click to return to Standish Home & Contents

The Church of St Wilfrid, Standish
in the County of
-- Lancashire --

click to return to Lancashire Home

Baptisms at St Wilfrid
in the Parish of Standish

Baptisms recorded in the Register for 1834 - 1869
Baptisms for 1840 - 1845

Previous Page of Baptisms for 1834 - 1839

Baptism: 5 Jan 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Nancy Rostern - 1st daughter of James Rostern & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 77, Entry 514
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Jan 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Wilding - 1st son of Ann Wilding
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 77, Entry 515
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Jan 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Farrimond - 4th daughter of Richard Farrimond & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Thos. Carpenter, Asst. Minister
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 77, Entry 516
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Jan 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Marsden - 2nd son of Joshua Marsden & Charlotte
    Abode: Standish
    Occupation: Joiner
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 77, Entry 517
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jan 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Hale - 3rd son of Richard Hale & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 77, Entry 518
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jan 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Farrimond - 1st daughter of John Farrimond & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 77, Entry 519
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Feb 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Maria Turner - 6th daughter of James Turner & Ann
    Abode: Langtree
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 77, Entry 520
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Feb 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Aspinall - 2nd daughter of James Aspinall & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 78, Entry 521
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Feb 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Aspinall - 3rd daughter of James Aspinall & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 78, Entry 522
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Feb 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Jane Parkinson - 7th daughter of Peter Parkinson & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Butcher
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 78, Entry 523
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Feb 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Catharine Houghton - 1st daughter of William Houghton & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Engineer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 78, Entry 524
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Feb 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Fisher - 3rd daughter of Edward Fisher & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 78, Entry 525
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Feb 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Ince - 2nd son of Catharine Ince
    Abode: Adlington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 78, Entry 526
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Mar 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Pendlebury - 2nd daughter of James Pendlebury & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Clogger
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 78, Entry 527
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Mar 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Catharine Lowton - 4th daughter of Robert Lowton & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 78, Entry 528
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Mar 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Catharine Mason - 1st daughter of Henry Mason & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 79, Entry 529
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Mar 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Benson - 1st daughter of John Benson & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Carpenter
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 79, Entry 530
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Mar 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Tennant - 3rd son of Richard Tennant & Sarah
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 79, Entry 531
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Mar 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Hardy - 3rd son of John Hardy & Elizabeth
    Abode: Wrightington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 79, Entry 532
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Mar 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Collier - 1st son of Mary Collier
    Abode: Standish
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 79, Entry 533
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Mar 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Ainscough - 1st daughter of John Ainscough & Jane
    Abode: Wigan
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 79, Entry 534
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Mar 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Aspinall - 3rd daughter of Moses Aspinall & Martha
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 79, Entry 535
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Mar 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Norris - 2nd son of William Norris & Millison
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 79, Entry 536
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Mar 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Gregory - 1st daughter of Richard Gregory & Johannah
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 80, Entry 537
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Mar 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Barber - 1st daughter of Alice Barber
    Abode: Wrightington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 80, Entry 538
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Apr 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Booth - 1st daughter of James Booth & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 80, Entry 539
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Apr 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Taylor - 2nd daughter of Matthew Taylor & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 80, Entry 540
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Apr 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Derbyshire - 3rd son of James Derbyshire & Catharine
    Abode: Wigan
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Thos. Carpenter, Asst. Minister
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 80, Entry 541
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Apr 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Cunliff - [Child] of William Cunliff & Alice
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 80, Entry 542
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Apr 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Dickinson - 1st daughter of Thomas Dickinson & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 80, Entry 543
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 May 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Chadwick - 1st daughter of Jane Chadwick
    Abode: Standish
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 80, Entry 544
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 May 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Peter Lowton - 1st son of Rebecca Lowton
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 81, Entry 545
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 May 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Gaskill - 2nd son of Thomas Gaskill & Elizabeth
    Abode: Wrightington
    Occupation: Coal Master
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 81, Entry 546
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 May 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Morris - 3rd daughter of Robert Morris & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 81, Entry 547
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 May 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Draycott - 4th son of Thomas Draycott & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Innkeeper
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 81, Entry 548
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 May 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Hart - 3rd daughter of James Hart & Mary
    Abode: Worthington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 81, Entry 549
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 May 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Rostern - 1st daughter of William Rostern & Ellen
    Abode: Langtree
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 81, Entry 550
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 May 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Ashcroft - 4th daughter of James Ashcroft & Margaret
    Abode: Langtree
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 81, Entry 551
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Wilding - 4th daughter of Robert Wilding & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 81, Entry 552
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Makinson - 2nd daughter of James Makinson & Ann
    Abode: Blackrod
    Occupation: Engineer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 82, Entry 553
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Hall - 3rd daughter of John Hall & Betty
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 82, Entry 554
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Brown - 2nd daughter of Edward Brown & Sarah
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 82, Entry 555
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Gray - 2nd son of Robert Gray & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 82, Entry 556
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Fanny Blacklidge - 2nd daughter of John Blacklidge & Fanny
    Abode: Wrightington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 82, Entry 557
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
[unnamed] -
    Notes: The Parent of this child did not attend to have its name registered. G.W.
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 82, Entry 558
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Annamary Elizabeth Magrath - 1st daughter of Robert Magrath & Anna
    Abode: Standish
    Occupation: Merchant
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 82, Entry 559
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Betsy Gaskill - 1st daughter of Richard Gaskill & Mary
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 82, Entry 560
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Sutton - 1st daughter of Thomas Sutton & Ann
    Abode: Langtree
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 83, Entry 561
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Bentham - 3rd son of Thomas Bentham & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 83, Entry 562
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Wilding - 4th daughter of Edward Wilding & Margaret
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 83, Entry 563
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Waring - 1st son of Robert Waring & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 83, Entry 564
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jun 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Taylor - 2nd daughter of George Taylor & Betty
    Abode: Wrightington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 83, Entry 565
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Jul 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Sumner - 4th son of Miles Sumner & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Innkeeper
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 83, Entry 566
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Jul 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Hodgson - 2nd daughter of William Hodgson & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 83, Entry 567
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Jul 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Shevington - 4th son of Edward Shevington & Jane
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 83, Entry 568
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Jul 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Anderton - 4th son of Thomas Anderton & Mary
    Abode: Adlington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 84, Entry 569
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Jul 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Ann Bentham - 1st daughter of Margaret Bentham
    Abode: Haigh
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 84, Entry 570
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Jul 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Disley - 6th daughter of Thomas Disley & Betty
    Abode: Haigh
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 84, Entry 571
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Jul 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Baxondale - 1st son of James Baxondale & Mary
    Abode: Charnock Richard
    Occupation: Joiner
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 84, Entry 572
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Jul 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Hulme - 3rd son of Thomas Hulme & Catharine
    Abode: Haigh
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 84, Entry 573
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Jul 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Roby - 3rd daughter of James Roby & Ann
    Abode: Langtree
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 84, Entry 574
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Edward Calderbank - 1st son of George Calderbank & Alice
    Abode: Coppull
    Occupation: Farmer
    Baptised by: J. Reed, Officiating Minister
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 84, Entry 575
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Hodson? - 1st son of Mary Hodson?
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: J. Reed, Officiating Minister
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 84, Entry 576
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Aug 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Charles Bentham - 7th son of John Bentham & Betty
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 85, Entry 577
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Aug 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Smalley - 4th son of James Smalley & Isabella
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 85, Entry 578
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Aug 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margery Ollerton - 3rd daughter of Peter Ollerton & Mary
    Abode: Worthington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 85, Entry 579
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Aug 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Darbyshire - 3rd son of Richard Darbyshire & Alice
    Abode: Coppull
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 85, Entry 580
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Aug 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Roger Ellison - 7th son of William Ellison & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 85, Entry 581
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Aug 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Joshua Gill - 1st son of John Gill & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 85, Entry 582
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Aug 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Rose - 1st son of William Rose & Ann
    Abode: Manchester
    Occupation: Porter
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 85, Entry 583
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Aug 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Ann Close - 2nd daughter of William Close & Elizabeth
    Abode: Shevington
    Occupation: Miner
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 85, Entry 584
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Aug 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Dean - 1st son of Susan Dean
    Abode: Standish
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 86, Entry 585
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Aug 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Rider - 1st son of John Rider & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 86, Entry 586
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Aug 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Simm - 6th daughter of John Simm & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Nailor
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 86, Entry 587
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Sep 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Marsden - 2nd daughter of Robert Marsden & Mary
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 86, Entry 588
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Sep 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Eliza Leigh - 5th daughter of Robert Leigh & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Papermaker
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 86, Entry 589
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Sep 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Rigby - 3rd daughter of John Rigby & Margaret
    Abode: Shevington
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 86, Entry 590
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Sep 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Clark - 1st daughter of Jane Clark
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 86, Entry 591
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Sep 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Jackson - 4th daughter of John Jackson & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Innkeeper
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 86, Entry 592
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Sep 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Robinson - 4th son of Richard Robinson & Ellen
    Abode: Coppull
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 87, Entry 593
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Oct 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Smith - 1st daughter of Ann Smith
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 87, Entry 594
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Oct 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Ollerton - 5th daughter of William Ollerton & Ellen
    Abode: Coppull
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 87, Entry 595
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Oct 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Robinson - 4th daughter of William Robinson & Ellen
    Abode: Langtree
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 87, Entry 596
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Oct 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Ann Bolton - 1st daughter of Ann Bolton
    Abode: Blackrod
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 87, Entry 597
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Nov 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Gregson - 1st daughter of Thomas Gregson & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 87, Entry 598
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Nov 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Danby - 2nd son of William Danby & Charlotte
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 87, Entry 599
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Nov 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Rimmer - 1st son of William Rimmer & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Carter
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 87, Entry 600
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Nov 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Marsden - 3rd daughter of Richard Marsden & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Laborer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 88, Entry 601
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Nov 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Gerrard - 1st son of Thomas Gerrard & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Tailor
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 88, Entry 602
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Nov 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Kenyon - 4th daughter of David Kenyon & Elizabeth
    Abode: Wrightington
    Occupation: Bookkeeper
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 88, Entry 603
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Dec 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Edward Fiddler - 1st son of Thomas Fiddler & Betty
    Abode: Wrightington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 88, Entry 604
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Dec 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Edward Baxter - 3rd son of Henry Baxter & Elizabeth
    Abode: Shevington
    Occupation: Engineer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 88, Entry 605
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Dec 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Bentham - 6th son of Henry Bentham & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 88, Entry 606
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Dec 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Smith - 3rd son of James Smith & Ellen
    Abode: Wigan
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 88, Entry 607
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Dec 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Gershon Hunter - 1st son of Peter Hunter & Nancy
    Abode: Wrightington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 88, Entry 608
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Dec 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Whalley - 4th son of Edward Whalley & Martha
    Abode: Haigh
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 89, Entry 609
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Dec 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Joseph Grounds - 4th son of George Grounds & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Pipemaker
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 89, Entry 610
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Dec 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Martland - 2nd daughter of James Martland & Jane
    Abode: Wrightington
    Occupation: Engineer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 89, Entry 611
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Dec 1840 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Lowton - 2nd son of Betty Lowton
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 89, Entry 612
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Jan 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Brown - 2nd daughter of Noah Brown & Betty
    Abode: Standish
    Occupation: Laborer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 89, Entry 613
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Jan 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Hunt - 1st daughter of James Hunt & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 89, Entry 614
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Jan 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Critchley - 3rd son of John Critchley & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 89, Entry 615
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Jan 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Dawber? - 2nd daughter of William Dawber? & Elizab.
    Abode: St. Helens
    Occupation: Laborer
    Baptised by: Geo. Whitlock, Asst Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 89, Entry 616
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Jan 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Preston - 1st son of Richard Preston & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 90
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Jan 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Stopforth - 1st son of Robert Stopforth & Hannah
    Abode: Wrightington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 90
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Jan 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Makinson - 2nd daughter of Thomas Makinson & Elizabeth
    Abode: Adlington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 90
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jan 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Berry - 1st son of George Berry & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 90
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jan 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Wilding - 1st son of Robert Wilding & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Miner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 90
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jan 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Henry Seddon - 3rd son of William Seddon & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Joiner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 90
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jan 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Roby - 7th son of William Roby & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 90
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Jan 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Sarah Bragg - 1st daughter of Marg Bragg
    Abode: Langtree
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 90
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Feb 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Agnes Booth - 3rd daughter of William Booth & Ellen
    Abode: Coppull
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 91
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Feb 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Booth - 2nd son of William Booth & Ellen
    Abode: Coppull
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 91
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Feb 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Rosbottom - 1st daughter of Thomas Rosbottom & Sarah
    Abode: Standish
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 91
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Feb 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Esther Rannicar - 1st daughter of Alice Rannicar
    Abode: Shevington
    Occupation: Dressmaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 91
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Feb 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Maria Worthington - 1st daughter of Alice Worthington
    Abode: Langtree
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 91
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Feb 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Thorpe - 1st son of John Thorpe & Elizab
    Abode: Coppull
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 91
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Feb 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Tomlinson - 5th son of James Tomlinson & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 91
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Mar 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Peter Ambrose - 3rd son of John Ambrose & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Miller
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 91
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Mar 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Hardman - 2nd son of Robert Hardman & Margaret
    Abode: Pemberton
    Occupation: Wheel-wright
    Baptised by: Thos Marsden Curate of Bengeworth
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 92
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Mar 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Barker - 2nd son of George Barker & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Nailer
    Baptised by: Thos Marsden Curate of Bengeworth
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 92
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Mar 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Riding - 3rd daughter of Robert Riding & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Joiner
    Baptised by: Thos Marsden Curate of Bengeworth
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 92
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Mar 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Freeman - 2nd daughter of James Freeman & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Thos Marsden Curate of Bengeworth
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 92
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Mar 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Worthington - 4th daughter of Edward Worthington & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 92
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Mar 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ralph Rainford - 3rd son of Ralph Rainford & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 92
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Apr 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Esther Simm - 3rd daughter of William Simm & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 92
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Apr 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Marsh - 2nd son of Martha Marsh
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 92
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Apr 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Bradshaw - 3rd son of Richard Bradshaw & Elizabeth
    Abode: Haigh
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 93
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Apr 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Porter - 1st daughter of Christopher Porter & Marg
    Abode: School Lane
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 93
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Apr 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Edward Gaskell - 2nd son of James Gaskell & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 93
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Apr 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Silcock - 4th son of Thomas Silcock & Martha
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 93
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Apr 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Barker - 2nd daughter of James Barker & Betty
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 93
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Apr 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Henry Grey - 9th son of George Grey & Margt
    Abode: Wrightington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 93
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Apr 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Roper - 1st daughter of William Roper & Catherine
    Abode: Wrightington
    Occupation: Banksman
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 93
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Apr 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Heaton - 2nd son of John Heaton & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Mason
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 93
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Apr 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Lea - 5th son of William Lea & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Underlooker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 94
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Winnard - 1st son of John Winnard & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 94
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Henry Ince - 1st son of James Ince & Sarah
    Abode: Adlington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 94
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Roby - 1st daughter of Henry Roby & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 94
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Baron - 1st daughter of William Baron & Alice
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 94
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Susan Hunter - 2nd daughter of William Hunter & Elizabeth
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 94
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Barton - 3rd daughter of George Barton & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 94
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Barton - 4th daughter of George Barton & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 94
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Haslam? - 1st daughter of Thomas Haslam? & Margery
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 95
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Dickinson - 3rd daughter of John Dickinson & Elizabeth
    Abode: Coppull
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 95
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Martha Whittle - 2nd daughter of Peter Whittle & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 95
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Halliwell - 3rd son of Richard Halliwell & Ellen
    Abode: Langtree
    Occupation: Sawyer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 95
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Finch - 5th son of John Finch & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Stone Mason
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 95
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Isabella Smith - 1st daughter of Thomas Smith & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Stone Mason
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 95
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Bibby - 1st son of John Bibby & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 95
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Farrimond - 2nd daughter of James Farrimond & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 95
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 May 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Robinson - 2nd son of Henry Robinson & Mary
    Abode: Wigan
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 96
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Jun 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Cubbin - 3rd son of William Cubbin & Ann
    Abode: Coppull
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 96
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Jun 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Baxendale - 2nd son of Thomas Baxendale & Alice
    Abode: Coppull
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 96
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Jun 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Edward Wignall - 2nd son of Henry Wignall & Elizabeth
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 96
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Jun 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Smith - 6th son of William Smith & Jane
    Abode: Shevington
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 96
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Jun 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Henry Mason - 5th son of Henry Mason & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 96
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Jun 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Teazy - son of Emmanuel Teazy & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 96
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Jun 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Ollerton - 1st son of Robert Ollerton & Sarah
    Abode: Standish
    Occupation: Nailer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 96
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Jun 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Benjamin Tinker? - 1st son of Edward Tinker? & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 97
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jun 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Esther Yates - 1st daughter of James Yates & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 97
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jun 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Nancy Worthington - 3rd daughter of George Worthington & Jane
    Abode: Welsh Whittle
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 97
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Jul 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Ann Grundy - 1st daughter of William Grundy & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 97
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Jul 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Wilding - 1st son of Edward Wilding & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 97
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Jul 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Bailey - 1st daughter of James Bailey & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Tailor
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 97
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Jul 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Banks - 4th daughter of Robert Banks & Ann
    Abode: Coppull
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 97
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Jul 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Pilkington - 1st daughter of Joshua Pilkington & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 97
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jul 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Stock - 3rd daughter of Richard Stock & Ann
    Abode: Welsh Whittle
    Occupation: Miller
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 98
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jul 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Foster - 4th daughter of Edward Foster & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Mason
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 98
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jul 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Farrimond - 2nd son of John Farrimond & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 98
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Catharine Finch - 2nd daughter of William Finch & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Thos Carpenter Offic Minister
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 98
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Hale - 3rd son of John Hale & Betty
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Thos Carpenter Offic Minister
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 98
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Farrimond - 1st daughter of Thomas Farrimond & Anne
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Thos Carpenter Offic Minister
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 98
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Sarah Robinson - 1st daughter of John Robinson & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Thos Carpenter Offic Minister
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 98
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Robinson - 3rd son of John Robinson & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Thos Carpenter Offic Minister
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 98
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Woods - 1st daughter of Henry Woods & Isabella
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Thos Carpenter Offic Minister
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 99
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Roper - 3rd son of William Roper & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Thos Carpenter Offic Minister
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 99
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Sutton - 1st son of Robert Sutton & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Thos Carpenter Offic Minister
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 99
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Isabella Walsh - 2nd daughter of John Walsh & Elizabeth
    Abode: Haigh
    Occupation: Miner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 99
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Edmund Dean - 2nd son of James Dean & Ellen
    Abode: Haigh
    Occupation: Miner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 99
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Kay - 1st son of John Kay & Ellen
    Abode: Haigh
    Occupation: Miner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 99
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Peter Hodgson - 4th son of Robert Hodgson & Margaret
    Abode: Shevington
    Occupation: Miner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 99
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Ashurst - 4th daughter of James Ashurst & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 99
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Samuel Booth - 1st son of James Booth & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 100
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Martha Whittle - 2nd daughter of Peter Whittle & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 100
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Sutton - 1st son of Jane Sutton
    Abode: Langtree
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 100
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Bentham - 5th daughter of George Bentham & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 100
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Mason - 1st daughter of Ann Mason
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 100
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Hunt - 1st daughter of Joseph Hunt & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 100
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Finch - 2nd daughter of James Finch & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 100
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Sarah Ann Parr - 1st daughter of Thomas Parr & Mary Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Sawyer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 100
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Darbyshire - 1st son of Roger Darbyshire & Susan
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 101
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Heys - 1st daughter of Isaac Heys & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 101
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Hannah Foster - 4th daughter of George Foster & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Coal Agent
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 101
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Aug 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Chamberlain - 2nd son of William Chamberlain & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 101
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Sep 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Bainbridge Corner - 2nd son of Thomas Bainbridge Corner & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Police
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 101
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Sep 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Grace Smith - 1st daughter of Jonas Smith & Ellen
    Abode: Coppull
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 101
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Sep 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Pilkington - 2nd son of William Pilkington & Ann
    Abode: Langtree
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 101
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Sep 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Sarah Lythgoe - 1st daughter of Jane Lythgoe
    Abode: Langtree
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 101
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Sep 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Edward Lea - 2nd son of Edmund Lea & Elizabeth
    Abode: Wrightington
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 102
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Oct 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Lomax - 3rd daughter of George Lomax & Ellen
    Abode: Haigh
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 102
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Oct 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Isabella Aspinall - 2nd daughter of William Aspinall & Hannah
    Abode: Haigh
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 102
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Oct 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Marsden? - 3rd son of Joshua Marsden? & Charlotte
    Abode: Standish
    Occupation: Joiner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 102
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Oct 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Owens - 1st daughter of Cadwalader Owens & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Gardener
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 102
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Oct 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Esther Hilton - 3rd daughter of Henry Hilton & Alice
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 102
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Oct 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Aspinall - 4th daughter of Moses Aspinall & Martha
    Abode: Shevington
    Occupation: Miner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 102
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Oct 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Ryder - 1st son of William Ryder & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Miner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 102
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Oct 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Lowton - 4th son of Robert Lowton & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 103
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Oct 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Bradshaw - 3rd son of John Bradshaw & Alice
    Abode: Worthington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 103
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Oct 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Brown - 2nd daughter of James Brown & Margery
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 103
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Oct 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Edward Topping - 1st son of Thomas Topping & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 103
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Nov 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Finney - son of William Finney & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 103
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Nov 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Farrimond - son of Henry Farrimond & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 103
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Nov 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Barns - son of James Barns & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 103
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Nov 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Eastham - son of George Eastham & Clarrisa
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 103
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Nov 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Barker - son of Elizabeth Barker
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 104
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Nov 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Close - son of Thomas Close & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 104
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Nov 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Nancy Smith - daughter of James Smith & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Platelayer
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 104
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Nov 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Ince - daughter of Catherine Ince
    Abode: Adlington
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 104
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Nov 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Banks - 1st son of James Banks & Jane
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 104
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Dec 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Gaskell - 2nd daughter of Jane Gaskell
    Abode: Shevington
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 104
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Dec 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Brown - 1st son of Jane Brown
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 104
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Dec 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Young - 1st son of James Young & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Earthenware Seller
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 104
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Dec 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Aspinall - 3rd daughter of David Aspinall & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Tinplate Worker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 105
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Dec 1841 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Peter Lilly - 3rd son of Thomas Lilly & Jane
    Abode: Coppull
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 105
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Jan 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Ambrose - 4th daughter of Ellis Ambrose & Rachel
    Abode: Shevington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 105
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Jan 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Turner - 3rd son of James Turner & Alice
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 105
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Jan 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Betsy Smith - 1st daughter of Sarah Smith
    Abode: Shevington
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 105
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Jan 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Halton - 1st son of Thomas Halton & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Sawyer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 105
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Jan 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Halton - 5th son of William Halton & Alice
    Abode: Langtree
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 105
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Jan 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Stewpart? - 3rd son of William Stewpart? & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Basket Maker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 105
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jan 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Bentham - 4th daughter of Thomas Bentham & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 106
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jan 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Ollerton - 1st son of Peter Ollerton & Mary
    Abode: Worthington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 106
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jan 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Joseph Liptrot - 2nd son of George Liptrot & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 106
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jan 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Stringfellow - 2nd daughter of James Stringfellow & Catherine
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 106
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Feb 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Rawstorn? - 2nd son of James Rawstorn? & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 106
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Feb 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Woods - 5th daughter of Thomas Woods & Sarah
    Abode: Wrightington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 106
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Feb 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Mason - 1st son of Edward Mason & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 106
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Feb 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Pendlebury - 3rd son of James Pendlebury & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Clogger
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 106
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Feb 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Henry Wilding - 9th son of Edward Wilding & Margaret
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 107
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Feb 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Hoghton - 2nd daughter of William Hoghton & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Engineer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 107
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Mar 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Ann Gorton - 1st daughter of John Gorton & Elizabeth
    Abode: Haigh
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 107
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Mar 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Edward Critchley - 5th son of Seth Critchley & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 107
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Mar 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Lythgoe - 1st daughter of John Lythgoe & Elizabeth
    Abode: Langton
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 107
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Gregory - 1st son of Richard Gregory & Johannah
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 107
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Finch - 3rd son of William Finch & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Nailor
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 107
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Finch - 4th son of James Finch & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 107
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Ryding - 1st son of John Ryding & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 108
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Edward Marsden - 4th son of Edward Marsden & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Carpenter
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 108
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Brooks - 1st daughter of Richard Brooks & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 108
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Heaton - 6th daughter of John Heaton & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Inn-Keeper
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 108
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margery Worthington - 5th daughter of Susannah Worthington
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 108
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Mar 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Peter Moss - 1st son of Ann Moss
    Abode: Standish
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 108
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Apr 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Knowles - 1st son of Thomas Knowles & Elizabeth
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 108
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Apr 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Martlew - 1st son of Joseph Martlew & Jane
    Abode: Wrightington
    Occupation: Engineer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 108
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Apr 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Martlew - 2nd son of Joseph Martlew & Jane
    Abode: Wrightington
    Occupation: Engineer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 109
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Apr 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Lawton - 2nd daughter of Thomas Lawton & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 109
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Apr 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Ratcliffe - 1st son of James Ratcliffe & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 109
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Apr 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Elinor Brandreth - daughter of William Harper Brandreth & Anne
    Abode: Standish Rectory
    Occupation: Clerk
    Baptised by: W H Brandreth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 109
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 May 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Morris - 9th son of Robert Morris & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 109
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 May 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Gill - 3rd daughter of John Gill & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 109
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 May 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Norris - 2nd daughter of William Norris & Millison
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 109
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 May 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Gray - 3rd son of Robert Gray & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 109
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 May 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Peet - 1st daughter of Henry Peet & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 110
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Jun 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Grace Bentham - 2nd daughter of Thomas Bentham & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 110
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Jun 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Edward Brooks - 1st son of Jonathan Brooks & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 110
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Jun 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Hodson - son of William Hodson & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 110
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Jun 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Charles Cartwright - son of John Cartwright & Martha
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 110
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jun 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Phoebe Baxendale - daughter of James Baxendale & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 110
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Jul 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Roby - son of James Roby & Hannah
    Abode: Langtree
    Occupation: Weaver
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 110
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Jul 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Tickle - son of John Tickle & Jane
    Abode: Shevington
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 110
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Jul 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Wilding - 6th son of Robert Wilding & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Gardener
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 111
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Jul 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Ashcroft - 1st daughter of John Ashcroft & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Slater
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 111
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Jul 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Baxendale - 1st daughter of Richard Baxendale & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 111
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Jul 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Marsden - 1st son of Robert Marsden & Mary
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 111
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jul 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Hale - 3rd daughter of Richard Hale & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 111
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Aug 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Nathan Bentham - 6th son of James Bentham & Ruth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 111
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Aug 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Close - 1st son of William Close & Elizabeth
    Abode: Shevington
    Occupation: Miner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 111
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Aug 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Baron - 3rd son of Roger Baron & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Underlooker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 111
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Aug 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Darbyshire - 2nd daughter of James Darbyshire & Catherine
    Abode: Standish
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 112
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Aug 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Michael Sherrington - 5th son of Edward Sherrington & Jane
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 112
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Aug 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Ashcroft - 1st daughter of James Ashcroft & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 112
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Aug 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Sutton - 2nd daughter of Thomas Sutton & Ann
    Abode: Langtree
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 112
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Aug 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Holding - 2nd son of Oliver Holding & Esther
    Abode: Charnock Richard
    Occupation: Miner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 112
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Aug 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Joseph Chadwick - 1st son of Catherine Chadwick
    Abode: Shevington
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 112
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Aug 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Taylor - 1st daughter of Elizabeth Taylor
    Abode: Standish
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 112
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Sep 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Farrimond - 1st son of Ann Farrimond
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 112
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Sep 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Catharine Fairclough - [Child] of Thomas Fairclough & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 113
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Sep 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Morris - 1st daughter of Margaret Morris
    Abode: Shevington
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 113
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Sep 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John McCraw - 1st son of Robert McCraw & Mary
    Abode: Bolton
    Occupation: Tobacconist
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 113
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Sep 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Dickinson - 2nd son of James Dickinson & Isabella
    Abode: Shevington
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 113
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Oct 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Cicely Lowton - 5th daughter of Robert Lowton & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 113
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Oct 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Roper - 1st daughter of William Roper & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 113
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Oct 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Mason - 4th son of Henry Mason & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 113
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Oct 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Bentham - 1st son of John Bentham & Alice
    Abode: Wrightington
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 113
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Oct 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Booth - 4th daughter of William Booth & Ellen
    Abode: Coppull
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 114
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Oct 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Pilkington - 1st son of Richard Pilkington & Martha
    Abode: Adlington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 114
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Oct 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Rachel Pilkington - 1st daughter of Jane Pilkington
    Abode: Duxbury
    Occupation: Farmers Daughter
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 114
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Oct 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Darbyshire - 1st daughter of Ann Darbyshire
    Abode: Standish
    Occupation: Housekeeper
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 114
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Nov 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Leigh - 1st son of Robert Leigh & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Papermaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 114
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Nov 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Ryder - 1st daughter of Thomas Ryder & Elizabeth
    Abode: Langtree
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 114
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Nov 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Taylor - 1st daughter of Margaret Taylor
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 114
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Nov 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Silcock - 2nd daughter of Thomas Silcock & Martha
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 114
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Nov 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Gregson - 2nd daughter of Thomas Gregson & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 115
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Banks - 1st daughter of James Banks & Jane
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 115
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Hardman - 3rd son of Robert Hardman & Margaret
    Abode: Pemberton
    Occupation: Wheelwright
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 115
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Aspinall - 7th daughter of James Aspinall & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 115
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Nov 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Peter Battersby - 2nd son of Daniel Battersby & Alice
    Abode: Worthington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 115
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Dec 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Baron - 1st son of William Baron & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 115
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Dec 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Crook - 1st daughter of John Crook & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 115
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Dec 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Gaskell - 2nd daughter of Richard Gaskell & Mary
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 115
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Dec 1842 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Ann Peters - 5th daughter of James Peters & Nanny
    Abode: Aspull
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 116
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Jan 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Bentham - 7th son of Henry Bentham & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 116
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Jan 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Hunt - 1st son of James Hunt & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 116
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Jan 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Grundy - 3rd daughter of Thomas Grundy & Alice
    Abode: Langtree
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 116
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Jan 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Egerton Smith Andrews - [Child] of William Andrews & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Engine Tenter
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 116
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Jan 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Ellison - 1st daughter of James Ellison & Alice
    Abode: Coppull
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 116
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Jan 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Goulding - 1st son of Michael Goulding & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 116
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Jan 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Nancy Simson - 3rd daughter of John Simson & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Platelayer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 116
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jan 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Teazy - 1st daughter of John Teazy & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 117
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jan 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Gower - 7th son of William Gower & Catherine
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 117
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Jan 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Grace Frith - 2nd daughter of James Frith & Ellen
    Abode: Coppull
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 117
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Feb 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Henry Rimmer - 2nd son of William Rimmer & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 117
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Feb 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Barry - 2nd daughter of George Barry & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 117
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Feb 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Bimson - 4th son of Thomas Bimson & Sarah
    Abode: Wrightington
    Occupation: Joiner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 117
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Feb 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Aspinall - 1st daughter of John Aspinall & Fanny
    Abode: Standish
    Occupation: Tinmaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 117
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Feb 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Matthias Cubbin - 4th son of William Cubbin & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Carrier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 117
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Ashcroft - 4th son of James Ashcroft & Margaret
    Abode: Langtree
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 118
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Forster - 4th son of George Forster & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Mine Agent
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 118
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Charlotte Fisher - 1st daughter of John Fisher & Elizabeth
    Abode: Wrightington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 118
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Ryding - 1st daughter of Alice Ryding
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 118
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Rainford - 3rd son of Ralph Rainford & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 118
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Feb 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Nathan Bentham - 1st son of Jane Bentham
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 118
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Mar 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Richardson - 1st son of Thomas Richardson & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Miller
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 118
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Mar 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Amos Bentham - [Child] of John Bentham & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 118
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Mar 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Barton - 5th daughter of John Barton & Esther
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 119
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Mar 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Worthington - 1st son of John Worthington & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 119
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Mar 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Bentham - 7th son of George Bentham & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 119
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Mar 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Elizabeth Worthington - 1st daughter of Alice Worthington
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 119
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Apr 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Halliwell - 3rd daughter of Richard Halliwell & Ellen
    Abode: Langtree
    Occupation: Sawyer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 119
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Apr 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Lowton - 1st daughter of Rebecca Lowton
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 119
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Apr 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Josiah Close - 1st son of Mary Close
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 119
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Apr 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Booth - 2nd daughter of James Booth & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 119
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Apr 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Clark - 1st daughter of Mary Clark
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 120
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Apr 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Edward Brandreth - 2nd son of William Harper Brandreth & Anne
    Abode: Standish Rectory
    Occupation: Clerk
    Baptised by: William H Brandreth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 120
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Apr 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Hunter - 1st son of James Hunter & Elizabeth
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 120
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 May 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Kenyon - 5th daughter of David Kenyon & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Book-keeper
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 120
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 May 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Roper - 2nd son of William Roper & Catherine
    Abode: Wrightington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 120
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 May 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Baxter - 4th son of Henry Baxter & Elizabeth
    Abode: Shevington
    Occupation: Engineer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 120
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 May 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Finch - 1st daughter of Ellen Finch
    Abode: Standish
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 120
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 May 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Goston - 2nd son of John Goston & Elizabeth
    Abode: Haigh
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 120
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 May 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Yates - 1st daughter of Margaret Yates
    Abode: Shevington
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 121
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 May 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Nancy Robinson - 2nd daughter of Andrew Robinson & Alice
    Abode: Coppull
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 121
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 May 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Joseph Gray - 2nd son of John Gray & Elizabeth
    Abode: Wrightington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 121
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 May 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Moss - 2nd son of James Moss & Betty
    Abode: Standish
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 121
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 May 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Joseph Pilkington - 1st son of Joshua Pilkington & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 121
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Jun 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Hannah Stock - 4th daughter of Richard Stock & Ann
    Abode: Welsh Whittle
    Occupation: Miller
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 121
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Jun 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Bailey - 2nd son of James Bailey & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Tailor
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 121
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Jun 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Darbyshire - 2nd daughter of Edward Darbyshire & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Gardener
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 121
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Jun 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Arstall - 1st son of Joseph Arstall & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Papermaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 122
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Jun 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Haydock - 1st daughter of Roger Haydock & Ellen
    Abode: Wrightington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 122
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Jun 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Edward Stopforth - 2nd son of Robert Stopforth & Hannah
    Abode: Wrightington
    Occupation: Inn-Keeper
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 122
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Berry - daughter of Elizabeth Berry
    Abode: Standish
    Notes: [Out of date order]
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 122
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 May 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Farrimond - son of John Farrimond & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Notes: [Out of date order]
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 122
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jun 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Hardman - 1st son of William Hardman & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 122
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jun 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Owen Ryder - 5th son of Abraham Ryder & Ann
    Abode: Worthington
    Occupation: Papermaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 122
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jun 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Astall - 2nd daughter of James Astall & Ann
    Abode: Worthington
    Occupation: Papermaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 122
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jun 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ambrosina Thompson - 1st daughter of Andrew Thompson & Martha
    Abode: Blackrod
    Occupation: Draper
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 123
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Jul 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Fisher - son of James Fisher & Elizabeth
    Abode: Coppull
    Occupation: Farmer
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 123
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Jul 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Swift - son of Henry Swift & Sarah
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 123
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 May 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Southern - daughter of George Southern & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Shopkeeper
    Notes: [Out of date order]
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 123
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 May 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Southern - son of George Southern & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Shopkeeper
    Notes: [Out of date order]
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 123
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Jul 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Ryder - daughter of Robert Ryder & Margaret
    Abode: Charnock Richard
    Occupation: Joiner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 123
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Jun 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Close - son of John Close & Anna
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Notes: [Out of date order]
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 123
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Jul 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Baron - son of James Baron & Anne
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 123
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Hugh Spencer - 1st son of Hugh Spencer & Mary
    Abode: Langtree
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 124
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jul 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Walter Henry Palmer - 1st son of Walter Palmer & Sarah
    Abode: Standish
    Occupation: Collector of Tolls
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 124
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jul 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Robinson - 5th son of Richard Robinson & Ellen
    Abode: Coppull
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 124
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Jul 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Sarah Jones - 1st daughter of Thomas Jones & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Lieutenant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 124
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Aug 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Humphrey Fairhurst - 2nd son of John Fairhurst & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 124
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Aug 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Turner - 2nd daughter of Richard Turner & Jane
    Abode: Langtree
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 124
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Aug 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Ashurst - 4th daughter of James Ashurst & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Husbandman
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 124
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Sep 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Heaton - 1st daughter of Adam Heaton & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 124
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Sep 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Foster - 5th daughter of Edward Foster & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Mason
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 125
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Sep 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Martha Smalley - 2nd daughter of James Smalley & Isabella
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 125
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Sep 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Cowling - 1st son of Thomas Cowling & Elizabeth
    Abode: Charnock Richard
    Occupation: Wheelwright
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 125
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Sep 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Chadwick - 1st daughter of Margaret Chadwick
    Abode: Standish
    Occupation: Servant
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 125
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Sep 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Rigby - 1st daughter of Ellen Rigby
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 125
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Sep 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Moses Aspinall - 5th son of Moses Aspinall & Martha
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 125
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Sep 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Ryding - 1st daughter of John Ryding & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 125
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Sep 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Ambrose - 5th son of John Ambrose & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Miller
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 125
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Sep 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Hunter - 2nd son of Peter Hunter & Nancy
    Abode: Wrightington
    Occupation: Survey Man
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 126
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Sep 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Esther Ranicar - 1st daughter of James Ranicar & Mary
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farrier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 126
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Sep 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Peter Hart - 1st son of Roger Hart & Betty
    Abode: Langtree
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 126
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Sep 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Sophia Taylor - 1st daughter of Elizabeth Taylor
    Abode: Worthington Hall
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 126, Entry 1
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Oct 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Fisher - 1st daughter of Henry Fisher & Ann
    Abode: Coppull
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 126, Entry 2
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Oct 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Parker - 2nd son of Thomas Parker & Mary Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Sawyer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 126, Entry 3
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Oct 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Deborah Baxendale - 3rd daughter of Thomas Baxendale & Alice
    Abode: Coppull
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 126, Entry 4
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Oct 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Finch - 1st son of James Finch & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 126, Entry 5
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Oct 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Fisher - 6th daughter of John Fisher & Susannah
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 127, Entry 6
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Oct 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Sarah Critchley - daughter of John Critchley & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 127, Entry 7
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Oct 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Sarah Hart - 4th daughter of James Hart & Mary
    Abode: Worthington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 127, Entry 8
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Oct 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Barker - 3rd son of George Barker & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Nailer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 127, Entry 9
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Nov 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Peter Halton - 8th son of James Halton & Rebecca
    Abode: Wrightington
    Occupation: ? Man
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 127, Entry 10
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Nov 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Joseph Tomlinson - 6th son of James Tomlinson & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 127, Entry 11
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Nov 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Dandy - 3rd son of William Dandy & Charlotte
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 127, Entry 12
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Jackson - 4th daughter of John Jackson & Jane
    Abode: Langtree
    Occupation: Inn-Keeper
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 127, Entry 13
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Fairhurst - 3rd daughter of James Fairhurst & Jane
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 128, Entry 14
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Cooper - 1st daughter of William Cooper & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 128, Entry 15
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Seth Turner - 2nd son of Peter Turner & Ellen
    Abode: Wrightington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 128, Entry 16
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Henry Platt - 4th son of Thomas Platt & Margaret
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 128, Entry 17
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Gaskell - 3rd son of James Gaskell & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 128, Entry 18
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Rebecca Turner - 3rd daughter of Mary Turner
    Abode: Bispham
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 128, Entry 19
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Henry Hilton - 4th son of Henry Hilton & Alice
    Abode: Wrightington
    Occupation: Carpenter
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 128, Entry 20
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Hart - 1st son of Richard Hart & Alice
    Abode: Wrightington
    Occupation: Miner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 128, Entry 21
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Liptrot - 4th son of George Liptrot & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 129, Entry 22
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Ground - 1st son of George Ground & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Pipe Maker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 129, Entry 23
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Catharine Hardy - 4th daughter of John Hardy & Elizabeth
    Abode: Wrightington
    Occupation: Joiner?
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 129, Entry 24
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Matthew Marsh - 3rd son of Martha Marsh
    Abode: Shevington
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 129, Entry 25
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Turner - 1st son of Richard Turner & Grace
    Abode: Shevington
    Occupation: Joiner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 129, Entry 26
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Hodson - 2nd son of Edward Hodson & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 129, Entry 27
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Dawber? - 1st son of William Dawber? & Elizabeth
    Abode: St Helens
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 129, Entry 28
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Dec 1843 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Bentham - 2nd daughter of Edward Bentham & Rachel
    Abode: Coppull
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 129, Entry 29
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Jan 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Finney? - 4th daughter of William Finney? & Mary
    Abode: Haigh
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 130, Entry 30
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Jan 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Ellen Rose - 2nd daughter of William Rose & Ann
    Abode: Manchester
    Occupation: Porter
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 130, Entry 31
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Jan 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Lea - 3rd daughter of Edmund Lea & Elizabeth
    Abode: Wrightington
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 130, Entry 32
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Jan 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Turner - 1st son of Thomas Turner & Mary
    Abode: Wrightington
    Occupation: Engineer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 130, Entry 33
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Jan 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Heyes - 1st daughter of Henry Heyes & Margaret
    Abode: Shevington
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 130, Entry 34
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Jan 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellis Ambrose - 1st son of Ellis Ambrose & Rachel
    Abode: Shevington
    Occupation: Farmer
    Notes: [Out of date order]
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 130, Entry 35
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Jan 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Barker - daughter of James Barker & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 130, Entry 36
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Jan 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Hannah Porter - daughter of Christopher Porter & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 130, Entry 37
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jan 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Joseph Hunt - 3rd son of Joseph Hunt & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 131, Entry 38
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Feb 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Martha Pilkington - 1st daughter of Richard Pilkington & Martha
    Abode: Blackrod
    Occupation: Inn-Keeper
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 131, Entry 39
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Feb 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Naylor - 1st daughter of Mary Naylor
    Abode: Wrightington
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 131, Entry 40
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Feb 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Morris - 1st son of Robert Morris & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 131, Entry 41
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Feb 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Roby - 1st daughter of William Roby & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 131, Entry 42
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Feb 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Coopper - 1st son of Margaret Coopper
    Abode: Standish
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 131, Entry 43
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Feb 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Joseph Pulford - 1st son of Catherine Pulford
    Abode: Blackrod
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 131, Entry 44
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Feb 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Heaton - 1st daughter of Robert Heaton & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 131, Entry 45
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Hale - 1st son of Robert Hale & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 132, Entry 46
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 3 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Smith - 6th son of William Smith & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 132, Entry 47
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Ollerton - 2nd daughter of John Ollerton & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 132, Entry 48
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Ann Whittle - daughter of Peter Whittle & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Miner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 132, Entry 49
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Peter Finch - 4th son of William Finch & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Nailer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 132, Entry 50
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Roper - 1st son of William Roper & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 132, Entry 51
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Peet - 2nd son of Henry Peet & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 132, Entry 52
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Foster - 3rd son of William Foster & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Tailor
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 132, Entry 53
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Stringfellow - 2nd daughter of Alice Stringfellow
    Abode: Shevington
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 133, Entry 54
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Brooks - 2nd son of Jonathan Brooks & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 133, Entry 55
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Darbyshire - 1st son of Thomas Darbyshire & Maria
    Abode: Blackrod
    Occupation: Stonemason
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 133, Entry 56
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Baron - 1st son of Jane Baron
    Abode: Shevington
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 133, Entry 57
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Haydock - son of Thomas Haydock & Betty
    Abode: Worthington
    Occupation: Collier
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 133, Entry 58
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Mar 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Gerrard - 3rd son of Thomas Gerrard & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Tailor
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 133, Entry 59
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Apr 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Lowton - 6th daughter of Robert Lowton & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 133, Entry 60
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Apr 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Mason - 1st son of Edward Mason & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Miner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 133, Entry 61
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Apr 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Maria McKenzie - [Child] of Francis McKenzie & Maria
    Abode: Standish
    Occupation: Coal Merchant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 134, Entry 62
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Apr 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Pendlebury - 4th son of James Pendlebury & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Clogger
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 134, Entry 63
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Apr 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Critchley - 1st daughter of Seth Critchley & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 134, Entry 64
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 May 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Rigby - 2nd daughter of William Rigby & Ellen
    Abode: Adlington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 134, Entry 65
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 May 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Blakeley - 1st daughter of Jane Blakeley
    Abode: Worthington
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 134, Entry 66
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 May 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Abraham Sudworth - 1st son of David Sudworth & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Policeman
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 134, Entry 67
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 May 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Preston - 2nd daughter of Abraham Preston & Mary
    Abode: Haigh
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 134, Entry 68
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 May 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Henry Halton - 6th son of William Halton & Alice
    Abode: Langtree
    Occupation: Joiner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 134, Entry 69
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 May 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Yates - daughter of Margaret Yates
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmers Daughter
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 135, Entry 70
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 May 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Bibby - daughter of William Bibby & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 135, Entry 71
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 May 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Hoghton - 3rd daughter of William Hoghton & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Engineer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 135, Entry 72
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 May 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Joseph Silcock - 5th son of Thomas Silcock & Martha
    Abode: Standish
    Occupation: Platelayer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 135, Entry 73
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 May 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Brown - 2nd son of James? Brown & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 135, Entry 74
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 May 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Henry Brown - 2nd son of Jane Brown
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 135, Entry 75
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 May 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Bentham - 2nd son of Thomas Bentham & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 135, Entry 76
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Jun 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Barton - 2nd son of George Barton & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 135, Entry 77
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Jun 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Ormasher - 1st daughter of Henry Ormasher & Alice
    Abode: Langtree
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 136, Entry 78
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Jun 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Close - 2nd son of William Close & Elizabeth
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 136, Entry 79
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Jun 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Lythgoe - 1st son of Thomas Lythgoe & Mary
    Abode: Langtree
    Occupation: Browman
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 136, Entry 80
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Jun 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Martha Turner - 2nd daughter of James Turner & Alice
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 136, Entry 81
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Jun 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Ascroft - 2nd son of John Ascroft & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Slater
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 136, Entry 82
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Jun 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Blacklidge - 2nd daughter of Joseph Blacklidge & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 136, Entry 83
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Jul 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Roby - son of James Roby & Ann
    Abode: Langtree
    Occupation: Weaver
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 136, Entry 84
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Jul 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Chamberlain - daughter of William Chamberlain & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 136, Entry 85
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Jul 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Charles George Brandreth - son of William Harper Brandreth & Ann
    Abode: Rectory Standish
    Occupation: Rector
    Baptised by: William Harper Brandreth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 137, Entry 86
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Jul 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Aspinall - son of Elizabeth Aspinall
    Abode: Wrightington
    Baptised by: William Harper Brandreth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 137, Entry 87
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Jul 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Halton - daughter of Thomas Halton & Ann
    Abode: Wrightington
    Occupation: Sawyer
    Baptised by: William Harper Brandreth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 137, Entry 88
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Jul 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Hooton - 1st son of William Hooton & Elizabeth
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 137, Entry 89
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Jul 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Bramhall Magrath - son of Robert Lovel Magrath & Anna (formerly Macloghlin)
    Abode: Shevington
    Occupation: Merchant
    Notes: [Entry indistinct. Mother's details provided from birth certificate provided by family]
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 137, Entry 90
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jul 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Worthington - daughter of Elizabeth Worthington
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 137, Entry 91
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Jul 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Banister - daughter of Catherine Banister
    Abode: Adlington
    Occupation: Dressmaker
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 137, Entry 92
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 Aug 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Archibald Vincover [sic] Andrews - son of William Andrews & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Engineer
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 137, Entry 93
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Aug 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Lucy Ann Batchelder - daughter of James Batchelder & Lucy Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Schoolmaster
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 138, Entry 94
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Aug 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Stephen William Batchelder - son of James Batchelder & Lucy Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Schoolmaster
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 138, Entry 95
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Aug 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Fanny Ryder - daughter of William Ryder & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 138, Entry 96
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 Aug 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Pilkington - daughter of Joshua Pilkington & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Platelayer
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 138, Entry 97
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Aug 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Nanny Baxendale - daughter of Jenny Baxendale
    Abode: Langtree
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 138, Entry 98
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 Aug 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Barlow - daughter of Thomas Barlow & Elizabeth
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 138, Entry 99
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Aug 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Fisher - son of Henry Fisher & Ellen
    Abode: Adlington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 138, Entry 100
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Aug 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jonathan Brooks - son of Richard Brooks & Margaret
    Abode: Worthington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 138, Entry 101
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Aug 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Marsden - son of Robert Marsden & Mary
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 139, Entry 102
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Aug 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Hannah Janes - daughter of Ann Janes
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 139, Entry 103
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Aug 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Bolton - son of John Bolton & Nanny
    Abode: Langtree
    Occupation: Farmer
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 139, Entry 104
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Sep 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Bell - son of William Bell & Hannah
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 139, Entry 105
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Sep 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Monk - daughter of John Monk & Ann
    Abode: Wrightington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 139, Entry 106
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Sep 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Mason - son of Robert Mason & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 139, Entry 107
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Sep 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Sutton - son of Nancy Sutton
    Abode: Langtree
    Occupation: Farmer
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 139, Entry 108
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Sep 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Nancy Halton - daughter of John Halton & Ann
    Abode: Langtree
    Occupation: Weaver
    Baptised by: George Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 139, Entry 109
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Oct 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Simm - son of William Simm & Betty
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 140, Entry 110
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Oct 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Baxendale - daughter of Elizabeth Baxendale
    Abode: Langtree
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 140, Entry 111
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 20 Oct 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Ratcliffe - son of James Ratcliffe & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 140, Entry 112
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Oct 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Holland? - daughter of Edward Holland? & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 140, Entry 113
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Nov 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Atherton - son of Peter Atherton & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: ? Maker
    Notes: P B [Written in margin]
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 140, Entry 114
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Nov 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Bentham - son of Thomas Bentham & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 140, Entry 115
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Nov 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Ellison - son of Maria Ellison
    Abode: Shevington
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 140, Entry 116
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Nov 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Sutton - son of Thomas Sutton & Ann
    Abode: Langtree
    Occupation: Joiner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 140, Entry 117
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Nov 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Wilding - daughter of Thomas Wilding & Ann
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 141, Entry 118
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Dec 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Hunter - son of James Hunter & Elizabeth
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 141, Entry 119
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Dec 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Robinson? - son of John Robinson? & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 141, Entry 120
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 15 Dec 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Heaton - daughter of Isabella Heaton
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 141, Entry 121
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Dec 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Hale - son of Richard Hale & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 141, Entry 122
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Dec 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Esther Hodgson - daughter of William Hodgson & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 141, Entry 123
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Dec 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Heyes - son of Isaac Heyes & Ann
    Abode: Wrightington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 141, Entry 124
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 29 Dec 1844 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Reuben Rhodes - son of Joseph Rhodes & Susannah
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 141, Entry 125
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Jan 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Haydock - daughter of Roger Haydock & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 142, Entry 1
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Jan 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Norris - daughter of William Norris & Millison?
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 142, Entry 2
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Jan 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Booth - daughter of James Booth & Ann
    Abode: Worthington
    Occupation: ?
    Baptised by: J W Price Imcumbent of Douglas
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 142, Entry 3
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Jan 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Darbyshire - son of James Darbyshire & Catherine
    Abode: Wigan
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 142, Entry 4
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Jan 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Heaps - son of Elizabeth Heaps
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 142, Entry 5
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Jan 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Samuel Rigby - son of Alice Rigby
    Abode: Standish
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 142, Entry 6
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Jan 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Halloway - son of Peter Halloway & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 142, Entry 7
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Feb 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Finch - son of James Finch & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 142, Entry 8
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Feb 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Atherton - son of Richard Atherton & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: ? Sheet Maker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 143, Entry 9
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Feb 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Stacey - son of John Stacey & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 143, Entry 10
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Feb 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Esther Jolly - daughter of Mary Jolly
    Abode: Standish
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 143, Entry 11
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Feb 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Ann Ball - daughter of Ellen Ball
    Abode: Shevington
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 143, Entry 12
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Feb 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Janes - son of Elizabeth Janes
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 143, Entry 13
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Feb 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Turner - daughter of Daniel Turner & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 143, Entry 14
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Mar 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Halliwell - daughter of Richard Halliwell & Ellen
    Abode: Langtree
    Occupation: Sawyer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 143
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Mar 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Eccleston - son of Edward Eccleston & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Mason
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 143
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Mar 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Bentham - son of Henry Bentham & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 144
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Mar 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Ann Perith Whalley - daughter of Robert Whalley & Elizabeth
    Abode: Wrightington
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 144
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Mar 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Peter Hunt - son of James Hunt & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 144
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Mar 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Josiah Bentham - son of James Bentham & Ruth
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 144
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Mar 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Ryder - daughter of Robert Ryder & Margaret
    Abode: Charnock Richard
    Occupation: Joiner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 144
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Mar 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Crooks - son of John Crooks & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 144
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Mar 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Ryding - son of Alice Ryding
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 144
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Mar 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Grundy - daughter of Thomas Grundy & Alice
    Abode: Langtree
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 144
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Mar 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Yates - Son [sic] of James Yates & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 145
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Apr 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Wright - daughter of James Wright & Alice
    Abode: Wrightington
    Occupation: Stonemason
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 145
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Apr 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Sibyl Foster - daughter of John Foster & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Tailor
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 145
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Apr 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Henry Dandy - son of James Dandy & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 145
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Apr 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Sheffield - daughter of Joseph Sheffield & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 145
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Mar 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Turner - son of James Turner & Ann
    Abode: Langtree
    Occupation: Weaver
    Notes: [Out of date order]
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 145
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Apr 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Fisher - son of John Fisher & Susannah
    Abode: Langtree
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 145
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Apr 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Henry Banks - son of James Banks & Jane
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 145
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Apr 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Stock - son of Richard Stock & Ann
    Abode: Welsh Whittle
    Occupation: Miller
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 146
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 4 May 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Ellison - daughter of Henry Ellison & Ann
    Abode: Coppull
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 146
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 May 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Hayes - daughter of Henry Hayes & Margaret
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 146
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 May 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Astall? - son of Joseph Astall? & Joice?
    Abode: Standish
    Occupation: Papermaker
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 146
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 May 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Holland - son of Joseph Holland & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 146
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 11 May 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Read? - son of John Read? & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Carrier
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 146
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 May 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Hodson - son of Joshua Hodson & Sarah
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 146
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 May 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Wignall - son of Henry Wignall & Elizabeth
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 146
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 May 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Martha Simpson - daughter of John Simpson & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Platelayer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 147
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 18 May 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Charles German Alison - son of Richard Edward Alison, Esquire & Alice
    Abode: Park Hall
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 147
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Jun 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Ryder - daughter of Thomas Ryder & Elizabeth
    Abode: Langtree
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 147
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Jun 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Adam Heaton - son of John Heaton & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Mason
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 147
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Jun 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Gore - daughter of William Gore & Catherine
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 147
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 1 Jun 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Barlow - daughter of Alice Barlow
    Abode: Wrightington
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 147
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Jun 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Glover - son of Thomas Glover & Jane
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 147
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 8 Jun 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Ollerton - son of Mary Ollerton
    Abode: Coppull
    Occupation: Weaver
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 147
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Jun 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Roper - daughter of William Roper & Catherine
    Abode: Wrightington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 148
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Jun 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Lowton - [Child] of Thomas Lowton & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Notes: [Out of date order]
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 148
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Jun 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Brown - [Child] of James Brown & Mary?
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Notes: [Out of date order]
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 148
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 2 Jun 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Lowton - [Child] of Mary Lowton
    Abode: Standish
    Notes: [Out of date order]
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 148
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Jul 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Charlotte Leigh - daughter of Robert Leigh & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Papermaker
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 148
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Jul 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margery Peet - daughter of Henry Peet & Ellen
    Abode: Wigan
    Occupation: Labourer
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 148
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 6 Jul 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Harrocks - son of Thomas Harrocks & Jane
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 148
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Jul 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Bentham - son of Margaret Bentham
    Abode: Standish
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 148
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Jul 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Watkinson - [Child] of John Watkinson & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Schoolmaster
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 149
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Critchley - son of John Critchley & Ellen
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 149
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Deborah Turner - daughter of Richard Turner & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 149
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Winstanley - son of Henry Winstanley & Isabella
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 149
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ann Holcroft - daughter of Thomas Holcroft & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 149
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Tasker - daughter of Ellen Tasker
    Abode: Wrightington
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 149
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Tickle - son of Peter Tickle & Lucy
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 149
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 10 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Elizabeth Winstanley - daughter of Catherine Winstanley
    Abode: Standish
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 149
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 13 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Edward Wright - son of William Wright & Jane
    Abode: Wrightington
    Occupation: Beer Seller
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 150
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Mary Finch - daughter of William Finch & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 150
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Bibby - son of William Bibby & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Carter
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 150
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Marsden - son of Richard Marsden & Anne
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 150
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Baxter - son of Henry Baxter & Betty
    Abode: Shevington
    Occupation: Engineer
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 150
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 17 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Bradshaw - son of Richard Bradshaw & Elizabeth
    Abode: Worthington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: W H Brandeth Rector
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 150
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 24 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Farrimond - son of James Farrimond & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 150
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 27 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Preston - son of Richard Preston & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 150
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
George Ollerton - son of Peter Ollerton & Mary
    Abode: Worthington
    Occupation: Joiner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 151
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Frances Swift - daughter of Henry Swift & Sarah
    Abode: Standish
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 151
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Thomas Cowling - son of Thomas Cowling & Elizabeth
    Abode: Charnock Richard
    Occupation: Joiner
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 151
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 31 Aug 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ruth Darbyshire - daughter of Ann Darbyshire
    Abode: Standish
    Occupation: Servant
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 151
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 7 Sep 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Stephen Richardson - son of Thomas Richardson & Mary
    Abode: Shevington
    Occupation: Miller
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 151
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Sep 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jemina Critchley - daughter of Thomas Critchley & Ann
    Abode: Standish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 151
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Sep 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Fairhurst - son of Henry Fairhurst & Jane
    Abode: Shevington
    Occupation: Labourer
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 151
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Sep 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Fisher - son of Henry Fisher & Ann
    Abode: Bolton
    Occupation: Coachman
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 151
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 5 Oct 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Alice Foster - daughter of Edward Foster & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Mason
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 152
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Oct 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Parr - son of Ellen Parr
    Abode: Shevington
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 152
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 12 Oct 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Sarah Lee - daughter of William Lee & Margaret
    Abode: Shevington
    Occupation: Underlooker
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 152
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 19 Oct 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Haydock - son of Ellen Haydock
    Abode: Wrightington
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 152
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Oct 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Robert Walter Fisher - son of James Fisher & Elizabeth
    Abode: Coppull Moor
    Occupation: Farmer
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 152
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 22 Oct 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Ellen Yates - daughter of Richard Yates & Mary
    Abode: Coppull Moor
    Occupation: Coachman
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 152
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 26 Oct 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Whitter - son of Ann Whitter
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 152
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Nov 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Lion - daughter of Joseph Lion & Nancy
    Abode: Shevington
    Occupation: Boat Builder
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 152
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 9 Nov 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Liptrot - son of George Liptrot & Ellen
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 153
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Nov 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Martha Shevington - daughter of Edward Shevington & Alice
    Abode: Shevington
    Occupation: Collier
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 153
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Nov 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Jane Grounds - daughter of John Grounds & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Pipe Maker
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 153
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 16 Nov 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Richard Wilding - son of Robert Wilding & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Gardener
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 153
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 23 Nov 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Anderton - son of Thomas Anderton & Mary
    Abode: Adlington
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 153
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Nov 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Samuel Lowton - son of James Lowton & Ann
    Abode: Langtree
    Occupation: Collier
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 153
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 30 Nov 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
John Whitter - son of Joseph Whitter & Alice
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 153
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Dec 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Charlotte Farrimond - daughter of Richard Farrimond & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Collier
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 153
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 14 Dec 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
James Birkett Almond - [Child] of William Almond & Mary
    Abode: Standish
    Occupation: Grocer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 154
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 21 Dec 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Margaret Fogg - daughter of Thomas Fogg & Margaret
    Abode: Standish
    Occupation: Labourer
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 154
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 25 Dec 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Barker - son of George Barker & Elizabeth
    Abode: Standish
    Occupation: Nail Maker
    Baptised by: G D Brown Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 154
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Dec 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Ascroft - son of Ellen Ascroft
    Abode: Shevington
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 154
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Dec 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
William Simon - son of John Simon & Jane
    Abode: Standish
    Occupation: Nailer
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 154
    Source: LDS Film 1526140
 
Baptism: 28 Dec 1845 St Wilfrid, Standish, Lancs.
Deborah Frith - Son [sic] of Jonas Frith & Ellen
    Abode: Coppull
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo Whitlock Curate
    Register: Baptisms 1834 - 1869, Page 154
    Source: LDS Film 1526140

Next Page of Baptisms for 1846 - 1851

Standish Home & Contents ©Lancashire OnLine Parish Clerks Lancashire Home