Born: 18 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 118, Entry 940
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Ann Almond - 6th Daughter of Richard Almond & Elizabeth Ann
    Born: 26 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 118, Entry 941
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Eccleston - 1st Daughter of William Eccleston & Jane
    Born: 3 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 118, Entry 942
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Chadwick - 1st Son of John Chadwick & Mary
    Born: 22 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Butcher
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 118, Entry 943
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Violet Hannah Aspden - 2nd Daughter of William James Aspden & Alice
    Born: 12 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Policeman
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 118, Entry 944
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Wignall - 3rd Daughter of George Wignall & Ann
    Born: 30 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 119, Entry 945
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Ellen Stringfellow - 2nd Daughter of William Stringfellow & Ellen
    Born: 18 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 119, Entry 946
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John William Price - 2nd Son of James Price & Betsy
    Born: 28 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 119, Entry 947
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Myers - 2nd Son of James Myers & Jane Alice
    Born: 9 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 119, Entry 948
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Sheffield - 2nd Son of Elizabeth Sheffield
    Born: 5 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Servant
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 119, Entry 949
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Fanny Ellen Eastham - 1st Daughter of Thomas Eastham & Alice
    Born: 9 Nov
    Abode: Coppull
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 119, Entry 950
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Edwin Ashurst - 3rd Son of John Ashurst & Ellen Elizabeth
    Born: 13 Nov
    Abode: Wigan
    Occupation: Joiner
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 119, Entry 951
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Morris - 1st Son of Thomas Morris & Charlotte
    Born: 4 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 119, Entry 952
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Horace Tomlinson - 1st Son of Ruth Tomlinson
    Born: 17 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Domestic Servant
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 120, Entry 953
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Dorothy Eliza Hellings - 1st Daughter of William Hellings & Mary
    Born: 6 Nov
    Abode: Haigh
    Occupation: Gardener
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 120, Entry 954
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Cyril Fisher - 2nd Son of James Fisher & Jemima
    Born: 2 Nov
    Abode: Haigh
    Occupation: Bleacher
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 120, Entry 955
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Eliza Cookson - 3rd Daughter of Thomas Cookson & Hannah
    Born: 6 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 120, Entry 956
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Dec 1896 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Isaac Hunter - 1st Son of James Hunter & Elizabeth
    Born: 2 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 120, Entry 957
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Jan 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Leigh - 3rd Son of William Leigh & Harriet
    Born: 22 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 120, Entry 958
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Jan 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Ralphs - 3rd Daughter of Henry Ralphs & Mary
    Born: 5 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 120, Entry 959
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Jan 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Ryder - 2nd Son of John William Ryder & Jane Ann
    Born: 30 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 120, Entry 960
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Jan 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Esther Howard - 1st Daughter of Robert Howard & Ellen
    Born: 21 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 121, Entry 961
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Jan 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ernest Trafford Bannister - 3rd Son of Thomas Bannister & Hannah
    Born: 28 Dec
    Abode: Coppull
    Occupation: Underlooker
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 121, Entry 962
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jan 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ernest Corless Tranter - 1st Son of Edward Tranter & Mary Elizabeth
    Born: 7 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Dyer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 121, Entry 963
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jan 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Moss - 2nd Son of Thomas Moss & Esther
    Born: 17 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 121, Entry 964
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jan 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Ann Lowton - 3rd Daughter of James Lowton & Nancy
    Born: 18 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 121, Entry 965
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jan 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Lucas - 2nd Son of Joseph Lucas & Catherine
    Born: 24 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 121, Entry 966
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jan 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Clara Makinson - 1st Daughter of Peter Makinson & Mary
    Born: 25 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 121, Entry 967
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jan 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Theresa West - 5th Daughter of Edward West & Mary Jane
    Born: 17 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 121, Entry 968
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Deakin - 1st Son of Annie Deakin
    Born: 31 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 122, Entry 969
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Samuel Norris - 6th Son of Robert Norris & Alice
    Born: 16 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 122, Entry 970
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Percy Cottle - 2nd Son of Matthew James Cottle & Lizzie
    Born: 28 Jan 1896
    Abode: Shevington
    Occupation: Stone Mason
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 122, Entry 971
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Almond Simm - 1st Daughter of Thomas Simm & Emily
    Born: 18 Dec 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Draper
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 122, Entry 972
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Harry Atherton - 4th Son of James Atherton & Charlotte
    Born: 11 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Engine tenter
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 122, Entry 973
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Norman Chamberlain - 1st Son of Thomas Chamberlain & Mary Harriett
    Born: 21 Dec 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Painter
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 122, Entry 974
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frederick Gillibrand - 1st Son of Frederick Gillibrand & Sarah
    Born: 22 Dec 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Grocer
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 122, Entry 975
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Betsy Smedley - 4th Daughter of John Smedley & Betsy
    Born: 1 Dec 1896
    Abode: Standish
    Occupation: Gardener
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 122, Entry 976
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Barbara Largue Milton - 3rd Daughter of James Milton & Mary Jane
    Born: 14 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Teamsman
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 123, Entry 977
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Gertrude Amelia Wyatt - 2nd Daughter of James Wyatt & Sarah Jane
    Born: 22 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Joiner
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 123, Entry 978
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Fred Warburton - 3rd Son of Samuel Warburton & Julia Sarah
    Born: 31 Jan
    Abode: Coppull
    Occupation: Innkeeper
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 123, Entry 979
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Beatrice Sophia Wellman - 3rd Daughter of Charles Wellman & Sophia
    Born: 30 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 123, Entry 980
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Agnes Mather - 2nd Daughter of Thomas Mather & Ann
    Born: 30 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 123, Entry 981
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Agnes Huxley - 5th Daughter of Joseph Huxley & Emily
    Born: 29 Dec 1896
    Abode: Worthington Standish
    Occupation: Carter
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 123, Entry 982
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Robert Fisher - 3rd Son of William Fisher & Elizabeth
    Born: 23 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 123, Entry 983
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Preston - 1st Son of Abraham Preston & Mary Ann
    Born: 31 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 123, Entry 984
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frederick Smith - 3rd Son of Mary Smith
    Born: 5 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 124, Entry 985
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Marrow - 1st Daughter of John Marrow & Ann
    Born: 14 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 124, Entry 986
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Roper - 3rd Son of James Roper & Elizabeth
    Born: 13 Jan
    Abode: Haigh
    Occupation: Finisher
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 124, Entry 987
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
George Henry McCartney - 5th Son of Thomas McCartney & Jane
    Born: 29 Jan
    Abode: Haigh
    Occupation: Labourer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 124, Entry 988
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Feb 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Percy Marsden - 1st Son of John Marsden & Mary Ellen
    Born: 28 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Joiner
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 124, Entry 989
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jessie Farrimond - 3rd Daughter of Richard Farrimond & Elizabeth
    Born: 25 Feb
    Abode: Worthington
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 124, Entry 990
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard William Chadwick - 1st Son of James William Frederick Augustus Chadwick & Alice Edith
    Born: 26 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Butcher
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 124, Entry 991
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Frances Bentham - 2nd Daughter of Edward Bentham & Florence
    Born: 25 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 124, Entry 992
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Bentham - 5th Son of John Bentham & Mary
    Born: 19 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: R. P.
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 125, Entry 993
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Walker - 1st Daughter of Samuel Walker & Mary Jane
    Born: 30 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 125, Entry 994
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jessie Barnes - 1st Daughter of William Barnes & Martha
    Born: 3 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Joiner
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 125, Entry 995
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Ann Cockram - 1st Daughter of Samuel Cockram & Mary
    Born: 3 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 125, Entry 996
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Rylands - 1st Son of Fred Rylands & Mary
    Born: 2 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 125, Entry 997
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Bentham - 3rd Son of Thomas Bentham & Mary
    Born: 3 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 125, Entry 998
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Henry Pilkington - 2nd Son of Joseph Pilkington & Mary Ellen
    Born: 12 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 125, Entry 999
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lily Smith - 2nd Daughter of Robert Smith & Elizabeth
    Born: 6 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 125, Entry 1000
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Emma Valentine - 2nd Daughter of John Thomas Valentine & Jane
    Born: 14 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Bleacher
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 126, Entry 1001
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Emma Ashcroft - 4th Daughter of James Ashcroft & Elizabeth
    Born: 16 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 126, Entry 1002
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Mar 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Harold Morris - 1st Son of Luke Morris & Jane Ann
    Born: 12 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 126, Entry 1003
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Apr 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Marsh - 1st Son of John Marsh & Charlotte
    Born: 12 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 126, Entry 1004
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Apr 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Hannah Greenall - 2nd Daughter of Edward Greenall & Hannah
    Born: 7 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 126, Entry 1005
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Apr 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Noel Gray - 2nd Son of William Gray & Betsy
    Born: 4 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Lamp Cleaner
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 126, Entry 1006
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Apr 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Booth - 8th Daughter of Robert Booth & Margaret
    Born: 8 Mar
    Abode: Coppull
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 126, Entry 1007
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Apr 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Whitter - 2nd Son of Joseph Whitter & Agnes
    Born: 20 Feb
    Abode: Haigh
    Occupation: Engineman
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 126, Entry 1008
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Apr 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Linford - 3rd Son of Robert Linford & Harriet Maria
    Born: 10 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: [Twin] Received into the Church by J. Appleyard
    Baptised by: J. H. Wilson
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 127, Entry 1009
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Apr 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Robert Linford - 4th Son of Robert Linford & Harriet Maria
    Born: 10 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: [Twin] Received into the Church by J. Appleyard
    Baptised by: J. H. Wilson
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 127, Entry 1010
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 May 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Amy Bibby - 3rd Daughter of John Bibby & Sarah Ann
    Born: 15 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 127, Entry 1011
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 May 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mildred Grounds - 5th Daughter of James Grounds & Annie
    Born: 30 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Packer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 127, Entry 1012
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 May 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Esther Trafford - 4th Daughter of James Trafford & Ann
    Born: 23 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 127, Entry 1013
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 May 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
May Heyes - 5th Daughter of Peter Heyes & Martha
    Born: 4 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 127, Entry 1014
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 May 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Ann Harrison - 5th Daughter of John Henry Harrison & Dorothy
    Born: 6 May
    Abode: Worthington
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 127, Entry 1015
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 May 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Frances Allen - 3rd Son of Amos Allen & Mary Jane
    Born: 2 May
    Abode: Standish
    Occupation: Fruiterer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 127, Entry 1016
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 May 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Thomas Harrison - 6th Son of Thomas Harrison & Mary Ellen
    Born: 18 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 128, Entry 1017
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 May 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith May Finney - 2nd Daughter of William Finney & Jane Ann
    Born: 18 May
    Abode: Standish
    Occupation: Chargeman
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 128, Entry 1018
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 May 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Gerald Augustus Finch - 1st Son of James Finch & Harriet
    Born: 25 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Carpenter
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 128, Entry 1019
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Shepherd - 5th Daughter of Edward Shepherd & Elizabeth Ann
    Born: 9 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Surveyor
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 128, Entry 1020
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Green - 2nd Son of Samuel Green & Mary
    Born: 20 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Fireman
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 128, Entry 1021
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Lythgoe - 3rd Son of Joseph Lythgoe & Susannah
    Born: 3 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 128, Entry 1022
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Beatrice Culshaw - 3rd Daughter of William Culshaw & Margaret
    Born: 1 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 128, Entry 1023
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Isaac Mason - 3rd Son of George Edward Mason & Ann
    Born: 19 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 128, Entry 1024
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Foster - 3rd Daughter of Abel Foster & Esther
    Born: 27 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 129, Entry 1025
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Charles William Brown - 2nd Son of Peter Brown & Isabella
    Born: 9 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Plumber
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 129, Entry 1026
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Henry Ashcroft Chadwick - 5th Son of William Chadwick & Elizabeth
    Born: 29 May
    Abode: Mossy Lea
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 129, Entry 1027
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Wilfrid Turner - 4th Son of Samuel Turner & Ann
    Born: 9 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 129, Entry 1028
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Leonard Critchley - 2nd Son of Stephen Critchley & Esther
    Born: 1 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 129, Entry 1029
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frederick Gregson - 4th Son of James Gregson & Margaret
    Born: 29 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 129, Entry 1030
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Hilda May Lea - 1st Daughter of James Lea & Mary Annie
    Born: 2 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 129, Entry 1031
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Allan Dowey Worrell - 2nd Son of Thomas Worrell & Mary Jane
    Born: 17 May
    Abode: Standish
    Occupation: Fireman
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 129, Entry 1032
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lily Tomlinson - 1st Daughter of James Tomlinson & Ellen
    Born: 29 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 130, Entry 1033
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Ann Lowton - 2nd Daughter of Thomas Lowton & Martha
    Born: 16 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 130, Entry 1034
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mabel Victoria Turner - 2nd Daughter of Geoffrey Turner & Kate
    Born: 15 May
    Abode: Standish
    Occupation: Carter
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 130, Entry 1035
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mabel Marsden - 1st Daughter of Joshua Marsden & Elizabeth
    Born: 22 May
    Abode: Standish
    Occupation: Joiner
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 130, Entry 1036
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Topping - 5th Son of William Topping & Alice
    Born: 12 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 130, Entry 1037
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Emily Baxendale - 4th Daughter of James Baxendale & Mary Ann
    Born: 2 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 130, Entry 1038
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Edith Atherton - 2nd Daughter of Henry Atherton & Dorothy
    Born: 11 Jun
    Abode: Worthington
    Occupation: Innkeeper
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 130, Entry 1039
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Peter Finch - 3rd Son of William Finch & Sarah
    Born: 23 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 130, Entry 1040
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Sharples - 1st Daughter of John Thomas Sharples & Elizabeth
    Born: 23 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Bleacher
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 131, Entry 1041
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Gregson - 5th Son of Thomas Gregson & Mary Ellen
    Born: 25 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 131, Entry 1042
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Brown - 5th Daughter of Walter Brown & Sarah
    Born: 28 Jun
    Abode: Shevington Moor
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 131, Entry 1043
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Herbert Iball - 7th s of William Iball & Elizabeth
    Born: 14 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 131, Entry 1044
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Sutton - 3rd Daughter of Luke Sutton & Ann
    Born: 20 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Farm Labourer
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 131, Entry 1045
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Yates - 2nd Son of Edward Yates & Mary Ellen
    Born: 15 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 131, Entry 1046
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ethel Harrison - Daughter of Thomas Harrison & Catherine
    Born: 7 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 131, Entry 1047
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Ann Tickle - 5th Daughter of John Tickle & Sarah
    Born: 13 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 131, Entry 1048
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jun 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Ball - 1st Son of William Ball & Margaret
    Born: 10 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 132, Entry 1049
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Aug 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Hugh Banks - 3rd Son of Esther Banks
    Born: 24 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 132, Entry 1050
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Aug 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
George Bentham - 1st Son of Annie Bentham
    Born: 31 Jul
    Abode: Standish
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 132, Entry 1051
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Aug 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Ann Pennington - 1st Daughter of Thomas Pennington & Alice
    Born: 14 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Brakesman
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 132, Entry 1052
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Aug 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Cooper - 2nd Son of Thomas Cooper & Jane
    Born: 1 Aug
    Abode: Coppull
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 132, Entry 1053
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Aug 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Edwin Lythgoe Porter - 2nd Son of William Porter & Fanny
    Born: 4 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Calenderer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 132, Entry 1054
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Aug 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Dinah Sharrock - 2nd Daughter of John Sharrock & Ellen Ann
    Born: 28 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 132, Entry 1055
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Aug 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Leonard Winter - 2nd Son of John Winter & Elizabeth
    Born: 23 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Gardener
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 132, Entry 1056
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Wilhelmina Leigh - 1st Daughter of Richard Leigh & Margaret
    Born: 12 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 133, Entry 1057
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Florrie Simpson - 2nd Daughter of Robert Simpson & Sarah
    Born: 20 Jul
    Abode: Coppull
    Occupation: Police Constable
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 133, Entry 1058
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Harry Young - 5th Son of James Young & Elizabeth
    Born: 2 May
    Abode: Haigh
    Occupation: Packer
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 133, Entry 1059
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Pilkington - 1st Son of Ellen Pilkington
    Born: 2 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 133, Entry 1060
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ethel Robinson - 3rd Daughter of Thomas Robinson & Ann
    Born: 17 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 133, Entry 1061
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arthur Hitchen - 7th s of James Hitchen & Alice
    Born: 18 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Fireman
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 133, Entry 1062
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Halton - 1st Daughter of Thomas Henry Halton & Mary Elizabeth
    Born: 28 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 133, Entry 1063
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Gertrude Tyrer - 6th Daughter of Edward Tyrer & Mary
    Born: 21 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Winder
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 133, Entry 1064
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Disley - 7th d of William Disley & Mary Jane
    Born: 15 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 134, Entry 1065
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Higham - 6th Daughter of William Higham & Mary Alice
    Born: 27 Aug
    Abode: Shevington Moor
    Occupation: Teamsman
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 134, Entry 1066
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frank Ratcliffe - 3rd Son of James Ratcliffe & Edith
    Born: 12 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Notes: P
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 134, Entry 1067
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Preston - 1st Daughter of Richard Preston & Eliza Elizabeth
    Born: 7 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 134, Entry 1068
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joel Taylor - 1st Son of Richard Taylor & Elizabeth
    Born: 8 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Platelayer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 134, Entry 1069
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arthur Crankshaw - 2nd Son of James Almond Crankshaw & Jane
    Born: 4 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Butcher
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 134, Entry 1070
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lydia Robinson - 1st Daughter of Ellen Robinson
    Born: 18 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 134, Entry 1071
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Dorothy Constance Lea - 2nd Daughter of Albert Burgess Lea & Agnes Mary
    Born: 14 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Milkman
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 134, Entry 1072
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Stanley Marrow - 2nd Son of Thomas Marrow & Mary
    Born: 10 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Carter
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 135, Entry 1073
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Sep 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Gertrude Shaw - 2nd Daughter of Robert Shaw & Margaret Appleton
    Born: 29 Jun
    Abode: Haigh
    Occupation: Gardener
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 135, Entry 1074
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edwin Radford - 2nd Son of Emily Radford
    Born: 23 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 135, Entry 1075
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Nightingale - 1st Daughter of William Nightingale & Esther
    Born: 11 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 135, Entry 1076
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lavinia Lythgoe - 1st Daughter of Joshua Lythgoe & Mary Ann
    Born: 19 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 135, Entry 1077
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Willia, Topping - 4th Son of Isaac Topping & Alice
    Born: 28 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 135, Entry 1078
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Davies - 3rd Son of Margaret Davies
    Born: 8 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 135, Entry 1079
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Woods - 3rd Daughter of William Woods & Elizabeth
    Born: Sep
    Abode: Coppull
    Occupation: Collier
    Notes: [day of birth crossed out]
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 135, Entry 1080
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Park - 3rd Son of Thomas Park & Eliza
    Born: 28 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 136, Entry 1081
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Rigby - 1st Daughter of William Rigby & Elizabeth
    Born: 3 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 136, Entry 1082
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Ashcroft - 5th Son of George Ashcroft & Elizabeth
    Born: 11 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 136, Entry 1083
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas William Cunningham - 2nd Son of William Cunningham & Elizabeth Ann
    Born: 8 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 136, Entry 1084
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Ellen Baxendale - 2nd Daughter of James Baxendale & Ann
    Born: 26 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Dateller
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 136, Entry 1085
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ethel Eccleston - 1st Daughter of Elizabeth Eccleston
    Born: 23 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 136, Entry 1086
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jasmin Billingham - 1st Daughter of Jane Billingham
    Born: 13 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 136, Entry 1087
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Harry Marsden - 2nd Son of Joseph Marsden & Louisa Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 136, Entry 1088
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lily Greenacre - [Child] of Richard Greenacre & Flora
    Born: 20 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Coachman
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 137, Entry 1089
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Oct 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Hilda Bentham - [Child] of Stephen Bentham & Elizabeth
    Born: 26 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 137, Entry 1090
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Nov 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith Eastham - 5th Daughter of Thomas Eastham & Ann
    Born: 13 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 137, Entry 1091
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Nov 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Winstanley - 5th Son of Henry Winstanley & Sarah
    Born: 13 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 137, Entry 1092
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Nov 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Hooson - 3rd Daughter of Edward Hooson & Ellen
    Born: 21 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Contractor
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 137, Entry 1093
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Nov 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Alice Harrison - 1st Daughter of John Harrison & Kate
    Born: 25 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 137, Entry 1094
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Nov 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Martlew - 3rd Son of Thomas Martlew & Julia Sarah
    Born: 3 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 137, Entry 1095
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Nov 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Cecily Lowton - 1st Daughter of Margaret Ellen Lowton
    Born: 6 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 137, Entry 1096
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Nov 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Florence Ann Higham - 2nd Daughter of Thomas Higham & Margaret Ellen
    Born: 20 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Notes: [Twin] Private
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 138, Entry 1097
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Nov 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
George Higham - 2nd Son of Thomas Higham & Margaret Ellen
    Born: 20 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Notes: [Twin] Private
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 138, Entry 1098
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Nov 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ethel Critchley - 2nd Daughter of George Critchley & Alice Ann
    Born: 3 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 138, Entry 1099
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Nov 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Dorothy Ogden - 3rd Daughter of James Ogden & Margaret Ogden
    Born: 15 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 138, Entry 1100
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Ollerton - 3rd Son of Walter Ollerton & Frances
    Born: 18 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 138, Entry 1101
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Nov 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Bertha Ashcroft - 3rd Daughter of James Ashcroft & Esther
    Born: 29 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Miner
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 138, Entry 1102
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Nov 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Harold Bimson - 1st Son of James Henry Bimson & Mary
    Born: 15 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 138, Entry 1103
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Alice Roby - 3rd Daughter of Robert Roby & Margaret Ann
    Born: 9 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 138, Entry 1104
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Lee - 1st Son of John Lee & Ellen
    Born: 15 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: Private
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 139, Entry 1105
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Robert Cecil Rhodes - 1st Son of Edwin Rhodes & Esther Eliza
    Born: 23 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Police Constable
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 139, Entry 1106
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Robinson - 4th Son of James Robinson & Sarah Ann
    Born: 16 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 139, Entry 1107
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Brown - 2nd Son of John Brown & Theresa
    Born: 13 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 139, Entry 1108
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Peter Howard - 2nd Son of Robert Howard & Ellen
    Born: 12 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Bleacher
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 139, Entry 1109
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Emily Marsden - 1st Daughter of Thomas Albert Marsden & Mary Ellen
    Born: 27 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Joiner
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 139, Entry 1110
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Olive Mason - 2nd Daughter of William James Mason & Catherine
    Born: 20 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 139, Entry 1111
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Robert Farrimond - 1st Son of Thomas Farrimond & Elizabeth
    Born: 19 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 139, Entry 1112
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Ann Lowe - 1st Daughter of John Lowe & Alice Emma
    Born: 20 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 140, Entry 1113
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Farrimond - 3rd Son of James Farrimond & Ann
    Born: 10 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 140, Entry 1114
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arthur White - 1st Son of Alice White
    Abode: Chorley
    Occupation: Servant
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 140, Entry 1115
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Ryding - 5th Son of Richard Ryding & Jane Elizabeth
    Born: 15 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 140, Entry 1116
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arthur Farrimond - 1st Son of James Farrimond & Mary Alice
    Born: 29 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 140, Entry 1117
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Pennington - 3rd Son of Walter Pennington & Ellen
    Born: 20 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 140, Entry 1118
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Pennington - 1st Daughter of David Pennington & Margaret Ellen
    Born: 9 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 140, Entry 1119
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Southern - 1st Daughter of Henry Southern & Anna
    Born: 17 Nov
    Abode: Coppull
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 140, Entry 1120
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Bertha Harrison Milner - 1st Daughter of James Milner & Martha
    Born: 8 Nov
    Abode: Blackrod
    Occupation: Joiner
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 141, Entry 1121
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Wilson - 1st Son of Joseph Wilson & Annie
    Born: 8 Aug
    Abode: Worthington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 141, Entry 1122
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellis Pollitt - 2nd Son of Mary Ann Pollitt
    Born: 15 Dec
    Abode: Standish
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 141, Entry 1123
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ralph Eastham - 3rd Son of James Eastham & Isabella
    Born: 8 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 141, Entry 1124
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Dec 1897 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Solomon Brown - 3rd Son of Solomon Brown & Emily
    Born: 3 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 141, Entry 1125
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Jan 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Finch - 1st Daughter of John Thomas Finch & Mary Ellen
    Born: 17 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Shop keeper
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 141, Entry 1126
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Jan 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Houghton - 1st Daughter of Janet Houghton
    Born: 21 Dec
    Abode: Shevington
    Occupation: Domestic Servant
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 141, Entry 1127
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Jan 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Beatrice Mary Finch - 1st Daughter of Elizabeth Ann Finch
    Born: 3 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 141, Entry 1128
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Jan 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Nelly Orrell - 4th Daughter of John Orrell & Ann
    Born: 12 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 142, Entry 1129
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jan 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Simm - 2nd Son of Thomas Simm & Margaret
    Born: 3 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 142, Entry 1130
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jan 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Morris - 1st Son of Hugh Morris & Ann
    Born: 4 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 142, Entry 1131
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jan 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mildred Sutton - [Child] of Cornelius John Sutton & Sarah
    Born: 7 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 142, Entry 1132
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jan 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Jane Ryder - 1st Daughter of John Ryder & Jane Ann
    Born: 3 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 142, Entry 1133
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jan 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Davies - 1st Daughter of Mary Davies
    Born: 8 Jan
    Abode: Standish
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 142, Entry 1134
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jan 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Amelia Billingham - 3rd Daughter of Charles Billingham & Jane
    Born: 24 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 142, Entry 1135
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jan 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Joseph Hurst - 2nd Son of Joseph Hurst & Catherine
    Born: 9 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Fish Salesman
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 142, Entry 1136
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Henry Watkinson - 1st Son of William Henry Watkinson & Annie
    Born: 11 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Grocer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 143, Entry 1137
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Henry Tickle - 3rd Son of Peter Tickle & Elizabeth
    Born: 20 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 143, Entry 1138
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Agnes Park - 3rd Daughter of Benjamin Park & Ann Elizabeth
    Born: 28 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 143, Entry 1139
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arthur Mason - 3rd Son of William Mason & Elizabeth
    Born: 31 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P. R.
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 143, Entry 1140
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Roper - 1st Son of Mary Roper
    Born: 18 Jul 1897
    Abode: Standish
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 143, Entry 1141
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Jane Farrington - 2nd Daughter of Edwin Farrington & Ann
    Born: 26 Jan 1898
    Abode: Worthington
    Occupation: Brickmaker
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 143, Entry 1142
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ada Ollerton - 1st Daughter of John William Ollerton & Mary
    Born: 27 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 143, Entry 1143
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lawrence Jones - 4th Son of Thomas Jones & Mary
    Born: 1 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 143, Entry 1144
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Leonard Tomlinson - 2nd Son of Luke Tomlinson & Margaret
    Born: 27 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Dateller
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 144, Entry 1145
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Olive Mary Worthington - 2nd Daughter of Edward Worthington & Fanny
    Born: 12 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 144, Entry 1146
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Mellor - 6th Daughter of William Mellor & Elizabeth
    Born: 5 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 144, Entry 1147
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Robert Eccleston - 3rd Son of Edward Eccleston & Isabella
    Born: 6 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 144, Entry 1148
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mildred Worthington - 3rd Daughter of Thomas Worthington & Ellen
    Born: 21 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Winder
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 144, Entry 1149
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edward Tyrer - 1st Son of Henry Tyrer & Alice
    Born: 17 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Brakesman
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 144, Entry 1150
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Critchley - 1st Son of William Critchley & Jane
    Born: 5 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 144, Entry 1151
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Jackson - 5th Daughter of William Jackson & Alice
    Born: 10 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 144, Entry 1152
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Feb 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Gregson - 1st Son of Richard Gregson & Sarah
    Born: 4 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 145, Entry 1153
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Herbert Lewis - 5th Son of John Lewis & Kate
    Born: 17 Dec 1897
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 145, Entry 1154
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Winstanley - 4th Son of John Winstanley & Elizabeth
    Born: 13 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 145, Entry 1155
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Lowton - 1st Son of James Lowton & Edith
    Born: 14 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 145, Entry 1156
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Nellie Farrimond - 3rd Daughter of William Farrimond & Margaret
    Born: 6 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Carter
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 145, Entry 1157
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Woodhouse - 4th Daughter of George Woodhouse & Sarah
    Born: 1 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 145, Entry 1158
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Hilda Mary Tranter - 1st Daughter of Edward Tranter & Mary Elizabeth
    Born: 7 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 145, Entry 1159
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mabel Bishop - 1st Daughter of William Bishop & Mary Ann
    Born: 3 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 145, Entry 1160
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Adam Farrimond - 3rd Son of James Farrimond & Margery
    Born: 12 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 146, Entry 1161
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Thew - 2nd Daughter of Thomas Henry Daniel Thew & Annie Maria
    Born: 14 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Butcher
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 146, Entry 1162
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Albert Bentham - 1st Son of Edward Bentham & Florence Alice
    Born: 21 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 146, Entry 1163
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Vida Peers - 1st Daughter of Ebenezer Peers & Mary Ellen
    Born: 13 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Carter
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 146, Entry 1164
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Ellis Griffiths - 1st Son of John Griffiths & Mary
    Born: 14 Feb
    Abode: Bamfurlong
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 146, Entry 1165
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Andrews - 4th Daughter of Robert Andrews & Margaret
    Born: 6 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Engineman
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 146, Entry 1166
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Mar 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Taylor - 1st Daughter of Thomas Taylor & Ellen
    Born: 28 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P. (received June 26.98)
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 146, Entry 1167
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Finch - 3rd Daughter of William Finch & Ellen
    Born: 19 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Fruiterer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 146, Entry 1168
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Bentham - 2nd Son of William Bentham & Mary
    Born: 6 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 147, Entry 1169
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arthur Pitts - 3rd Son of Frederick Pitts & Sarah
    Born: 19 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Engineer
    Baptised by: D. T. Buckle Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 147, Entry 1170
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Gray - 2nd Daughter of John Gray & Alice Ann
    Born: 19 Mar
    Abode: Shevington Moor
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 147, Entry 1171
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Leigh - 3rd Son of William Leigh & Harriet
    Born: 7 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 147, Entry 1172
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Florence Morrison - 2nd Daughter of Daniel Morrison & Esther Alice
    Born: 12 May 1897
    Abode: Ardwick
    Occupation: Stableman
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 147, Entry 1173
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Ollerton - 3rd Son of William Ollerton & Mary Jane
    Born: 26 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 147, Entry 1174
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Glover Halton - 1st Son of John James Halton & Agnes Heath
    Born: 21 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 147, Entry 1175
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Henry Mason - 2nd Son of Edward Mason & Elizabeth Ellen
    Born: 18 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 147, Entry 1176
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Peter Baxendale - 3rd Son of Peter Baxendale & Ellen
    Born: 24 Mar
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 148, Entry 1177
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Turner - 3rd Son of Stephen Turner & Jane Ann
    Born: 26 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 148, Entry 1178
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Clara Kirkham - 3rd Daughter of Robert Kirkham & Hannah
    Born: 30 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 148, Entry 1179
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Howarth - 3rd Son of Geoffrey Howarth & Barbara
    Born: 29 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Butcher
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 148, Entry 1180
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Rylance - 2nd Son of Frederick Rylance & Mary
    Born: 18 Mar
    Abode: Ince
    Occupation: Car Construction
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 148, Entry 1181
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Samuel Rainey - 3rd Son of Robert Rainey & Sarah Emma
    Born: 4 Mar
    Abode: Haigh
    Occupation: Stamper
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 148, Entry 1182
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Florence Harmer - 5th Daughter of Samuel Harmer & Sarah Jane
    Born: 13 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Cloth Mangler
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 148, Entry 1183
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Henrietta Wilding - 2nd Daughter of Walter Alfred Wilding & Jane
    Born: 8 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 148, Entry 1184
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Apr 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lena Urmston - 1st Daughter of Robert Urmston & Jane
    Born: 26 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Mangler
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 149, Entry 1185
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 May 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Barlow - 3rd Son of Benjamin Barlow & Jane
    Born: 17 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 149, Entry 1186
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 May 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Ashcroft - 3rd Son of James Ashcroft & Elizabeth
    Born: 16 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 149, Entry 1187
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 May 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Potter - 3rd Daughter of Harper Potter & Mary Ellen
    Born: 24 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 149, Entry 1188
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 May 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Amy Worthington - 9th Daughter of Thomas Worthington & Susannah
    Born: 25 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 149, Entry 1189
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 May 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Cecilia Gaskell - 1st Daughter of Thomas Gaskell & Ellen
    Born: 24 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 149, Entry 1190
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 May 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Morris - 1st Daughter of Luke Morris & Margaret
    Born: 22 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 149, Entry 1191
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 May 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Elizabeth Trafford - 2nd Daughter of Thomas Trafford & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P. (received June 24.98)
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 149, Entry 1192
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 May 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jack Russell - 2nd Son of Fred Russell & Margaret
    Born: 14 Apr
    Abode: Burscough Bridge
    Occupation: Clogger
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 150, Entry 1193
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 May 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Humphreys - 3rd Daughter of George Humphreys & Mary
    Born: 22 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Cowman
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 150, Entry 1194
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Irene Frances May Appleyard - 3rd Daughter of John Appleyard & Ellen
    Born: 24 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Curate of Standish
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 150, Entry 1195
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Greenall - 1st Daughter of Henry Greenall & Elizabeth
    Born: 27 May
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 150, Entry 1196
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Stanley Tomlinson - 2nd Son of James Tomlinson & Ellen
    Born: 24 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 150, Entry 1197
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Sherriff - 1st Son of Alfred Sherriff & Margaret
    Born: 1 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 150, Entry 1198
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
George Fishwick - 1st Son of Peter Fishwick & Jane
    Born: 30 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 150, Entry 1199
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Farrimond - 7th Daughter of Thomas Farrimond & Ellen
    Born: 27 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 150, Entry 1200
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Nellie Bentham - 1st Daughter of John Bentham & Anne
    Born: 29 May
    Abode: Adlington
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 151, Entry 1201
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lavinia Parr - 7th Daughter of Edwin James Parr & Catherine
    Born: 28 May
    Abode: Ince
    Occupation: Contractor
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 151, Entry 1202
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Price - 1st Daughter of James Price & Betsy
    Born: 2 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 151, Entry 1203
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Ann Mather - 2nd Daughter of Caleb Mather & Sarah
    Born: 21 May
    Abode: Standish
    Occupation: Banksman
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 151, Entry 1204
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Bentham - 1st Daughter of Robert Bentham & Ellen
    Born: 3 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 151, Entry 1205
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Beatrice Ellen Simm - 5th Daughter of James Simm & Jane Elizabeth
    Born: 2 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 151, Entry 1206
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sydney Brown - 3rd Son of Peter Brown & Isabella
    Born: 30 May
    Abode: Standish
    Occupation: Plumber
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 151, Entry 1207
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Robinson - 4th Son of Henry Robinson & Alice Ann
    Born: 11 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 151, Entry 1208
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ethel Tranter - 1st Daughter of James Tranter & Sarah
    Born: 5 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 152, Entry 1209
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Nellie Howarth - 6th Daughter of John Howarth & Eleanor
    Born: 22 May
    Abode: Standish
    Occupation: Foreman Labourer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 152, Entry 1210
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jun 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Lowton - 1st Son of James Lowton & Elizabeth
    Born: 8 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 152, Entry 1211
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Daniel Marsh - 2nd Son of John Marsh & Charlotte
    Born: 3 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 152, Entry 1212
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Charles William Pemberton - 3rd Son of Thomas Pemberton & Lily
    Born: 17 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 152, Entry 1213
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Holland - 1st Son of Mary Elizabeth Holland
    Born: 24 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 152, Entry 1214
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas William Roby - 1st Son of John Thomas Roby & Elizabeth Agnes
    Born: 26 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 152, Entry 1215
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frank Gregson - 5th Son of James Gregson & Margaret
    Born: 1 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 152, Entry 1216
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ernest Finney - 2nd Son of John Finney & Esther Ann
    Born: 9 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Chargeman
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 153, Entry 1217
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Adam Cooper - 5th Son of Adam Cooper & Mary
    Born: 11 Apr
    Abode: Coppull Moor
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 153, Entry 1218
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Masters - 2nd Son of William Masters & Rachel
    Born: 7 Jun
    Abode: Coppull Moor
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 153, Entry 1219
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Albert Bibby - 6th Son of Thomas Bibby & Alice
    Born: 30 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 153, Entry 1220
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Clara Ellen Holcroft - 3rd Daughter of John James Holcroft & Elizabeth Ellen
    Born: 6 Jul
    Abode: Worthington
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 153, Entry 1221
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Georgina Phipps - 4th Daughter of George Phipps & Jemima
    Born: 21 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 153, Entry 1222
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Alice Bibby - 2nd Daughter of Edward Bibby & Margaret
    Born: 8 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 153, Entry 1223
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Huxley - 3rd Son of Joseph Huxley & Emily
    Born: 2 Jun
    Abode: Worthington
    Occupation: Carter
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 153, Entry 1224
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Agnes Williams - 2nd Daughter of William Williams & Elizabeth
    Born: 30 Jun
    Abode: Rectory Farm
    Occupation: Farmer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 154, Entry 1225
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Norburn - 4th Son of Charles Norburn & Ellen
    Born: 2 Jun
    Abode: Coppull
    Occupation: Check Weighman
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 154, Entry 1226
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jul 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Robert Smith - 2nd Son of Robert Smith & Elizabeth
    Born: 6 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 154, Entry 1227
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Aug 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frank Marsh - 2nd Son of James Marsh & Esther
    Born: 17 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 154, Entry 1228
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Aug 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edward Leigh - 8th Son of John Leigh & Margaret
    Born: 4 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Blacksmith
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 154, Entry 1229
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Aug 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Nightingale - 1st Son of William Nightingale & Esther
    Born: 7 Jul
    Abode: Coppull
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 154, Entry 1230
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Aug 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Gilbert Falconbridge - 2nd Son of Frederick William Falconbridge & Florence
    Born: 9 Jul
    Abode: Worthington
    Occupation: Gardener
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 154, Entry 1231
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Aug 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Gladys May Finch - 1st Daughter of James Finch & Harriet
    Born: 2 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Carpenter
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 154, Entry 1232
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Aug 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Taylor - 1st Son of Edward Taylor & Margaret Alice
    Born: 23 Aug
    Abode: 13 Back Wigan Road
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 155, Entry 1233
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Aug 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Jane Brewer - 1st Daughter of William Thomas Brewer & Elizabeth
    Born: 8 May
    Abode: Poolstock
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 155, Entry 1234
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Aug 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Ryding - [Child] of John Ryding & Jane
    Born: 17 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 155, Entry 1235
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Aug 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Robert Watson - 2nd Son of Robert Watson & Emma
    Born: 12 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Policeman
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 155, Entry 1236
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Aug 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sydney Fisher - 3rd Son of James Fisher & Jemima
    Born: 17 Aug
    Abode: Haigh
    Occupation: Dyer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 155, Entry 1237
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Aug 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Catherine Bradshaw - 2nd Daughter of John Bradshaw & Mary
    Born: 17 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 155, Entry 1238
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Aug 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Maggie Norris - 3rd Daughter of Robert Norris & Alice
    Born: 1 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 155, Entry 1239
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Sep 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Gertrude Isabella West - 4th Daughter of Peter West & Ann
    Born: 15 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 155, Entry 1240
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Sep 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Dawber - 3rd Daughter of Thomas Dawber & Elizabeth
    Born: 18 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 156, Entry 1241
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Sep 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Helena Mary Duffield - 1st Daughter of John Duffield & Helena
    Born: 1 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Farm Bailiff
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 156, Entry 1242
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Sep 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arthur Collier - 2nd Son of Edward Collier & Charlotte
    Born: 21 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Gardener
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 156, Entry 1243
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Sep 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arthur Sullivan Ryding - 2nd Son of John Ryding & Margaret
    Born: 23 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Commercial Clerk
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 156, Entry 1244
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Sep 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Bertha Cottle - 2nd Daughter of Matthew James Cottle & Lizzie
    Born: 31 Aug
    Abode: Shevington
    Occupation: Stone Mason
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 156, Entry 1245
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Sep 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Lillian Seddon - 1st Daughter of Henry Seddon & Mary
    Born: 20 Aug
    Abode: Adlington
    Occupation: Hostler
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 156, Entry 1246
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Sep 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
George Harold Fisher - [Child] of William Fisher & Elizabeth
    Born: 12 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 156, Entry 1247
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Sep 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Finney - 1st Son of William Finney & Jane Ann
    Born: 13 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Contractor
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 156, Entry 1248
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Sep 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Rosalind Eleanor Farrimond - 4th Daughter of Richard Farrimond & Elizabeth
    Born: 15 Jul
    Abode: Worthington
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 157, Entry 1249
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Sep 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Edwin Lea - 1st Son of James Lea & Mary Ann
    Born: 7 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Clogger
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 157, Entry 1250
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Sep 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Gwilliam - 1st Daughter of Edward Gwilliam & Mary Leah
    Born: 2 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Brewers Labourer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 157, Entry 1251
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Sep 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Polly Ball - 3rd Daughter of John Ball & Sarah Ann
    Born: 20 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 157, Entry 1252
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Oct 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Eric Simm - 2nd Son of Thomas Simm & Emily
    Born: 1 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Draper
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 157, Entry 1253
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Oct 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lewis Holcroft - 1st Son of Thomas Holcroft & Elizabeth
    Born: 13 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 157, Entry 1254
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Oct 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lily Marsden - 1st Daughter of Martha Marsden
    Born: 14 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 157, Entry 1255
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Oct 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Robert Dawber - [Child] of John Dawber & Margaret
    Born: 20 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 157, Entry 1256
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Oct 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Pilkington - 1st Daughter of Ellen Pilkington
    Born: 25 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 158, Entry 1257
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Oct 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frank Wilding - 1st Son of Edward Wilding & Ellen
    Born: 16 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Brewery Foreman
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 158, Entry 1258
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Oct 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James William Milton - 3rd Son of James Henry Milton & Mary Jane
    Born: 19 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Teamsman
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 158, Entry 1259
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Oct 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Gertrude Seal - 1st Daughter of William Seal & Charlotte Elizabeth
    Born: 2 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 158, Entry 1260
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Oct 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Parkinson - 2nd Daughter of James Parkinson & Mary Alice
    Born: 22 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 158, Entry 1261
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Oct 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Ellen Winstanley - 4th Daughter of Thomas Winstanley & Jane
    Born: 8 Oct
    Abode: Haigh
    Occupation: Labourer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 158, Entry 1262
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Oct 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elsie May Forshaw - 1st Daughter of John Forshaw & Florence
    Born: 3 Oct
    Abode: Wigan
    Occupation: Butler
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 158, Entry 1263
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Oct 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mildred Susan Chadwick - 1st Daughter of James Frederick Augustus Chadwick & Alice Edith
    Born: 4 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Butcher
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 158, Entry 1264
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ada Atherton - 4th Daughter of Henry Atherton & Ann
    Born: 10 Oct
    Abode: Euxton
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 159, Entry 1265
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Minnie Jane Brockbank - 1st Daughter of Robert Brockbank & Margaret
    Born: 30 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 159, Entry 1266
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Sherrington - 3rd Daughter of William Sherrington & Mary Jane
    Born: 23 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 159, Entry 1267
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Harrison - 4th Son of Richard Harrison & Elizabeth
    Born: 17 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 159, Entry 1268
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Florence Marsden - 3rd Daughter of Joseph Marsden & Louisa Jane
    Born: 17 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 159, Entry 1269
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edward Bullen - 5th Son of Henry Bullen & Mary
    Born: 14 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 159, Entry 1270
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lena Culshaw - 4th Daughter of William Culshaw & Margaret
    Born: 13 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 159, Entry 1271
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith Ogden Grounds - 4th Daughter of John Grounds & Ellen
    Born: 15 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Brakesman
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 159, Entry 1272
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alfred Baxendale - 1st Son of William Baxendale & Elizabeth Ann
    Born: 24 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 160, Entry 1273
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Gertie Hodson - 2nd Daughter of Edward Hodson & Charlotte
    Born: 5 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 160, Entry 1274
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Isaac Critchley - 5th Son of John Thomas Critchley & Rebecca
    Born: 24 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 160, Entry 1275
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Martlew - 4th Son of Thomas Martlew & Julia
    Born: 12 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 160, Entry 1276
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Peter Handforth - 1st Son of Peter Handforth & Martha Ann
    Born: 25 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 160, Entry 1277
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mabel Worthington - 6th Daughter of Richard Thomas Worthington & Mary
    Born: 4 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Platelayer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 160, Entry 1278
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Hugh Tranter - 4th Son of James Tranter & Mary Ann
    Born: 17 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 160, Entry 1279
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Winifrid Valentine - 5th Daughter of John Valentine & Margaret
    Born: 25 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 160, Entry 1280
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Marion Harrison - 1st Daughter of John Harrison & Elizabeth
    Born: 1 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 161, Entry 1281
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Radford - 1st Daughter of Emily Radford
    Born: 13 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 161, Entry 1282
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Morris - 1st Son of Luke Morris & Jane Ann
    Born: 25 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 161, Entry 1283
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Nov 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith Higham - 7th Daughter of William Higham & Nancy Alice
    Born: 9 Nov
    Abode: Shevington Moor
    Occupation: Teamsman
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 161, Entry 1284
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ethel Eastham - 4th Daughter of Thomas Eastham & Ann
    Born: 14 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 161, Entry 1285
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frederick James Finch - 3rd Son of James Finch & Ellen
    Born: 28 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 161, Entry 1286
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Molyneux - 3rd Daughter of Samuel Molyneux & Mary
    Born: 25 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 161, Entry 1287
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ethel Mason - 3rd Daughter of Thomas Mason & Ellen
    Born: 17 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Banksman
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 161, Entry 1288
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Marrow - 1st Son of William Marrow & Eleanor
    Born: 5 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Clogger
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 162, Entry 1289
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Hilda Nicholas - 2nd Daughter of Isaac Nicholas & Emma
    Born: 14 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 162, Entry 1290
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Nellie Sutton - Daughter of Richard Sutton & Elizabeth
    Born: 1 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Farm Labourer
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 162, Entry 1291
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edward Yates - 3rd Son of Edward Yates & Mary Ellen
    Born: 3 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 162, Entry 1292
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Alice Ashurst - 3rd Daughter of John Ashurst & Ellen Elizabeth
    Born: 14 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Carpenter
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 162, Entry 1293
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frederick Hart - 1st Son of William Hart & Theresa
    Born: 14 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Milkman
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 162, Entry 1294
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mona Morris - 2nd Daughter of Robert Morris & Ellen
    Born: 16 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 162, Entry 1295
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Robert Harrison - 7th Son of Thomas Harrison & Mary Ellen
    Born: 11 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 162, Entry 1296
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Emily Ogden - 1st Daughter of Thomas Ogden & Elizabeth Ann
    Born: 27 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 163, Entry 1297
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Mort - 2nd Daughter of Alfred Mort & Annie
    Born: 25 Nov
    Abode: Worthington
    Occupation: Farm Labourer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 163, Entry 1298
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Dec 1898 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arthur Ratcliffe - 2nd Son of William Ratcliffe & Charlotte Ann
    Born: 22 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Coachman
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 163, Entry 1299
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Jan 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Teresa Wignall - 4th Daughter of George Close Wignall & Ann
    Born: 3 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Notes: P
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 163, Entry 1300
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jan 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Stanley Rigby - 1st Son of Joseph Rigby & Lucy
    Born: 29 Dec
    Abode: Standish Lower Ground
    Occupation: Borer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 163, Entry 1301
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jan 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Albert Calderbank - 2nd Son of William Calderbank & Annie
    Born: 1 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Engineer
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 163, Entry 1302
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jan 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frances Mary Grounds - 1st Daughter of George Grounds & Sarah Ann
    Born: 18 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Engineman
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 163, Entry 1303
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jan 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Peter Pennington - 4th Son of John Pennington & Mary
    Born: 13 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 163, Entry 1304
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jan 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith Ellen Mason - 1st Daughter of George Edward Mason & Anne
    Born: 17 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 164, Entry 1305
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jan 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elsie Holland - 6th Daughter of George Holland & Esther
    Born: 25 Dec
    Abode: Shevington
    Occupation: Gamekeeper
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 164, Entry 1306
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jan 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph William Pilkington - 3rd Son of Joseph Pilkington & Mary Ellen
    Born: 1 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 164, Entry 1307
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jan 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Laura Ellen Aspinall - 1st Daughter of Alfred Aspinall & Emily
    Born: 18 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 164, Entry 1308
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jan 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Gordon Clayton - 1st Son of Thomas Clayton & Charlotte Selby
    Born: 29 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: School Master
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 164, Entry 1309
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jan 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arnold Makinson - 2nd Son of Peter Makinson & Mary
    Born: 5 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 164, Entry 1310
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Feb 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Fred Lowe - 3rd Son of Richard Lowe & Mary
    Born: 9 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 164, Entry 1311
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Feb 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Cotton - 3rd Son of William Henry Cotton & Jane
    Born: 29 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Clogger
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 164, Entry 1312
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Feb 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Preston - 1st Daughter of Abraham Preston & Mary Ann
    Born: 1 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 165, Entry 1313
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Feb 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Gilbert Dennett - 1st Son of Robert Dennett & Mary Ann
    Born: 18 Dec 1898
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 165, Entry 1314
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Feb 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith Jerstice - 6th Daughter of John Jerstice & Hannah
    Born: 29 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Contractor
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 165, Entry 1315
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Feb 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Lucas - Son of Christopher Lucas & Elizabeth
    Born: 20 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 165, Entry 1316
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Amelia Lowton - 2nd Daughter of James Lowton & Eliza
    Born: 29 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Mangler
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 165, Entry 1317
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Hilda Lee - 2nd Daughter of John Lee & Ellen
    Born: 13 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Engine tenter
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 165, Entry 1318
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Harold Stott - 3rd Son of James Stott & Sarah
    Born: 3 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Stoker
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 165, Entry 1319
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Rose May Roper - 3rd Daughter of Henry Roper & Eliza
    Born: 10 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 165, Entry 1320
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Jane Farrimond - 1st Daughter of Alice Farrimond
    Born: 27 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 166, Entry 1321
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Mar 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Henry Stringfellow - 1st Son of William Stringfellow & Ellen
    Born: 8 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 166, Entry 1322
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Mar 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elsie Maud Nelson Tomson - 2nd Daughter of John Robert Nelson Tomson & Elizabeth Mary
    Born: 23 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Church Army Captain
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 166, Entry 1323
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Mar 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jemima Critchley - 2nd Daughter of George Critchley & Alice Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 166, Entry 1324
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Mar 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jemima Worthington - 4th Daughter of John Worthington
    Born: 4 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P. [MotherFirst name crossed out]
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 166, Entry 1325
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Mar 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Nellie Banks - 1st Daughter of Edward Banks & Mary Ann
    Born: 22 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 166, Entry 1326
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Mar 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Bullen - 1st Daughter of Richard Bullen & Emily
    Born: 17 Feb
    Abode: Worthington
    Occupation: Gardener
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 166, Entry 1327
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Mar 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Harold Leigh - 2nd Son of James Leigh & Mary
    Born: 16 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Contractor
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 166, Entry 1328
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Mar 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Timothy Harrison - 1st Son of James Harrison & Kate
    Born: 13 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 167, Entry 1329
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Mar 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Albert Bithell - 5th Son of William Bithell & Martha
    Born: 10 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Engine Driver
    Notes: P
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 167, Entry 1330
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Mar 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Ball - 2nd Son of William Ball & Margaret
    Born: 26 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Brewer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 167, Entry 1331
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Mar 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Christopher Edward Wilkins - 1st Son of Henry Wilkins & Matilda
    Born: 22 Jan
    Abode: Almond Brook
    Occupation: Plumber
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 167, Entry 1332
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Mar 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elijah Bretherton - 7th Son of James Bretherton & Ann
    Born: 10 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Platelayer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 167, Entry 1333
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Mar 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Rachel Pilkington - 2nd Daughter of Samuel Pilkington & Ann
    Born: 7 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 167, Entry 1334
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Apr 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Lucas - 5th Daughter of Joseph Lucas & Catherine
    Born: 17 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 167, Entry 1335
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Apr 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Miller - 1st Daughter of David Miller & Edith
    Born: 29 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Police Constable
    Notes: P
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 167, Entry 1336
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Apr 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Harold Howard - 5th Son of Robert Howard & Ellen
    Born: 30 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Brewer
    Notes: P
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 168, Entry 1337
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Apr 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Grounds - 2nd Son of James Grounds & Annie
    Born: 25 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Packer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 168, Entry 1338
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Apr 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margery Farrimond - 1st Daughter of James Farrimond & Leah
    Born: 19 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 168, Entry 1339
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Apr 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Bertha Kenyon - 3rd Daughter of Thomas Kenyon & Alice
    Born: 18 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 168, Entry 1340
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Apr 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Farrimond - 1st Son of Mary Farrimond
    Abode: Standish
    Notes: P
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 168, Entry 1341
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Apr 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Evelyn Lowton - 4th Daughter of James Lowton & Nancy
    Born: 30 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: John Appleyard Ass'st Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 168, Entry 1342
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Apr 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Shaw Sutton - 3rd Son of Luke Sutton & Ann
    Born: 2 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 168, Entry 1343
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Apr 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Geraldine Morris - 1st Daughter of Matthew Morris & Elizabeth
    Born: 26 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 168, Entry 1344
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Apr 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Ann Lowton - 1st Daughter of Samuel Lowton & Fanny
    Born: 30 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Carter
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 169, Entry 1345
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Apr 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ernest Hurst - 3rd Son of James Joseph Hurst & Catherine
    Born: 7 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Fruiterer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 169, Entry 1346
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Apr 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Beatrice Mort - 2nd Daughter of Walter Alfred Mort & Margaret
    Born: 12 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 169, Entry 1347
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Kershaw - 5th Son of Charles Kershaw & Mary
    Born: 7 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 169, Entry 1348
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Martha Ann Ball Ogden - 4th Daughter of James Ogden & Margaret
    Born: 12 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 169, Entry 1349
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Millicent Townley - 6th Daughter of James Townley & Eliza
    Born: 2 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Gardener
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 169, Entry 1350
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Gaskell - 3rd Son of James Gaskell & Alice Ann
    Born: 1 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Bricklayer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 169, Entry 1351
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Ann Brown - 6th Daughter of Walter Brown & Sarah
    Born: 2 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Groom
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 169, Entry 1352
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Stanley Werrill - 7th Son of Thomas Werrill & Mary Jane
    Born: 27 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 170, Entry 1353
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Robert Ashcroft - 3rd Son of James Ashcroft & Elizabeth
    Born: 26 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 170, Entry 1354
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Baxendale - 5th Daughter of James Baxendale & Mary Ann
    Born: 17 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 170, Entry 1355
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Bishop - 1st Son of William Bishop & Mary Ann
    Born: 9 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 170, Entry 1356
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Iball - 9th s of William Iball & Elizabeth
    Born: 20 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 170, Entry 1357
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Rigby - 2nd Son of William Rigby & Elizabeth
    Born: 29 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 170, Entry 1358
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Gertrude Walker - 2nd Daughter of Samuel Walker & Mary Jane
    Born: 22 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 170, Entry 1359
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
George Hibbert - 1st Son of William Hibbert & Sarah Ann
    Born: 21 Apr
    Abode: Haigh
    Occupation: Maker up
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 170, Entry 1360
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Alice Charnock - 1st Daughter of Richard Charnock & Eleanor Rebecca
    Born: 23 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Clerk
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 171, Entry 1361
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Fred Marsden - 1st Son of Joshua Marsden & Ellen
    Born: 8 May
    Abode: Standish
    Occupation: Check Weighman
    Notes: P
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 171, Entry 1362
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Maud Loines - 1st Daughter of Frederick William Loines & Bertha
    Born: 9 Apr
    Abode: Harperhey Manchester
    Occupation: Contractor
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 171, Entry 1363
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 May 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Gertrude Margory Norris - 1st Daughter of Thomas Norris & Mary Elizabeth Ann
    Born: 2 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Joiner
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 171, Entry 1364
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Jun 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frank Baxendale - 2nd Son of James Baxendale & Ann
    Born: 22 May
    Abode: Standish
    Occupation: Fireman
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 171, Entry 1365
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Jun 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Critchley - 3rd Daughter of Thomas Critchley & Jane
    Born: 20 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 171, Entry 1366
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Jun 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sydney Atherton - 5th Son of James Atherton & Charlotte
    Born: 27 May
    Abode: Standish
    Occupation: Engine Winder
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 171, Entry 1367
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Jun 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Robinson - 5th Son of James Robinson & Sarah Ann
    Born: 2 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 171, Entry 1368
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jun 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Ann Price - 1st Daughter of John Price & Mary Jane
    Born: 1 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 172, Entry 1369
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jun 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Finch - 4th Daughter of Andrew Finch & Jane
    Born: 9 May
    Abode: Standish
    Occupation: Sinker
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 172, Entry 1370
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jun 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Henry Southern - 4th Son of Henry Southern & Hannah
    Born: 24 May
    Abode: Coppull
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 172, Entry 1371
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jun 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Eccleston - 2nd Daughter of Jane Eccleston
    Born: 9 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 172, Entry 1372
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jun 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Samuel Darbyshire - 1st Son of John Darbyshire & Betsy
    Born: 6 Jun
    Abode: Coppull
    Occupation: Fireman
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 172, Entry 1373
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jun 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Hilda West - 6th Daughter of Edward West & Mary Jane
    Born: 20 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 172, Entry 1374
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jun 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Anne Ryding - 1st Daughter of William Ryding & Mary Ann
    Born: 19 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 172, Entry 1375
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Jul 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Robert Roby - 1st Son of Elizabeth Jane Roby
    Born: 30 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Notes: P
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 172, Entry 1376
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Jul 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Ellen Sharples - 2nd Daughter of John Sharples & Elizabeth
    Born: 22 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 173, Entry 1377
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Jul 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Trafford - 4th Son of James Trafford & Ann
    Born: 24 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 173, Entry 1378
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Beatrice Annie Winterburn - 2nd Daughter of John Winterburn & Elizabeth
    Born: 3 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Gardener
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 173, Entry 1379
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jul 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Jeffery Turner - [Child] of Jeffery Turner & Kate
    Born: 1 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Drayman
    Notes: P
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 173, Entry 1380
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jul 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arthur Price - 4th Son of James Price & Betsy
    Born: 3 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 173, Entry 1381
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jul 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frances Annie Farrimond - 1st Daughter of James Farrimond & Mary Alice
    Born: 29 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 173, Entry 1382
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jul 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Edward Kirkham - 1st Son of Elizabeth Kirkham
    Born: 4 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Factory Girl
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 173, Entry 1383
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Aug 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Bentham - 2nd Son of John Bentham & Ann
    Born: 5 Jul
    Abode: Ince
    Occupation: Publican
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 173, Entry 1384
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Aug 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Charles William Norburn - 1st Son of William Norburn & Ann
    Born: 13 Jul
    Abode: Coppull
    Occupation: Brakesman
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 174, Entry 1385
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Aug 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Makinson - 2nd Son of Seth Makinson & Jane
    Born: 16 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 174, Entry 1386
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Aug 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Amelia Billingham - [Child] of Charles Billingham & Jane
    Born: 9 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 174, Entry 1387
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Aug 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Maria Fisher - [Child] of James Fisher & Esther
    Born: 1 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Sawyer
    Notes: P
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 174, Entry 1388
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Aug 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Minnie Valentine - 3rd Daughter of John Thomas Valentine & Jane
    Born: 17 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Bleacher
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 174, Entry 1389
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Aug 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Preston - 2nd Son of Richard Preston & Eliza Elizabeth
    Born: 1 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 174, Entry 1390
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Aug 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edwin Harold Crossley - 2nd Son of John Crossley & Mary Ellen
    Born: 9 Jul
    Abode: Ashton-under-Lyne
    Occupation: Twiner
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 174, Entry 1391
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Aug 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Minnie Bibby - 4th Daughter of John Bibby & Sarah Ann
    Born: 13 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 174, Entry 1392
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Aug 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Albert Bentham - 6th s of John Bentham & Mary
    Born: 28 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 175, Entry 1393
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Aug 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Grace Aspey - 2nd Daughter of John Aspey & Margaret Alice
    Born: 22 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 175, Entry 1394
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Aug 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ernest Nicholas Bimson - 7th Son of Luke Bimson & Jane
    Born: 29 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 175, Entry 1395
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Aug 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Pennington - 2nd Son of Thomas Pennington & Alice
    Born: 9 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Banksman
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 175, Entry 1396
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Meakin - 4th Daughter of James Meakin & Elizabeth
    Born: 18 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 175, Entry 1397
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lily Catterall - 1st Daughter of Walter William Catterall & Clara
    Born: 14 Jul
    Abode: Wigan
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 175, Entry 1398
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Barnes - 1st Son of William Barnes & Martha
    Born: 18 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Bus Driver
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 175, Entry 1399
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frank Scholes - 4th Son of George Scholes & Susan Elizabeth
    Born: 10 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Gardener
    Notes: P. B.
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 175, Entry 1400
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Letitia Lowton - [Child] of Thomas Lowton & Martha Jane
    Born: 11 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P. B.
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 176, Entry 1401
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Eva Ann Taylor - 2nd Daughter of Richard Taylor & Elizabeth
    Born: 14 Aug
    Abode: Worthington
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 176, Entry 1402
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Maggie Gaskell - 2nd Daughter of Thomas Gaskell & Ellen
    Born: 13 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Notes: P. B.
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 176, Entry 1403
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Leyland - 1st Son of Christopher Leyland & Matilda
    Born: 28 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 176, Entry 1404
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Henrietta Dickinson - 2nd Daughter of Thomas Dickinson & Mary
    Born: 26 Aug
    Abode: Oldham
    Occupation: Dyer
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 176, Entry 1405
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Alice Goulding - 4th Daughter of James Goulding & Alice
    Born: 14 Oct 1880
    Abode: Coppull
    Occupation: Engineer
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 176, Entry 1406
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Litherland - 2nd Daughter of Robert Litherland & Mary
    Born: 26 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 176, Entry 1407
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Ann Marsden - 1st Daughter of John Marsden & Mary Ellen
    Born: 23 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Joiner
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 176, Entry 1408
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frederick Lloyd - 4th Son of John Lloyd & Eleanor
    Born: 22 Jan 1898
    Abode: Coppull
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 177, Entry 1409
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Sep 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Ryder - 3rd Son of John William Ryder & Jane Ann
    Born: 5 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 177, Entry 1410
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Oct 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith Lea - 2nd Daughter of James Lea & Mary Ann
    Born: 4 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Master Clogger
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 177, Entry 1411
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Oct 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Gertrude Urmston - 2nd Daughter of Robert Urmston & Jane
    Born: 13 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Starch Carrier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 177, Entry 1412
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Oct 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Bushby Pattinson - 1st Son of William Ernest Pattinson & Isabel
    Born: 13 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Wine & Spirit Merchant
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 177, Entry 1413
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Oct 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Baxendale - 1st Son of Joseph Baxendale & Margaret
    Born: 7 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 177, Entry 1414
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Oct 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Lewis - 4th Daughter of Robert Lewis & Alice
    Born: 15 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 177, Entry 1415
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Oct 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Walter Harrison - 6th Son of Thomas Harrison & Catherine
    Born: 27 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 177, Entry 1416
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Oct 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Frederick Garlick Duffield - 1st Son of John Duffield & Helena
    Born: 20 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Farm Bailiff
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 178, Entry 1417
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Oct 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Harry Ralphs - 4th Son of Henry Ralphs & Mary
    Born: 4 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 178, Entry 1418
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Oct 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Reuben Lowton - 2nd Son of James Lowton & Ada
    Born: 1 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 178, Entry 1419
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Oct 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Ann Marsh - 1st Daughter of John Marsh & Charlotte
    Born: 12 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 178, Entry 1420
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Oct 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Hitchen - 9th Daughter of Thomas Hitchen & Ruth
    Born: 17 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 178, Entry 1421
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Oct 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James William Bradshaw - 3rd Son of John Bradshaw & Mary
    Born: 14 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 178, Entry 1422
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Oct 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lily Davies - 1st Daughter of Ann Davies
    Born: 14 Sep
    Abode: Standish
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 178, Entry 1423
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Nov 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Leigh - 3rd Daughter of William Leigh & Harriet
    Born: 6 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 178, Entry 1424
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Nov 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Bertha Alice Dicconson - 1st Daughter of George Dicconson & Mary
    Born: 22 Sep
    Abode: Worthington
    Occupation: Wheelwright
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 179, Entry 1425
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Nov 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Walter Morris - 2nd Son of Luke Morris & Margaret
    Born: 17 Oct 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 179, Entry 1426
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Nov 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lily Hyde - 1st Daughter of Florence Hyde
    Born: 26 Oct 1899
    Abode: Coppull
    Occupation: Servant
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 179, Entry 1427
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Nov 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Francis Roby - 2nd Son of John Roby & Sarah
    Born: 23 Oct 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Fireman
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 179, Entry 1428
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Nov 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Finch - 4th Son of William Finch & Sarah
    Born: 24 Oct 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 179, Entry 1429
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Nov 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lucy Woodhouse - 5th Daughter of George Woodhouse & Susan
    Born: 18 Oct 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: S. Wallon Kay Temporary
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 179, Entry 1430
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Nov 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ethel Walls - 1st Daughter of Charles William Walls & Letitia
    Born: 15 Oct 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Fruiterer
    Baptised by: S. Wallon Kay Temporary
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 179, Entry 1431
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Nov 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Bentham - 4th Son of Henry Bentham & Jane
    Born: 24 Oct 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: S. Wallon Kay Temporary
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 179, Entry 1432
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Dec 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Albert Sherrington - 5th Son of William Sherrington & Mary Jane
    Born: 10 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 180, Entry 1433
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Dec 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Alice Farrimond - 3rd Daughter of Thomas Farrimond & Elizabeth
    Born: 4 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 180, Entry 1434
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Dec 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Pennington - 4th Son of Walter Pennington & Ellen
    Born: 3 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 180, Entry 1435
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Dec 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Wilkinson - 2nd Daughter of Thomas Wilkinson & Rose Ann
    Born: 28 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 180, Entry 1436
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Dec 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Benjamin Park - 4th Son of Benjamin Park & Ann Elizabeth
    Born: 22 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 180, Entry 1437
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Dec 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Finch - 2nd Daughter of Henry Finch & Margaret
    Born: 22 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Fireman
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 180, Entry 1438
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Dec 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Peter Wilkinson - 4th Son of Joseph Wilkinson & Margaret
    Born: 4 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 180, Entry 1439
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Dec 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Albert Russell - 3rd Son of Fred Russell & Margaret
    Born: 16 Nov
    Abode: Burscough Bridge
    Occupation: Clogger
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 180, Entry 1440
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Dec 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Blan - 4th Son of William Hornby Blan & Jane
    Born: 25 Nov
    Abode: Wigan
    Occupation: Fitter
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 181, Entry 1441
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Dec 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joshua Porter - 3rd Son of William Porter & Fanny
    Born: 28 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 181, Entry 1442
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Dec 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Jane Ollerton - 2nd Daughter of William Ollerton & Sarah Ann
    Born: 17 Oct
    Abode: Coppull
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 181, Entry 1443
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Yates - 5th Son of Edward Yates & Mary Ellen
    Born: 21 Dec 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 181, Entry 1444
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Dec 1899 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Henry Harrison - Son of James Harrison & Mary
    Born: 11 Oct 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 181, Entry 1445
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ruth Tomlinson - 1st Daughter of Luke Tomlinson & Margaret
    Born: 13 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 181, Entry 1446
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alexander Nightingale - 4th Son of William Nightingale & Esther
    Born: 11 Nov
    Abode: Coppull
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 181, Entry 1447
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Gray - 4th Daughter of Thomas Gray & Elizabeth
    Born: 2 Dec
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 181, Entry 1448
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Ratcliffe - 2nd Daughter of James Ratcliffe & Edith
    Born: 14 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 182, Entry 1449
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Roper Frith - 1st Son of Thomas Frith & Alice
    Born: 22 Nov 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 182, Entry 1450
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Charles Hayes - 1st Son of Charles Thomas Hayes & Ellen
    Born: 13 Jan 1900
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 182, Entry 1451
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Lucas - 2nd Daughter of John Lucas & Mary
    Born: 13 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 182, Entry 1452
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Lilley - 1st Son of Thomas Lilley & Emily
    Born: 3 Jan 1900
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 182, Entry 1453
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Edward Mason - 3rd Son of Edward Mason & Elizabeth Ellen
    Born: 27 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 182, Entry 1454
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Robert Davies - 2nd Son of Mary Davies
    Born: 15 Dec 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Pit Brow Girl
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 182, Entry 1455
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lavinia Lythgoe - 1st Daughter of George Lythgoe & Mary Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 182, Entry 1456
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Maggie Howarth - 3rd Daughter of Jeffery Howarth & Barbara
    Born: 23 Dec 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Butcher
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 183, Entry 1457
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ernest Morris - 2nd Son of Hugh Morris & Ann
    Born: 6 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Carter
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 183, Entry 1458
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
George Farrimond - 1st Son of Thomas Farrimond & Ellen
    Born: 22 Dec 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 183, Entry 1459
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Albert Eccleston - 4th Son of Edward Eccleston & Isabella
    Born: 24 Dec 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 183, Entry 1460
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John William Tyrer - 2nd Son of Henry Tyrer & Alice
    Born: 22 Dec 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 183, Entry 1461
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith Sharlock - 1st Daughter of Sarah Sharlock
    Born: 15 Dec 1899
    Abode: Coppull
    Occupation: Bleach Work
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 183, Entry 1462
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sissie Mason - Daughter of William Mason & Elizabeth
    Born: 20 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: Lay Baptism by Church Army Captain
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 183, Entry 1463
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ethel Bentham - 2nd Daughter of William James Bentham & Mary
    Born: 2 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 183, Entry 1464
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jan 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Jane Wilding - 1st Daughter of Robert Wilding & Alice Ann
    Born: 7 Dec 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 184, Entry 1465
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Feb 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Jane Wignall - 5th Daughter of George Wignall & Ann
    Born: 28 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 184, Entry 1466
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Feb 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Robinson - 3rd Daughter of Henry Robinson & Alice Ann
    Born: 17 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 184, Entry 1467
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Feb 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Florence Mason - 3rd Daughter of William James Mason & Catherine
    Born: 29 Dec 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 184, Entry 1468
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Feb 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Ann Allsop Smith - 1st Daughter of William Smith & Margaret Ann
    Born: 23 Dec 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Striker
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 184, Entry 1469
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Feb 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Roby - 1st Son of Robert Roby & Margaret Ann
    Born: 27 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 184, Entry 1470
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Feb 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Ann Halton - 1st Daughter of John Halton & Agnes
    Born: 21 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 184, Entry 1471
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Feb 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Martha Alice Critchley - 2nd Daughter of John Thomas Critchley & Rebecca
    Born: 29 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 184, Entry 1472
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Feb 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Clarence Greenacre - 2nd Son of Richard Greenacre & Flora
    Born: 16 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Coachman
    Notes: P
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 185, Entry 1473
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Feb 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Fred Simm - 1st Son of Thomas Simm & Jane
    Born: 29 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 185, Entry 1474
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Feb 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Ogden - 1st Son of Thomas Ogden & Elizabeth Ann
    Born: 31 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 185, Entry 1475
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Feb 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ernest Belmont Partington - 1st Son of Albert Partington & Frances Annie
    Born: 4 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Brickmaker
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 185, Entry 1476
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Feb 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Cockram - 2nd Daughter of Samuel Cockram & Mary
    Born: 25 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 185, Entry 1477
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Mar 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Eastham - 3rd Daughter of James Eastham & Isabella
    Born: 14 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 185, Entry 1478
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Mar 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Bentham - 3rd Daughter of Edward Bentham & Florence
    Born: 4 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P. B. [Dead]
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 185, Entry 1479
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Mar 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Beatrice Isabel Dawson - [Child] of Mary Ellen Dawson
    Born: 8 Feb
    Abode: Standish
    Notes: P. B. R.
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 185, Entry 1480
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Mar 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ethel Mather - [Child] of Thomas Mather & Ann
    Born: 8 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P. B. R.
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 186, Entry 1481
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Mar 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Reuben Ryding - 5th Son of Richard Ryding & Jane Elizabeth
    Born: 19 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 186, Entry 1482
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Mar 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Henry Chadwick - 8th s of William Chadwick & Nancy
    Born: 17 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Butcher
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 186, Entry 1483
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Mar 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Higham - 3rd Daughter of Thomas Higham & Mary Alice
    Born: 18 Nov 1899
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 186, Entry 1484
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Mar 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Beardsworth - 2nd Daughter of Richard Beardsworth & Minnie
    Born: 15 Jan
    Abode: Standish
    Occupation: Platelayer
    Baptised by: G. Blagden Hopkins Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 186, Entry 1485
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Mar 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Kenny Best - 1st Son of James Kenny Best & Martha Alice
    Born: 2 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Clerk
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 186, Entry 1486
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Mar 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Leonard Aspey - 1st Son of Joseph Aspey & Mary Ellen
    Born: 5 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 186, Entry 1487
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Mar 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Francis Thomas Ollerton - 2nd Son of John William Ollerton & Mary
    Born: 21 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 186, Entry 1488
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Mar 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Lionel Edward Lea - 1st Son of Albert Burgess Lea & Agnes Mary
    Born: 20 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Milkman
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 187, Entry 1489
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Apr 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Beatrice Lowthian - 1st Daughter of Thomas Lowthian & Sarah Ann
    Born: 4 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Church Army Evangelist
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 187, Entry 1490
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Apr 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Roger Wilding - 1st Son of Percy Wilding & Elizabeth Ann
    Born: 9 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 187, Entry 1491
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Apr 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Solomon Ashcroft - 6th s of George Ashcroft & Elizabeth
    Born: 6 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 187, Entry 1492
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Apr 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Matthew James Cottle - 3rd Son of Matthew James Cottle & Lizzie
    Born: 5 Mar
    Abode: Shevington
    Occupation: Monumental Mason
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 187, Entry 1493
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Apr 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Emily Clarkson - 1st Daughter of Seth Clarkson & Mary Ellen
    Born: 17 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 187, Entry 1494
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Apr 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Lowton - 2nd Son of Thomas Lowton & Martha
    Born: 21 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 187, Entry 1495
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Apr 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Alice Cooper - 1st Daughter of Thomas Cooper & Jane
    Born: 26 Mar
    Abode: Coppull
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 187, Entry 1496
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Apr 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Eccleston - 1st Son of Edward Eccleston & Sarah Ann
    Born: 14 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 188, Entry 1497
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Apr 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Allen Hargreaves - 3rd Son of Robert Hargreaves & Margaret Alice
    Born: 3 Aug 1899
    Abode: Haigh
    Occupation: Bleacher
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 188, Entry 1498
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Apr 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Tickle - 2nd Daughter of Peter Tickle & Elizabeth
    Born: 27 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 188, Entry 1499
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Apr 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edward Mason - 4th Son of Edward Mason & Ann
    Born: 29 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 188, Entry 1500
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Apr 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ciceley Lowton - 1st Daughter of James Lowton & Elizabeth
    Born: 4 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 188, Entry 1501
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Apr 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Albert Farrimond - 4th Son of James Farrimond & Ann
    Born: 28 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 188, Entry 1502
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 May 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Chamberlain - 1st Son of James Henry Chamberlain & Selina
    Born: 15 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Painter
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 188, Entry 1503
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 May 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Tickle - 6th Daughter of John Tickle & Sarah
    Born: 14 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 188, Entry 1504
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 May 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Smith - 3rd Daughter of Hannah Smith
    Born: 10 Apr
    Abode: Coppull Moor
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 189, Entry 1505
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 May 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Marion Simm - 6th Daughter of Thomas Simm & Margaret
    Born: 21 Mar
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 189, Entry 1506
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 May 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Henry Babb - 1st Son of Frank Babb & Lavinia
    Born: 21 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Carter
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 189, Entry 1507
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 May 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Robert Linford - 5th Son of Robert Linford & Harriett Maria
    Born: 7 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 189, Entry 1508
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 May 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James William Hart - 2nd Son of Evelyn Hart
    Born: 4 Apr
    Abode: Wrightington
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 189, Entry 1509
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 May 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Ormshaw - 1st Daughter of Thomas Ormshaw & Sarah
    Born: 3 May
    Abode: Standish
    Occupation: Beetter
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 189, Entry 1510
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 May 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Higham - 5th Son of William Higham & Mary Alice
    Born: 20 Apr
    Abode: Shevington
    Occupation: Farm Bailiff
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 189, Entry 1511
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 May 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Roger Wilding - 3rd Son of Walter Wilding & Jane
    Born: 23 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 189, Entry 1512
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Jun 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ernest William Pilkington - 1st Son of Ellen Pilkington
    Born: 22 Apr
    Abode: Standish
    Occupation: Charwoman
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 190, Entry 1513
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Jun 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Farrimond - 1st Son of William Farrimond & Alice
    Born: 11 May
    Abode: Standish
    Occupation: Carter
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 190, Entry 1514
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Jun 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Lowe - 4th Son of Richard Lowe & Mary
    Born: 17 Feb
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 190, Entry 1515
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Jun 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Maggie Kershaw - 5th Daughter of Thomas Kershaw & Mary
    Born: 1 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 190, Entry 1516
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Jun 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Emily Turner - 1st Daughter of Margaret Turner
    Born: 30 May
    Abode: Standish
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 190, Entry 1517
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jun 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
May Smith - 2nd Daughter of Robert Smith & Elizabeth
    Born: 28 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 190, Entry 1518
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jun 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Florence Elizabeth Maud Forshaw - 2nd Daughter of John Forshaw & Florence
    Born: 23 May
    Abode: Wigan
    Occupation: Butler
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 190, Entry 1519
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jun 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Margaret Ann Pye - 1st Daughter of Jane Pye
    Born: 20 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 190, Entry 1520
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jun 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Willie Coxall - 1st Son of William Coxall & Esther
    Born: 24 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 191, Entry 1521
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jun 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Almond Crankshaw - 3rd Son of James Almond Crankshaw & Jane
    Born: 2 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Butcher
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 191, Entry 1522
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jun 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Farrimond - 4th Son of James Farrimond & Margery
    Born: 22 May
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 191, Entry 1523
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jun 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Rose Ann Tomlinson - 2nd Daughter of Thomas Tomlinson & Alice
    Born: 12 Jun
    Abode: Bradley
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 191, Entry 1524
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jun 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edwin Farrington - 3rd Son of Edwin Farrington & Ann
    Born: 28 May
    Abode: Worthington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 191, Entry 1525
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ethel Marsden - 3rd Daughter of Joseph Marsden & Louisa Jane
    Born: 16 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 191, Entry 1526
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Makinson - 3rd Son of Peter Makinson & Mary
    Born: 17 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 191, Entry 1527
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith May Lythgoe - 2nd Daughter of Joshua Lythgoe & Mary Ann
    Born: 9 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 191, Entry 1528
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arnold William Lees - 1st Son of William James Lees & Maud
    Born: 29 Mar
    Abode: Shevington
    Occupation: Solicitor
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 192, Entry 1529
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Bishop - 2nd Daughter of William Bishop & Mary Ann
    Born: 27 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 192, Entry 1530
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Barlow - 4th Son of Benjamin Barlow & Jane
    Born: 3 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 192, Entry 1531
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Nesta Marsden - 2nd Daughter of Joshua James Marsden & Mary Elizabeth
    Born: 5 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Joiner
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 192, Entry 1532
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Turner - 8th Daughter of Stephen Turner & Jane Ann
    Born: 26 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 192, Entry 1533
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Marion Wright - 2nd Daughter of William Wright & Ellen
    Born: 25 Jun
    Abode: Haigh
    Occupation: Bleacher
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 192, Entry 1534
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
May Ollerton - 2nd Daughter of William Ollerton & Mary Jane
    Born: 4 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 192, Entry 1535
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Maria Fisher - 2nd Daughter of James Fisher & Jemena
    Born: 25 Jul
    Abode: Haigh
    Occupation: Bleacher
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 192, Entry 1536
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Joseph Pilkington - 2nd Son of Samuel Pilkington & Sarah Ann
    Born: 19 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 193, Entry 1537
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
David Griffiths - 2nd Son of John Griffiths & Mary
    Born: 25 Jun
    Abode: Bamfurlong
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 193, Entry 1538
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Doris Tranter - 2nd Daughter of Edward Tranter & Mary Elizabeth
    Born: 8 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 193, Entry 1539
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Elizabeth Rylands - 1st Daughter of Frederick Rylands & Mary
    Born: 27 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 193, Entry 1540
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Sarah Jones - 1st Daughter of Eli Jones & Jane
    Born: 16 Jun
    Abode: Coppull
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 193, Entry 1541
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Ellen Haddock - 4th Daughter of John Haddock & Alice
    Born: 1 Jul
    Abode: Moores Lane
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 193, Entry 1542
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Taylor - 2nd Son of Thomas Taylor & Ellen
    Born: 8 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 193, Entry 1543
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Jul 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Roper - Son of Betsy Roper
    Born: 3 Jun
    Abode: Standish
    Notes: P
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 193, Entry 1544
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Rachel Finney - 3rd Daughter of William Finney & Jane Ann
    Born: 24 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Carpenter
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 194, Entry 1545
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Norburn - 2nd Son of William Norburn & Ann
    Born: 27 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 194, Entry 1546
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Orrell - 5th Son of John Orrell & Ann
    Born: 2 Jul
    Abode: Coppull
    Occupation: Farmer
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 194, Entry 1547
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith Gregson - 4th Daughter of Richard Gregson & Sarah
    Born: 23 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 194, Entry 1548
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Darbyshire - 1st Daughter of Edith Darbyshire
    Born: 21 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Washerwoman
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 194, Entry 1549
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Culshaw - 1st Son of John Culshaw & Ann
    Born: 1 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Notes: P
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 194, Entry 1550
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Price - 2nd Son of John Price & Mary Jane
    Born: 30 Jun
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 194, Entry 1551
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Fisher - 3rd Daughter of William Fisher & Elizabeth
    Born: 18 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 194, Entry 1552
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Worthington - 4th Son of Edward Worthington & Fanny
    Born: 6 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 195, Entry 1553
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Richard Rawlinson Bithell - 1st Son of Mary Elizabeth Bithell
    Born: 19 Jul
    Abode: Standish
    Occupation: Domestic Servant
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 195, Entry 1554
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ernest Topping - 6th s of William Topping & Alice
    Born: 10 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 195, Entry 1555
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William Winstanley - 1st Son of Edward Winstanley & Ann
    Born: 4 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 195, Entry 1556
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Aug 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edward Jackson - 5th Son of William Jackson & Alice
    Born: 9 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 195, Entry 1557
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Sep 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Foster - 1st Son of John Thomas Foster & Agnes
    Born: 28 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 195, Entry 1558
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Sep 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Henry Andrews Worthington - 6th s of William Vose Worthington & Alice
    Born: 4 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Butcher
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 195, Entry 1559
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Sep 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Leonard Edwards - 1st Son of Evan Edwards & Emily
    Born: 21 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Drayman
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 195, Entry 1560
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Sep 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Ball - 1st Daughter of Edward Henry Ball & Mary Elizabeth
    Born: 28 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Stoker
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 196, Entry 1561
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Sep 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
George Billington - 3rd Son of Charles Billington & Jane
    Born: 13 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 196, Entry 1562
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Sep 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Albert Aspinall - 2nd Son of Alfred Aspinall & Emily
    Born: 9 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 196, Entry 1563
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Sep 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Fred Trafford - 4th Son of Thomas Trafford & Margaret
    Born: 29 Aug
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 196, Entry 1564
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Sep 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas James Gaskell - 1st Son of Thomas Gaskell & Ellen
    Born: 17 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 196, Entry 1565
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Sep 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jessie Lowton - 3rd Daughter of Thomas Lowton & Martha Jane
    Born: 11 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 196, Entry 1566
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Sep 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Hale - 1st Daughter of Margaret Hale
    Born: 22 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Factory Girl
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 196, Entry 1567
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Oct 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Bessie Orrell - 2nd Daughter of Richard Orrell & Mary Ellen
    Born: 9 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Platelayer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 196, Entry 1568
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Oct 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alice Potter - 4th Daughter of Harper Potter & Mary Ellen
    Born: 11 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 197, Entry 1569
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Oct 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Roby Marrow - 2nd Son of John Marrow & Ellen
    Born: 23 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Omnibus Driver
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 197, Entry 1570
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Oct 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Harry Ryder - 4th Son of John Ryder & Jane Ann
    Born: 8 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 197, Entry 1571
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Oct 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Dorothy Grounds - 5th Daughter of John Grounds & Ellen
    Born: 16 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Bricklayer
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 197, Entry 1572
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Oct 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Stanley Sutton - 3rd Son of Cornelius John Sutton & Sarah
    Born: 27 Sep
    Abode: Standish
    Occupation: Bicycle Maker
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 197, Entry 1573
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Oct 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Elizabeth Alice Topping - 5th Daughter of Isaac Topping & Alice
    Born: 7 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 197, Entry 1574
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Oct 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Edith Elizabeth Seal - 2nd Daughter of William Seal & Charlotte
    Born: 2 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 197, Entry 1575
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Nov 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Esther Moss - 2nd Daughter of Thomas Moss & Esther
    Born: 18 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 197, Entry 1576
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Nov 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Robert Higham - 3rd Son of Thomas Higham & Margaret Ellen
    Born: 14 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Fireman
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 198, Entry 1577
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Nov 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Bretherton - 3rd Daughter of James Bretherton & Ann
    Born: 12 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Platelayer
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 198, Entry 1578
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Nov 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
John Bradshaw - 2nd Son of John Bradshaw & Polly
    Born: 11 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 198, Entry 1579
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Nov 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ellen Harrison - 3rd Daughter of Richard Harrison & Elizabeth
    Born: 26 Oct
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 198, Entry 1580
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Nov 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Thomas Finch - 4th Son of James Finch & Ellen
    Born: 4 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 198, Entry 1581
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Nov 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
William James Tomlinson - 1st Son of William Tomlinson & Jane Ann
    Born: 15 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 198, Entry 1582
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Nov 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Daisy Gladys Tyrer - 1st Daughter of Frederick Tyrer & Roberta
    Born: 27 Oct
    Abode: Shevington
    Occupation: Joiner
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 198, Entry 1583
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Nov 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Bertha Arstall - 1st Daughter of William Arstall & Jane
    Born: 16 Oct
    Abode: Red Rock
    Occupation: Labourer
    Baptised by: W. A. Parker Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 198, Entry 1584
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Nov 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Alfred Baxendale - 4th Son of Peter Baxendale & Ellen
    Born: 4 Nov 1900
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: George Tomlinson
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 199, Entry 1585
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Dec 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Alice Higgin - 1st Daughter of Francis Hazeldine Higgin & Alice
    Born: 21 Apr 1886
    Abode: Valentine Nebraska
    Occupation: Farmer
    Notes: Adult
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 199, Entry 1586
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Dec 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Francis William Stopforth - 3rd Son of Richard Stopforth & Mary Eliza
    Born: 20 Nov 1889
    Abode: Standish
    Occupation: Cowman
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 199, Entry 1587
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Dec 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Ruth Ashcroft - 5th Daughter of James Ashcroft & Elizabeth
    Born: 15 Oct 1900
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: George Tomlinson
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 199, Entry 1588
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Dec 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Mary Marrow - 1st Daughter of William Marrow & Eleanor
    Born: 17 Nov 1900
    Abode: Standish
    Occupation: Clogger
    Baptised by: George Tomlinson Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 199, Entry 1589
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Dec 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jessie Pitts - 2nd Daughter of Frederick Pitts & Sarah
    Born: 7 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Fireman
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 199, Entry 1590
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Dec 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Arthur Babb Mason - 3rd Son of Elizabeth Mason
    Born: 7 Dec
    Abode: Standish
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 199, Entry 1591
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Dec 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Jane Dawber - [Child] of John Dawber & Margaret
    Born: 1 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: George Tomlinson Curate
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 199, Entry 1592
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Dec 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Mort - 3rd Daughter of Alfred Mort & Annie
    Abode: Worthington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 200, Entry 1593
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Dec 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
James Matthew Dawson - 1st Son of John Dawson & Elizabeth Emily
    Born: 28 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Innkeeper
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 200, Entry 1594
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Dec 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Agnes Culshaw - 4th Daughter of Thomas Culshaw & Kate
    Born: 27 Nov
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 200, Entry 1595
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Dec 1900 St Wilfrid, Standish, Lancashire, England
Annie Collier - 1st Daughter of Edward Collier & Charlotte
    Born: 2 Dec
    Abode: Standish
    Occupation: Gardener
    Baptised by: C. W. N. Hutton Rector
    Register: Baptisms 1891 - 1900, Page 200, Entry 1596
    Source: LDS Film 1526140
Standish Home & Contents ©Lancashire OnLine Parish Clerks

Lancashire Home