The Church of St James, Stalmine
in the County of
-- Lancashire --
Baptisms at St James in the Parish of Stalmine
Baptisms recorded in the Register for 1671 - 1701
Baptisms for 1671 - 1686
Baptism: 14 Jun 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Agnas Rooe - Daughter of George Rooe
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Sep 1671 St James, Stalmine, Lancs.
John Bankes - Son of Henry Bankes
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Sep 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Robinson - sixt sonn of Rodger Robinson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Sep 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Elizabeth Tayler - Daughter of John Tayler
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Sep 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Chew - Daughter of Robert Chew
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Sep 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Leea - Son of Richard Leea
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Sep 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Elling Dickenson - Daughter of Robert Dickenson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Sep 1671 St James, Stalmine, Lancs.
George Lancaster - Son of George Lancaster
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Sep 1671 St James, Stalmine, Lancs.
William Roskell - Son of Thomas Roskell
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Sep 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Mereedell - Daughter of James Mereedell
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Sep 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Isabell Groues - Daughter of William Groues
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Oct 1671 St James, Stalmine, Lancs.
William Nickson - Son of Thomas Nickson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Oct 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Jane Stuenn - Daughter of Richard Stuenn
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Oct 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Gant - Daughter of William Gant
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Oct 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Mary Cowborne - Daughter of Henery Cowborne
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Nov 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Hadack - Daughter of Petter Hadack
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Nov 1671 St James, Stalmine, Lancs.
James Goose - Son of Thomas Goose
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Dec 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Robinson - Son of John Robinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Dec 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Jane Baggot - Daughter of Richard Baggot
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Jan 1671/2 St James, Stalmine, Lancs.
Allice Webster - Daughter of Thomas Webster
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 25 Feb 1671/2 St James, Stalmine, Lancs.
Elizabeth Singlton - Daughter of William Singlton
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 9, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 25 Feb 1671/2 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Lea - Son of ffranccis Lea
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Dec 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Edmond Lancaster - Son of Edmond Lancaster
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Mar 1671/2 St James, Stalmine, Lancs.
Miles Carter - Son of John Carter
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Mar 1671/2 St James, Stalmine, Lancs.
George Bradshaw - Son of James Bradshaw
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Mar 1671/2 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Bradshaw - Son of James Bradshaw
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Sep 1671 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Butler - Son of Theboll Butler
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 May 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Bagat - Son of William Bagat
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Apr 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Giulan Robinson - Daughter of Nicklas Robinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 5 May 1672 St James, Stalmine, Lancs.
John Rooe - Son of Richard Rooe
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Jun 1672 St James, Stalmine, Lancs.
John Clarson - Son of Alann Clarson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Jun 1672 St James, Stalmine, Lancs.
John Beell - Son of James Beell
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Jun 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Edmon. Clarkson - Son of Thomas Clarkson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Jul 1672 St James, Stalmine, Lancs.
John Bispam - Son of Thomas Bispam
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Jul 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Chew - Daughter of Robart Chew
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Jul 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Tomblinson - Son of Thomas Tomblinson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 Aug 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Sarea Jackson - Daughter of Richard Jackson
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Sep 1672 St James, Stalmine, Lancs.
William Tompson - Son of Antony Tompson
Born: 12 Jun 1672
Abode: Stalmine
Notes: Wednesday about 9 of the clocke at night
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Sep 1672 St James, Stalmine, Lancs.
William Jackeson - Son of Robart Jackeson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Sep 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Marye Litham - Daughter of Robart Litham
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Sep 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Forshew - Daughter of John Forshew
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Oct 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Forshew - Son of James Forshew
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Oct 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Edmon. Coran - Son of John Coran
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Oct 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Eling Thornton - Daughter of Edward Thornton
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Dec 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Nelson - Daughter of Robart Nelson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 10, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Dec 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Marie Hall - Daughter of Chr. Hall
Occupation: Minister of Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Dec 1672 St James, Stalmine, Lancs.
John Dickinson - Son of Richard Dickinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Dec 1672 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Thornton - Son of John Thornton
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Dec 1672 St James, Stalmine, Lancs.
John Tomblison - Son of Nichalas Tomblison
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Jan 1672/3 St James, Stalmine, Lancs.
John Stersicker - Son of Thomas Stersicker
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Jan 1672/3 St James, Stalmine, Lancs.
Marye Mader - Daughter of Renard Mader
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Feb 1672/3 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Tounson - Daughter of Peeter Tounson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Mar 1672/3 St James, Stalmine, Lancs.
William Nickeson - Son of Thomas Nickeson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Mar 1672/3 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Cubin - Son of Thomas Cubin
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Mar 1672/3 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Thornton - Son of Richard Thornton
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Mar 1672/3 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Bagot - Son of Thomas Bagot
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Mar 1672/3 St James, Stalmine, Lancs.
Edward Bread - Son of Edward Bread
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Mar 1672/3 St James, Stalmine, Lancs.
Anne Danson - Daughter of Peeter Danson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Mar 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Corna - Son of William Corna
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Mar 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Henrie Coward - Son of Richard Coward
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 31 Mar 1673 St James, Stalmine, Lancs.
William Cumsty - Son of Richard Cumsty
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Apr 1673 St James, Stalmine, Lancs.
John Dickinson - Son of William Dickinson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Apr 1673 St James, Stalmine, Lancs.
William Dickinson - Son of John Dickinson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Apr 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Carter - Daughter of John Carter
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 May 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Doriety Dickinson - Daughter of Jenet Dickinson
Abode: Pilling
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Jun 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Mathew Parke - Son of Thomas Parke
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Jun 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Carter - Son of John Carter
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Jun 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Isabell Groves - Son of John Groves
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Jun 1673 St James, Stalmine, Lancs.
William Tayler - Son of William Tayler
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Jun 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Georg Whitside - Son of Henery Whitside
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Jul 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Georg Danson - Son of Georg Danson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 26
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Jul 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Martans - Son of Janne Martans
Abode: Rawcliffe
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 27
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Jul 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Menday - Daughter of James Menday
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 28
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 7 Sep 1673 St James, Stalmine, Lancs.
John Litham - Son of Peeter Litham
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 29
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 7 Sep 1673 St James, Stalmine, Lancs.
James Fisher - Son of John Fisher
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 30
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 Sep 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Jane Cubine - Daughter of John Cubine
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 31
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Sep 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Jackeson - Daughter of Robart Jackeson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 32
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Sep 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Lancaster - Daughter of Georg Lancaster
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 33
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Sep 1673 St James, Stalmine, Lancs.
John Robinson - Son of Richard Robinson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 11, Entry 34
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Oct 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Marye Bradgshaw - Daughter of James Bradgshaw
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 17 Oct 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Walsh - Daughter of Thomas Walsh
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Oct 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Harison - Son of James Harison
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Nov 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Tomblison - Daughter of Thomas Tomblison
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Nov 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Roe - Son of Richard Roe
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Nov 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Agnes Thornton - Daughter of Thomas Thornton
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Oct 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Bispam - Daughter of Thomas Bispam
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Dec 1673 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Coran - Daughter of John Coran
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Jan 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
William Baget - Son of Richard Baget
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Jan 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
William Baget - Son of William Baget
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Jan 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
William Singlton - Son of William Singlton
Abode: out Rackcliff
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Jan 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Tomson - Son of William Tomson
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Jan 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
[unnamed] Poole - Son of Thomas Poole
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Feb 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
Fleetwood Hall - Daughter of Chr. Hall
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 Feb 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
John Jackeson - Son of John Jackeson
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Feb 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
William Houlme - Son of Robart Houlme
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Feb 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
Allan Clarkeson - Son of John Clarkeson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Feb 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
Henerie Carter - Son of Thomas Carter
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Feb 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
Henerie Bankes - Son of John Bankes
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Mar 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Smith - Son of John Smith
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Mar 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
Margret ffisher - Daughter of William ffisher
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Mar 1673/4 St James, Stalmine, Lancs.
Edward Dickinson - Son of Robart Dickinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 May 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Butler - Son of Theboll Butler
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Apr 1674 St James, Stalmine, Lancs.
John Webster - Son of Thomas Webster
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Apr 1674 St James, Stalmine, Lancs.
William Tayler - Son of William Tayler
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Apr 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Tayler - Son of William Tayler
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Apr 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Nelson - Daughter of Robart Nelson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 26
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 May 1674 St James, Stalmine, Lancs.
John Hull - Son of John Hull
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 27
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 May 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Ruth Hodskinson - Daughter of Henery Hodskinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 28
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 May 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Marye Steven - Daughter of Richard Steven
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 29
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 Jun 1674 St James, Stalmine, Lancs.
John Breckell - Son of Richard Breckell
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 30
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Jun 1674 St James, Stalmine, Lancs.
William Bell - Son of James Bell
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 31
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Jun 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Elisebeth ffisher - Daughter of Thomas ffisher
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 32
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 5 Jul 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas fforshaw - Son of John fforshaw
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 33
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Jul 1674 St James, Stalmine, Lancs.
William Golter - Son of Thomas Golter
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 34
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Jul 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Ruth Dickinson - Daughter of John Dickinson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 35
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Aug 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Mary Lancaster - Daughter of Edmon. Lancaster
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 36
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Aug 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Susana Chew - Daughter of John Chew
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 37
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Aug 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Bagat - Daughter of Thomas Bagat
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 12, Entry 38
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Aug 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Barbrie Corna - Daughter of John Corna
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Sep 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Breckell - Son of Peeter Breckell
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 Oct 1674 St James, Stalmine, Lancs.
John Goose - Son of Thomas Goose
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 11 Oct 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Thomblinson - Son of Nickholas Thomblinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Oct 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Marie Bickerstafe - Daughter of Larans Bickerstafe
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Nov 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Thomson - Daughter of Antoni Thomson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Nov 1674 St James, Stalmine, Lancs.
William Baget - Son of William Baget
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Nov 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Bankes - Daughter of Henery Bankes
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Nov 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Eling Bamber - Daughter of Edward Bamber
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Dec 1674 St James, Stalmine, Lancs.
John Dobson - Son of Thomas Dobson
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Dec 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Isebell Tomson - Daughter of Thomas Tomson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Dec 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Jefera Notinggam - Son of John Notinggam
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Dec 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Carter - Son of Georg Carter
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Dec 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Butler - Daughter of Nickholas Butler
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Jan 1674/5 St James, Stalmine, Lancs.
Ruth Robinson - Daughter of John Robinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Jan 1674/5 St James, Stalmine, Lancs.
Eling Clarkson - Daughter of Thomas Clarkson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Dec 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Joseph Lason - Son of William Lason
Abode: Stalmine
Notes: a trafelar
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Jan 1674/5 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Robinson - Son of Nicholas Robinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 11 Feb 1674/5 St James, Stalmine, Lancs.
Doritey Danson - Daughter of Peeter Danson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Feb 1674/5 St James, Stalmine, Lancs.
James Jonson - Son of Alice Jonson
Abode: Stalmine
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 Feb 1674/5 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Jackson - Son of Richard Jackson
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Mar 1674/5 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Fisher - Son of Richard Fisher
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Sep 1674 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Clarkson - Son of Robert Clarkson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1674 St James, Stalmine, Lancs.
John Bell - Son of Richard Bell
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 19, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Mar 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Doriety Harinson - Daughter of Georg Harinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 31 Mar 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Groves - Daughter of William Groves
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 Apr 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Edward Thornton - Son of John Thornton
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Apr 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Foxe - Daughter of John Foxe
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Apr 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Allan Clarkson - Son of James Clarkson
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 May 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Isabell Thornton - Daughter of Robart Thornton
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 7 Aug 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Georg Poole - Son of Thomas Poole
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 7 Aug 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Poole - Daughter of Thomas Poole
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Aug 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Danson - Son of James Danson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Aug 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Carter - Daughter of Thomas Carter
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Sep 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Sarea Bell - Daughter of John Bell
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1665 St James, Stalmine, Lancs.
Richd. Bell -
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1665 St James, Stalmine, Lancs.
James Dickonson -
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1665 St James, Stalmine, Lancs.
Mary Doughty -
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Oct 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Thornton - Daughter of Richard Thornton
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 31 Oct 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Carter - Son of John Carter
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Dec 1675 St James, Stalmine, Lancs.
John Sickes - Son of Thomas Sickes
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Dec 1675 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Fisher - Daughter of William Fisher
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Jan 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Bibe - Daughter of Thomas Bibe
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Jan 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
John Hodskinson - Son of John Hodskinson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Jan 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
William Mount - Son of John Mount
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Jan 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Cumsty - Daughter of Richard Cumsty
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Jan 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
Eling Saltas - Daughter of Richard Saltas
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Jan 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
Isabell Bradshew - Daughter of John Bradshew
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Jan 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Lea - Daughter of Hennery Lea
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Jan 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
James Tomson - Son of Antony Tomson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 31 Jan 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Nickson - Daughter of John Nickson, the yonger
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 26
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Feb 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
Rafe Michell - Son of Orfora Michell
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 27
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Feb 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Baget - Daughter of John Baget
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 28
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Feb 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
Georg Thornton - Son of John Thornton
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 29
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Feb 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
John Thornton - Son of John Thornton
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 29
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 17 Feb 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Coward - Son of Richard Coward
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 30
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Feb 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
Margret ffisher - Daughter of Thomas ffisher
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 31
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 5 Mar 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
John Baget - Son of Thomas Baget
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 32
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 5 Mar 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Cubin - Daughter of John Cubin
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 33
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Mar 1675/6 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Clarson - Daughter of James Clarson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 34
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Mar 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Baget - Daughter of Richard Baget
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 20, Entry 35
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Apr 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Nickeson - Son of Thomas Nickeson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Apr 1676 St James, Stalmine, Lancs.
[unnamed] Carter - Daughter of Gowen Carter
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 May 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Marie Bispam - Daughter of Thomas Bispam
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 May 1676 St James, Stalmine, Lancs.
William Nelson - Son of Robart Nelson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 May 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Willson - Daughter of James Willson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Jun 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Cubin - Daughter of Thomas Cubin
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Jun 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Lancaster - Son of Georg Lancaster
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Jun 1676 St James, Stalmine, Lancs.
George Hull - Son of John Hull
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Jul 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Peeter Bradshew - Son of Edward Bradshew
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Jul 1676 St James, Stalmine, Lancs.
John Coran -
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Aug 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Jackeson - Daughter of John Jackeson
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Aug 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Georg Tounson - Son of Robart Tounson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Aug 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Elizabeth Tomblison - Daughter of James Tomblison
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Sep 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Marie Chew - Daughter of Robart Chew
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Sep 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Dickinson - Daughter of Richard Dickinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Oct 1676 St James, Stalmine, Lancs.
William ffisher - Son of John ffisher
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Oct 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Breckell - Daughter of Richard Breckell
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Oct 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Ambras Tomson - Son of Antony Tomson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Dec 1676 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Caton - Daughter of Henery Caton
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Jan 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
John Cotam - Son of Robart Cotam
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Jan 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
John Corna - Son of John Corna
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 Jan 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
Elizabeth Bankes - Daughter of Heneri Bankes
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Jan 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Tomblison - Son of Thomas Tomblison
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 31 Jan 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Carter - Daughter of George Carter
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 Feb 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Benet - Son of Georg Benet
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 5 Feb 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
Elizebeth Clarkeson - Daughter of John Clarkeson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 26
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Feb 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Welsh - Daughter of Thomas Welsh
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 27
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Feb 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
Edward Thornton - Son of John Thornton
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 28
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Feb 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
Peeter Dickinson - Son of Robart Dickinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 29
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Feb 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Bennes - Daughter of James Bennes
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 30
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 Mar 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
William Jackson - Son of Richard Jackson
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 31
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Mar 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
Lydia Hall - filia of Chr. Hall & Maria
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 32
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Mar 1676/7 St James, Stalmine, Lancs.
Edward Groves - Son of William Groves
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 33
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Apr 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Tomblison - Son of Nicholas Tomblison
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 34
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Apr 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Carter - Son of John Carter
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 35
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 May 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Elinge Foxe - Daughter of John Foxe
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 36
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 May 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Rodger Robinson - Son of Rodger Robinson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 37
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Jun 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Doriety Clarkeson - Daughter of Robart Clarkeson
Abode: Preesall Mose
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 21, Entry 38
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Jun 1677 St James, Stalmine, Lancs.
William fforshew - Son of John fforshew
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 22, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Jul 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Doritey Smith - Daughter of William Smith
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 22, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Jul 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Eling Tomson - Daughter of James Tomson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Jul 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Marie Hodskinson - Daughter of Henery Hodskinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 7 Aug 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Marie Danson - Daughter of Peeter Danson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Aug 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Nicholas Lowe - Son of Henery Lowe
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Aug 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Cubine - Daughter of John Cubine
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Aug 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Samuel Jonson - Son of Alice Jonson
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Sep 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Eling Jonson - Daughter of John Jonson
Abode: Pilling
Notes: a travler
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Sep 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Hodshon - Daughter of Jenet Hodshon
Abode: Staynall
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Sep 1677 St James, Stalmine, Lancs.
[unnamed] Tomson - child of Antony Tomson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Sep 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Isacke Walsh - Son of John Walsh
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Sep 1677 St James, Stalmine, Lancs.
John Clarkeson - Son of James Clarkeson
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Sep 1677 St James, Stalmine, Lancs.
William Taylor - Son of John Taylor
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Sep 1677 St James, Stalmine, Lancs.
William Baget - Son of Richard Baget
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Sep 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Bispam - Daughter of Thomas Bispam
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 Oct 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Emerye Parke - Daughter of William Parke
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 11 Nov 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Nicholas Butler - Son of Nicholas Butler
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 25 Nov 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Margret ffisher - Daughter of John ffisher
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Nov 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Goose - Daughter of Thomas Goose
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Dec 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Hull - Daughter of John Hull
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Dec 1677 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Bibe - Son of William Bibe
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Jan 1677/8 St James, Stalmine, Lancs.
John Butler - Son of ffillip Butler
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Jan 1677/8 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Tomson - Daughter of William Tomson
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Jan 1677/8 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Thornton - Daughter of Isabell Thornton
Abode: Stalmine
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Jan 1677/8 St James, Stalmine, Lancs.
Polle Wilson - Daughter of Alice Wilson
Abode: Preesall
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Feb 1677/8 St James, Stalmine, Lancs.
Peeter Robinson - Son of Nicholas Robinson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Feb 1677/8 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Baget - Daughter of William Baget
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 26
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Feb 1677/8 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Carter - Daughter of John Carter
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 27
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Feb 1677/8 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Thornton - Daughter of Richard Thornton
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 28
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Feb 1677/8 St James, Stalmine, Lancs.
Eling Goose - Daughter of Jane Goose
Abode: Stalmine
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 29
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Feb 1677/8 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Parkeinson - Son of John Parkeinson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 30
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 17 Apr 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Marton - Son of Robart Marton
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 31
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Apr 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Foxe - Daughter of Georg Foxe
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 32
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Apr 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Roskell - Daughter of Georg Roskell
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 33
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Apr 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Catrien Whithead - Daughter of William Whithead
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 34
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Mar 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Marie Croft - Daughter of John Croft
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 35
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Apr 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Margret ffisher - Daughter of Thomas ffisher
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 36
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Edward Thornton -
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 37
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Mar____? Banks - Daughter of Henery Banks
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 23, Entry 38
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Jun 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Richard ffisher - Son of James ffisher
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Jun 1678 St James, Stalmine, Lancs.
James ffisher - Son of Richard ffisher
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 Jul 1678 St James, Stalmine, Lancs.
James ffisher - Son of William ffisher
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Jul 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Tomblison - Son of Nicholas Tomblison
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Jul 1678 St James, Stalmine, Lancs.
William Chew - Son of Robart Chew
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 7 Aug 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Carter - Son of Georg Carter
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 11 Aug 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Harinson - Son of Georg Harinson
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Sep 1678 St James, Stalmine, Lancs.
[unnamed] Wilson - Daughter of James Wilson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Sep 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Harinson - Daughter of Georg Harinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Sep 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Marye Dickinson - Daughter of Robart Dickinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: Aug 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Richard ffoxe - Son of John ffoxe
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Oct 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Edmon. Lancaster - Son of Georg Lancaster
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Oct 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Edmon. Coran - Son of John Coran
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Sep 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Ann ffoxe - Daughter of Henery ffoxe
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Nov 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Eling Cubin - Daughter of John Cubin
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Nov 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Cotam - Son of Robart Cotam
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Nov 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Lowe - Daughter of Henery Lowe
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 31 Oct 1678 St James, Stalmine, Lancs.
[unnamed] Clarkeson - child of Eling Clarkeson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Nov 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Hew Loncaster - Son of Edmon. Loncaster
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Nov 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Parke - Daughter of Thomas Parke
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Dec 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Dikinson - Daughter of Richard Dikinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Dec 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Isabell Tayler - Daughter of William Tayler
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: Dec 1678 St James, Stalmine, Lancs.
[unnamed] Smith - Daughter of William Smith
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Dec 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Balife - Son of Thomas Balife
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 25 Dec 1678 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Carter - Son of Robart Carter
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 11 Jan 1678/9 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Richinson - Son of Edward Richinson
Abode: Preesall
Notes: a travler
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 26
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Jan 1678/9 St James, Stalmine, Lancs.
William Rellfe - Son of Thomas Rellfe
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 27
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Jan 1678/9 St James, Stalmine, Lancs.
Allan Clarkeson - Son of James Clarkeson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 28
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Jan 1678/9 St James, Stalmine, Lancs.
John Grimbalston - Son of William Grimbalston
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 29
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Feb 1678/9 St James, Stalmine, Lancs.
Marye Nelson - Daughter of Robart Nelson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 30
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Feb 1678/9 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Tayler - Son of William Tayler
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 31
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Mar 1678/9 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Baget - Son of Richard Baget
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 32
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Mar 1678/9 St James, Stalmine, Lancs.
James Carter - Son of Georg Carter
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 33
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Mar 1678/9 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Thornton - Daughter of Nickolas Thornton
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 34, Entry 34
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 11 May 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Meriadell - Daughter of James Meriadell
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 May 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Gowon Hay - Son of Elisabeth Hay
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 Jun 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Antony Walsh - Son of John Walsh
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 25 Jul 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Joshua Jackeson - Son of Richard Jackeson
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 17 Aug 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Marie Tomblison - Daughter of Thomas Tomblison
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Aug 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Dorkas Danson - Daughter of Rodger Danson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 31 Aug 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Kerkham - Son of John Kerkham
Abode: Preesall Parke
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Sep 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Jane Danson - Daughter of Peter Danson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Sep 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Eling Thornton - Daughter of John Thornton
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Sep 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Johnathan fforshew - Son of John fforshew
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Oct 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Corna - Son of John Corna
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Oct 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Sara Hull - Daughter of John Hull
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Oct 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Croft - Son of John Croft
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Oct 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Baine - Daughter of James Baine
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Nov 1679 St James, Stalmine, Lancs.
John Bradshew - Son of Peeter Bradshew
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Nov 1679 St James, Stalmine, Lancs.
John Hodshon - Son of William Hodshon
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Nov 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Richard ffoxe - Son of Henery ffoxe
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Nov 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Isacke Walsh - Son of John Walsh
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Dec 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Wilkinson - Son of Thomas Wilkinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Dec 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Groves - Daughter of William Groves
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Dec 1679 St James, Stalmine, Lancs.
Thomothy Tayler - Son of Georg Tayler
Abode: Rackelif Healse
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Jan 1679/80 St James, Stalmine, Lancs.
Edward Tomson - Son of Antony Tomson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Feb 1679/80 St James, Stalmine, Lancs.
Peete Butler - Son of Georg Butler
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Feb 1679/80 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Jackeson - Son of Edward Jackeson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Feb 1679/80 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Benet - Daughter of John Benet
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Feb 1679/80 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Marton - Son of Robart Marton
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 26
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Feb 1679/80 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Smith - Daughter of John Smith
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 27
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 Mar 1679/80 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Clarkson - Daughter of John Clarkson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 28
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Mar 1679/80 St James, Stalmine, Lancs.
William Butler - Son of Thabel Butler
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 29
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Mar 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Thornton - Daughter of Richard Thornton
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 30
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Mar 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Eling Dager - Daughter of Thomas Dager
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 31
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 Apr 1680 St James, Stalmine, Lancs.
John ffisher - Son of William ffisher
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 32
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Apr 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Carter - Daughter of John Carter
Abode: Stalmine Clarke
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 33
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Apr 1680 St James, Stalmine, Lancs.
ffrancis Wels - Daughter of Mr. John Wels
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 34
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Apr 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Tomson - Daughter of Antony Tomson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 35
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 25 Apr 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Stesicker - Daughter of John Stesicker
Abode: Preesall Parke
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 35, Entry 36
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 May 1680 St James, Stalmine, Lancs.
[unnamed] ffoxe - Daughter of John ffoxe
Abode: Preesall Parke
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 May 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Taylor - Son of James Taylor
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 May 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Timothy Hall - Son of Chri. Hall
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Jun 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Butler - Daughter of Edward Butler
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Jun 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Isabell Golter - Daughter of Thomas Golter
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Aug 1680 St James, Stalmine, Lancs.
John Webster - Son of Thomas Webster
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Aug 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Milner - Daughter of Robert Milner
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Aug 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Clarson - Daughter of Robart Clarson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Aug 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Marie Thornton - Daughter of Richard Thornton
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Aug 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Henery ffoxe - Son of Georg ffoxe
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 11 Sep 1680 St James, Stalmine, Lancs.
John Clarkeson - Son of Eling Clarkeson
Abode: Preesall
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Sep 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Edmon. Smith - Son of William Smith
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Sep 1680 St James, Stalmine, Lancs.
John Meridall - Son of James Meridall
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Oct 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Eling Fareclugh - Daughter of Georg Fareclugh
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Oct 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Anna Tomblison - Daughter of Nicholas Tomblison
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Oct 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Olifer Cotam - Son of Robart Cotam
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 Nov 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Dickinson - Son of Richard Dickinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Nov 1680 St James, Stalmine, Lancs.
John Sander - Son of Alice Sander
Abode: Preesall
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Nov 1680 St James, Stalmine, Lancs.
John Bankes - Son of Henery Bankes
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Nov 1680 St James, Stalmine, Lancs.
Edward Dickinson - Son of Patricke Dickinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 5 Dec 1680 St James, Stalmine, Lancs.
James Martan - Son of Richard Martan
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Dec 1680 St James, Stalmine, Lancs.
James Goose - Son of Thomas Goose
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Jan 1680/1 St James, Stalmine, Lancs.
Georg Chew - Son of Robart Chew
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Jan 1680/1 St James, Stalmine, Lancs.
Rebeckea Deese - Daughter of Fallipe Deese
Abode: Cokerham
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Jan 1680/1 St James, Stalmine, Lancs.
John Smith - Son of William Smith
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Jan 1680/1 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Poolle - Daughter of Thomas Poolle
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 26
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Feb 1680/1 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Robinson - Son of Nicholas Robinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 27
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Feb 1680/1 St James, Stalmine, Lancs.
Marie Carter - Daughter of Robart Carter
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 28
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Mar 1680/1 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Hull - Son of John Hull
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 29
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Mar 1680/1 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Lancaster - Daughter of Georg Lancaster
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 30
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Mar 1680/1 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Kerkham - Son of John Kerkham
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 31
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Mar 1680/1 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Harinson - Daughter of Georg Harinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 36, Entry 32
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Mar 1680/1 St James, Stalmine, Lancs.
John Caton - Son of Henery Caton
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Apr 1681 St James, Stalmine, Lancs.
James Grimbalson - Son of William Grimbalson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 May 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Carter - Daughter of John Carter
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 May 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Nelson - Daughter of Robart Nelson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 May 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Elizabeth Cubing - Daughter of John Cubing
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 31 May 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Jackeson - Daughter of Robart Jackeson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Jul 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Marye Lowe - Daughter of Henery Lowe
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Jul 1681 St James, Stalmine, Lancs.
[unnamed] Stersicker - Daughter of John Stersicker
Abode: Preesall Parke
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 31 Jul 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Butler - Son of Mr. Thaball Butler
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 7 Aug 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Golter - Daughter of Thomas Golter
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Aug 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Harinson - Son of George Harinson
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Aug 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Elizabeth Walsh - Daughter of John Walsh
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Sep 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Clarkson - Son of James Clarkson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Sep 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Allan Clarkson - Son of James Clarkson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 Sep 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Cuthburt Corawen - Son of John Corawen
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Sep 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Isabell Balife - Daughter of Thomas Balife
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 25 Sep 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Crouchlay - Daughter of Edward Crouchlay
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Oct 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Hugh Singlton - Son of Thomas Singlton
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Oct 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Gornor - Son of William Gornor
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Oct 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Carter - Daughter of Georg Carter
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Oct 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Danson - Son of Rodger Danson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Oct 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Hunt - Daughter of James Hunt
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 5 Nov 1681 St James, Stalmine, Lancs.
William Dickinson - Son of Jenet Dickinson
Abode: uper Pilling
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Nov 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Eling Horat - Daughter of Henery Horat
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Nov 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Margeret Dickinson - Daughter of Patricke Dickinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Dec 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Walsh - Son of John Walsh
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Dec 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Hull - Son of James Hull
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 26
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Dec 1681 St James, Stalmine, Lancs.
Isabell Smith - Daughter of John Smith
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 27
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Jan 1681/2 St James, Stalmine, Lancs.
Margeret ffetsher - Daughter of Richard ffetsher
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 28
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Jan 1681/2 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Gamwell - Daughter of Henery Gamwell
Abode: Pilling(born in)
Notes: a travler
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 29
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Feb 1681/2 St James, Stalmine, Lancs.
John Dickinson - Son of Richard Dickinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 30
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Feb 1681/2 St James, Stalmine, Lancs.
Willam Dager - Son of Thomas Dager
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 37, Entry 31
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 Mar 1681/2 St James, Stalmine, Lancs.
Elling Wells - Daughter of Mr. John Wells
Abode: Stalmine
Occupation: Curat
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 5 Mar 1681/2 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Wilkinson - Son of Thomas Wilkinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Mar 1681/2 St James, Stalmine, Lancs.
Mathew Smith - Son of John Smith
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Apr 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Marton - Son of Robart Marton
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Apr 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Gowen Jackeson - Son of Edward Jackeson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Apr 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Joseph Tayler - Son of Georg Tayler
Abode: out Rackelif
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 May 1682 St James, Stalmine, Lancs.
William Dickinson - Son of Thomas Dickinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 May 1682 St James, Stalmine, Lancs.
[unnamed] Carter - Son of John Carter
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Jul 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Edward Parkinson - Son of John Parkinson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Jul 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Georg Croft - Son of John Croft
Abode: Preesall Mos Sid
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Jul 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Jackeson - Daughter of Mathew Jackeson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Jul 1682 St James, Stalmine, Lancs.
James Bradshew - Son of John Bradshew
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Aug 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Elling Baines - Daughter of James Baines
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Aug 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Corna - Son of William Corna
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Sep 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Georg Danson - Son of Peeter Danson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Sep 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Butler - Son of Philipe Butler
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Sep 1682 St James, Stalmine, Lancs.
William Carter - Son of William Carter
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 17 Oct 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Tomson - Daughter of Peeter Tomson
Abode: uper Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Oct 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Tomson - Son of Antony Tomson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Nov 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Tayler - Daughter of Willam Tayler
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Nov 1682 St James, Stalmine, Lancs.
Unei Hull - Daughter of John Hull
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 Jan 1682/3 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Willson - Daughter of Edward Willson
Abode: Preesall
Notes: a travler at Preesall born at Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 7 Jan 1682/3 St James, Stalmine, Lancs.
James ffoxe - Son of Henery ffoxe
Abode: Preesall Parke
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Jan 1682/3 St James, Stalmine, Lancs.
John Stersiker - Son of John Stersiker
Abode: Preesall Park
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Jan 1682/3 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Danson - Daughter of Thomas Danson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Feb 1682/3 St James, Stalmine, Lancs.
William Rellfe - Son of Thomas Rellfe
Abode: Preesall Mos
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 26
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Feb 1682/3 St James, Stalmine, Lancs.
Isabell Baget - Daughter of Willam Baget
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 27
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Mar 1682/3 St James, Stalmine, Lancs.
Elizabeth Barton - Daughter of James Barton
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 28
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 25 Mar 1683 St James, Stalmine, Lancs.
John Jonson - Son of Henery Jonson
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 29
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 25 Mar 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Joshua Clarkeson - Son of Robart Clarkeson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 38, Entry 30
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Apr 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Dickinson - Son of Richard Dickinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Apr 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Ester Willson - Daughter of James Willson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Apr 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Milner - Son of Robart Milner
Abode: Preesall Mos Sid
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Apr 1683 St James, Stalmine, Lancs.
John Groves - Son of William Groves
Abode: Stalmin Mos
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 May 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Elizabeth Willamson - Daughter of John Willamson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 May 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Butler - Daughter of Edward Butler
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 May 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Tomson - Son of Antony Tomson
Abode: Stalmine
Notes: baptised and was buried ye 29 day of March 1703 at Leverpool being bound to sea
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 May 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Josias Cottam - Son of Robart Cottam
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Jun 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Meridell - Daughter of James Meridell
Abode: Preesall Mos Sid
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Jun 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth ffisher - Daughter of John ffisher
Abode: uper Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Jun 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Thornton - Daughter of Thomas Thornton
Abode: Pilling Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Jul 1683 St James, Stalmine, Lancs.
James Clarkson - Son of Elling Clarkson
Abode: Rawcliffe
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Jul 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Nickson - Daughter of Willam Nickson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 31 Jul 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Bradshew - Daughter of John Bradshew
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Aug 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Willam Dickinson - Son of Peeter Dickinson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 5 Aug 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Hodskinson - Daughter of Henery Hodskinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Aug 1683 St James, Stalmine, Lancs.
John Hunt - Son of James Hunt
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Aug 1683 St James, Stalmine, Lancs.
John Dickinson - Son of John Dickinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Aug 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Tayler - Daughter of Georg Tayler
Abode: Halles Rackelife
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Aug 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Josias Dickinson - Son of Richard Dickinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Aug 1683 St James, Stalmine, Lancs.
John ffoxe - Son of John ffoxe
Abode: Preesall Parke
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Sep 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Steven - Daughter of Henery Steven
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Sep 1683 St James, Stalmine, Lancs.
James Butler - Son of Thabell Butler
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Sep 1683 St James, Stalmine, Lancs.
John Butler - Son of Thabell Butler
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Sep 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Mary Smith - Daughter of William Smith
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Sep 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Allan Bankes - Son of Henery Bankes
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Sep 1683 St James, Stalmine, Lancs.
[unnamed] Benet - Son of John Benet
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 26
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Oct 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Chew - Daughter of Robart Chew
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 27
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Oct 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Bibei - Son of William Bibei
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 28
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Oct 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Mary Lancaster - Daughter of Georg Lancaster
Abode: Preesall Mos Sid
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 43, Entry 29
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Nov 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Agnus Harison - Daughter of Georg Harison
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Nov 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Bankes - Daughter of Henery Bankes
Notes: [this entry among the Marriages; could be a baptism]
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 15, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 25 Nov 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Nelson - Daughter of Robart Nelson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 25 Nov 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Mary Cubin - Daughter of John Cubin
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Dec 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Carter - Son of Richard Carter
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Dec 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Bradshew - Daughter of Georg Bradshew
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Dec 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Edward Galter - Son of Thomas Galter
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 12 Dec 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Rachell Dickinson - Daughter of Patricke Dickinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Dec 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Walsh - Son of John Walsh
Abode: Stalmin Mos
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Jan 1683/4 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Carter - Daughter of Georg Carter
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Jan 1683/4 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Caton - Son of Henery Caton
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Dec 1683 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Grimbalston - Daughter of Willam Grimbalston
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Jan 1683/4 St James, Stalmine, Lancs.
Georg Singlton - Son of Thomas Singlton
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Jan 1683/4 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Thornton - Daughter of Nicholas Thornton
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Jan 1683/4 St James, Stalmine, Lancs.
Jenet Harat - Daughter of Henery Harat
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 11 Feb 1683/4 St James, Stalmine, Lancs.
John Baget - Son of Richard Baget
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Feb 1683/4 St James, Stalmine, Lancs.
Catterin Wallsh - Daughter of John Wallsh
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Mar 1683/4 St James, Stalmine, Lancs.
Mary Croft - Daughter of John Croft
Abode: Preesall Mos
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Mar 1683/4 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Jackeson - Son of Edward Jackeson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Apr 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Allice Breckell - Daughter of Edward Breckell
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 May 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Peter Litham - Son of Peter Litham
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 25 May 1684 St James, Stalmine, Lancs.
James Carter - Son of Gowen Carter
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Jun 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Isabell Cottam - Daughter of Robart Cottam
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 Jun 1684 St James, Stalmine, Lancs.
[unnamed] Clarkson - Daughter of John Clarkson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Jun 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Barabas Bickerstaf - Son of Georg Bickerstaf
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Jun 1684 St James, Stalmine, Lancs.
James Clarkson - Son of Robart Clarkson
Abode: lower end of Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Jun 1684 St James, Stalmine, Lancs.
James Tomblinson - Son of Nicholas Tomblinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 42, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Jul 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Bradshew - Daughter of John Bradshew
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Jul 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Butler - Son of John Butler
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Jul 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Georg Carter - Son of William Carter
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 5 Aug 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Gorner - Son of William Gorner
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 7 Aug 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Thomasin Wels - Daughter of Mr. John Wels
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Aug 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Carter - Son of Robert Carter
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 17 Aug 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Corawen - Son of John Corawen
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Sep 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Antony Harison - Son of James Harison
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 Sep 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Emori Cawell - Daughter of Job Cawell
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 Sep 1684 St James, Stalmine, Lancs.
William Wainright - Son of Edward Wainright
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Sep 1684 St James, Stalmine, Lancs.
John Dickinson - Son of Thomas Dickinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 5 Oct 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Mary ffisher - Daughter of Thomas ffisher
Abode: lower Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Oct 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Stephen - Daughter of Henery Stephen
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Nov 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Thornton - Son of Peter Thornton
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Nov 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Dickinson - Son of Edward Dickinson
Abode: Preesal Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Nov 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Thornton - Daughter of Thomas Thornton
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Nov 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Doritey Butler - Daughter of Nicholas Butler
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Dec 1684 St James, Stalmine, Lancs.
John Kerkham - Son of John Kerkham
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Dec 1684 St James, Stalmine, Lancs.
Butler Balife - Son of Thomas Balife
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Jan 1684/5 St James, Stalmine, Lancs.
John Milner - Son of Robart Milner
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Jan 1684/5 St James, Stalmine, Lancs.
John Nickson - Son of John Nickson
Abode: Preesall Parke
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Feb 1684/5 St James, Stalmine, Lancs.
Georg Hunt - Son of James Hunt
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Mar 1684/5 St James, Stalmine, Lancs.
John Wilkinson - Son of Thomas Wilkinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Mar 1684/5 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Baines - Daughter of James Baines
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Mar 1684/5 St James, Stalmine, Lancs.
James Danson - Son of Thomas Danson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Mar 1684/5 St James, Stalmine, Lancs.
James Clarkson - Son of James Clarkson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 26
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Mar 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Jackson - Daughter of Mathew Jackson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 27
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Mar 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Kerbey - Daughter of Thomas Kerbey
Abode: Preesall Park
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 28
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 5 Apr 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Clarkson - Daughter of James Clarkson
Abode: Stalmin Mosse Sid
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 47, Entry 29
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 9 Apr 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Peter Bradshew - Son of Georg Bradshew
Abode: Preesall Sickay
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Apr 1685 St James, Stalmine, Lancs.
John Kew - Son of Richard Kew
Abode: Preesall Park
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 19 Apr 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Robinson - Son of Nicholas Robinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Apr 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Arthur Smith - Son of Richard Smith
Abode: Stanall(born in)
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Jun 1685 St James, Stalmine, Lancs.
[unnamed] Dickinson - child of Jenet Dickinson
Abode: uper Pilling
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Jul 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Georg Whitside - Son of John Whitside
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Aug 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Edmon. Stersiker - Son of John Stersiker
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Aug 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Tomson - Son of Antony Tomson
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Sep 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Hodskinson - Daughter of John Hodskinson
Abode: uper Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Sep 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Mary Notingam - Daughter of John Notingam
Abode: Hambleton
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Sep 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Dickinson - Son of William Dickinson
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Oct 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Standla - Son of John Standla
Abode: Pilling
Notes: a travalar
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Sep 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Breckell - Son of Richard Breckell
Abode: uper Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Sep 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Dickinson - Daughter of Robert Dickinson
Abode: uper Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Sep 1685 St James, Stalmine, Lancs.
John Smith - Son of William Smith
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Sep 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Doritey Dickinson - Daughter of John Dickinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Oct 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Bradshew - Daughter of John Bradshew
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 Oct 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Groves - Daughter of William Groves
Abode: Stalmin Mos
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Oct 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Butler - Daughter of Philipe Butler
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 10 Nov 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Clarkson - Daughter of Robart Clarkson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 17 Nov 1685 St James, Stalmine, Lancs.
John Carter - Son of Georg Carter
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Nov 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Wainright - Daughter of Edward Wainright
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 20 Nov 1685 St James, Stalmine, Lancs.
John Hodskinson - Son of Henery Hodskinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Nov 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Isabell Thornton - Daughter of William Thornton
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Dec 1685 St James, Stalmine, Lancs.
Ellner Shutlworth - Daughter of Charles Shutlworth
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 50, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 18 Jan 1685/6 St James, Stalmine, Lancs.
Roosimon Butler - Daughter of Edward Butler
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 31 Jan 1685/6 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Bibey - Son of Edward Bibey
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 7 Feb 1685/6 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Carter - Son of John Carter
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Feb 1685/6 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Bankes - Daughter of Henery Bankes
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Feb 1685/6 St James, Stalmine, Lancs.
Robart Butlar - Son of John Butlar
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Mar 1685/6 St James, Stalmine, Lancs.
John Nickson - Son of William Nickson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 6 Mar 1685/6 St James, Stalmine, Lancs.
Jennet Willkinson - Daughter of Thomas Willkinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 14 Mar 1685/6 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Gorner - Son of William Gorner
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Mar 1685/6 St James, Stalmine, Lancs.
John Milner - Son of Robart Milner
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 25 Mar 1686 St James, Stalmine, Lancs.
John Hodgson - Son of Thomas Hodgson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 10
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Mar 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Mary Walsh - Daughter of John Walsh
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 11
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 4 Apr 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Jane - Daughter of a travler
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 12
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 5 May 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Kerby - Son of John Kerby
Abode: Preesall Parke
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 13
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 May 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Margret Rellfe - Daughter of Thomas Rellfe
Abode: Preesall Mos
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 14
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 23 Jun 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Dickinson - Daughter of Patricke Dickinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 15
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 8 Jul 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Elin Hunt - Daughter of James Hunt
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 16
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 11 Jul 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Kerby - Daughter of Thomas Kerby
Abode: Preesall Parke
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 17
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Jul 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Isabell Wallsh - Daughter of John Wallsh
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 18
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Aug 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Mary Stephen - Daughter of Henery Stephen
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 19
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 15 Aug 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Mary Bibey - Daughter of William Bibey
Abode: Pilling
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 20
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 22 Aug 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Smith - Son of Arther Smith
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 21
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 29 Aug 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Henery Gaskell - Son of Nicholas Gaskell
Abode: Rawcliffe
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 22
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 30 Sep 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Ann Harison - Daughter of James Harison
Abode: Hackinsall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 23
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 2 Oct 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Tomson - Daughter of Thomas Tomson
Abode: Preesall Parke
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 24
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 3 Oct 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas Cubin - Son of John Cubin
Abode: Stalmin Mos
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 51, Entry 25
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 17 Oct 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Sara Caton - Daughter of Henery Caton
Abode: Staynall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 52, Entry 1
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 24 Oct 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Thomas ffox - Son of Henery ffox
Abode: Preesall Parke
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 52, Entry 2
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 31 Oct 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Georg Bennet - Son of Georg Bennet
Abode: Rawcliffe
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 52, Entry 3
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 13 Oct 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Alice Dickinson - Daughter of John Dickinson
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 52, Entry 4
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 16 Nov 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Catring Maskea - Daughter of Elisabeth Maskea
Abode: Preesall(borne in)
Notes: a bastard
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 52, Entry 5
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 27 Nov 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Edward Thornton - Son of John Thornton
Abode: Preesall Parke
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 52, Entry 6
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 21 Dec 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Richard Bradshew - Son of John Bradshew
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 52, Entry 7
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 28 Nov 1686 St James, Stalmine, Lancs.
William Carter - Son of Georg Carter
Abode: Preesall
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 52, Entry 8
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 26 Dec 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Elisabeth Robinson - Daughter of Richard Robinson
Abode: Stalmine
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 52, Entry 9
Source: LDS Film 1470931
Baptism: 1 Dec 1686 St James, Stalmine, Lancs.
Willam Carter - Son of John Carter
Abode: Stalmin Grange
Register: Baptisms 1671 - 1701, Page 52, Entry 10
Source: LDS Film 1470931