click to return to Rossendale Home & Contents

Mount Pleasant Wesleyan, Bacup
in the County of
-- Lancashire --

click to return to Lancashire Home

Baptisms at Mount Pleasant Wesleyan
in the Township of Bacup

Baptisms recorded in the Register for 1786 - 1829
Baptisms for 1816 - 1829

Entries for 1826-1829 are also found in the  register for 1826-1837. The two registers appear to have been kept in parallel.

Previous Page of Baptisms for 1801 - 1815

Baptism: 14 Jan 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Grace Moorhouse - Daughter of James Moorhouse & Ann
    Born: 20 Dec 1815
    Abode: Longholme
    Baptised by: Thos, Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 78, Entry 790
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Jan 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Woodhead - Son of John Woodhead & Betty
    Born: 1 Dec 1815
    Abode: Edge Side near Newchurch
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 78, Entry 791
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Jan 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Grace Hargraves - Daughter of George Hargraves & Betty
    Born: 21 Nov 1815
    Abode: Kiln near Bacup
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 78, Entry 792
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Jan 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Howorth - Daughter of John Howorth & Mary
    Born: 14 Dec 1815
    Abode: Knothill township of Spotland parish of Rochdale
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 78, Entry 793
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Jan 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Caleb Holt - Son of James Holt & Alice
    Born: 28 Nov 1815
    Abode: Lane Head Bacup
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 78, Entry 794
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Jan 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Maden - Daughter of John Maden & Sally
    Born: 12 Nov 1815
    Abode: Bacup
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 78, Entry 795
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Feb 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Rowstorn - Son of George Rowstorn & Ann
    Born: 21 Jan
    Abode: Brex near Bacup
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 78, Entry 796
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Feb 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Christiana Parkinson - Daughter of John Parkinson & Nancy
    Born: 6 Jan
    Abode: Bacup
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 79, Entry 797
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Feb 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Lord - Son of Thomas Lord & Alice
    Born: 2 Feb
    Abode: Bacup
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 79, Entry 798
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Feb 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Whitaker - Daughter of Richard Whitaker & Alice
    Born: 28 Jan
    Abode: Newchurch
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 79, Entry 799
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Feb 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Heyworth - Daughter of John Heyworth & Grace
    Born: 1815
    Abode: Sanderclough nr. Bacup
    Baptised by: Thos. Atkinson
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 79, Entry 800
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Feb 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Law - Daughter of Mary Law
    Born: 1816
    Abode: Sanderclough nr. Bacup
    Baptised by: Thos. Atkinson
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 79, Entry 801
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Feb 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Hindle - Daughter of John Hindle & Mary
    Born: 17 Mar 1815
    Abode: Gather Fould Township Spotland
    Baptised by: Thos. Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 79, Entry 802
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Feb 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Stansfield - Son of James Stansfield & Alice
    Born: 4 Dec 1815
    Abode: New Street Bacup
    Baptised by: Thos. Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 79, Entry 803
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Feb 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Eastwood - Son of James Eastwood & Alice
    Born: 28 Jan
    Abode: Shayforth
    Occupation: Cotton Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 79, Entry 804
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Feb 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Haworth - Son of James Haworth & Mary
    Born: 2 Dec 1815
    Abode: Millgate near Shayforth
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 79, Entry 805
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Feb 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Woodhead - Daughter of John Woodhead & Alice
    Born: 16 Dec 1815
    Abode: Knothill Nook near Shayforth
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 79, Entry 806
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Mar 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Jonathan Woodhead - Son of James Woodhead & Ann
    Born: 18 Mar 1816
    Abode: Shayforth
    Occupation: Stonepit man
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 80, Entry 807
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Apr 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Jackson - Son of Robert Jackson & Mary
    Born: 19 Mar
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 80, Entry 808
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Apr 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Briearley - Daughter of Richd. Briearley & Mary
    Born: 23 Mar
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 80, Entry 809
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Apr 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Culpin - Daughter of David Culpin & Peggy
    Born: 27 Feb
    Abode: Wear near Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 80, Entry 810
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Apr 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Cropper - Son of Joshua Cropper & Mary
    Born: 3 Mar
    Abode: Higher Change in the parish of Whalley
    Occupation: Banksman
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 80, Entry 811
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 May 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Heap - Daughter of Henry Heap & Betty
    Born: 7 Mar
    Abode: Causewayhead near Bacup
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 80, Entry 812
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 May 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Joshua Maden - Son of John Maden & Mary
    Born: 8 Apr
    Abode: Top of Bank
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 80, Entry 813
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 May 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Tattersall - Daughter of John Tattersall & Peggy
    Born: 18 Apr
    Abode: Owlers Factory near Backup
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 80, Entry 814
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 May 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Giles Saunderson - Son of James Saunderson & Alice
    Born: 12 May 1816
    Abode: Shayforth
    Occupation: Stonepitman
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 80, Entry 815
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 May 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Haworth - Son of John Haworth & Betty
    Born: 17 Feb
    Abode: Lane Bacup
    Baptised by: Thos. Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 80, Entry 816
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 May 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Banister - Son of William Banister & Ann
    Born: 3 Mar 1815
    Abode: Lane Bacup
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 81, Entry 817
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 May 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Banister - Daughter of William Banister & Ann
    Born: 24 Feb
    Abode: Lane Bacup
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 81, Entry 818
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 May 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Moscross - Daughter of William Moscross & Sarah
    Born: 17 May
    Abode: Union Street Bacup
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 81, Entry 819
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Jun 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Ackroyd - Daughter of Saml. Ackroyd & Jane
    Born: 3 Apr
    Abode: Lumscarr near Bacup
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 81, Entry 820
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Jul 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Clegg - Daughter of James Clegg & Sarah
    Born: 18 Jun
    Abode: Meadows
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 81, Entry 821
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Jul 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Law - Son of John Law & Alice
    Born: 12 Jun
    Abode: Bacup
    Baptised by: Thomas Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 81, Entry 822
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Jul 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Maden - Son of Edmund Maden & Sarah
    Born: 27 Feb
    Abode: Huttocktop near Bacup
    Occupation: Woolcomber
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 81, Entry 823
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Jul 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sally Maden - Daughter of Edmund Maden & Alice
    Born: 16 Jun
    Abode: Broadclough
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 81, Entry 824
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Jul 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Pilling - Daughter of James Pilling & Betty
    Born: 22 Jun
    Abode: Sharnyford
    Occupation: Carrier
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 81, Entry 825
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Jul 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Nuttal - Daughter of James Nuttal & Ann
    Born: 24 Jun
    Abode: Lower Lane Head
    Baptised by: Thos. Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 81, Entry 826
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Aug 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Taylor - Daughter of Henry Taylor & Betty
    Born: 14 Apr
    Abode: Bull Hole near Bacup
    Baptised by: Thos. Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 82, Entry 827
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Aug 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Jenney Hoyle - Daughter of Joshua Hoyle & Mary
    Born: 11 Aug
    Abode: Huttock near Bacup
    Baptised by: Thos. Hutton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 82, Entry 828
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Sep 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Hargreaves - Daughter of James Hargreaves & Betty
    Born: 19 Sep 1816
    Abode: Rockliffe in the parish of Rochdale & Township of Spotland
    Occupation: Manufacturer
    Baptised by: John Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 82, Entry 829
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Sep 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Taylor - Son of Richd. Taylor & Mary
    Born: 24 Aug 1816
    Abode: Hall Barn near Newchurch
    Baptised by: John Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 82, Entry 830
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Sep 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ellen Whitaker - Daughter of Robert Whitaker & Betty
    Born: 8 Jul 1816
    Abode: Heywood Bridge near Haslingden
    Occupation: Calico Printer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 82, Entry 831
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Sep 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Bridget Hargreaves - Daughter of Thos. Hargreaves & Elizabeth
    Born: 8 Oct 1815
    Abode: Bacup
    Occupation: Woolcomber
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 82, Entry 832
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Sep 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Jane Heyworth - Daughter of James Heyworth & Ellen
    Born: 5 Aug 1816
    Abode: Bacup in Rossendale in the parish of Whalley
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Lancaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 82, Entry 833
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Sep 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Heyworth - Daughter of Robt. Heyworth & Alice
    Born: 2 Jun 1816
    Abode: Bacup in Rossendale in the parish of Whalley
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Lancaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 82, Entry 834
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Sep 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Lord - Son of Joshua Lord & Ann
    Born: 22 Jul 1816
    Abode: Bacup in Rossendale in the parish of Whalley
    Occupation: Warehouse Man
    Baptised by: John Lancaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 82, Entry 835
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Oct 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Lord - Son of Henry Lord & Betty
    Born: 18 Jul 1816
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 82, Entry 836
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Oct 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Lord - Daughter of Robt. Lord & Alice
    Born: 15 Aug 1816
    Abode: Shawforth
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 82, Entry 837
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Oct 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Daniel Heyworth - Son of Isaac Heyworth & Ann
    Born: 22 Aug 1816
    Abode: Shawforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 83, Entry 838
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Oct 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thomas Kay - Son of Wm. Kay & Martha
    Born: 29 Sep 1816
    Abode: Longholme
    Baptised by: John Lancaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 83, Entry 839
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Oct 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Ingham - Son of James Ingham & Sarah
    Born: 29 Sep 1816
    Abode: Hall Barn Rossendale
    Baptised by: John Lancaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 83, Entry 840
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Oct 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Isherwood - Daughter of James Isherwood & Hannah
    Born: 25 Sep 1816
    Abode: Rawtenstall
    Baptised by: John Lancaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 83, Entry 841
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Oct 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Nuttal - Son of John Nuttal & Jane
    Born: 2 Sep 1816
    Abode: Longholme
    Baptised by: John Lancaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 83, Entry 842
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Oct 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Farrar - Daughter of John Farrar & Betty
    Born: 21 Oct 1816
    Abode: Shawforth in the parish of Spotland
    Baptised by: Joseph Jackson
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 83, Entry 843
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Oct 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Grindrod - Daughter of Esther Grindrod
    Born: 10 Jul
    Abode: Milgate near Shawforth
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 83, Entry 844
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Nov 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Holt - Son of William Holt & Jane
    Born: 23 Oct
    Abode: Lanehead near Bacup
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 83, Entry 845
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Nov 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Stowell - Daughter of James Stowell & Mary
    Born: 25 Oct 1816
    Abode: Longholme in the parish of Bury
    Baptised by: John Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 83, Entry 846
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Nov 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Heyworth - Son of Jno. Heyworth & Ann
    Born: 15 Nov 1816
    Abode: Brex Rossendale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 83, Entry 847
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Dec 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Roberts - Daughter of John Roberts & Sarah
    Born: 25 Oct 1816
    Abode: Bacup Rossendale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 83, Entry 848
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Dec 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Roberts - Daughter of Henry Roberts & Sarah
    Born: 9 Sep 1816
    Abode: Change Rossendale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 83, Entry 849
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Dec 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Samuel Green - Son of Abraham Green & Mary
    Born: 30 Sep 1816
    Abode: Old Meadows Rossendale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 83, Entry 850
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Dec 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Pilling - Daughter of William Pilling & Mary
    Born: 8 Nov 1816
    Abode: Rossendale
    Occupation: Labourer
    Baptised by: John Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 84, Entry 851
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Dec 1816 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Wilson - Son of John Wilson & Betty
    Born: 20 Nov 1816
    Abode: Longholme in the parish of Bury
    Occupation: Carder
    Baptised by: John Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 84, Entry 852
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Jan 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Barker - Son of Wm. Barker & Mary
    Born: 24 Dec 1816
    Abode: Bankhouse Bacup Rossendale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 84, Entry 853
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Jan 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Kershaw - Son of Charles Kershaw & Betty
    Born: 19 Jan 1817
    Abode: Bacup
    Occupation: Pitman
    Baptised by: John Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 84, Entry 854
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Jan 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Susannah Slater Ashworth - Daughter of Jno. Ashworth & Mary
    Born: 14 Sep 1816
    Abode: Bacup
    Occupation: Coal miner
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 84, Entry 855
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Feb 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Sanderson - Daughter of Jas. Sanderson & Sarah
    Born: 10 Nov 1816
    Abode: Shawforth Spotland
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Jno. Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 84, Entry 856
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Feb 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Cockrill - Twin daughter of Jno. Cockrill & Sarah
    Born: 2 Feb 1817
    Abode: Shawforth Spotland
    Occupation: White Smith
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 84, Entry 857
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Feb 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Cockrill - Twin daughter of Jno. Cockrill & Sarah
    Born: 2 Feb 1817
    Abode: Shawforth Spotland
    Occupation: White Smith
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 84, Entry 858
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Feb 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thomas Taylor - Son of James Taylor & Ann
    Born: 30 Sep 1816
    Abode: Balladine Brook in the parish of Bury
    Occupation: Mason
    Baptised by: Jno. Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 84, Entry 859
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Jan 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Ormerod - Daughter of James Ormerod & Martha
    Born: 25 Nov 1816
    Abode: Broadclough near Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 84, Entry 860
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Feb 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Shepherd - Daughter of Samuel Shepherd & Alice
    Born: 15 Feb 1817
    Abode: Higher Change
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 84, Entry 861
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Feb 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Hoyle - Son of Grace Hoyle
    Born: 11 Aug 1816
    Abode: Backup
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 84, Entry 862
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Feb 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Maden - Daughter of Henry Maden & Martha
    Born: 13 Dec 1816
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 84, Entry 863
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Feb 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Banforth - Son of Thomas Banforth & Mary
    Born: 23 Dec 1816
    Abode: Millgate in the parish of Spotland
    Occupation: Engine Tenter
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 85, Entry 864
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Feb 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Ashworth - Son of George Ashworth & Ann
    Born: 6 Jan
    Abode: Backup and parish of Spotland
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 85, Entry 865
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Feb 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elias Lord - Son of Henry Lord & Betty
    Born: 26 Nov 1816
    Abode: South Grane in the township of Undersfield & parish of Rochdale
    Occupation: Collier
    Baptised by: Jno. Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 85, Entry 866
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Feb 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sally Jackson - Daughter of John Jackson & Betty
    Born: Jan 1817
    Abode: Millgate parish of Spotland
    Baptised by: Joseph Jackson
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 85, Entry 867
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Feb 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edward Lord - Son of Thomas Lord & Mary
    Born: Dec 1816
    Abode: Lane Bacup
    Baptised by: Joseph Jackson
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 85, Entry 868
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Apr 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Higgens - Daughter of John Higgens & Mary
    Born: 4 Jan
    Abode: Clivicher [sic]
    Occupation: Weaver
    Baptised by: William Leach
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 85, Entry 869
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Apr 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Cunliffe - Daughter of Jas. Cunliffe & Mary
    Born: 28 Feb 1817
    Abode: Rawtenstall Rossendale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Jno. Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 85, Entry 870
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 May 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Whitaker - Daughter of Robt. Whitaker & Betty
    Born: 18 Mar 1817
    Abode: Holme in the parish of Haslingden
    Occupation: Woolen Rover
    Baptised by: Jno. Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 85, Entry 871
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Jun 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edmund Ingham - Son of Robt. Ingham & Mary
    Born: 23 May 1817
    Abode: Longholme parish of Bury
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Jno. Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 85, Entry 872
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Jul 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Lawrence Lord - Son of James Lord & Mary
    Born: 14 Jul 1817
    Abode: Lane Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Jno. Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 85, Entry 873
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Apr 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Scholes - Daughter of Jno. Scholes & Sarah
    Born: 22 Mar
    Abode: Broadclough
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 874
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Apr 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Roberts - Daughter of Jno. Roberts & Mary
    Born: 25 Oct 1816
    Abode: Wams nr. Bacup
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 875
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Apr 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Heyworth - Son of Saml. Heyworth & Ann
    Born: 1 Mar
    Abode: Heald Top
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 876
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Apr 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Wood - Daughter of Jas. Wood & Ann
    Born: 1 Mar
    Abode: Shawforth
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 877
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Apr 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Woodhouse - Daughter of Jno. Woodhouse & Alice
    Born: 26 Apr 1817
    Abode: Shawforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 878
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Apr 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Whitham - Daughter of David Whitham & Betty
    Born: 28 Mar
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 879
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Apr 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Watson - Daughter of Moses Watson & Ann
    Born: 21 Apr 1816
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 880
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Apr 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Nelly Birtwell - Daughter of Alice Birtwell
    Born: 8 Nov 1816
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 881
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 May 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Fielden - Daughter of Sarah Fielden
    Born: 9 Apr
    Abode: Greave
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 882
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 May 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Roberts - Daughter of Jas. Roberts & Betty
    Born: 19 Mar
    Abode: Greave
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 883
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 May 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Lord - Daughter of Lawrence Lord & Alice
    Born: 3 May 1817
    Abode: Millgate Shawforth
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 884
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Jun 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Collinge - Son of Jas. Collinge & Sarah
    Born: 20 Mar
    Abode: Change
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 885
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Jun 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Lord - Daughter of Saml. Lord & Ann
    Born: 23 Apr
    Abode: Heightside
    Occupation: Carter
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 886
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Jun 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Holden - Son of Gilbert Holden & Alice
    Born: 12 Apr
    Abode: Harrowstills
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 887
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Jun 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Samuel Kershaw - Son of Jno. Kershaw & Mary
    Born: 5 May
    Abode: Backup
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 888
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Jul 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Eastwood - Son of Hannah Eastwood
    Born: 21 Jun
    Abode: Shawforth
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 889
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Jul 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Harrison - Son of Jno. Harrison & Jenny
    Born: 6 May
    Abode: Bankbottom
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 890
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Jul 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Howarth - Daughter of George Howarth & Mary
    Born: 29 Mar
    Abode: Lumb
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 891
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Feb 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Ashworth - Son of George Ashworth & Ann
    Born: 6 Jan
    Abode: Backup parish of Spotland
    Occupation: Coal Miner
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 892
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Jul 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edd. Ryley - Son of Jas. Ryley & Betty
    Born: 12 Jan 1817
    Abode: Mill Gate Shawforth parish of Spotland
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 86, Entry 893
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Aug 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Howorth - Son of John Howorth & Mary
    Born: 19 Jun 1817
    Abode: Facet in the Township of Spotland in the parish of Rochdale
    Occupation: Woolen Manufacturer
    Baptised by: William Lord
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 87, Entry 894
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Sep 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thos. Bannister - Son of Willm. Bannister & Ann
    Born: 31 Aug 1817
    Abode: Parish of Bacup
    Baptised by: Thos. Slinger
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 87, Entry 895
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Sep 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Greenwood - Daughter of Samuel Greenwood & Alice
    Born: 11 Aug
    Abode: Old Meadows near Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 87, Entry 896
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Jul 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Tattersall - Son of Betty Tattersall
    Born: 24 Jun
    Abode: Brax
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 87, Entry 897
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Aug 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Priscilla Dearden - Daughter of William Dearden & Betty
    Born: 7 Jul
    Abode: Levengreave
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 87, Entry 898
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Aug 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Taylor - Daughter of John Taylor & Mary
    Born: 9 Jul
    Abode: Shayforth
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 87, Entry 899
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Sep 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Lawrence Ashworth - Son of Edmund Ashworth & Sarah
    Born: 1 Sep 1817
    Abode: New Church
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 87, Entry 900
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Sep 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Eastwood - Son of Alice Eastwood
    Born: 4 Aug
    Abode: Shayforth
    Occupation: Shopkeeper
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 87, Entry 901
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Sep 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Lord - Son of George Lord & Alice
    Born: 12 Sep 1817
    Abode: Knothill
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 87, Entry 902
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Oct 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Farrar - Son of Edmund Farrar & Mary
    Born: 15 Oct
    Abode: Shawforth in the parish of Rochdale
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 87, Entry 903
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Oct 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peggy Stevenson - Daughter of John Stevenson & Mary
    Born: 15 Oct 1817
    Abode: Heald in the parish of Rossendale
    Baptised by: Thomas Slinger
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 87, Entry 904
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Oct 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Grace Moorhouse - Daughter of Enoch Moorhouse & Sarah
    Born: 12 May
    Abode: Longholme in the parish of Bury
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 88, Entry 905
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Nov 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Pilling - Son of James Pilling & Betty
    Born: 30 Jun
    Abode: Sharneyforth in the township of Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 88, Entry 906
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Nov 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Kay - Son of Peter Kay & Ann
    Born: 11 Sep
    Abode: Heald in the township of Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 88, Entry 907
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Nov 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Lydia Maden - Daughter of John Maden & Sarah
    Born: 26 Jul
    Abode: Township of Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 88, Entry 908
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Nov 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Greenwood - Daughter of John Greenwood & Ann
    Born: 28 Sep
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 88, Entry 909
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Nov 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Duckworth - Daughter of Jas. Duckworth & Ann
    Born: 22 Sep
    Abode: Backup
    Occupation: Miller
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 88, Entry 910
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Dec 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Lucy Lord - Daughter of John Lord & Ann
    Born: 8 Dec 1817
    Abode: Meadowhead near Wear
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 88, Entry 911
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Jan 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Farrow - Son of Henry Farrow & Mary
    Born: 1 Dec 1817
    Abode: Rochdale Parish
    Baptised by: Thomas Slinger
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 88, Entry 912
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Jan 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Woodhead - Daughter of James Woodhead & Betty
    Born: 29 Dec 1817
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 88, Entry 913
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Jan 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Heap - Daughter of John Heap & Betty
    Born: 15 Dec 1817
    Abode: Broadclough
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 88, Entry 914
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Feb 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Jackson - Daughter of John Jackson & Betty
    Born: 10 Jan
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 88, Entry 915
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Feb 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Shephard - Son of Samuel Shephard & Alice
    Born: 3 Jan
    Abode: Change in Rossendale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 89, Entry 916
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Feb 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Earnshaw - Daughter of John Earnshaw & Mary
    Born: 21 Jan
    Abode: Bacup in the parish of Whalley
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 89, Entry 917
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Feb 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Parkinson - Son of John Parkinson & Nancey
    Born: 1 Feb
    Abode: Bacup in the parish of Whalley
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 89, Entry 918
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Mar 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Lord - Daughter of Edmund Lord & Sarah
    Born: 28 Nov 1817
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 89, Entry 919
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Mar 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Jenny Haworth - Daughter of Sarah Haworth
    Born: 13 Feb
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 89, Entry 920
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Apr 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Heyworth - Son of John Heyworth & Ann
    Born: 1 Apr
    Abode: Shayforth
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 89, Entry 921
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Apr 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Roberts - Son of John Roberts & Peggy
    Born: 9 Mar
    Abode: Bacup
    Baptised by: Thomas Slinger
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 89, Entry 922
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Mar 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Holt - Son of James Holt & Alice
    Born: 16 May 1817
    Abode: Backup
    Occupation: Woolcomber
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 89, Entry 923
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Apr 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Rachel Pilling - Daughter of Abram Pilling & Sarah
    Born: 4 Aug 1817
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 89, Entry 924
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Apr 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Collinge - Daughter of Jas. Collinge & Mary
    Born: 1 Dec 1817
    Occupation: Soldier
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 89, Entry 925
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Apr 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Taylor - Daughter of John Taylor & Mary
    Born: 25 Feb
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 89, Entry 926
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Apr 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Brearley - Daughter of Richd. Brearley & Mary
    Born: 12 Mar
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 90, Entry 927
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Apr 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Ashworth - Son of Abram Ashworth & Susan
    Born: 21 Mar
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 90, Entry 928
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Apr 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Lawrence Nuttall - Son of George Nuttall & Mary
    Born: 20 Apr 1817
    Abode: Edgeside Height
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 90, Entry 929
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Apr 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Holt - Daughter of Robert Holt & Catherine
    Born: 11 Feb 1818
    Abode: Bacup
    Baptised by: Josh. Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 90, Entry 930
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 May 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Ashworth - Son of John Ashworth & Betty
    Born: 20 Mar
    Abode: Broadclough
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 90, Entry 931
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 May 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Nelly Ashworth - Daughter of Edmund Ashworth & Mary
    Born: 1 Apr
    Abode: Backup
    Occupation: Woolcomber
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 90, Entry 932
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Apr 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Benjamin Meek - Son of Joseph Meek & Frances
    Born: 15 Mar 1818
    Abode: Bacup Rossendale in the parish of Whalley
    Baptised by: Thomas Slinger
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 90, Entry 933
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 May 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edmund Hargreaves - Son of James Hargreaves & Betty
    Born: 17 May 1818
    Abode: Rockliffe near Bacup in the parish of Rochdale
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 90, Entry 934
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 May 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Maden - Son of Edmund Maden & Sarah
    Born: 1 Apr
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 90, Entry 935
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Jun 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Joseph Heyworth - Twin son of John Heyworth & Betty
    Born: 4 Jun 1818
    Abode: Heald
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 90, Entry 936
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Jun 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Heyworth - Twin daughter of John Heyworth & Betty
    Born: 4 Jun 1818
    Abode: Heald
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 90, Entry 937
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Jul 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Taylor - Daughter of Henry Taylor & Betty
    Born: 12 Feb 1818
    Abode: Bull Hall in the parish of Whalley
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 91, Entry 938
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Jul 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Isabel Jackson - Daughter of Robert Jackson & Molly
    Born: 17 Jun 1818
    Abode: Shaforth in the parish of Rochdale
    Baptised by: Thomas Slinger
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 91, Entry 939
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Jun 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
David Maden - Son of Edmund Maden & Mary
    Born: 6 May
    Abode: Greave
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 91, Entry 940
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Jun 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Roberts - Son of Henry Roberts & Sarah
    Born: 31 Mar
    Abode: Greave
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 91, Entry 941
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Jul 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Abram Taylor - Son of John Taylor & Alice
    Born: 9 May
    Abode: Heald
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 91, Entry 942
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Jul 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Heap - Daughter of Henry Heap & Ann
    Born: 25 May
    Abode: Causeway Head
    Occupation: Carter
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 91, Entry 943
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Jul 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peggy Culpin - Daughter of David Culpin & Alice
    Born: 15 Mar
    Abode: Backup
    Occupation: Woolcomber
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 91, Entry 944
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Aug 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Stansfield - Son of James Stansfield & Alice
    Born: 8 Jul 1818
    Abode: Bacup in the parish of Rossendale
    Baptised by: Thomas Slinger
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 91, Entry 945
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Aug 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Burs - Son of John Burs & Jenny
    Born: 24 Jul 1818
    Abode: Shawforth in the parish of Rochdale
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 91, Entry 946
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Aug 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Sanderson - Son of James Sanderson & Alice
    Born: 3 Aug 1818
    Abode: Shawforth in the parish of Rochdale
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 91, Entry 947
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Aug 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Maden - Son of James Maden & Ann
    Born: 1 Aug 1818
    Abode: Top of Huttock near Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 92, Entry 948
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Aug 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ormerod - Son of Ingham & Mary
    Born: 7 Aug 1818
    Abode: Carr near Newchurch
    Occupation: Miller
    Notes: [Surname omitted]
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 92, Entry 949
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Sep 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Moriah Taylor - Daughter of James Taylor & Mary
    Born: 20 Jul
    Abode: Dogpits
    Occupation: Engineman
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 92, Entry 950
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Sep 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Ormerod - Son of George Ormerod & Ann
    Born: 16 Jul 1818
    Abode: Pilling Barn near Newchurch
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 92, Entry 951
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Sep 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Dearden - Son of Robert Dearden & Sarah
    Born: 21 Jul 1818
    Abode: Pilling Barn near Newchurch
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 92, Entry 952
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Sep 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Ashworth - Son of Henry Ashworth & Betty
    Born: 26 Aug 1818
    Abode: Booth Fold near Newchurch
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 92, Entry 953
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Sep 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Barker - Son of William Barker & Mary
    Born: 17 Apr 1818
    Abode: Bank House near Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 92, Entry 954
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Oct 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Nuttall - Son of James Nuttall & Ann
    Born: 13 Aug 1818
    Abode: Star Barn near Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 92, Entry 955
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Oct 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Ingham - Son of James Ingham & Sarah
    Born: 11 Sep 1818
    Abode: Longholme in the parish of Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 92, Entry 956
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Oct 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Jabez Shephard - Son of John Shephard & Betty
    Born: 11 Oct 1818
    Abode: Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 92, Entry 957
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Nov 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Samuel Tattersall - Son of George Tattersall & Peggy
    Born: 3 Oct 1818
    Abode: Holling near Newchurch
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 92, Entry 958
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Nov 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Baron - Daughter of Daniel Baron & Betty
    Born: 8 Aug 1818
    Abode: Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 93, Entry 959
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Nov 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Heyworth - Daughter of Robert Heyworth & Alice
    Born: 16 Aug 1818
    Abode: Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 93, Entry 960
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Nov 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Heyworth - Daughter of James Heyworth & Ellenor
    Born: 8 Nov 1818
    Abode: Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 93, Entry 961
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Nov 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Grime - Daughter of John Grime & Betty
    Born: 27 Oct 1818
    Abode: Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 93, Entry 962
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Dec 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Martha Ashworth - Daughter of James Ashworth & Susanna
    Born: 17 Nov 1818
    Abode: Booth Fold near Newchurch
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 93, Entry 963
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Sep 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Culpin - Son of Mary Culpin
    Born: 6 Sep 1818
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 93, Entry 964
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Sep 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Burs - Son of Isabel Burs
    Born: 30 Aug
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 93, Entry 965
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Oct 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Eastwood - Daughter of James Eastwood & Alice
    Born: 29 Sep
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 93, Entry 966
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Oct 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Lord - Daughter of Richard Lord & Mary
    Born: 4 Aug
    Abode: Shayforth
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 93, Entry 967
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Oct 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Howarth - Daughter of James Howarth & Mary
    Born: 1 Oct 1818
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 93, Entry 968
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Oct 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Nuttall - Son of James Nuttall & Betty
    Born: 28 Sep
    Abode: Leavengreave
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 93, Entry 969
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Oct 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
David Farrah - Son of John Farrah & Betty
    Born: 25 Sep
    Abode: Leavengreave
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 93, Entry 970
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Nov 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Lord - Daughter of George Lord & Sarah
    Born: 19 Aug
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 93, Entry 971
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Nov 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Hoyle - Daughter of John Hoyle & Betty
    Born: 27 Oct
    Abode: Dearplay
    Occupation: Engineman
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 94, Entry 972
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Nov 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Lord - Daughter of Robert Lord & Alice
    Born: 24 Sep
    Abode: Drury Lane in Spotland
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 94, Entry 973
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Nov 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
David Culpin - Son of David Culpin & Peggy
    Born: 24 Oct
    Abode: Wear Lane-head near Backup
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 94, Entry 974
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Jul 1817 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Howarth - Daughter of George Howarth & Margaret
    Born: 28 May 1817
    Abode: Cowpe parish of Bury
    Baptised by: Jno. Doncaster
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 94, Entry 975
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Dec 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Howarth - Son of George Howarth & Margaret
    Born: 18 Oct 1818
    Abode: Cowpe parish of Bury
    Baptised by: Jno. Wilson
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 94, Entry 976
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Dec 1818 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Rachel Stowall - Daughter of James Stowall & Mary
    Born: 14 May 1818
    Abode: Longholme in the parish of Bury
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 94, Entry 977
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Jan 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Greenwood - Son of Abraham Greenwood & Mary
    Born: 3 Dec 1818
    Abode: Rockliffe near Bacup in the parish of Rochdale
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 94, Entry 978
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Feb 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Saunderson - Son of Giles Saunderson & Judith
    Born: 26 Dec 1818
    Abode: Shawforth parish of Rochdale
    Baptised by: John Wilson
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 94, Entry 979
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Feb 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Heyworth - Daughter of John Heyworth & Mary
    Born: 11 Dec 1818
    Abode: Shawforth parish of Rochdale
    Baptised by: John Wilson
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 94, Entry 980
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Feb 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Jackson - Son of John Jackson & Betty
    Born: 2 Feb 1819
    Abode: Shawforth parish of Rochdale
    Baptised by: Robert Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 94, Entry 981
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Apr 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Law - Son of George Law & Nelley
    Born: 5 Apr 1819
    Abode: Brex near Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 94, Entry 982
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 May 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thomas Nuttall - Son of John Nuttall & Jane
    Born: 23 Mar 1819
    Abode: Longholme in the parish of Bury
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 94, Entry 983
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Apr 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Pilling - Daughter of Edmund Pilling & Alice
    Born: 26 Apr 1819
    Abode: Heap Hay near Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 984
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Jun 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Abraham Saunderson - Son of James Saunderson & Sarah
    Born: 11 Apr 1819
    Abode: Trough in the parish of Rochdale
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 985
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Jun 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Thomas - Daughter of Mark Thomas & Susannah
    Born: 30 Mar 1819
    Abode: Bacup parish of Whalley and County of Lancashire
    Baptised by: John Chas. Bates
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 986
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Jun 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Wardman - Daughter of John Wardman & Ann
    Born: 28 Apr 1819
    Abode: Bacup parish of Whalley and County of Lancashire
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 987
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 May 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Wilkinson - Son of Abraham Wilkinson & Judith
    Born: 15 May 1819
    Abode: Bacup
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 988
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Jan 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Hoyle - Son of George Hoyle & Mary
    Born: 1 Jan
    Abode: Lanehead Backup
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 989
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Jan 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Gregory - Daughter of Thomas Gregory & Alice
    Born: 17 Jan
    Abode: Backup
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 990
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Jan 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Lord - Daughter of William Lord & Betty
    Born: 11 Apr 1818
    Abode: Backup
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 991
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Jan 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Acroyd - Daughter of Samuel Acroyd & Alice
    Born: 1 Jan 1819
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 992
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Feb 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peggy Ashworth - Daughter of John Ashworth & Mary
    Born: 16 Oct 1818
    Abode: Backup in Spotland
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 993
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Mar 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Maden - Daughter of Edmund Maden & Alice
    Born: 8 Mar
    Abode: Lower Broadclough
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 994
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Mar 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
David Heyworth - Son of Betty Heyworth
    Born: 22 Feb 1819
    Abode: Backup
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 995
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Mar 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Heyworth - Son of John Heyworth & Ann
    Born: 3 Feb
    Abode: Brax
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 996
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Apr 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Nancey Howarth - Daughter of John Howarth & Betty
    Born: 4 Jan 1819
    Abode: Bacup Lane
    Baptised by: Joseph Meek
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 95, Entry 997
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Apr 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Whitaker - Son of Mary Whitaker
    Born: 31 Jan
    Abode: Coup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 96, Entry 998
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Apr 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Ann Hargreaves - Daughter of Betty Hargreaves
    Born: 30 Mar
    Abode: Kiln near Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 96, Entry 999
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Apr 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Margaret Rushton - Daughter of Jas. Rushton & Ann
    Born: 21 Jan
    Abode: Greensmill near Backup
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 96, Entry 1000
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Apr 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Ashworth - Daughter of George Ashworth & Ann
    Born: 29 Mar
    Abode: Bacup
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 96, Entry 1001
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Apr 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Maden - Daughter of Henry Maden & Martha
    Born: 27 Mar
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 96, Entry 1002
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Apr 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Eastwood - Daughter of Sarah Eastwood
    Born: 20 Mar
    Abode: Shayforth
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 96, Entry 1003
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Apr 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Moriah Lonsdale - Daughter of James Lonsdale & Alice
    Born: 12 Apr
    Abode: Hall Carr
    Occupation: Mason
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 96, Entry 1004
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 May 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thomas Holt - Son of Mary Holt
    Born: 24 Mar
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 96, Entry 1005
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 May 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Holden - Daughter of Gilbert Holden & Alice
    Born: 17 Apr
    Abode: Brownhill in Cliviger
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 96, Entry 1006
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Jun 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Heyworth - Daughter of Isaac Heyworth & Ann
    Born: 8 May
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 96, Entry 1007
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Jun 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Roberts - Son of John Roberts & Peggy
    Born: 16 Apr
    Abode: Crossrow Backup
    Occupation: Woolsorter
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 96, Entry 1008
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Jun 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Ashworth - Son of Edmund Ashworth & Sarah
    Born: 21 Mar
    Abode: Boothfold
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 96, Entry 1009
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Jun 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Ann Maden - Daughter of Judith Maden
    Born: 18 May
    Abode: Backup
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 97, Entry 1010
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Jul 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edward Ormerod - Son of James Ormerod & Martha
    Born: 20 Feb
    Abode: Holmes
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 97, Entry 1011
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Jul 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Lord - Daughter of James Lord & Mary
    Born: 24 Jun
    Abode: Lanehead
    Occupation: Mason
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 97, Entry 1012
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Jun 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Heap - Daughter of Henry Heap, Deceased & Betty
    Born: 12 May
    Abode: Oldmeadows
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 97, Entry 1013
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Jul 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Banister - Son of William Banister & Ann
    Born: 23 Apr
    Abode: Backup
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 97, Entry 1014
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Jul 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Cunliffe - Son of Joshua Cunliffe & Alice
    Born: 11 Feb 1817
    Occupation: Woolcomber
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 97, Entry 1015
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Jul 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Joshua Cunliffe - Son of Joshua Cunliffe & Alice
    Born: 30 Mar
    Occupation: Woolcomber
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 97, Entry 1016
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Jul 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Harrison - Son of James Harrison & Betty
    Born: 16 Jul 1819
    Abode: Heald
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 97, Entry 1017
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Jul 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Lord - Daughter of John Lord & Sarah
    Born: 16 May
    Abode: Shore End
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 97, Entry 1018
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Jul 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Stott - Son of Samuel Stott & Betty
    Born: 2 Jul 1819
    Abode: Trough
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 97, Entry 1019
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Aug 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Howarth - Daughter of George Howarth & Mary
    Born: 15 Mar
    Abode: Lumb
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 97, Entry 1020
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Aug 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Baron - Son of John Baron & Ann
    Born: 8 Aug 1814
    Abode: Backup
    Occupation: Carter
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 97, Entry 1021
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Aug 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Monks - Daughter of Jas. Monks & Ann
    Born: 8 Feb 1818
    Abode: Backup
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 97, Entry 1022
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Aug 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Baron - Daughter of John Baron & Ann
    Born: 8 May 1817
    Abode: Backup
    Occupation: Carter
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 98, Entry 1023
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Aug 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Baron - Son of John Baron & Ann
    Born: 21 Jul
    Abode: Backup
    Occupation: Carter
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 98, Entry 1024
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Jul 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Stephenson - Daughter of John Stephenson & Mary
    Born: 20 Jul
    Abode: Heald
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 98, Entry 1025
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Jul 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Heyworth - Daughter of Alice Heyworth
    Born: 14 Jul 1819
    Abode: Sharnnyford
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 98, Entry 1026
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Aug 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Harrison - Son of John Harrison & Jenny
    Born: 21 Jun
    Abode: Bank Bottom
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 98, Entry 1027
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Aug 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Holt - Son of William Holt & Jenny
    Born: 20 Jan
    Abode: Lanehead Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 98, Entry 1028
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Sep 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Roberts - Daughter of John Roberts & Mary
    Born: 28 Jun
    Abode: Heald
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 98, Entry 1029
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Sep 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Yates - Daughter of John Yates & Betty
    Born: 27 Aug
    Abode: Rawtenstall
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 98, Entry 1030
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Sep 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Lord - Son of James Lord & Jenny
    Born: 10 Jun
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 98, Entry 1031
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Oct 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Howorth - Son of James Howorth & Ann
    Born: 21 Sep
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 98, Entry 1032
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Oct 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Eastwood - Son of John Eastwood & Sarah
    Born: 22 Sep
    Abode: Shayforth
    Occupation: Butcher
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 98, Entry 1033
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Nov 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Heyworth - Son of Samuel Heyworth & Ann
    Born: 7 Aug
    Abode: Corner
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 99, Entry 1034
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Nov 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Scholes - Daughter of John Scholes & Sarah
    Born: 1 Jul
    Abode: Height Barn Near Bacup
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 99, Entry 1035
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Nov 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peggy Earnshaw - Daughter of John Earnshaw & Mally
    Born: 13 Jul
    Abode: Pasture Bottom Midgelden
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 99, Entry 1036
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Nov 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Samuel Shepherd - Son of Samuel Shepherd & Alice
    Born: 6 Nov 1819
    Abode: Causeway Head
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 99, Entry 1037
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Dec 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ellin Parkinson - Daughter of John Parkinson & Nancey
    Born: 12 Dec
    Abode: Bacup parish of Spotland
    Baptised by: J. Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 99, Entry 1038
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Oct 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Lord - Daughter of James Lord & Mary
    Born: 22 Sep 1819
    Abode: Rawcliff parish of Spotland
    Baptised by: J. Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 99, Entry 1039
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Oct 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Cockerill - Daughter of John Cockerill & Sarah
    Born: 24 Aug 1819
    Abode: Backup parish of Whalley
    Baptised by: Jas. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 99, Entry 1040
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Aug 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Caleb Hoyle - Son of Lawrence Hoyle & Martha
    Born: 2 Apr
    Abode: Slubblee parish of Spotland
    Baptised by: Jas. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 99, Entry 1041
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Oct 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Crosley - Son of Frank Crosley & Alice
    Born: 7 Oct 1819
    Abode: Knothill parish of Spotland
    Baptised by: Jno. Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 99, Entry 1042
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Oct 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Sanderson - Son of Abm. Sanderson & Betty
    Born: 23 Oct 1819
    Abode: Meadows Top
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 99, Entry 1043
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Nov 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Woodhead - Son of James Woodhead & Ann
    Born: 22 Nov
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 99, Entry 1044
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Dec 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Jonas Nuttal - Son of John Nuttal & Martha
    Born: 23 Nov 1819
    Abode: Garther Fold
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 99, Entry 1045
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Dec 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Sanderson - Daughter of James Sanderson & Alice
    Born: 14 Dec
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 99, Entry 1046
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Jul 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Holh? - Daughter of Joshua Holh? & Anne
    Born: 18 Jul 1819
    Abode: Bacup
    Baptised by: R. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 100, Entry 1047
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Aug 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Cockerill - Daughter of Mark Cockerill & Jane
    Born: 9 Aug
    Abode: Bacup
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 100, Entry 1048
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Oct 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Jackson - Daughter of Wm. Jackson & Betty
    Born: 22 Aug
    Abode: Shawforth Barn
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 100, Entry 1049
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Nov 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Lord - Son of George Lord & Alice
    Born: 30 Sep
    Abode: Knotthill
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 100, Entry 1050
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Jan 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Hindle - Son of John Hindle & Mary
    Born: 26 Oct 1819
    Abode: Lough Clough parish of Rossendale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 100, Entry 1051
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Jan 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Farrar - Son of Henry Farrar & Mary
    Born: 21 Nov 1819
    Abode: Troughs
    Occupation: Cotton Weaver
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 100, Entry 1052
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Mar 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ogden - Daughter of John Ogden & Ann
    Born: 3 Feb
    Abode: Heald
    Occupation: Delver
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 100, Entry 1053
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Feb 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Hoyle - Son of Joshua Hoyle & Betty
    Born: 13 Nov 1819
    Abode: Gather Fold
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 100, Entry 1054
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Apr 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Pilling - Son of Abraham Pilling & Sarah
    Born: 16 Dec 1819
    Abode: Bacup parish of Whalley
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 100, Entry 1055
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Apr 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Barrowclough - Daughter of Cornelius Barrowclough & Betty
    Born: 30 Nov 1819
    Abode: Bacup parish of Whalley
    Occupation: Shoe maker
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 100, Entry 1056
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Apr 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Hinchliff - Son of George Hinchliff & Alice
    Born: 20 Feb
    Abode: Bacup parish of Whalley
    Occupation: Mason
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 100, Entry 1057
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Jan 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Pricilla Ackroyd - Daughter of Samuel Ackroyd & Alice
    Born: 9 Dec 1819
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 100, Entry 1058
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Feb 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Cooper - Daughter of Daniel Cooper & Alice
    Born: 2 Jan
    Abode: Backup
    Occupation: Comber
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 100, Entry 1059
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Feb 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Susanna Witham - Daughter of David Witham & Betty
    Born: 24 Nov 1819
    Abode: Backup
    Occupation: Sizer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 101, Entry 1060
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Mar 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Cropper - Daughter of James Cropper & Betty
    Born: 17 Jan
    Abode: Sharnyford Hill
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 101, Entry 1061
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Mar 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Roberts - Daughter of Henry Roberts & Sarah
    Born: 2 Jan
    Abode: Change
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 101, Entry 1062
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Mar 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Taylor - Daughter of Henry Taylor & Betty
    Born: 21 Jan
    Abode: Bull Hall
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 101, Entry 1063
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Apr 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Jackson - Daughter of John Jackson & Betty
    Born: 3 Feb
    Abode: Halstead
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 101, Entry 1064
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Apr 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thomas Pilling - Son of James Pilling & Betty
    Born: 22 Feb
    Abode: Sharnnyford
    Occupation: Carrier
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 101, Entry 1065
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Apr 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Bentley - Daughter of James Bentley & Alice
    Born: 11 Feb
    Abode: Backup
    Occupation: Woolcomber
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 101, Entry 1066
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Apr 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Lord - Son of Joshua Lord & Ann
    Born: 23 Mar
    Abode: Old Clough
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 101, Entry 1067
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 May 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Taylor - Daughter of Thomas Taylor & Alice
    Born: 16 Apr
    Abode: Bacup
    Occupation: Printer
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 101, Entry 1068
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 May 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Greenhalgh - Son of Joseph Greenhalgh & Mary
    Born: 18 Dec 1819
    Abode: Backup
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 101, Entry 1069
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 May 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Burs - Son of John Burs & Jenny
    Born: 27 Mar
    Abode: Shayforth
    Occupation: Carter
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 101, Entry 1070
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 May 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Ashworth - Son of John Ashworth & Mary
    Born: 31 Mar
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 101, Entry 1071
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Feb 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Woodhead - Son of Abram Woodhead & Alice
    Born: 13 Feb 1820
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1072
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 May 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Abram Bainforth - Son of Thomas Bainforth & Mary
    Born: 2 Mar
    Abode: Shayforth
    Occupation: Engine man
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1073
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 May 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Spencer - Daughter of Alice Spencer
    Born: 15 May 1820
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1074
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 May 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Hoyle - Daughter of Robert Hoyle & Peggy
    Born: 1 Mar
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1075
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 May 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Woodhead - Daughter of James Woodhead & Betty
    Born: 10 Apr
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1076
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 May 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Howarth - Son of James Howarth & Mary
    Born: 11 Apr
    Abode: Shayforth
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1077
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Jun 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Lord - Daughter of Millison Lord
    Born: 3 Apr
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1078
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 May 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Duckworth - Daughter of James Duckworth & Ann
    Born: 18 Apr
    Abode: Backup
    Occupation: Fulling Miller
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1079
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Jun 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Holt - Son of James Holt & Alice
    Born: 31 Jan
    Abode: Backup
    Occupation: Woolcomber
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1080
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Jul 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Leach - Daughter of Susan Leach
    Born: 30 May
    Abode: Club Houses Spotland Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1081
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Jun 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Ann Hoyle - Daughter of Robert Hoyle & Alice
    Born: 14 May
    Abode: Hoyle Ingine in Spotland
    Occupation: Rover
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1082
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Jul 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Stott - Daughter of Robert Stott & Cathrin
    Born: 26 May 1820
    Abode: Bacup
    Occupation: Mason
    Baptised by: Jno. Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1083
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Sep 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Heyworth - Son of Robert Heyworth & Alice
    Born: 11 Aug
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Jno. Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1084
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Apr 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Pilling - Son of John Pilling & Betty
    Born: 21 Jun 1819
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: R. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 102, Entry 1085
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Aug 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Rudman - Son of William Rudman & Ann
    Born: 4 Apr
    Abode: Backup
    Occupation: Woolcomber
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1086
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Aug 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Cunliffe - Son of Jenny Cunliffe
    Born: 2 Jul
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1087
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Aug 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Taylor - Daughter of John Taylor & Mary
    Born: 6 Jul
    Abode: Top of Shore near Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1088
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Aug 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Lord - Daughter of Lawrence Lord & Alice
    Born: 7 Jul
    Abode: Facit Spotland
    Occupation: Carter
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1089
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Aug 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edward Birtwell - Son of Alice Birtwell
    Born: 5 Jun
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1090
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Oct 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Townend - Daughter of John Townend & Sarah
    Born: 12 Sep 1820
    Abode: Bacup
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Jno. Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1091
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Nov 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Baron - Daughter of Daniel Baron & Betty
    Born: 19 Jul 1820
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Jno. Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1092
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Nov 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Eastwood - Daughter of James Eastwood & Betty
    Born: 18 Oct 1820
    Occupation: Miner
    Baptised by: Jno. Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1093
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Nov 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Rushton - Son of James Rushton & Ann
    Born: 17 Aug 1820
    Abode: Gums Mill
    Occupation: Carder
    Baptised by: Jno. Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1094
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Nov 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Clegg - Son of Edmond Clegg & Ann
    Born: 3 Sep
    Abode: Dean
    Baptised by: Jno. Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1095
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Nov 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Barker - Daughter of Wm. Barker & Mary
    Born: 23 Feb 1820
    Abode: Bacup
    Occupation: Grocer
    Baptised by: Jno. Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1096
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Oct 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Lord - Son of Robert Lord & Alice
    Born: 20 Aug
    Abode: Drury Lane Spotland
    Occupation: Stonemason
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1097
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Nov 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Stansfield - Daughter of Thomas Stansfield & Peggy
    Born: 20 Aug
    Abode: Copperaw House
    Occupation: Banksman
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1098
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Nov 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Taylor - Daughter of Henry Taylor & Betty
    Born: 8 May
    Abode: Priast Booth
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 103, Entry 1099
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Nov 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Lord - Daughter of Henry Lord & Betty
    Born: 2 Feb 1819
    Abode: Southgrain
    Occupation: Carter
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1100
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Nov 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Jackson - Daughter of Mary Jackson
    Born: 18 Feb 1817
    Abode: Copperow House
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1101
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Nov 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Eastwood - Daughter of Betty Eastwood
    Born: 6 Aug
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1102
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Nov 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Lord - Daughter of Abram Lord & Sarah
    Born: 10 Sep
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1103
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Nov 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thomas Ashworth - Son of John Ashworth & Mary
    Born: 25 Nov 1820
    Abode: Backup
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1104
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Dec 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Pilling - Son of John Pilling & Peggy
    Born: 6 Nov
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1105
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Dec 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Hoyle - Son of George Hoyle & Mary
    Born: 11 Dec 1820
    Abode: Backup Spotland
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1106
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Jan 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Maden - Daughter of John Maden & Jane
    Born: 3 Dec 1820
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: J. Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1107
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Jan 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Cockerill - Son of Mark Cockerill & Jane
    Born: 19 Jan
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1108
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Jan 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Hey - Daughter of Peter Hey & Ann
    Born: 9 Nov 1820
    Abode: Top of Heald
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1109
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Jan 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Hardman - Daughter of James Hardman & Ann
    Born: 5 Nov 1820
    Abode: Shoreend Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1110
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Jan 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Whitaker - Daughter of Robert Whitaker & Nancy
    Born: 28 Jan 1820
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver & Ragman
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1111
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Jan 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Ashworth - Daughter of Edmund Ashworth & Ann
    Born: 6 Dec 1820
    Abode: Rakehead
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1112
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Jan 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Lord - Daughter of Edmund Lord & Sarah
    Born: 11 Jan
    Abode: Shayforth
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 104, Entry 1113
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Jan 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ingham - Daughter of James Ingham & Sarah
    Born: 2 Dec 1820
    Abode: Longholme in the parish of Bury
    Occupation: Cotton Spinner
    Baptised by: John Chittle
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 105, Entry 1114
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Jan 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ormrod Heyworth - Son of John Heyworth & Ann
    Born: 28 Nov 1820
    Abode: Bricks near Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 105, Entry 1115
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Nov 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Heyworth - Daughter of John Heyworth & Mary
    Born: 7 Sep 1820
    Abode: Bacup
    Occupation: Woolcomber
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 105, Entry 1116
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Mar 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Lord - Daughter of Ann Lord
    Born: 10 Mar 1821
    Abode: Height Barn
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 105, Entry 1117
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Mar 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Townend - Daughter of Charles Townend & Betty
    Born: 26 Jan 1821
    Abode: Bacup
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 105, Entry 1118
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Mar 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Cropper - Son of Peter Cropper & Ann
    Born: 12 Feb 1821
    Abode: Lough Clough of Rossendale
    Occupation: Butcher
    Baptised by: Jno. Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 105, Entry 1119
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Apr 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Samuel Shepherd - Son of Samuel Shepherd & Alice
    Born: 2 Apr
    Abode: Lanehead near Bacup Lancashire
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 105, Entry 1120
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Feb 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Lord - Son of William Lord & Betty
    Born: 2 Oct 1820
    Abode: Backup
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 105, Entry 1121
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Feb 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peggy Mills - Daughter of James Mills & Mary
    Born: 3 Jan
    Abode: Greave
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 105, Entry 1122
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Feb 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Saunderson - Daughter of Giles Saunderson & Judith
    Born: 6 Jan
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 105, Entry 1123
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Feb 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Jenny Ormerod - Daughter of Lawrence Ormerod & Betty
    Born: 16 Feb 1821
    Abode: Loveclough
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 105, Entry 1124
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Feb 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Ormerod - Son of George Ormerod & Ann
    Born: 6 Feb 1821
    Abode: Walesden Boothfold
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 106, Entry 1125
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Mar 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Lord - Daughter of Edmund Lord & Peggy
    Born: 8 Aug 1820
    Abode: Backup
    Occupation: Cotton Spinner
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 106, Entry 1126
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Apr 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Bentley - Son of Mary Bentley
    Born: 4 Apr 1821
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 106, Entry 1127
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Apr 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Kershaw - Son of William Kershaw & Betty
    Born: 26 Aug 1820
    Abode: Backup
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 106, Entry 1128
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Apr 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Howarth - Daughter of George Howarth & Mary
    Born: 19 Feb
    Abode: Lumb
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 106, Entry 1129
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 May 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Maden - Daughter of Edmund Maden & Mary
    Born: 12 Mar
    Abode: Greave nr. Backup
    Occupation: Woolsorter
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 106, Entry 1130
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 May 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Holt - Son of William Holt & Jenny
    Born: 28 Feb 1821
    Abode: Lanehead nr. Bacup
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 106, Entry 1131
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 May 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Bridge - Daughter of Thomas Bridge & Ann
    Born: 19 Feb 1821
    Abode: Dearply nr. Bacup
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 106, Entry 1132
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Feb 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Ashworth - Son of Lawrence Ashworth & Ann
    Born: 2 Feb
    Occupation: Whitelimer
    Baptised by: R. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 106, Entry 1133
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 May 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Slater - Daughter of William Slater & Ann
    Born: 4 Mar 1821
    Abode: Bacup
    Occupation: Shoe Maker
    Baptised by: R. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 106, Entry 1134
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 May 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Tattersall - Daughter of George Tattersall & Peggy
    Born: 22 Mar 1821
    Abode: Ollen? Near Newchurch
    Occupation: Weaver
    Baptised by: R. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 106, Entry 1135
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 May 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Nuttle - Son of John Nuttle & Martha
    Born: 1821
    Abode: Shayforth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 106, Entry 1136
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 May 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Lonsdale - Daughter of James Lonsdale & Alice
    Born: 14 Apr
    Abode: Hallcar
    Occupation: Cotton Weaver
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 107, Entry 1137
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Jun 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Farrar - Daughter of Edmund Farrar & Mary
    Born: 27 Oct 1820
    Abode: Shawforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 107, Entry 1138
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Jun 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edmund Greenwood - Son of Abraham Greenwood & Mary
    Born: 25 Mar 1821
    Abode: Rockliffe in the parish of Rochdale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 107, Entry 1139
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Jun 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Holden - Daughter of Gilbert Holden & Alice
    Born: 13 Apr
    Abode: Overtown in Clivecher
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 107, Entry 1140
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Jun 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Ashworth - Son of John Ashworth & Betty
    Born: 25 Mar
    Abode: Broadclough
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 107, Entry 1141
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Jun 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Jackson - Daughter of John Jackson & Betty
    Born: 11 Apr
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 107, Entry 1142
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Jun 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Nuttall - Son of James Nuttall & Ann
    Born: 2 Mar
    Abode: Star Barn
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 107, Entry 1143
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Jul 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Jane Heyworth - Daughter of James Heyworth & Ellen
    Born: 8 Jun 1821
    Abode: Bacup Whalley
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 107, Entry 1144
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Feb 1820 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Heyworth - Daughter of John Heyworth & Betty
    Born: 16 Jan 1820
    Abode: Heald
    Occupation: Printer
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 107, Entry 1145
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Jul 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Mitchel - Daughter of James Mitchel & Susan
    Born: 17 May 1821
    Abode: Lawes Laith Stansfield Yorkshire
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 107, Entry 1146
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Jul 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Stansfield - Daughter of James Stansfield & Alice
    Born: 25 Apr 1821
    Abode: Bacup
    Occupation: Cotton Manufacturer
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 107, Entry 1147
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 May 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Stevens - Daughter of John Stevens & Mary
    Born: 7 Apr
    Abode: Heald
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 108, Entry 1148
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Aug 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Margaret Heap - Daughter of Henry Heap & Ann
    Born: 26 Jul 1821
    Abode: Greens Nook
    Occupation: Husbandman
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 108, Entry 1149
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Aug 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Durer? - Daughter of Thomas Durer? & Mary
    Born: 27 Apr 1821
    Abode: Bacup
    Occupation: Tailor
    Baptised by: John Farrar
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 108, Entry 1150
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Jul 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Pilling - Daughter of Edmund Pilling & Ann
    Born: 21 May
    Abode: Heap Barn
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 108, Entry 1151
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Jul 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Kershaw - Daughter of Charles Kershaw & Betty
    Born: 19 Apr
    Abode: Backup
    Occupation: Soldier
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 108, Entry 1152
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Aug 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Slater - Daughter of Betty Slater
    Born: 15 Jul
    Abode: Meerclough in Clivegar
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 108, Entry 1153
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Aug 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Law - Son of Mary Law
    Born: 16 May
    Abode: Holden Yate in Undersfield
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 108, Entry 1154
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Aug 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peggy Carter - Daughter of Samuel Lord & Ann Carter
    Born: 17 Jan
    Abode: Change
    Occupation: Carter
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 108, Entry 1155
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Aug 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ashworth - Daughter of Ann Ashworth
    Born: 1 Dec 1820
    Abode: Backup
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 108, Entry 1156
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Aug 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Earnshaw - Daughter of John Earnshaw & Mary
    Born: 21 May
    Abode: Midgolden Pasture Bottom
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 108, Entry 1157
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Sep 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Whittaker - Son of Robert Whittaker & Betty
    Born: 16 Jun
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 108, Entry 1158
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Dec 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peggy Pearson - Daughter of Alice Pearson
    Born: 27 Nov 1821
    Abode: Bacup
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 108, Entry 1159
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Sep 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Barnfeather - Daughter of Richd. Barnfeather & Ellin
    Born: 21 Aug 1821
    Abode: Higher Booth near Rakefoot
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 109, Entry 1160
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Sep 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Margaret Lord - Daughter of Ann Lord
    Born: 26 Jun 1821
    Abode: Bacup
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 109, Entry 1161
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Sep 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Butterworth - Daughter of Martha Butterworth
    Born: 29 May 1821
    Abode: Bacup
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 109, Entry 1162
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Oct 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Harrison - Daughter of John Harrison & Betty
    Born: 15 Sep 1821
    Abode: Township of Hield
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 109, Entry 1163
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Oct 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richd. Tattersall - Son of George Tattersall & Elizth.
    Born: 20 Aug 1821
    Abode: Bacup Rossendale
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 109, Entry 1164
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Oct 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Pilling - Son of Richard Pilling & Mary
    Born: 30 Sep 1821
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 109, Entry 1165
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Oct 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Abraham Hoyle - Son of Joshua Hoyle & Betty
    Born: 22 Aug 1821
    Abode: Troughgate Lane near Bacup in the parish of Rochdale
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 109, Entry 1166
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Nov 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Law - Son of George Law & Ellin
    Born: 11 Oct 1821
    Abode: Greenlow near Newchurch
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robert Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 109, Entry 1167
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Sep 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Cunliffe - Son of George Cunliffe & Bethsheba
    Born: 10 Jul
    Abode: Rawtenstall
    Occupation: Butcher
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 109, Entry 1168
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Sep 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Pilkington - Daughter of Edmund Pilkington & Sylva
    Born: 1 Aug
    Abode: Rawtenstall
    Occupation: Butcher
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 109, Entry 1169
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Dec 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Ashworth - Son of John Ashworth & Alice
    Born: 10 Nov
    Abode: Baladine
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 109, Entry 1170
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Sep 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Simson - Son of Wilkinson Simson & Lucy
    Born: 29 Jun
    Abode: Causeway in Cliviger
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 110, Entry 1171
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Sep 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Nuttall - Daughter of John Nuttall & Ann
    Born: 19 Aug
    Abode: Halifax old-Bank Wakefield
    Occupation: Comber
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 110, Entry 1172
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Mar 1819 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Nuttall - Daughter of John Nuttall & Ann
    Born: 25 Mar 1819
    Abode: Hareholm
    Occupation: Comber
    Notes: [Minister states daughter of the above John Nuttall-see entry 1172. He states
           she was born and Named the same day March 25th]
    Baptised by: Robert Heyworth of Cloughfold
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 110, Entry 1173
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Sep 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Nuttall - Son of Betty Nuttall
    Born: 14 Jul
    Abode: Boaz Greave
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 110, Entry 1174
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Nov 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Maden - Twin daughter of George Maden & Jane
    Born: 1 Oct
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 110, Entry 1175
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Nov 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Jane Maden - Twin daughter of George Maden & Jane
    Born: 1 Oct
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 110, Entry 1176
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Oct 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edward Harrison - Son of James Harrison & Martha
    Born: 14 Jul
    Abode: Heald
    Occupation: labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 110, Entry 1177
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Oct 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Heyworth - Daughter of Mary Heyworth
    Born: 19 Sep
    Abode: Sharneyford near Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 110, Entry 1178
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Oct 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Abram Greenwood - Son of James Greenwood & Mary
    Born: 9 Oct 1821
    Abode: Sharneyford Hill
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 110, Entry 1179
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Nov 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Bolton - Daughter of James Bolton & Betty
    Born: 23 Oct
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 110, Entry 1180
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Nov 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Joseph Harrison - Son of John Harrison & Jenny
    Born: 14 Sep
    Abode: Bottom of Bank
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 110, Entry 1181
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Dec 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edward Cunliffe - Son of Betty Cunliffe
    Born: 20 Nov
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 110, Entry 1182
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Dec 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Stout - Son of John Stout & Ann
    Born: 14 Nov 1821
    Abode: Township of Hield
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 110, Entry 1183
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Dec 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Greenwood - Daughter of John Greenwood & Ann
    Born: 27 Sep 1821
    Abode: Shawforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1184
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Dec 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Daniel Ashworth - Son of Daniel Ashworth & Alice
    Born: 2 Dec 1821
    Abode: Whitwell Bottom
    Occupation: Tailor
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1185
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Jan 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Ogden - Daughter of John Ogden & Ann
    Born: 3 Nov 1821
    Abode: Heald
    Occupation: Delver
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1186
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Jan 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Yates - Son of John Yates & Betty
    Born: 28 Nov 1821
    Abode: Crawshawbooth nr Rakefoot
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1187
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Jan 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Taylor - Daughter of Lawrence Taylor & Betty
    Born: 26 Dec 1821
    Abode: Brock Clough near Newchurch
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1188
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Jan 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Taylor - Daughter of Henry Taylor & Ann
    Born: 13 Dec 1821
    Abode: Bridle Way near Newchurch
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1189
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Jan 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Timothy Heyworth - Son of Isaac Heyworth & Ann
    Born: 12 Dec 1821
    Abode: Shawforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Geo. Hargreaves
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1190
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 31 Jan 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ashworth - Daughter of John Ashworth & Millison
    Born: 1 Dec 1821
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1191
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Grindrod - Son of Edward Grindrod & Nancy
    Born: 3 Feb 1822
    Abode: Bacup
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1192
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Grindrod - Daughter of Edward Grindrod & Nancy
    Born: 16 Feb 1820
    Abode: Bacup
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1193
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Eastwood - Daughter of James Eastwood & Sarah
    Born: 30 Jan 1822
    Abode: Shawforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1194
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Jan 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Joseph Hartley - Son of John Hartley & Ann
    Born: 23 Dec 1821
    Abode: Baladine
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1195
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Clegg - Daughter of Ann Clegg
    Born: 10 Feb 1821
    Abode: Bacup
    Occupation: Comber
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1196
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Hargreaves - Son of George Hargreaves & Ann
    Born: 25 Dec 1821
    Abode: Lenchfold near Newchurch
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1197
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Whitehead - Son of James Whitehead & Annis
    Born: 21 Jan 1822
    Abode: Whitwell Bottom
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 111, Entry 1198
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Cunliffe - Son of Robt. Cunliffe & Ann
    Born: 15 Dec 1821
    Abode: Rawtenstall
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Mr. Beach
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1199
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ingham Cunliffe - Son of Robt. Cunliffe & Ann
    Born: 17 Jan
    Abode: Rawtenstall
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Mr. Beach
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1200
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Pilling - Son of Abraham Pilling & Sarah
    Born: 28 Jan
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1201
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Tenant Robinson - Son of William Robinson & Chathe.
    Born: 24 Jan
    Abode: Longholme
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1202
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Susannah Taylor - Daughter of Richard Taylor & Mary
    Born: 8 Jan
    Abode: Fall Barn nr. Longholme
    Occupation: Rover
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1203
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Sagar Warlsworth - Son of Willm. Warlsworth & Mary
    Born: 21 Jan
    Abode: Herdles nr. Longholme
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1204
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Pickup - Daughter of Laurence Pickup & Susannah
    Born: 26 Apr 1818
    Abode: Gatherfold in Spotland
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1205
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Crosley - Son of Luke Crosley & Alice
    Born: 25 Dec 1821
    Abode: Gatherfold nr. Shawforth in Spotland
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1206
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Abraham Crosley - Son of Wilm. Crosley & Ellen
    Born: 10 Apr 1820
    Abode: Gatherfold in Spotland
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1207
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Nuttall - Daughter of John Nuttall & Martha
    Born: 1 Aug 1821
    Abode: Shawforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1208
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Dec 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Howarth - Son of Sarah Howarth
    Born: 7 Oct 1821
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1209
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Jan 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Heyworth - Daughter of James Heyworth & Ann
    Born: 13 Nov 1821
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1210
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Dec 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Cudworth - Daughter of John Cudworth & Deborah
    Born: 18 Mar 1818
    Abode: Huttock Top
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1211
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Dec 1821 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Cudworth - Son of John Cudworth & Deborah
    Born: 10 Sep 1821
    Abode: Huttock Top
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 112, Entry 1212
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Mar 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Naomi Pilling - Daughter of Richd. Pilling & Ann
    Born: 29 Jan
    Abode: Coal Top, Hall Carr
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 113, Entry 1213
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Mar 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Eliza Alice Davenport - Daughter of Thos. Davenport & Elizabeth
    Born: 28 Feb 1822
    Abode: Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 113, Entry 1214
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Mar 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Lord - Daughter of John Lord & Sarah
    Born: 11 Dec 1821
    Abode: Trough nr. Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 113, Entry 1215
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Mar 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edmund Pilling - Son of William Pilling & Mary
    Born: 17 Feb
    Abode: Sharneyford
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 113, Entry 1216
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Apr 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Farrar - Daughter of Henry Farrar & Mary
    Born: 24 Jan
    Abode: Troughs near Shawforth in Spotland
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 113, Entry 1217
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Mar 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Howarth - Daughter of James Howarth & Mary
    Born: 7 Jan 1822
    Abode: Shawforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Richd. Barnfeather
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 113, Entry 1218
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Mar 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Shaw - Daughter of Thomas Shaw & Ann
    Born: 17 Feb
    Abode: Living Grave near Shawforth
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 113, Entry 1219
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 May 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Watson - Son of Henry Watson & Ellin
    Born: 4 Apr
    Abode: Waterfoot near Newchurch
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 113, Entry 1220
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 May 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Ashworth - Son of Edmond Ashworth & Sarah
    Born: 19 Apr
    Abode: Newchurch
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 113, Entry 1221
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 May 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Taylor - Son of John Taylor & Betty
    Born: 18 Mar
    Abode: Green Head near Hield
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 113, Entry 1222
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 May 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Sanderson - Son of James Sanderson & Alice
    Born: 7 Apr
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 113, Entry 1223
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 May 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Enoch Riley - Son of James Riley & Betty
    Born: 4 Mar 1821
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 113, Entry 1224
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 May 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Dearden - Daughter of Willm. Dearden & Betty
    Born: 15 Apr
    Abode: Levengrave near Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 113, Entry 1225
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 May 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Anne Woodhead - Daughter of James Woodhead & Ann
    Born: 17 Mar
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1226
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Jun 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Roberts - Son of John Roberts & Peggy
    Born: 30 Mar
    Abode: Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1227
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Jun 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Noah Layfield - Son of Richard Layfield & Ann
    Born: 28 Apr
    Abode: Rawtenstall
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1228
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Jul 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Susannah Whitaker - Daughter of John Whitaker & Ellin
    Born: 8 Jun 1822
    Abode: Hall Carr near Longholme
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1229
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Jul 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Shepherd - Daughter of John Shepherd & Hannah
    Born: 22 Jun
    Abode: Old Meadows near Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1230
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 May 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Collins - Daughter of James Collins & Sally
    Born: 26 Apr
    Abode: Change nr. Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1231
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Jul 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Grace Eastwood - Daughter of John Eastwood & Sarah
    Born: 22 Jun
    Abode: Shawforth
    Occupation: Butcher
    Baptised by: George Hargreaves
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1232
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Aug 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Hoyle - Daughter of Joshua Hoyle & Mary
    Born: 19 Jul
    Abode: Tongue near Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1233
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Aug 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Culpin - Son of David Culpin & Betty
    Born: 14 Jun
    Abode: Nookin End nr. Hield
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1234
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Aug 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thomas Roberts - Son of Henry Roberts & Sarah
    Born: 14 Jul
    Abode: Change nr. Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1235
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Aug 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Benjamin Wittam - Son of James Wittam & Jane
    Born: 6 Aug
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1236
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Jun 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Woodhead - Daughter of James Woodhead & Betty
    Born: 19 May
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1237
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Jun 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Barnfeather - Son of John Barnfeather & Ellin
    Born: 2 Apr
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1238
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Aug 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Susannah Slaiter - Daughter of James Slaiter & Mary
    Born: 10 Jul
    Abode: Huttock Top near Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 114, Entry 1239
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Sep 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Townend - Son of John Townend & Sarah
    Born: 24 Aug
    Abode: Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1240
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Aug 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Kay - Daughter of William Kay & Martha
    Born: 4 Aug
    Abode: Longholme
    Occupation: Warper
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1241
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Jun 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Culpin - Son of Jesse Culpin & Sarah
    Born: 21 May
    Abode: Bacup
    Occupation: Comber
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1242
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Jun 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Maden - Son of Saml. Maden & Martha
    Born: 27 May
    Abode: Bacup
    Occupation: Comber
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1243
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Jul 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Hardman - Daughter of John Hardman & Ann
    Born: 1 Feb
    Abode: Lanehead in Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1244
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Aug 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Holt - Daughter of Joshua Holt & Ann
    Born: 21 Jul
    Abode: Long Acres near Whitworth
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1245
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Aug 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Lord - Daughter of Wm. Lord & Betty
    Born: 3 Feb
    Abode: Bacup
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1246
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Sep 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Eastwood - Daughter of James Eastwood & Betty
    Born: 18 Aug
    Abode: Heighfoot nr. Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1247
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Oct 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Matthew Haslam - Son of Thomas Haslam & Margaret
    Born: 16 Sep
    Abode: Newchurch
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1248
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Oct 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peter Ormerod - Son of Laurence Ormerod & Grace
    Born: 17 Sep
    Abode: Pilling Barn near Newchurch
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1249
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Oct 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Cockrill - Daughter of Mark Cockrill & Jane
    Born: 10 Aug
    Abode: Lane Head Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1250
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Oct 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Maden - Son of John Maden & Mary
    Born: 9 Oct 1822
    Abode: Huttock Top near Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1251
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Oct 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Nuttall - Daughter of John Nuttall & Ann
    Born: 9 Oct 1822
    Abode: New Hill Hey nr. Longholme
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1252
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Ormerod - Daughter of Betty Ormerod
    Born: 17 Nov 1813
    Abode: Flowers Mill
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 115, Entry 1253
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 31 Mar 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Ashworth - Son of Edmund Ashworth & Ann
    Born: 2 Mar 1822
    Abode: Kiln near Backup
    Occupation: Woolcomber
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 116, Entry 1254
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Apr 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Moriah Scholes - Daughter of John Scholes & Sarah
    Born: 23 Jan
    Abode: Old Barn near Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 116, Entry 1255
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Feb 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Isreal Lord - Son of Richard Lord & Nelly
    Born: 15 Sep 1821
    Abode: Higher Change
    Occupation: Banksman
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 116, Entry 1256
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 May 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
David Duckworth - Son of James Duckworth & Ann
    Born: 29 Apr
    Abode: Bacup
    Occupation: Fulling Miller
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 116, Entry 1257
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 May 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Lord - Daughter of Robert Lord & Alice
    Born: 14 Mar
    Abode: Drury Lane Spotland
    Occupation: Mason
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 116, Entry 1258
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Jun 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Ormerod - Son of James Ormerod & Martha
    Born: 29 Jan
    Abode: Holms
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 116, Entry 1259
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Jul 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Taylor - Daughter of Henry Taylor & Betty
    Born: 30 Mar
    Abode: Bull-hall
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 116, Entry 1260
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Sep 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Abram Heyworth - Son of John Heyworth & Ann
    Born: 12 Sep 1822
    Abode: Brex
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 116, Entry 1261
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Nov 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Joel Hill - Son of Charles Hill & Mary
    Born: 6 Oct 1822
    Abode: Near Shawforth
    Baptised by: John Hartley
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 116, Entry 1262
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Nov 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Scholes - Son of Jenny Scholes
    Born: 14 Nov
    Abode: Rawtenstall
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 116, Entry 1263
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Dec 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Howarth - Daughter of Samuel Howarth & Betty
    Born: 6 Aug
    Abode: Knott Hill near Shawforth
    Baptised by: John Grimshaw
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 116, Entry 1264
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Dec 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edward Barker - Son of Wm. Barker & Mary
    Born: 4 Aug
    Abode: Saint James St. in Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 116, Entry 1265
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Dec 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Ingham - Son of James Ingham & Sarah
    Born: 1 Oct
    Abode: Longholme
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 117, Entry 1266
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Dec 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarai Hinscliff - Daughter of George Hinscliff & Alice
    Born: 4 Dec
    Abode: Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 117, Entry 1267
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Dec 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Lonsdale - Daughter of James Lonsdale & Alice
    Born: 2 Dec
    Abode: Carr nr. Longholme
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 117, Entry 1268
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Jan 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Roberts - Daughter of John Roberts & Sarah
    Born: 25 Oct 1822
    Abode: Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 117, Entry 1269
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Jan 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Holt - Daughter of James Holt & Alice
    Born: 26 Aug 1822
    Abode: Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 117, Entry 1270
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Dec 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Moriah Maden - Daughter of Betty Maden
    Born: 17 Nov
    Abode: Causeway Head near Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 117, Entry 1271
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Dec 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Lord - Daughter of Betty Lord
    Born: 22 Nov
    Abode: Causeway Head
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 117, Entry 1272
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Jan 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Hoyle - Daughter of George Hoyle & Mary
    Born: 2 Dec 1822
    Abode: Lanehead Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 117, Entry 1273
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Jan 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Heyworth - Daughter of Robt. Heyworth & Alice
    Born: 30 Sep 1822
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: George Hargraves
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 117, Entry 1274
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Jan 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Hopkinson - Son of Robt. Hopkinson & Ann
    Born: 4 Dec 1822
    Abode: Carr nr. Longholme
    Occupation: Rover
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 118, Entry 1275
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Jan 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Ashworth - Son of Richd. Ashworth & Ann
    Born: 6 Dec 1822
    Abode: Carr nr. Longholme
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 118, Entry 1276
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Jan 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Spencer - Son of George Spencer & Alice
    Born: 27 Dec 1822
    Abode: Hall Carr nr. Longholme
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 118, Entry 1277
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Dec 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edmond Lord - Son of Edmond Lord & Peggy
    Born: 27 Jan 1822
    Abode: Rawtenstall
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 118, Entry 1278
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Dec 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Millison Baron - Daughter of Daniel Baron & Betty
    Born: 15 Aug 1822
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 118, Entry 1279
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Jan 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Hardman - Daughter of James Hardman & Ann
    Born: 3 Oct 1822
    Abode: Winter Ct. Lee nr. Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 118, Entry 1280
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Jan 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Taylor - Daughter of Jacob Taylor & Sally
    Born: 5 Dec 1822
    Abode: S____ Top near Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 118, Entry 1281
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Feb 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Hogden - Son of Daniel Hogden & Ann
    Born: 10 Dec
    Abode: Hield
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 118, Entry 1282
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Feb 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Lord - Daughter of James Lord & Mary
    Born: 29 Dec 1822
    Abode: Hield
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 118, Entry 1283
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Feb 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Blessing - Daughter of Jeremiah Blessing & Mary
    Born: 9 Dec 1822
    Abode: Hield
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 118, Entry 1284
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Feb 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Harrison - Daughter of George Harrison & Alice
    Born: 6 Sep 1822
    Abode: Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 119, Entry 1285
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Feb 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Moorhouse - Son of Francis Moorhouse & Nancy
    Born: 17 Oct 1822
    Abode: Longholme
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 119, Entry 1286
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Feb 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Susanah Moorhouse - Daughter of Enoch Moorhouse & Sarah
    Born: 9 Jan
    Abode: Longholme
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 119, Entry 1287
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Feb 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Taylor - Daughter of John Taylor & Alice
    Born: 15 Dec 1822
    Abode: Longholme
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 119, Entry 1288
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Feb 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Hoyle - Son of Joshua Hoyle & Betty
    Born: 13 Jan
    Abode: Trough Gate Barr nr. Shawforth
    Occupation: Fustian Weaver
    Baptised by: John Grimshaw
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 119, Entry 1289
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Apr 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Croper - Son of James Croper & Betty
    Born: 29 Dec 1822
    Abode: Bacup
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 119, Entry 1290
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Sep 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Collinge - Daughter of John Collinge & Jane
    Born: 18 Jul 1822
    Abode: Bacup
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 119, Entry 1291
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Sep 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Lord - Daughter of Nancy Lord
    Born: 10 Mar 1820
    Abode: Bacup
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 119, Entry 1292
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Dec 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Pilling - Son of John Pilling & Peggy
    Born: 2 Sep 1822
    Abode: Bacup
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 119, Entry 1293
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Mar 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Townend - Son of Charles Townend & Betty
    Born: 20 Jan
    Abode: Bacup
    Occupation: Collier
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 119, Entry 1294
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Sep 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Lord - Son of George Lord & Sarah
    Born: 28 Jun 1823
    Abode: Shawforth
    Occupation: Fustian Weaver
    Baptised by: James Ramsbottom
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 119, Entry 1295
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Mar 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Ashworth - Son of Joseph Ashworth & Sarah
    Born: 6 Jan
    Abode: Hall Carr nr. Longholme
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Hugh Beech
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 120, Entry 1296
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Mar 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Jenny Wardleworth - Daughter of Wm. Wardleworth & Mary
    Born: 23 Feb
    Abode: Hall Carr
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Hugh Beech
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 120, Entry 1297
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Mar 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Dawson - Daughter of James Dawson & Betty
    Born: 10 Oct 1822
    Abode: Rawcliffe in Spotland
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 120, Entry 1298
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Feb 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ashworth - Daughter of Lawrence Ashworth & Ann
    Born: 5 Jan
    Abode: Bacup
    Occupation: Plasterer
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 120, Entry 1299
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Dec 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Lord - Daughter of George Lord & Alice
    Born: 4 Jul 1823
    Abode: Hodgshead near Shawforth
    Occupation: Banksman
    Baptised by: Robert Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 120, Entry 1300
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Mar 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Dawson - Daughter of Henry Dawson & Sarah
    Born: 1 Feb
    Abode: Rawtenstall
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 120, Entry 1301
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Mar 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Hargreaves - Daughter of John Hargreaves & Sarah
    Born: 7 Dec 1822
    Abode: Hall Carr nr. Longholme
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 120, Entry 1302
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Mar 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Lord - Daughter of Richd. Lord & Mary
    Born: 12 Feb
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 120, Entry 1303
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Mar 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Woodhead - Daughter of Abm. Woodhead & Alice
    Born: 23 Mar
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 120, Entry 1304
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Mar 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peggy Hoyle - Daughter of Robt. Hoyle & Peggy
    Born: 8 Nov 1822
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 120, Entry 1305
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Mar 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sally Taylor - Daughter of John Taylor & Mary
    Born: 7 Feb
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Geo. Hargreaves
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 120, Entry 1306
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Apr 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Maden - Daughter of John Maden & Alice
    Born: 21 Feb
    Abode: Fearns near Newchurch
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 121, Entry 1307
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Apr 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ashworth - Daughter of John Ashworth & Mary
    Born: 5 Mar
    Abode: Backup
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: George Hargreaves
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 121, Entry 1308
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Apr 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Nuttall - Daughter of John Nuttall & Nancy
    Born: 10 Feb
    Abode: Gree Head nr. Hield
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 121, Entry 1309
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Apr 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Stephenson - Son of John Stephenson & Mary
    Born: 21 Mar
    Abode: Hield
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 121, Entry 1310
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Apr 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Lord - Son of Saml. Lord & Ann
    Born: 21 Apr
    Abode: Change
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 121, Entry 1311
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Dec 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Culpin Culpin - Daughter of Jessey Culpin & Sarah
    Born: 4 Dec 1823
    Abode: Bacup
    Occupation: Comber
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 121, Entry 1312
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Apr 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Cooper - Son of Wm. Cooper & Mary
    Born: 25 Apr
    Abode: Change
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 121, Entry 1313
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Apr 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Stansfield - Daughter of John Stansfield & Alice
    Born: 13 Oct 1822
    Abode: Brown-hill Back of Law in the parish of Bury
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 121, Entry 1314
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Apr 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Oliver Crowther - Son of Ellen Crowther
    Born: 8 Apr 1823
    Abode: Wardlefield
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 121, Entry 1315
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Apr 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Fielden - Son of William Fielden & Mary
    Born: 26 Mar
    Abode: Change
    Occupation: Carter
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 121, Entry 1316
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Apr 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Mansfield - Son of Thomas Mansfield & Peggy
    Born: 7 Apr 1822
    Abode: Garksholm
    Occupation: Mason
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 121, Entry 1317
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Apr 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Pilling - Son of James Pilling & Betty
    Born: 1 Aug 1822
    Abode: Hey
    Occupation: Carter
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 122, Entry 1318
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Apr 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Meadowcroft - Son of Sarah Meadowcroft
    Born: 22 Apr 1823
    Abode: Prin Mill? Near Wardleford
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 122, Entry 1319
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 May 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Greenwood Lord - Son of Henry Lord & Betty
    Born: 1 Jan
    Abode: Olden Pasture near Bacup
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 122, Entry 1320
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 May 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Abraham Sanderson - Son of Giles Sanderson & Judith
    Born: 1 Mar
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 122, Entry 1321
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Nov 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mariah Davenport - Daughter of Thomas Davenport & Elizabeth
    Born: 23 Oct 1823
    Abode: Bacup
    Occupation: Schoolmaster
    Baptised by: Thos. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 122, Entry 1322
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 May 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Susannah Howarth - Daughter of Robt. Howarth & Martha
    Born: 20 Apr
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 122, Entry 1323
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 May 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Joshua Cunliffe - Son of Robt. Cunliffe & Ann
    Born: 3 Feb
    Abode: Rossendale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Hugh Beech
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 122, Entry 1324
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Jun 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Nuttall - Daughter of James Nuttall & Betty
    Born: 7 Apr
    Abode: Levingreen nr. Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 122, Entry 1325
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Jun 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Ashworth - Daughter of John Ashworth & Mary
    Born: 4 Apr
    Abode: Facitt nr. Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 122, Entry 1326
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Jun 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Crosley - Son of Willm. Crosley & Hannah
    Born: 21 Dec 1822
    Abode: Gatherfold nr. Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 122, Entry 1327
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Jun 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Crosley - Daughter of Luke Crosley & Alice
    Born: 1 Mar
    Abode: Gatherfold nr. Shawforth
    Baptised by: Wm. Carlton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 122, Entry 1328
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 May 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Joshua Greenwood - Son of Sarah Greenwood
    Born: 4 Feb
    Abode: Old Barn near Wardlefold
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1329
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 May 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Samuel Dawson - Son of John Dawson & Mary
    Born: 16 Apr
    Abode: Wardlefold
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1330
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Jun 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Higham - Daughter of Thomas Higham & Sally
    Born: 3 Apr
    Abode: Hey Barn near Wardlefold
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1331
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Jun 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Lapez - Daughter of John Lapez & Dolly
    Born: 10 Jun 1821
    Abode: Gawksholm
    Occupation: Mason Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1332
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Jun 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Lapez - Daughter of John Lapez & Dolly
    Born: 10 Jan
    Abode: Gawksholm
    Occupation: Mason Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1333
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Jul 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Eliza Ashworth - Daughter of Ann Ashworth
    Born: 26 Jul 1822
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1334
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Aug 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Taylor - Son of John Taylor & Ann
    Born: 3 Jul 1823
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1335
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Aug 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Waver - Daughter of Henry Waver & Hannah
    Born: 7 Aug 1823
    Abode: Bacup
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1336
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Sep 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Bentley - Daughter of Benjamin Bentley & Agnes
    Born: 28 Aug 1823
    Abode: Bacup
    Occupation: Collier
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1337
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Sep 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Harriott Hoyle - Daughter of Joshua Hoyle & Mary
    Born: 31 Jul 1823
    Abode: Bacup
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1338
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Sep 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizth. Thomas - Daughter of Mark Thomas & Susannah
    Born: 6 Aug 1823
    Baptised by: John Oldfield Bates
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1339
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Sep 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Isaac Jackson - Son of John Jackson & Betty
    Born: 13 Apr 1823
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1340
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Sep 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Heyworth - Daughter of Rodger Heyworth & Ann
    Born: 9 Apr 1823
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1341
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 May 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Harrison - Son of John Harrison & Betty
    Born: 4 Apr 1823
    Abode: Heald
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 123, Entry 1342
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 May 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Heyworth - Son of George Heyworth & Sarah
    Born: 4 Apr 1823
    Abode: Brecks
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 124, Entry 1343
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Jul 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Woofenden - Son of Henry Woofenden & Mary
    Born: 30 Jun 1823
    Occupation: Mecanic
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 124, Entry 1344
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Jul 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ellin Ashworth - Daughter of John Ashworth & Betty
    Born: 20 May 1823
    Abode: Broadclough
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 124, Entry 1345
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Aug 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Roberts - Son of John Roberts & Martha
    Born: 17 Jul 1823
    Abode: Bacup
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 124, Entry 1346
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Sep 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Tattershall - Son of George Tattershall & Peggy
    Born: 20 Aug 1823
    Abode: Hollin near Newchurch
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 124, Entry 1347
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Sep 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Greenhoff - Son of Joseph Greenhoff & Mary
    Born: 26 ? 1821
    Abode: Bacup
    Occupation: Comber
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 124, Entry 1348
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Sep 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Greenhoff - Daughter of Joseph Greenhoff & Mary
    Born: 5 Aug 1823
    Abode: Bacup
    Occupation: Comber
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 124, Entry 1349
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Oct 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Whitaker - Son of Robert Whitaker & Betty
    Born: 5 Sep 1823
    Abode: Hall Carr nr. Rawtenstall Rossendale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 124, Entry 1350
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Sep 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Lawrence Nuttle - Son of James Nuttle & Ann
    Born: 27 Mar 1823
    Abode: Derplay
    Occupation: Mason
    Baptised by: George Hargreaves
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 124, Entry 1351
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Aug 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thomas Holt - Son of William Holt & Jenny
    Born: 10 Apr
    Abode: Lanehead Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 124, Entry 1352
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Aug 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Collinge - Son of James Collinge & Sally
    Born: 27 Jun
    Abode: Change
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 124, Entry 1353
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Aug 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Maden - Son of Edmund Maden & Mary
    Born: 1 Jun
    Abode: Greave nr. Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 124, Entry 1354
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Oct 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thomas Mills - Son of James Mills & Mary
    Born: 2 Jan 1818
    Abode: Greave nr. Backup
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 125, Entry 1355
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 31 Dec 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Maden - Daughter of John Maden & Jane
    Born: 30 Oct 1823
    Abode: Bacup
    Occupation: Warehouseman
    Baptised by: Thos. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 125, Entry 1356
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Jan 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Lord Stainsfield - Son of James Stainsfield & Alice
    Born: 6 Oct 1823
    Abode: Bacup
    Occupation: Butcher
    Baptised by: Thos. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 125, Entry 1357
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Jan 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Samuel Barker - Son of William Barker & Mary
    Born: 23 Jan 1824
    Abode: Bacup Rossendale
    Occupation: Shopkeeper
    Baptised by: Thos. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 125, Entry 1358
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Feb 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Stott - Son of Robt. Stott & Catherine
    Born: 31 Dec 1823
    Abode: Backup
    Occupation: Mason
    Baptised by: George Hargreaves
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 125, Entry 1359
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Dec 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Chadwick - Daughter of Alice Chadwick
    Born: 29 Nov 1823
    Abode: Carr Head parish of Bury
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 125, Entry 1360
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Oct 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Taylor - Daughter of William Taylor & Judith
    Born: 15 Jul 1823
    Abode: Bacup
    Occupation: Shoemaker
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 125, Entry 1361
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Oct 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Stout - Son of John Stout & Ann
    Born: 20 Mar 1823
    Abode: Bacup
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 125, Entry 1362
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Jul 1822 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Shepherd - Daughter of Saml. Shepherd & Alice
    Born: 22 Jul 1822
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: James Howarth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 125, Entry 1363
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Oct 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Luke Greenwood - Son of John Greenwood & Ann
    Born: 16 Sep 1823
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 125, Entry 1364
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Oct 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Burs - Son of John Burs & Jane
    Born: 23 Aug 1823
    Abode: Shawforth
    Occupation: Carrier
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 125, Entry 1365
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Feb 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Harrison - Daughter of John Harrison & Jane
    Born: 7 Dec 1823
    Abode: Bankbottom Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 125, Entry 1366
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Feb 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Hoyle - Son of George Hoyle & Mary
    Born: 23 Jan 1824
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 125, Entry 1367
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Feb 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Saunderson - Daughter of James Saunderson & Sarah
    Born: 11 Oct 1823
    Abode: Shawforth
    Occupation: Labourer
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1368
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Feb 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Heyworth - Son of James Heyworth & Mary
    Born: 6 Jan 1824
    Abode: Bacup
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1369
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Feb 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peggy Clegg - Daughter of William Clegg & Sally
    Born: 5 Dec 1823
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1370
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Jan 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Hoyle - Son of Ann Hoyle
    Born: 24 Jan 1824
    Abode: Bacup
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1371
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Apr 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Clegg - Son of William Clegg & Margret
    Born: Dec 1824
    Abode: Dirpley parish of Accrington
    Occupation: Manufacturer
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1372
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 May 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Benjamin Nuttle - Son of William Nuttle & Mary
    Born: 8 Apr 1824
    Abode: Newhall Lay
    Baptised by: Thos. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1373
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Dec 1823 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Duckworth - Daughter of James Duckworth & Ann
    Born: 29 Nov
    Abode: Backup
    Occupation: Fulling Miller
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1374
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Mar 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Cropper - Son of James Cropper & Betty
    Born: 13 Jan
    Abode: Huttock Top
    Occupation: Carter
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1375
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Mar 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Howarth - Daughter of George Howarth & Mary
    Born: 14 Jan
    Abode: Lumb
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1376
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Mar 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Ormerod - Son of James Ormerod & Martha
    Born: 11 Jan
    Abode: Owlers Mill nr. Backup
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1377
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Mar 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Fielden - Son of William Fielden & Mary
    Born: 29 Mar 1824
    Abode: Huttock Top
    Occupation: Carter
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1378
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Apr 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Townend - Son of Jacob Townend & Peggy
    Born: 9 Mar
    Abode: Change
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1379
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Apr 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Simeon Cropper - Son of Betty Cropper
    Born: 25 Feb
    Abode: Higher Change
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1380
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 May 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Jane Hopkinson - Daughter of Robert Hopkinson & Nancy
    Born: 28 Feb 1824
    Abode: Longholme
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 126, Entry 1381
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 May 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Woodhead - Daughter of James Woodhead & Betty
    Born: 18 Apr 1824
    Abode: parish of Rochdale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 127, Entry 1382
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 May 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Howarth - Son of George Howarth & Hannah
    Born: 19 Mar 1824
    Abode: Shawforth parish of Rochdale
    Occupation: Manufacturer
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 127, Entry 1383
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 May 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Nuttle - Daughter of John Nuttle & Martha
    Born: 25 Mar 1824
    Abode: Shawforth parish of Rochdale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 127, Entry 1384
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 May 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ruben Fearon? - Son of John Fearon? & Betty
    Born: 16 Apr 1824
    Abode: Shawforth parish of Rochdale
    Occupation: Spinner
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 127, Entry 1385
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 May 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizibeth Estwood - Daughter of James Estwood & Sally
    Born: 24 1824
    Abode: Shawforth parish of Rochdale
    Baptised by: G. Hargraves
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 127, Entry 1386
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Apr 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Shepherd Shepheard - Son of Saml. Shepheard & Alice
    Born: 1 Apr 1824
    Abode: Old Meddows nr. Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: R. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 127, Entry 1387
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 May 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ormerod Maden - Son of Ormerod Maden & Judith
    Born: 22 Apr 1824
    Abode: Bacup
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 127, Entry 1388
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Jun 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Cockrill - Son of Mark Cockrill & Jenny
    Born: 8 Apr 1824
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 127, Entry 1389
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Jul 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Margret Heyworth - Daughter of James Heyworth & Ann
    Born: 19 Apr 1824
    Abode: Shawforth parish of Rochdale
    Occupation: Stonepitt Man
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 127, Entry 1390
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Jul 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Heyworth - Daughter of John Heyworth & Mary
    Born: 12 Apr 1824
    Abode: Shawforth parish of Rochdale
    Occupation: Collier
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 127, Entry 1391
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Jul 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Philip Howarth - Son of Robert Howarth & Martha
    Born: 15 May 1824
    Abode: Shawforth parish of Rochdale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 127, Entry 1392
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Jul 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Farrar - Son of Henry Farrar & Mary
    Born: 11 May 1824
    Abode: Trough above Shayforth Rochdale parish
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 127, Entry 1393
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Jun 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Ashworth - Daughter of John Ashworth & Alice
    Born: 28 Apr 1824
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 128, Entry 1394
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Jul 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Slater - Son of James Slater & Mary
    Born: 10 May 1824
    Abode: Huttock Top near Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 128, Entry 1395
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Aug 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thomas Heyworth - Son of James Heyworth & Ellen
    Born: 28 Jun 1824
    Abode: Bacup
    Baptised by: George Hargraves
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 128, Entry 1396
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Aug 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Dennes? Howarth - Son of Samuel Howarth & Hannah
    Born: 20 Mar 1824
    Abode: Shawforth in Spotland
    Occupation: Joiner
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 128, Entry 1397
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Aug 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Judith Howarth - Daughter of George Howarth & Hannah
    Born: 13 Jul 1824
    Abode: Shawforth in Spotland
    Occupation: Weaver
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 128, Entry 1398
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Jun 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Matthew Baron - Twin son of George Baron & Betty
    Born: 10 Jun 1824
    Abode: Higher Change
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 128, Entry 1399
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Jun 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Baron - Twin son of George Baron & Betty
    Born: 10 Jun 1824
    Abode: Higher Change
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 128, Entry 1400
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Jun 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Cropper - Son of Ann Cropper
    Born: 16 May
    Abode: Higher Change
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 128, Entry 1401
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Aug 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Martha Ingham - Daughter of Betty Ingham
    Born: 14 Jun
    Abode: Coup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 128, Entry 1402
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Aug 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ellin Lord - Daughter of Robert Lord & Alice
    Born: 15 Dec 1823
    Abode: Drury Lane Spotland
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 128, Entry 1403
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Sep 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Heyworth - Daughter of Samuel Heyworth & Ann
    Born: 24 Jun 1824
    Abode: Hield Whalley
    Occupation: Comber
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 128, Entry 1404
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Sep 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Eastwood - Daughter of Abraham Eastwood & Mary
    Born: 5 Jul 1824
    Abode: Dulsgate in Rochdale parish
    Occupation: Carter
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 129, Entry 1405
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Sep 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Heys - Daughter of Samuel Heys & Jane
    Born: 11 Jan 1824
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 129, Entry 1406
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Sep 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Heyworth - Son of Isaac Heyworth & Ann
    Born: 29 Aug 1824
    Abode: Shawforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 129, Entry 1407
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Nov 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Mitchel - Daughter of James Mitchel & Susan
    Born: 4 Sep 1824
    Abode: Stansfield, parish of Halifax
    Notes: James Mitchell died 14th September
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 129, Entry 1408
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Oct 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Holt - Daughter of James Holt & Alice
    Born: 30 Jan 1824
    Baptised by: George Hargraves
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 129, Entry 1409
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Oct 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Shepherd - Daughter of John Shepherd & Betty
    Born: 25 Jan 1824
    Abode: Hoyle Hey near Bacup
    Baptised by: George Hargraves
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 129, Entry 1410
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Dec 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Cockrill - Son of William Cockrill & Mary
    Born: 4 Feb 1824
    Abode: Parish of Whalley Township of Bacup
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 129, Entry 1411
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Dec 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Townend - Son of John Townend & Sarah
    Born: 28 Nov 1824
    Abode: Bacup in the parish of Whalley
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 129, Entry 1412
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Nov 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Barnard Heartley - Son of John Heartley & Ann
    Born: 30 Oct 1824
    Abode: Ballerden in the parish of Bury
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 129, Entry 1413
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 31 Dec 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Medlock - Daughter of Abraham Medlock & Betty
    Born: 15 May 1824
    Abode: Bacup
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 129, Entry 1414
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Sep 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Stansfield - Daughter of Thomas Stansfield & Peggy
    Born: 26 May
    Abode: Gawksholme
    Occupation: Mason
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1415
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Dec 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ashworth - Daughter of John Ashworth & Betty
    Born: 26 Sep
    Abode: Lanehead nr. Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1416
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Aug 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Parkinson - Daughter of Henry Parkinson & Betty
    Born: 12 Jun 1824
    Abode: Blind Lane near Todmorden
    Baptised by: Robert Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1417
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Jul 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Pilling Pilling - Son of John Pilling & Peggy
    Born: 8 Jul 1824
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1418
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Jan 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Scholes - Daughter of John Scholes & Sarah
    Born: 23 Jul 1824
    Abode: Old Barn Backup
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1419
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Jan 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thomas Greenwood - Son of James Greenwood & Mary
    Born: 1 May 1823
    Abode: Sharny-ford
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1420
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Nov 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edward Collins - Son of John Collins & Jane
    Born: 20 Jul 1824
    Abode: Bacup
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1421
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Oct 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Heyworth - Daughter of George Heyworth & Sarah
    Born: 25 Sep 1824
    Abode: Brecks near Bacup
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1422
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Oct 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Low - Son of George Low & Ellin
    Born: 29 Aug 1824
    Abode: Brecks near Bacup
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1423
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Sep 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Whitaker - Daughter of Abraham Whitaker & Mally
    Born: 21 Nov 1823
    Abode: Bacup
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1424
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Jan 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Maden - Son of James Maden & Ann
    Born: 16 Apr 1824
    Abode: Bacup
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1425
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Dec 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Brierly - Son of William Brierly & Charlotta
    Born: 16 Jan 1824
    Abode: Lane Head Bacup
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1426
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Dec 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Thompson - Daughter of John Thompson & Jennt
    Born: 8 Dec 1824
    Abode: Shawforth parish of Rochdale
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1427
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Jan 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Eastwood - Son of John Eastwood & Jane
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Thomas Townend
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1428
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Feb 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Eastwood - Son of John Eastwood & Sally
    Born: 15 Dec 1824
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Thomas Townend
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 130, Entry 1429
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Jan 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Eastwood - Daughter of James Eastwood & Betty
    Born: 13 Nov 1824
    Abode: Hey foot nr. Bacup
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 131, Entry 1430
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Feb 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Susan Mitchell - Daughter of John Mitchell & Betty
    Born: 15 Jan 1825
    Abode: Shawforth parish of Rochdale
    Baptised by: Thos. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 131, Entry 1431
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Feb 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Maden - Daughter of James Maden & Ann
    Born: 5 Feb 1825
    Abode: Huttock Top Bacup
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 131, Entry 1432
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Mar 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Matty Bentley - Daughter of Benjamin Bentley & Agnes
    Born: 14 Mar 1825
    Abode: Bacup
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 131, Entry 1433
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Mar 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Taylor - Son of George Taylor & Betty
    Born: 13 Feb 1825
    Abode: Hall Carr by Longholme
    Occupation: Woolen Corder
    Baptised by: Joseph Roberts
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 131, Entry 1434
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Mar 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Ingham - Daughter of James Ingham & Sarah
    Born: 20 Feb 1825
    Abode: Longholme
    Occupation: Cotton Rover
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 131, Entry 1435
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Mar 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Collins - Daughter of James Collins & Sarah
    Born: 8 Feb 1825
    Abode: Bank Bottom Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 131, Entry 1436
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Mar 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peggy Stephenson - Daughter of Richard Stephenson & Alice
    Born: 29 Jan 1825
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 131, Entry 1437
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Apr 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Phoebe Hargraves - Daughter of James Hargraves & Betty
    Born: 31 Dec 1824
    Abode: Rockliffe in the parish of Rochdale
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 131, Entry 1438
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Apr 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Cudworth - Daughter of Alice Cudworth
    Born: 7 Mar
    Abode: Higher Change
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmd. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 131, Entry 1439
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Apr 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Lord - Son of Samuel Lord & Alice
    Born: 17 Mar
    Abode: Newbarn in Backup
    Occupation: Carter
    Baptised by: Edmd. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 131, Entry 1440
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Apr 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Ashworth - Daughter of John Ashworth & Mary (formerly Mitchel)
    Born: 31 Jan
    Abode: Backup
    Occupation: Coalminer
    Baptised by: Edmd. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 132, Entry 1441
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Apr 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Heap - Daughter of Henry Heap & Ann
    Born: 1 Mar 1825
    Abode: Greens Noock Bacup
    Occupation: Husbandman
    Baptised by: Thomas Ddavis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 132, Entry 1442
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Feb 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Margret Shepherd - Daughter of Joseph Shepherd & Betty
    Born: 31 Dec 1824
    Abode: Old Meadows nr. Bacup
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 132, Entry 1443
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 Apr 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Joseph Hardman - Son of John Hardman & Ann
    Born: 5 Apr 1824
    Abode: Lane Head nr. Bacup
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 132, Entry 1444
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Mar 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Heyworth - Son of Robert Heyworth & Alice
    Born: 11 Mar 1825
    Abode: Bacup
    Baptised by: George Hargraves
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 132, Entry 1445
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 May 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ormrod Bridge - Son of Thomas Bridge & Ann
    Born: 25 Mar 1825
    Abode: Long Building nigh Derply parish of Whalley
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 132, Entry 1446
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 May 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Nuttle - Daughter of John Nuttle & Martha
    Born: 14 Apr 1825
    Abode: Shawforth
    Baptised by: Thomas Townend
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 132, Entry 1447
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 May 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ormerod Heyworth - Son of John Heyworth & Betty
    Born: 12 Apr 1825
    Abode: Heild
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 132, Entry 1448
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 May 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Turner - Daughter of James Turner
    Born: 13 Mar 1822
    Abode: Township of Spotland
    Occupation: Comber
    Notes: [Mother's name not entered]
    Baptised by: G. Hargraves
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 132, Entry 1449
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Jun 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Abraham Butterworth - Son of James Butterworth & Martha
    Born: 24 Dec 1824
    Abode: Green Row nr. Shawforth
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 132, Entry 1450
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Apr 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Nuttle - Son of James Nuttle & Betty
    Born: 24 Feb 1825
    Abode: Leavengrave parish of Rochdale
    Baptised by: John Heartley
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 132, Entry 1451
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 22 Jan 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Pilling - Son of John Pilling & Ann
    Born: 22 Mar 1824
    Abode: Bacup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 132, Entry 1452
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Jun 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Shepherd - Daughter of John Shepherd & Hannah
    Born: 23 Apr 1825
    Abode: Old Medows nr. Bacup
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 132, Entry 1453
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 12 Jun 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Brearley - Son of James Brearley & Mary
    Born: Jan 1825
    Abode: Mill Gate Shawforth parish of Rochdale
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 133, Entry 1454
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Jul 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Hinchley - Son of George Hinchley & Alice
    Born: 7 May 1825
    Abode: Bacup
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 133, Entry 1455
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Jul 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Son [sic] Greenwood - Son of Abraham Greenwood & Mary
    Born: 16 May 1825
    Abode: Shawforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 133, Entry 1456
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Jul 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Dearden - Daughter of James Dearden & Betty
    Born: 12 Jun 1825
    Abode: Shawforth
    Occupation: Miner
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 133, Entry 1457
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Jul 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Hardman - Daughter of James Hardman & Ann
    Born: 2 Jul 1825
    Abode: Shawforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 133, Entry 1458
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Jul 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Farrer - Daughter of Edmund Farrer & Ann
    Born: 29 Apr 1825
    Abode: Shawforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 133, Entry 1459
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 16 Jul 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
May Ashworth - Daughter of Henry Ashworth & Ellen
    Born: 7 Mar 1825
    Abode: Facit Mill
    Occupation: Woolen Spinner
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 133, Entry 1460
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Mar 1824 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Howorth Howorth - Daughter of James Howorth & Sarah
    Born: 24 Jan 1824
    Abode: Bacup
    Occupation: Grocer
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 133, Entry 1461
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 May 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peggy Taylor - Daughter of Henry Taylor & Betty (formerly Lord)
    Born: 12 Feb
    Abode: Bull Hall
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmd. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 133, Entry 1462
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Jun 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Eastwood - Son of Betty Eastwood
    Born: 28 May
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmd. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 133, Entry 1463
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Aug 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Isaac Townend - Son of Charles Townend & Betty
    Born: 5 Jul 1825
    Abode: Bacup
    Baptised by: Thomas davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 133, Entry 1464
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Aug 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Mitchell - Daughter of James Mitchell & Susan
    Born: 26 Dec 1823
    Abode: Lower Leigh Stansfield Yorkshire
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 134, Entry 1465
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Aug 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Susan Ogden - Daughter of Wm. Ogden & Alice
    Born: 19 Jul 1825
    Abode: Bacup
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 134, Entry 1466
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Aug 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Baron - Daughter of George Baron & Betty
    Born: 9 Jul 1825
    Abode: Bacup
    Baptised by: T. Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 134, Entry 1467
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Jul 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Jackson - Son of John Jackson & Betty
    Born: 3 Jul 1825
    Abode: Bacup
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 134, Entry 1468
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Jul 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Lord - Daughter of Edmund Lord & Peggy
    Born: 4 Nov 1824
    Abode: New Hall Hey Bridge parish of Bury
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 134, Entry 1469
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 21 Jul 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Holt - Son of Joshua Holt & Ann
    Born: 5 Jul 1825
    Abode: Loughtakers near Whitworth
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 134, Entry 1470
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Aug 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peggy Coulpin - Daughter of Jessy Coulpin & Sarah
    Born: 31 Jul 1825
    Abode: Bacup
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 134, Entry 1471
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Jun 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Taylor - Daughter of James Taylor & Rachel
    Born: 24 May 1825
    Abode: Dog Pitts near Bacup
    Baptised by: Robt. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 134, Entry 1472
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Sep 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Taylor - Daughter of William Taylor & Judith
    Born: 22 May 1825
    Abode: Shawforth in the County of Lancashire
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: James Ramsbottom
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 134, Entry 1473
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Aug 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Samuel Stott - Son of Samuel Stott & Ann
    Born: 22 May 1825
    Abode: Through near Shawforth in the County of Lancashire
    Occupation: Weaver
    Baptised by: James Ramsbottom
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 134, Entry 1474
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Dec 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Taylor - Daughter of John Taylor & Mary
    Born: 3 Nov 1825
    Abode: Shawforth in the County of Lancashire
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Wm. Harrison
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 134, Entry 1475
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Oct 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Ashworth - Daughter of John Ashworth & Mary
    Born: 21 Jul 1825
    Abode: Shawforth in the County of Lancashire
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Wm. Harrison
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 135, Entry 1476
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Oct 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Sanderson - Son of Giles Sanderson & Judith
    Born: 23 Jun 1825
    Abode: Shawforth in the County of Lancashire
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Wm. Harrison
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 135, Entry 1477
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Sep 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Ashworth - Son of James Ashworth & Alice
    Born: 5 Aug 1825
    Abode: Shawforth in the County of Lancashire
    Occupation: Labourer
    Baptised by: James Ramsbottom
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 135, Entry 1478
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Aug 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edmund Lord - Son of Henry Lord & Mary (formerly Southwell)
    Born: 9 Jul
    Abode: Greave in the parish of Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 135, Entry 1479
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Aug 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thomas Cooper - Son of William Cooper & Mary (formerly Taylor)
    Born: 2 May
    Abode: Change in the parish of Whalley & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 135, Entry 1480
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Sep 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Lawrence Ashworth - Son of John Ashworth & Betty (formerly Heyworth)
    Born: 31 Aug
    Abode: Broadclough in the parish of Whalley & County of Lancaster
    Occupation: Blacksmith
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 135, Entry 1481
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Dec 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Stephenson - Son of John Stephenson & Mary (formerly Lord)
    Born: 22 Nov
    Abode: Heald in the parish of Whalley
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Edmund Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 135, Entry 1482
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 27 Mar 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Anne Kay - Daughter of William Kay & Martha
    Born: 11 Mar 1825
    Abode: Longholme in the County of Lancashire of the Township of Cowpe & Lench in the Chapelry of Bury
    Occupation: Cotton Warper
    Baptised by: Thomas Davis
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 135, Entry 1483
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Dec 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Taylor - Son of John Taylor & Alice
    Born: 1 Oct 1825
    Abode: Longholme in the County of Lancashire of the Township of Cowpe & Lench in the Chapelry of Bury
    Occupation: Cotton Warper
    Baptised by: Samuel Crompton
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 135, Entry 1484
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Oct 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Tattersall - Son of George Tattersall & Peggy
    Born: 25 Aug 1825
    Abode: Holm near Newchurch Lancashire in the parish of Whalley
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robert Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 136, Entry 1485
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Oct 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Joseph Picup - Twin son of George Picup & Mary
    Born: 28 Sep 1825
    Abode: St. George's Row Bacup in the County of Lancaster & parish of Rochdale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robert Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 136, Entry 1486
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Oct 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Picup - Twin daughter of George Picup & Mary
    Born: 28 Sep 1825
    Abode: St. George's Row Bacup in the County of Lancaster & parish of Rochdale
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robert Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 136, Entry 1487
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Jan 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Maden Holt - Son of James Holt & Alice
    Born: 29 Oct 1825
    Abode: Lanehead lane Bacup in the parish of Whalley & County of Lancaster
    Occupation: Comber
    Baptised by: Robert Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 136, Entry 1488
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Jan 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Milison Roberts - Daughter of James Roberts & Martha
    Born: 19 Jan 1826
    Abode: Bacup in the parish of Whalley & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robert Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 136, Entry 1489
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Feb 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Maria Whitaker - Daughter of Abrm. Whitaker & Mary
    Born: 23 Jan 1826
    Abode: Bacup in the parish of Whalley & County of Lancaster
    Baptised by: Robert Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 136, Entry 1490
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Aug 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Pilling - Daughter of William Pilling & Mary
    Born: 5 Jun 1825
    Abode: Sharneyford
    Occupation: Labourer
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 136, Entry 1491
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Dec 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Abraham Woodhead - Son of Abraham Woodhead & Alice
    Born: 24 Oct 1825
    Abode: Shore Bottom
    Occupation: Miner
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 136, Entry 1492
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Jan 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Samuel Grindrod - Son of Edward Grindrod & Ann
    Born: 29 Mar 1823
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 136, Entry 1493
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Mar 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Jane Harker - Daughter of Thomas Harker & Mary
    Born: 12 Aug 1825
    Abode: Bacup
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 136, Entry 1494
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 25 Dec 1825 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Susan Howorth - Daughter of John Howorth & Martha
    Born: 22 Jan 1825
    Abode: Shayforth
    Occupation: Labourer
    Baptised by: James Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 136, Entry 1495
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Jan 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Richard Howarth - Son of George Howarth & Mary (formerly Rawstron)
    Born: 13 Nov 1825
    Abode: Shayforth in the parish of Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 136, Entry 1496
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Jan 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Judith Hoyle - Daughter of Robert Hoyle & Peggy (formerly Earnshaw)
    Born: 30 Apr 1825
    Abode: Shayforth in the parish of Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 137, Entry 1497
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 17 Jan 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Fielden - Son of William Fielden & Mary (formerly Maden)
    Born: 19 Dec 1825
    Abode: Huttock Top near Backup in the County of Lancaster
    Occupation: Carter
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 137, Entry 1498
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Jan 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edmund Fielden - Son of John Fielden & Sally (formerly Heys)
    Born: 21 Nov 1825
    Abode: Facit in Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 137, Entry 1499
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Feb 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Taylor - Son of James Taylor & Grace (formerly Robinson)
    Born: 10 Dec 1825
    Abode: Parish of Whalley & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 137, Entry 1500
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 19 Mar 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
George Maden - Son of Edmund Maden & Mary (formerly Maden)
    Born: 11 Dec 1825
    Abode: Greave in Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 137, Entry 1501
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Apr 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Lord - Daughter of Edmund Lord & Grace (formerly Brearley)
    Born: 16 Feb
    Abode: Greave in Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Spinner
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 137, Entry 1502
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Apr 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ashworth Tattersall - Son of John Tattersall & Mary (formerly Ashworth)
    Born: 16 Feb
    Abode: Backup & parish of Whalley & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 137, Entry 1503
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 May 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Edmund Ashworth - Son of Mary Ashworth
    Born: 8 Apr
    Abode: Backup in the parish of Whalley & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 137, Entry 1504
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 9 Jul 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Waddington - Daughter of John Waddington & Betty (formerly Lord)
    Born: 7 Jul 1826
    Abode: Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 137, Entry 1505
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Sep 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Harrison - Daughter of John Harrison & Betty (formerly Ogden)
    Born: 6 Aug
    Abode: Bankbottom in the parish of Whalley & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 137, Entry 1506
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Sep 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Lord - Daughter of John Lord & Sarah (formerly Brearley)
    Born: 6 Aug
    Abode: Shayforth in Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 138, Entry 1507
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Sep 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Arthur Bolton - Son of James Bolton & Betty (formerly Turner)
    Born: 10 Aug
    Abode: Shayforth in Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Cotton Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 138, Entry 1508
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Sep 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Peggy Crosley - Daughter of Luke Crosley & Alice (formerly Eastwood)
    Born: 30 Jun 1824
    Abode: Shayforth in Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Cotton Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 138, Entry 1509
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 3 Sep 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Crosley - Daughter of Luke Crosley & Alice (formerly Eastwood)
    Born: 4 Jan
    Abode: Shayforth in Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Cotton Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 138, Entry 1510
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Apr 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Heyworth - Daughter of John Heyworth & Ann
    Born: 22 Dec 1825
    Abode: Brex in the parish of Whalley
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robert Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 138, Entry 1511
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 13 Apr 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Heyworth - Son of George Heyworth & Sally
    Born: 8 Mar 1826
    Abode: Brex in the parish of Whalley
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robert Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 138, Entry 1512
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Jul 1826 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Baron - Daughter of Daniel Baron & Betty
    Born: 19 Mar 1826
    Abode: Bacup parish of Whalley
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Robert Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 138, Entry 1513
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Jan 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sally Hoyle - Daughter of James Hoyle & Mary (formerly Crabtree)
    Born: 1 Dec 1826
    Abode: Corner
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 138, Entry 1514
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 7 Jan 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Stephenson - Son of Richard Stephenson & Alice (formerly Heap)
    Born: 19 Nov 1826
    Abode: Heald
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 138, Entry 1515
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 18 Feb 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Lord - Son of Samuel Lord & Alice (formerly Taylor)
    Born: 18 Dec 1826
    Abode: New Barn in Spotland nr. Bacup
    Occupation: Carter
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 138, Entry 1516
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 5 Mar 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Elizabeth Battersby - Daughter of John Battersby & Ellen (formerly Lord)
    Born: 17 Dec 1826
    Abode: Oakenshaw
    Occupation: Printer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 139, Entry 1517
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Mar 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Susanna Duckworth - Daughter of James Duckworth & Ann (formerly Pilling)
    Born: 9 Feb
    Abode: Backup
    Occupation: Fulling Miller
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 139, Entry 1518
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 28 Apr 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Caleb Maden - Son of Edmund Maden & Alice (formerly Holt)
    Born: 21 Apr 1827
    Abode: Higher Change near Backup Rossendale & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 139, Entry 1519
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Apr 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Taylor - Daughter of Henry Taylor & Betty (formerly Lord)
    Born: 11 Feb
    Abode: Bull Hall near Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 139, Entry 1520
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 May 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
David Hardman - Son of John Hardman & Alice (formerly Maden)
    Born: 1 Jan
    Abode: Shackleton in Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 139, Entry 1521
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Sep 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Ann Ingham - Daughter of George Ingham & Peggy
    Born: 26 Jun 1827
    Abode: Auld Clough
    Occupation: Weaver
    Baptised by: J. Heyworth
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 139, Entry 1522
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Aug 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Brearley - Daughter of James Brearley & Mary (formerly Howarth)
    Born: 21 May
    Abode: Facit in the parish of Spotland & County of Lancaster
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 139, Entry 1523
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Sep 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Collinge - Son of James Collinge & Sally (formerly Nixon)
    Born: 1 Feb
    Abode: Bottom of Bank in the Township of Newchurch & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 139, Entry 1524
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 26 Oct 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Dorothy Ann Scoles - Daughter of John Scoles & Sarah (formerly Whitaker)
    Born: 25 Apr
    Abode: Lower Barn Backup in the Township of Newchurch & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 139, Entry 1525
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 11 Nov 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Betty Cudworth - Daughter of Thomas Cudworth & Alice (formerly Heyworth)
    Born: 11 Nov 1827
    Abode: Tong Lane Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Coal miner
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 139, Entry 1526
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 23 Dec 1827 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Rachel Thomas - Daughter of Benjamin Thomas & Alice (formerly Collinge)
    Born: 9 Jun
    Abode: Tong Brig Backup & County of Lancaster
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 139, Entry 1527
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Jan 1828 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Lord - Daughter of Henry Lord & Betty (formerly Haigh)
    Born: 11 Nov 1825
    Abode: Holden Pasture in Undersfield & County of Lancaster
    Occupation: Farmer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 140, Entry 1528
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Jan 1828 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Ann Kyley - Daughter of James Kyley & Sally (formerly Hollas)
    Born: 30 Oct 1827
    Abode: Leaven Greave Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 140, Entry 1529
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 10 Feb 1828 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Heyworth - Son of William Heyworth & Ann
    Born: 1818
    Abode: Higher Charge in the township of Newchurch & County of Lancaster
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 140, Entry 1530
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Mar 1828 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Susanna Tattersall - Daughter of John Tattersall & Mary (formerly Ashworth)
    Born: 24 Dec 1827
    Abode: Backup & township of Newchurch in the County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 140, Entry 1531
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 May 1828 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Stephenson - Son of John Stephenson & Mary (formerly Lord)
    Born: 16 Apr
    Abode: Heald in the township of Newchurch & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 140, Entry 1532
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 30 May 1828 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Taylor - Son of John Taylor & Grace (formerly Robinson)
    Born: 8 May 1828
    Abode: Cowfoot near Backup in the township of Newchurch & County of Lancaster
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 140, Entry 1533
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 6 Apr 1828 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Thomas Heyworth - Son of Willm. Heyworth & Mary (formerly Fielden)
    Born: 10 Jan
    Abode: Higher Change & parish of Newchurch
    Occupation: Labourer
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 140, Entry 1534
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Jun 1828 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Maden - Son of Dyer Maden & Lydia (formerly Heyworth)
    Born: 18 May 1822
    Abode: Bacup
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 140, Entry 1535
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Jun 1828 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
James Maden - Son of Dyer Maden & Lydia (formerly Heyworth)
    Born: 30 Apr 1824
    Abode: Bacup
    Occupation: Shoemaker
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 140, Entry 1536
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 14 Sep 1828 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Duckworth - Son of James Duckworth & Ann (formerly Pilling)
    Born: 27 Jul
    Abode: Backup
    Occupation: Fulling Miller
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 140, Entry 1537
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Aug 1828 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Adam Lord - Twin son of Sarah Lord
    Born: 17 Aug 1828
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 140, Entry 1538
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 24 Aug 1828 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Eve Lord - Twin daughter of Sarah Lord
    Born: 17 Aug 1828
    Abode: Shayforth
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 140, Entry 1539
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 4 Jan 1829 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Lord - Son of Betty Lord
    Born: 5 Nov 1828
    Abode: Greave Mill in parish of Spotland
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 141, Entry 1540
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Dec 1828 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
William Taylor - Son of Andrew Taylor & Martha (formerly Duckworth)
    Born: 24 Dec 1828
    Abode: Backup
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 141, Entry 1541
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 15 Jan 1829 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Robert Lord - Son of Robert Lord & Alice (formerly Crossley)
    Born: 28 Jun 1828
    Abode: Reddish Hill or house in Spotland & County of Lancaster
    Occupation: Mason
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 141, Entry 1542
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Mar 1829 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sarah Whittaker - Daughter of James Whittaker & Mary (formerly Hoyle)
    Born: 23 Aug 1828
    Abode: Facit Mill Spotland
    Occupation: Miller
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 141, Entry 1543
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Mar 1829 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Sophia Ryley - Daughter of James Ryley & Sally
    Born: 16 Dec 1828
    Abode: Levengreave
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 141, Entry 1544
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Mar 1829 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Hannah Woodhead - Daughter of James Woodhead & Betty
    Born: 23 Dec 1828
    Abode: Facit Studs
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 141, Entry 1545
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 1 Mar 1829 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Taylor - Son of Jacob Taylor & Sally (formerly Hargreaves)
    Born: 6 Jan
    Abode: Shore End in Spotland
    Occupation: Mason
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 141, Entry 1546
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Mar 1829 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Mary Maden - Daughter of Edmund Maden & Mary
    Born: 28 Jul 1828
    Abode: Greave in Spotland
    Occupation: carter
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 141, Entry 1547
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 29 Mar 1829 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Baron - Son of George Baron & Betty
    Born: 9 Dec 1828
    Abode: Hey in Spotland
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 141, Entry 1548
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 2 Apr 1829 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
John Butterworth - Son of James Butterworth & Martha (formerly Lord)
    Born: 9 Nov 1828
    Abode: Green Brow in Spotland
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 141, Entry 1549
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 20 Apr 1829 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Alice Stephenson - Daughter of Richard Stephenson & Alice (formerly Heap)
    Born: 22 Feb
    Abode: Heald
    Occupation: Weaver
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 141, Entry 1550
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Jun 1829 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Samuel Simson - Son of John Simson & Martha (formerly Lord)
    Born: 6 May
    Abode: Old Meadows
    Occupation: Mecanic
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 141, Entry 1551
    Source: LDS Film 560897
 
Baptism: 8 Jun 1829 Mount Pleasant Wesleyan Methodist, Bacup, Lancs.
Henry Shepherd - Son of John Shepherd & Hannah (formerly Maden)
    Born: 7 May
    Abode: Oldmeadows
    Occupation: Shopkeeper
    Baptised by: Ed. Maden
    Register: Baptisms 1786 - 1829, Page 141, Entry 1552
    Source: LDS Film 560897
Rossendale Home & Contents ©Lancashire OnLine Parish Clerks Lancashire Home