|
The Church of St Mary, Dalton-in-Furness
in the County of
-- Lancashire --
|
|
Baptisms at St Mary
in the Parish of Dalton-in-Furness
Baptisms recorded in the Register for 1813 - 1832
Baptisms for 1823 - 1827
Previous Page of Baptisms for 1818 - 1822
Baptism: 3 Jan 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Nancy Fowlshaw - natural child of Susanna Fowlshaw
Abode: Poor house
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 11, Entry 80
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Jan 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Catherine Park - Dau of James Park & Catherine
Abode: Dalton
Occupation: Tailor
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 11, Entry 81
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Jan 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Nelson - natural daughter of Mary Ann Nelson, Single Woman
Abode: Dalton
Baptised by: C.Couperthwaite
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 11, Entry 82
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 14 Jan 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Stainton - Son of John Stainton & Ann
Abode: Rampside
Occupation: Incumbent Curate of Rampside
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 11, Entry 83
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 14 Jan 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Nicholson - Dau of John Nicholson & Elizabeth
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: C.Couperthwaite
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 11, Entry 84
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 19 Jan 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Catherine Postlethwaite - Dau of Robert Postlethwaite & Betty
Abode: Hawcoat
Occupation: House Carpenter
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 11, Entry 85
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 19 Jan 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Ashburner - Son of Christopher Ashburner & Jane
Abode: Rampside
Occupation: Waller
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 11, Entry 86
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 26 Jan 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Hannah Myers - Dau of Matthew Myers & Esther
Abode: Peasholmes
Occupation: Labourer
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 11, Entry 87
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 26 Jan 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Eccles - Dau of James Eccles & Agnes
Abode: Northscale
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 12, Entry 88
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 26 Jan 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Tyson - Son of John Tyson & Mary
Abode: Newton
Occupation: Husbandman
Baptised by: C.Couperthwaite
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 12, Entry 89
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 9 Feb 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Hodgson - Son of Henry Hodgson & Sarah
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 12, Entry 90
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 16 Feb 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Ormandy - Dau of Joseph Ormandy & Agnes
Abode: Lindale
Occupation: Blacksmith
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 12, Entry 91
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 19 Feb 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Spence - Dau of Richard Spence & Mary
Abode: Old Park
Occupation: Husbandman
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 12, Entry 92
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 23 Feb 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Heslam - Son of Thomas Heslam & Elizabeth
Abode: Barrow
Occupation: Tailor
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 12, Entry 93
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 23 Feb 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Benson - Son of William Benson & Agnes
Abode: Ireleth
Occupation: Husbandman
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 12, Entry 94
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 23 Feb 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Henry Sprout - Son of William Sprout & Mary
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 12, Entry 95
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 23 Feb 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Brocklebank - Son of Richard Brocklebank & Margaret
Abode: Lindale
Occupation: Labourer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 13, Entry 96
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 1 Mar 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Brocklebank - natural daughter of Margaret Brocklebank, Single Woman
Abode: Poor house
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 13, Entry 97
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 2 Mar 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Tomlinson - Son of John Tomlinson & Dorothy
Abode: Hawcoat
Occupation: Labourer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 13, Entry 98
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 2 Mar 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Isabella Johnson - Dau of James Johnson & Frances
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 13, Entry 99
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 9 Mar 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Cornthwaite - Son of George Cornthwaite & Dorothy
Abode: Tyteup Farm House
Occupation: Labourer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 13, Entry 100
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 28 Mar 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Anthony Smith Parker - Son of William Parker & Dorothy
Abode: Dalton
Occupation: Shoemaker
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 13, Entry 101
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 28 Mar 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Richard Biggins - natural son of Isabella Biggins, Single Woman
Abode: Dalton
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 13, Entry 102
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 29 Mar 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Richard Ormandy - Son of Joseph Ormandy & Elizabeth
Abode: New Park House
Occupation: Farmer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 13, Entry 103
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 29 Mar 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Picthall - Dau of Thomas Picthall & Sarah
Abode: Lindale
Occupation: Husbandman
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 14, Entry 104
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 5 Apr 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizabeth Hartley - Dau of John Hartley & Elizabeth
Abode: Barrow
Occupation: Husbandman
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 14, Entry 105
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 5 Apr 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Battersby - Son of William Battersby & Elizabeth
Abode: Lindale
Occupation: Farmer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 14, Entry 106
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 13 Apr 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Nancy King - Dau of William King & Bridget
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 14, Entry 107
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 15 Apr 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Coward - Son of John Coward & Betty
Abode: Roose Mill
Occupation: Labourer
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 14, Entry 108
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 24 Apr 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Christr. Simpson - Son of George Simpson & Betty
Abode: Roose Cote
Occupation: Labourer
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 14, Entry 109
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 27 Apr 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Case - Son of John Case & Frances
Abode: Manor
Occupation: Farmer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 14, Entry 110
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 May 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizabeth Postlethwaite - Dau of John Postlethwaite & Isabella
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 14, Entry 111
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 May 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Huddlestone - Dau of James Huddlestone & Mary
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 15, Entry 112
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 May 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Rachel Newby - Dau of John Newby & Jane
Abode: Dunnerholme
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 15, Entry 113
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 8 May 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Isaac Smith - Son of Nicholas Smith & Mary
Abode: Marton
Occupation: Farmer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 15, Entry 114
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 May 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thos. Dixon - Son of John Dixon & Margaret
Abode: Moorfoot
Occupation: Labourer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 15, Entry 115
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 May 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Slater - natural daughter of Elizabeth Slater
Abode: Dalton
Baptised by: Wm. Slater Offg Minr.
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 15, Entry 116
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 13 May 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Helen Lowry - Dau of Thomas Lowry & Margaret
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 15, Entry 117
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 21 May 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Maryanne Kendall - Dau of George Kendall & Jane
Abode: Moss-side
Occupation: Farmer
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 15, Entry 118
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 24 May 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Danson - Son of James Danson & Dorothy
Abode: Mousel
Occupation: Farmer
Baptised by: C B Dunn Curate of Dalton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 15, Entry 119
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 1 Jun 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Anne Kendall - Dau of James Kendall & Dorothy
Abode: Marton
Occupation: Farmer
Baptised by: H. Ashburner clerk
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 16, Entry 120
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 1 Jun 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Isabella Braithwaite - Dau of John Braithwaite & Isabella
Abode: Dalton
Occupation: Joiner
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 16, Entry 121
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 7 Jun 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Wilkinson - Son of Robt. Wilkinson & Anne
Abode: Stank
Occupation: Butcher
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 16, Entry 122
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 8 Jun 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Isabella Fisher - Dau of Joseph Fisher & Mary
Abode: Barrow
Occupation: Maltster
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 16, Entry 123
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 8 Jun 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Kendall - Son of James Kendall & Jane
Abode: Southend
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 16, Entry 124
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 8 Jun 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Hool - Dau of James Hool & Agnes
Abode: Bousfield
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 16, Entry 125
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 28 Jun 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Woodend - Dau of Richard Woodend & Catherine
Abode: Hawcoat
Occupation: Farmer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 16, Entry 126
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 29 Jun 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jno. Ashburner Martin - Son of George Martin & Isabella
Abode: Bigger
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 16, Entry 127
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 29 Jun 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Gleaves - Son of James Gleaves & Anne
Abode: Dalton
Occupation: Weaver
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 17, Entry 128
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 6 Jul 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizabeth Duke - Dau of Robt. Duke & Elizabeth
Abode: Stank
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 17, Entry 129
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 6 Jul 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jno. Walmsley - Son of William Walmsley & Mary
Abode: Northend
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 17, Entry 130
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 20 Jul 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thos. Huddleston - illegitimate son of Eleanor Huddleston
Abode: Peasholmes
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 17, Entry 131
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 26 Jul 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thos. Turner - Son of John Turner & Anne
Abode: Northscale
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Wm. Slater Offg Minr.
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 17, Entry 132
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 27 Jul 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Blendall - Dau of James Blendall & Elizabeth
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 17, Entry 133
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 3 Aug 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Francis Turner - illegitimate son of Betty Turner
Abode: Dalton
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 17, Entry 134
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 6 Aug 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Long - Son of John Long & Eleanor
Abode: Ireleth
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 17, Entry 135
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 10 Aug 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Robinson - Son of Richard Robinson & Sarah
Abode: Dalton
Occupation: Innkeeper
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 18, Entry 136
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 10 Aug 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Kirby Richardson - Son of James Richardson & Elizabeth
Abode: Northscale
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Wm. Slater Offg Minr.
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 18, Entry 137
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 13 Aug 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Merryweather - Dau of Horatio Merryweather, Gentleman & Mary
Abode: Mill-wood
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 18, Entry 138
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 19 Jun 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thos. Long - natl son of Anne Long
Abode: Ireleth
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 18, Entry 139
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 24 Aug 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Blackburn - Dau of Miles Blackburn & Elizabeth
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 18, Entry 140
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 26 Aug 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Anne Wilson - Dau of William Wilson & Elizabeth
Abode: Lindale
Occupation: Farmer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 18, Entry 141
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 7 Sep 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Peter Richardson Redhead - Son of Peter Redhead & Jane
Abode: Northscale
Occupation: Farmer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 18, Entry 142
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 17 Sep 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jno. Poole - Son of Jno. Poole & Agnes
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 18, Entry 143
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 27 Sep 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Postlethwaite - Son of John Postlethwaite & Agnes
Abode: Ireleth
Occupation: Farmer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 19, Entry 144
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 28 Sep 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Jackson - Dau of Leonard Jackson & Elizabeth
Abode: Wetflat
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 19, Entry 145
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 Oct 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Henry Dixon - Son of William Dixon & Margaret
Abode: Ulverston
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 19, Entry 146
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 19 Oct 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Charnock - natl son of Anne Charnock
Abode: Dalton Poorhouse
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 19, Entry 147
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 19 Oct 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Gould - Dau of Leonard Gould & Margaret
Abode: Biggar
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Slater Offg Minr.
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 19, Entry 148
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 21 Oct 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Ashburner - Dau of Thos. Ashburner & Mary
Abode: Green haume
Occupation: Farmer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 19, Entry 149
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 22 Oct 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Nickerson - natl son of Nancy Nickerson
Abode: Dalton
Baptised by: Wm Douglass
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 19, Entry 150
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 24 Oct 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Mackreth - natl son of Agnes Mackreth
Abode: Dalton
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 19, Entry 151
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 26 Oct 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Gibson - Son of Thos. Gibson & Agnes
Abode: Barrow
Occupation: Blacksmith
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 20, Entry 152
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 2 Nov 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
George Briggs - Son of George Briggs & Agnes
Abode: Dalton
Occupation: Joiner
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 20, Entry 153
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 9 Nov 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Bell - Son of John Bell & Betty
Abode: Dalton
Occupation: Maltman
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 20, Entry 154
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 14 Nov 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robert Greenwood - Son of William Greenwood & Susanna
Abode: Northscale
Occupation: Yeoman
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 20, Entry 155
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 16 Nov 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Simpson - natl daughter of Elizabeth Simpson
Abode: High Cocken
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 20, Entry 156
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 21 Nov 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Barrow - Son of James Barrow & Elizabeth
Abode: Barrow
Occupation: Schoolmaster
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 20, Entry 157
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 23 Nov 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Hannah Ashburner - Dau of Edward Ashburner & Ann
Abode: Rampside
Occupation: Labourer
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 20, Entry 158
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 23 Nov 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Kendall - Son of Robert Kendall & Elizabeth
Abode: Hawcoat
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 20, Entry 159
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 30 Nov 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Dixon - Son of Simon Brocklebank Dixon & Eleanor
Abode: Dalton
Occupation: Shoemaker
Baptised by: Wm Douglass
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 160
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 14 Dec 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Kendall - Son of John Kendall & Ann
Abode: Hawcoat
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 161
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 14 Dec 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Frances Jackson - Dau of James Jackson & Agnes
Abode: Dalton
Occupation: Tanner
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 162
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 14 Dec 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Johnson - Son of William Johnson & Ann
Abode: Dalton
Occupation: Shoemaker
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 163
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 14 Dec 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John McCoombe - Son of William McCoombe & Jane
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 164
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 14 Dec 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Sprout - natl son of Sarah Sprout
Abode: Marton
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 165
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 27 Dec 1823 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Woodburn - Son of Thomas Woodburn & Agnes
Abode: Biggar
Occupation: Farmer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 166
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Eleanor Rawlinson - Dau of John Rawlinson & Eleanor
Abode: Rampside
Occupation: Labourer
Notes: [consecutive pages were numbered 21]
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 167
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Butler - Son of Thos. Butler & Agnes
Abode: Dalton
Occupation: Conveyancer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 168
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Danson - Son of Wm. Danson & Sarah
Abode: Dalton
Occupation: Innkeeper
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 169
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Wm. Newby - Son of Miles Newby & Mary
Abode: Dunnerholme
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 170
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Smith - natl daughter of Ann Smith
Abode: Lindale
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 171
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Park - Son of John Park & Agnes
Abode: Lindale
Occupation: Farmer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 172
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
George Shaw - Son of Saml. Shaw & Frances
Abode: Ireleth
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 173
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Richard Helme - Son of Richd. Helme & Elizth.
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 21, Entry 174
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 18 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Deason - Son of Thomas Deason & Ann
Abode: Barrow
Occupation: Farmer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 22, Entry 175
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 18 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robert Casson Robinson - natl son of William Casson & Mary Robinson
Abode: Dalton
Notes: reputed father
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 22, Entry 176
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 18 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Isaac Casson - Son of William Casson & Mary
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 22, Entry 177
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 25 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Robinson - Son of John Robinson & Ann
Abode: Dalton
Occupation: Joiner
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 22, Entry 178
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 25 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Charles Smith - Son of Robt. Smith & Mary
Abode: Dalton
Occupation: Waller
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 22, Entry 179
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 25 Jan 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Wilson - natl daughter of Thos. Johnston & Jane Wilson
Abode: Dalton Poorhouse
Notes: reputed father
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 22, Entry 180
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 1 Feb 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Sandam - Son of John Sandam & Mary
Abode: Tyteup Farmhouse
Occupation: Labourer
Baptised by: Robert Yarker?
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 22, Entry 181
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 6 Feb 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Henry Blackburn - Son of James Sourbuts & Ann Blackburn
Abode: Dalton
Occupation: Waller
Notes: reputed father
Baptised by: Wm. Slater Offg Minr.
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 22, Entry 182
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 8 Feb 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Nuttle - natl son of James Sewart & Elizabeth Nuttle
Abode: Dalton
Occupation: Husbandman
Notes: reputed father
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 23, Entry 183
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 8 Feb 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Jackson - Son of Robert Jackson & Eleanor
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 23, Entry 184
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 15 Feb 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Betty Pattinson - natl daughter of Sarah Pattinson
Abode: Dalton Poorhouse
Baptised by: Wm Douglass
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 23, Entry 185
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 15 Feb 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Richard Lowther - Son of John Lowther & Mary
Abode: Northscale
Occupation: Shoemaker
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 23, Entry 186
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 17 Feb 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Susanna Simpson - Dau of William Simpson & Elizabeth
Abode: Southend
Occupation: Yeoman
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 23, Entry 187
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 22 Feb 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Bridget Helme - Dau of Thomas Helme & Sarah
Abode: Moorhead
Occupation: Waller
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 23, Entry 188
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 22 Feb 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jacob Spencer - Son of Andrew Spencer & Mary
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: William Ponsonby
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 23, Entry 189
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 22 Feb 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Eccleston - Dau of James Eccleston & Ann
Abode: Dalton
Occupation: Carrier
Baptised by: William Ponsonby
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 24, Entry 190
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 28 Feb 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Fell - Dau of Christopher Fell & Dinah
Abode: North end
Occupation: Miller
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 24, Entry 191
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 29 Feb 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Geldart - Son of Joseph Geldart & Margaret
Abode: South end
Occupation: Light Keeper
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 24, Entry 192
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 7 Mar 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Joseph Riley - Son of Joseph Riley & Eleanor
Abode: Newbarns
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 24, Entry 193
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 14 Mar 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Dixon - Dau of Robt. Dixon & Jane
Abode: St Hellens
Occupation: Farmer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 24, Entry 194
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 27 Mar 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Martha Pearson - Dau of Robt. Pearson & Ann
Abode: Whitriggs
Occupation: Waller
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 24, Entry 195
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 28 Mar 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Todd - Dau of Saml. Todd & Elizth.
Abode: Dalton
Occupation: Tailor
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 24, Entry 196
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Apr 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Joseph Knipe - Son of Isaac Knipe & Bridget
Abode: Dalton
Occupation: Tanner
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 24, Entry 197
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 Apr 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Crearey - Dau of William Crearey & Sarah
Abode: Billingcote
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 24, Entry 198
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 Apr 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Sarah King - Dau of Thomas King & Alice
Abode: Bigger
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 25, Entry 199
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 Apr 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
George Atkinson - Son of Saml. Atkinson & Eleanor
Abode: Ronhead
Occupation: Farmer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 25, Entry 200
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 18 Apr 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Pickthall - Dau of Arthur Pickthall & Margaret
Abode: Lindale cote
Occupation: Farmer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 25, Entry 201
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 18 Apr 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Simpson - Son of Richard Simpson & Elizabeth
Abode: Bigger
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 25, Entry 202
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 25 Apr 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Hughes - Dau of Thomas Hughes & Sarah
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 25, Entry 203
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 29 Apr 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Bainbridge Chapman - Son of Richard Chapman & Eleanor
Abode: Ireleth
Occupation: Mole Catcher
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 25, Entry 204
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 1 May 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Eleanor Allen - Dau of John Noble Allen & Agnes
Abode: Dalton
Occupation: Surgeon
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 25, Entry 205
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 9 May 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Postlethwaite - Son of William Postlethwaite & Elizabeth
Abode: Dalton
Occupation: Joiner
Notes: Twin sons
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 25, Entry 206
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 9 May 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Postlethwaite - Son of William Postlethwaite & Elizabeth
Abode: Dalton
Occupation: Joiner
Notes: Twin sons
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 25, Entry 206
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 9 May 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Allanby - natl son of Robt. Irving & Mary Allanby
Abode: Dalton Poorhouse
Occupation: Weaver
Notes: reputed father
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 26, Entry 207
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 9 May 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Denney - Dau of William Denney & Elizabeth
Abode: Lindale
Occupation: Farmer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 26, Entry 208
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 9 May 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Newby - Son of Nicholas Newby & Mary
Abode: Ireleth
Occupation: Farmer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 26, Entry 209
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 16 May 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
George Thexton Danson - natl son of George Thexton & Hannah Danson
Abode: Newton
Occupation: Servant man
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 26, Entry 210
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 23 May 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Crearey - Dau of Richard Crearey & Elizabeth
Abode: Billingcote
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 26, Entry 211
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 23 May 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Turner - Son of Robt. Turner & Sarah
Abode: Dalton
Occupation: Maltster
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 26, Entry 212
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 28 May 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Thompson - Dau of William Thompson & Dorothy
Abode: Ireleth
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 26, Entry 213
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 30 May 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Sarah Fell - Dau of William Fell & Agnes
Abode: Newton
Occupation: Farmer
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 26, Entry 214
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 20 Jun 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Eleanor Clarke - Dau of John Clarke & Agnes
Abode: Newbarns
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 27, Entry 215
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 2 Jul 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Hannah Keen - Dau of Thos. Keen & Elizth.
Abode: Roose
Occupation: Joiner
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 27, Entry 216
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Jul 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robt. Duke - Son of John Duke & Elizth.
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 27, Entry 217
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Jul 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robt. Pearson - natl son of Anthony Parker & Margaret Pearson
Abode: Holmes green
Occupation: Shoemaker
Notes: reputed father
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 27, Entry 218
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Jul 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Bodle - natl daughter of Jane Bodle
Abode: Ireleth
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 27, Entry 219
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 7 Jul 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Joseph Hardinge - Son of William Hardinge & Sarah
Abode: Dalton
Occupation: Weaver
Baptised by: Wm Douglass
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 27, Entry 220
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 9 Jul 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizabeth Brockbank - Dau of Thos. Brockbank & Margaret
Abode: Salthouse
Occupation: Yeoman
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 27, Entry 221
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 9 Jul 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Coward - Son of John Coward & Elizth.
Abode: Roose mill
Occupation: Miller
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 27, Entry 222
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 15 Jul 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
George Lewthwaite - Son of John Lewthwaite & Mary
Abode: Moss-side
Occupation: Blacksmith
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 28, Entry 223
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 18 Jul 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Alice Fawcett - Dau of John Fawcett & Agnes
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 28, Entry 224
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 18 Jul 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Berry - Son of Robt. Berry & Jane
Abode: Stank
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 28, Entry 225
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 30 Jul 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Sarah Sprout - Dau of Matthew Sprout & Eleanor
Abode: Dalton Poorhouse
Occupation: Weaver
Baptised by: Wm. Slater Offg Minr.
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 28, Entry 226
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 8 Aug 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Slater - Dau of Abraham Slater & Grace
Abode: Hawcoat
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 28, Entry 227
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 3 Aug 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Thompson - Dau of Edward Thompson & Bridget
Abode: Ireleth
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 28, Entry 228
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 8 Aug 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Sarah Benson - Dau of James Benson & Ann
Abode: Bigger
Occupation: Labourer
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 28, Entry 229
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 8 Aug 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Catharine Pickthall - Dau of John Pickthall & Ann
Abode: Rampside
Occupation: Labourer
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 28, Entry 230
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 15 Aug 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizabeth Walton - Dau of Thos. Walton & Mary
Abode: Barrow Isle
Occupation: Farmer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 29, Entry 231
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 29 Aug 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robt. Kirby - Son of James Kirby & Mary
Abode: Hawcoat
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 29, Entry 232
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 12 Sep 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Gibson - Son of John Gibson & Eleanor
Abode: Dalton
Occupation: Blacksmith
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 29, Entry 233
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 19 Sep 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Brockbank - Dau of William Brockbank & Jane
Abode: Dalton
Occupation: Miller
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 29, Entry 234
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 22 Sep 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizabeth Kendall - Dau of George Kendall & Elizabeth
Abode: Salthouse
Occupation: Yeoman
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 29, Entry 235
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 26 Sep 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Slater - Son of Abraham Slater & Mary
Abode: Hawcoat
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 29, Entry 236
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 3 Oct 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Newby - Son of John Newby & Jane
Abode: Dunnerholme
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 29, Entry 237
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 10 Oct 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Pratt - Son of William Pratt & Elizabeth
Abode: Bigger
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 29, Entry 238
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 17 Oct 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Lowther - Son of John Lowther & Margaret
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 30, Entry 239
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 20 Oct 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Fanny Merryweather - Dau of Horatio Merryweather & Mary
Abode: Millwood
Occupation: Land Surveyor
Baptised by: Thos. Caddy
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 30, Entry 240
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 24 Oct 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Hardinge - Son of Robt. Hardinge & Elizabeth
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 30, Entry 241
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 31 Oct 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Henry Simpson - Son of William Simpson & Ann
Abode: Concle
Occupation: Labourer
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 30, Entry 242
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 7 Nov 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Ann Waite - Dau of Simeon Waite & Ann
Abode: Hawcoat
Occupation: Stone Mason
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 30, Entry 243
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 7 Nov 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Charnock - natl son of John Postlethwaite & Elizth. Charnock
Abode: Dalton Poorhouse
Occupation: Waller
Notes: reputed father
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 30, Entry 244
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 7 Nov 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Atkinson - Dau of William Atkinson & Jane
Abode: Barrow
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 30, Entry 245
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 14 Nov 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ester Atkinson - Dau of William Atkinson & Ester
Abode: Barrow
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 30, Entry 246
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 16 Nov 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Rachel Hartley - Dau of John Hartley & Jane
Abode: Sinkfall
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Ponsonby
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 31, Entry 247
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 21 Nov 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Batty - natl son of Edward Walker & Mary Batty
Abode: Dalton Poorhouse
Occupation: Servant man
Notes: reputed father
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 31, Entry 248
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 21 Nov 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Roanson - natl daughter of Elizabeth Roanson
Abode: Bigger
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 31, Entry 249
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 25 Nov 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Atkinson - Son of William Atkinson & Bridget
Abode: Lindale
Occupation: Farmer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 31, Entry 250
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Dec 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Edward Sharp - Son of Laurence Sharp & Mary
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 31, Entry 251
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 12 Dec 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Fell - Dau of George Fell & Eleanor
Abode: Hindpool
Occupation: Farmer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 31, Entry 252
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 12 Dec 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Coward - Dau of Martin Coward & Elizabeth
Abode: Bigger
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 31, Entry 253
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Dec 1824 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Edward Farriers - Son of Archibald Farriers & Mary
Abode: Ireleth
Occupation: Millwright
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 31, Entry 254
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 9 Jan 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Dorothy Danson - Dau of James Danson & Dorothy
Abode: Mousel
Occupation: Farmer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 32, Entry 256
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 16 Jan 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Nancy Weston - Dau of Thomas Weston & Agnes
Abode: Dalton
Occupation: Weaver
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 32, Entry 257
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 22 Jan 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Kendall - Son of James Kendall & Jane
Abode: Southend
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 32, Entry 258
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 25 Jan 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Bolton - Dau of William Bolton & Hannah
Abode: Park house
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 32, Entry 259
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 30 Jan 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Isabella Fox - Dau of Joseph Fox & Margt.
Abode: Dalton
Occupation: Weaver
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 32, Entry 260
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 30 Jan 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Louthan Tomlinson - Son of John Tomlinson & Mary
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 32, Entry 261
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 6 Feb 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Thompson - Son of Richard Thompson & Elizth.
Abode: Dalton
Occupation: Weaver
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 32, Entry 262
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 12 Feb 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Joseph Wright - Son of John Wright & Eleanor
Abode: Rampside Hall
Occupation: Farmer
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 32, Entry 263
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 16 Feb 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Fisher - Son of Joseph Fisher & Mary
Abode: Barrow
Occupation: Malt Maker
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 33, Entry 264
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 20 Feb 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margt. Ann Stable - Dau of Thos. Eccleston & Betty Stable
Abode: Hawcoat
Occupation: Servant
Notes: reputed father
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 33, Entry 265
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 20 Feb 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Hodgson - Dau of Henry Hodgson & Sarah
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 33, Entry 266
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 27 Feb 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Wilson - Son of Wm. Wilson & Elizth.
Abode: Lindale
Occupation: Farmer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 33, Entry 267
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 27 Feb 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Esther Denney - Dau of John Denney & Mary
Abode: Lindale
Occupation: Farmer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 33, Entry 268
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 6 Mar 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Edward Charnock Ormandy - Son of Edward Charnock Ormandy & Isabella
Abode: Dalton
Occupation: Farmer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 33, Entry 269
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 6 Mar 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Heslam - Dau of Thomas Heslam & Elizth.
Abode: Barrow
Occupation: Tailor
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 33, Entry 270
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 6 Mar 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Betty King - Dau of John King & Dorothy
Abode: Lindale
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 33, Entry 271
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 13 Mar 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Parker - Dau of William Parker & Dorothy
Abode: Dalton
Occupation: Shoemaker
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 34, Entry 272
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 13 Mar 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Lowrey - Dau of John Lowrey & Jane
Abode: Concle
Occupation: Labourer
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 34, Entry 273
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 27 Mar 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Ormandy - Dau of James Ormandy & Betty
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 34, Entry 274
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 27 Mar 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Spencer - Dau of Richard Spencer & Mary
Abode: Old Parke
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 34, Entry 275
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 3 Apr 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Romney - Son of George Romney & Sarah
Abode: Dalton
Occupation: House Carpenter
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 34, Entry 276
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 10 Apr 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Eccles - Son of James Eccles & Agnes
Abode: Northscale
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 34, Entry 277
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 17 Apr 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Edward Dixon - Son of John Dixon & Margt.
Abode: Moorfoot
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 34, Entry 278
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 17 Apr 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Spencer - Dau of Richard Hodgson & Mary Spencer
Abode: Dalton
Occupation: Servant
Notes: reputed father
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 34, Entry 279
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 17 Apr 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margt. Dillworth - Dau of Thos. Dillworth & Ann
Abode: Newbarns
Occupation: Stone Mason
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 35, Entry 280
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 17 Apr 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Anthony Dillworth - Son of Thos. Dillworth & Ann
Abode: Newbarns
Occupation: Stone Mason
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 35, Entry 280
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 17 Apr 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Ann Hunter - Dau of Thomas Hunter & Betty
Abode: Orgrave Mill
Occupation: Miller
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 35, Entry 281
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 1 May 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Aitken Pickthall - Son of Aitken Pickthall & Eleanor
Abode: Lindale
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 35, Entry 282
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 8 May 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thos. Milbourne - Son of Thomas Milbourne & Elizth.
Abode: High Cocken
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 35, Entry 283
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 15 May 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Greenwood - Dau of William Greenwood & Susanna
Abode: Northscale
Occupation: Yeoman
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 35, Entry 284
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 19 May 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizth. Lesh - Dau of Edward Lesh & Jane
Abode: Newbarns
Occupation: Yeoman
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 35, Entry 285
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 22 May 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Eleanor Fell - Dau of Wm. Fell & Agnes
Abode: Newton
Occupation: Farmer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 35, Entry 286
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 1 May 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thos. Walker - Son of Edward Walker & Jane
Abode: Dalton
Occupation: House Carpenter
Notes: [late entry]
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 35, Entry 287
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 29 May 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Sarah Nicholson - Dau of John Nicholson & Elizth.
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 36, Entry 288
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 5 Jun 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Smith - Son of William Smith & Mary
Abode: Dalton
Occupation: Waller
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 36, Entry 289
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 5 Jun 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Esther Robinson - Dau of William Robinson & Jane
Abode: Dalton
Occupation: House Carpenter
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 36, Entry 290
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 12 Jun 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Duke - Son of Wm. Duke & Elizth.
Abode: Rampside
Occupation: Labourer
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 36, Entry 291
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 18 Jun 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Ashcroft - Dau of Sarah Ann Ashcroft
Abode: Barrow
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 36, Entry 292
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 10 Jul 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Robinson - Dau of John Robinson & Ann
Abode: Dalton
Occupation: House Carpenter
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 36, Entry 293
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 31 Jul 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Redhead - Son of Saml. Redhead & Sarah
Abode: Northscale
Occupation: Farmer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 36, Entry 294
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 2 Aug 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Richard Turner - Son of John Turner & Ann
Abode: Northscale
Occupation: Blacksmith
Notes: Twin sons
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 36, Entry 295
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 2 Aug 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Christopher Turner - Son of John Turner & Ann
Abode: Northscale
Occupation: Blacksmith
Notes: Twin sons
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 36, Entry 295
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 26 Aug 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Henry Atkinson - Son of Thomas Atkinson & Sarah
Abode: Roose
Occupation: Blacksmith
Baptised by: John Stainton, Minister of Rampside
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 37, Entry 296
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 27 Aug 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Simpson - Dau of William Simpson & Elizth.
Abode: Southend
Occupation: Yeoman
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 37
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 2 Sep 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Blackburn - Son of Miles Blackburn & Elizth.
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Slater Offg Minr.
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 37
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 10 Sep 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Todd - Dau of John Helme & Jane Todd
Abode: Dalton
Occupation: Servant
Notes: reputed father
Baptised by: Wm Ponsonby
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 37
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 Sep 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizth. Pennington - Dau of Thos. Pennington & Hannah
Abode: Wetflat
Occupation: Labourer
Baptised by: Thos Ormandy
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 37
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 Sep 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Cornthwaite - Dau of George Cornthwaite & Dorothy
Abode: Lindale
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 37
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 9 Oct 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Hartley - Son of Harrison John Hartley & Elizth.
Abode: Barrow
Occupation: Grocer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 37
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 16 Oct 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thos. Pickthall - Son of Thomas Pickthall & Sarah
Abode: Lindale
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 37
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 16 Oct 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Fisher - illegitimate Daughter of James Winder & Ann Fisher
Abode: Dalton
Occupation: Husbandman
Notes: reputed father, of Scales
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 38, Entry 304
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 20 Oct 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Hall - Dau of Anthony Hall & Ann
Abode: Biggar
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 38
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 23 Oct 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Leonard Gould - Son of Leonard Gould & Margt.
Abode: Biggar
Occupation: Farmer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 38
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 23 Oct 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Eleanor Bell - Dau of John Bell & Betty
Abode: Dalton
Occupation: Malt Maker
Notes: twin children
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 38
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 23 Oct 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Bell - Son of John Bell & Betty
Abode: Dalton
Occupation: Malt Maker
Notes: twin children
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 38
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 23 Oct 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Abraham Shaw - Son of Saml. Shaw & Frances
Abode: Calf Close
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 38
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 30 Oct 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Ann Kendall - Dau of John Kendall & Ann
Abode: Hawcoat
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 38
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 13 Nov 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Ormandy - Son of Joseph Ormandy & Betty
Abode: New Park house
Occupation: Farmer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 38
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 13 Nov 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Crearey - Son of Thos. Crearey & Betty
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 38
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 13 Nov 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Saylen - Son of William Saylen & Agnes
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 39, Entry 312
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 13 Nov 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Wilson - illegitimate son of William Procter & Elizth. Wilson
Abode: Dalton
Occupation: Servant
Notes: reputed father, of Northscale
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 39, Entry 313
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 27 Nov 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Wm. Benson - Son of William Benson & Agnes
Abode: Ireleth
Occupation: Farmer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 39, Entry 314
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 1 Dec 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Gaitskell - Son of James Gaitskell & Agnes
Abode: Ireleth
Occupation: Miller
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 39, Entry 315
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Dec 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robt. Richardson - Son of John Richardson & Margery
Abode: Biggar
Occupation: Labourer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 39, Entry 316
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 4 Dec 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thos. Deason - Son of Thomas Deason & Ann
Abode: Barrow
Occupation: Farmer
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 39, Entry 317
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 10 Dec 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Joseph Ormandy - Son of Jos. Ormandy & Elizth.
Abode: Quarry house
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 39, Entry 318
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 Dec 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Esther Woodend - Dau of Richard Woodend & Catharine
Abode: Hawcoat
Occupation: Farmer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 39, Entry 319
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 Dec 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Blendall - Son of James Blendall & Betty
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 40, Entry 320
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 11 Dec 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Brocklebank - Son of Wm. Brocklebank & Isabella
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 40, Entry 321
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 14 Dec 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thos. Park - Son of Thos. Park, Gent. & Ann
Abode: Lindale
Baptised by: R. Ashburner Minister of Ireleth
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 40, Entry 322
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 18 Dec 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Coltsman - Son of William Coltsman & Eleanor
Abode: Dalton
Occupation: Carrier
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 40, Entry 323
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 20 Dec 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Gibson - Son of John Gibson & Eleanor
Abode: Dalton
Occupation: Blacksmith
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 40, Entry 324
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 25 Dec 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robt. Postlethwaite - Son of Robt. Postlethwaite & Betty
Abode: Hawcoat
Occupation: Joiner
Baptised by: John Troughton, Minister of Walney
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 40, Entry 325
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 25 Dec 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Dixon - Dau of Simon Brocklebank Dixon & Eleanor
Abode: Dalton
Occupation: Shoemaker
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 40, Entry 326
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 25 Dec 1825 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Wm. Casson - Son of William Casson & Mary
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J.T.Kirkbank, Vicar
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 40, Entry 327
Source: LDS Film 1040303
Baptism: 1 Jan 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Addison - Son of George Addison & Jane
Abode: Dalton
Occupation: Waller
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 42, Entry 329
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 1 Jan 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Woodburn - Dau of Thomas Trainer & Agnes Woodburn
Abode: Biggar
Occupation: Farmer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 42, Entry 330
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 8 Jan 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robert Johnston - Son of William Johnston & Ann
Abode: Dalton
Occupation: Shoemaker
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 42, Entry 331
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 14 Jan 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Sarah Duke - Dau of John Duke & Elizabeth
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 42, Entry 332
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 15 Jan 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Hall - Son of John Hall & Sarah
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 42, Entry 333
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 15 Jan 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Walmsley - Dau of William Walmsley & Mary
Abode: North End
Occupation: Farmer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 42, Entry 334
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 16 Jan 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary-Ann Brockbank - Dau of Thos. Brockbank & Margt.
Abode: Salthouse
Occupation: Yeoman
Baptised by: John Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 42, Entry 335
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 20 Jan 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Hewartson - Son of Wright Anthony Hewartson & Fanny
Abode: Dalton
Occupation: Collier
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 42, Entry 336
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 25 Jan 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Langhorne - Son of William Langhorne & Mary
Abode: Dalton
Occupation: Hoop maker
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 43, Entry 337
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 3 Feb 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
George Tomlinson - Son of George Tomlinson & Sarah
Abode: Ireleth
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 43, Entry 338
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 4 Feb 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Postlethwaite - Son of John Postlethwaite & Agnes
Abode: Ireleth
Occupation: Farmer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 43, Entry 339
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 5 Feb 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Postlethwaite - Son of John Postlethwaite & Isabella
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 43, Entry 340
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 12 Feb 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Dorothy Tomlinson - Dau of John Tomlinson & Dorothy
Abode: Hawcote
Occupation: Labourer
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 43, Entry 341
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 12 Feb 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Kelshaw - Dau of Thomas Kelshaw & Margaret
Abode: Mosside
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 43, Entry 342
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 17 Feb 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Isabella Robinson - Dau of Christopher Robinson & Elizabeth
Abode: Newbarnes
Occupation: Husbandman
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 43, Entry 343
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 19 Feb 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robt. Tomlinson - Son of John Tomlinson & Mary
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 43, Entry 344
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 19 Feb 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Martin - Dau of George Martin & Isabella
Abode: Pease holmes
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 44, Entry 345
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 26 Feb 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Eleanor Kitcher Long - illegit. Dau of Elizabeth Long
Abode: Ireleth
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 44, Entry 346
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 5 Mar 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Brocklebank - Son of Richard Brocklebank & Margaret
Abode: Lindale
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 44, Entry 347
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 5 Mar 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
George Ashburner - Son of George Banks & Ann Ashburner
Abode: Elliscales
Occupation: Yeoman
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 44, Entry 348
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 5 Mar 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robt. Smith - Son of Robert Smith & Mary
Abode: Dalton
Occupation: Waller
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 44, Entry 349
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 5 Mar 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Mullineux - illegit. Son of Alice Mullineux
Abode: Dalton
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 44, Entry 350
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 8 Mar 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
George Stainton - Son of John Stainton & Ann
Abode: Rampside
Occupation: Clerk
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 44, Entry 351
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 12 Mar 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizth. Fell - Dau of Christopher Fell & Dinah
Abode: Northend
Occupation: Miller
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 44, Entry 352
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 19 Mar 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Joseph Geldart - Son of Joseph Geldart & Margaret
Abode: Southend
Occupation: Lighthouse keeper
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 45, Entry 353
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 19 Mar 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Slater - Son of James Slater & Elizabeth
Abode: Sowerby Lodge
Occupation: Labourer
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 45, Entry 354
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 26 Mar 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Kendall - Dau of Robert Kendall & Elizabeth
Abode: Barrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 45, Entry 355
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 26 Mar 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Sarah Hardinge - Dau of William Hardinge & Sarah
Abode: Dalton
Occupation: Weaver
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 45, Entry 356
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 26 Mar 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Charles Walker - Son of Edward Walker & Jane
Abode: Dalton
Occupation: House Carpenter
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 45, Entry 357
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 9 Apr 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Richard Creary - Son of Richard Creary & Betty
Abode: Billingecote
Occupation: Farmer
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 45, Entry 358
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 16 Apr 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robert Kendall - Son of James Kendall & Jane
Abode: Southend
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 45, Entry 359
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 23 Apr 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Lowrey - Dau of Thomas Lowrey & Margaret
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 45, Entry 360
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 23 Apr 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Barrow - Dau of James Barrow & Elizabeth
Abode: Barrow
Occupation: Schoolmaster
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 46, Entry 361
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 23 Apr 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Kendall - Son of William Kendall & Jane
Abode: Salthouse
Occupation: Yeoman
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 46, Entry 362
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 30 Apr 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Henry Park - Son of John Park & Agnes
Abode: Lindale
Occupation: Farmer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 46, Entry 363
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 7 May 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Eleanor Richardson - Dau of James Richardson & Elizabeth
Abode: Northscale
Occupation: Shoemaker
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 46, Entry 364
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 13 May 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Saml. Atkinson - Son of Saml. Atkinson & Eleanor
Abode: Rone-head
Occupation: Farmer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 46, Entry 365
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 14 May 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann McGough - Dau of James McGough & Agnes
Abode: Dalton
Occupation: Weaver
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 46, Entry 366
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 14 May 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Mawson - illegit. Dau of Ann Mawson
Abode: Dalton
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 46, Entry 367
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 26 May 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Matthew Sharp - Son of Laurance Sharp & Mary
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 46, Entry 368
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 26 May 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Postlethwaite - Son of Thos. Postlethwaite & Elizabeth
Abode: Hawcote
Occupation: House Carpenter
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 47, Entry 369
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 26 May 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Edward Ashburner - Son of Edward Ashburner & Ann
Abode: Peile-Isle
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 47, Entry 370
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 26 May 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Hannah Helme - Dau of James Helme & Ann
Abode: Syke-house
Occupation: Waller
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 47, Entry 371
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 4 Jun 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Plato Butler - Son of Thomas Butler & Agnes
Abode: Dalton
Occupation: Conveyancer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 47, Entry 372
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 18 Jun 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Ormandy - Son of Jos. Ormandy & Agnes
Abode: Lindale
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 47, Entry 373
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 25 Jun 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Malcomson - Son of David Malcomson & Jane
Abode: Dalton
Occupation: Millwright
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 47, Entry 374
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 16 Jul 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Reuben Pearson - Son of John Pearson & Hannah
Abode: Tytup Dog Kennels
Occupation: Waller
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 47, Entry 375
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 16 Jul 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizabeth Atkinson - Dau of William Atkinson & Jane
Abode: Barrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 47, Entry 376
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 22 Jul 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ruth Riley - Dau of Joseph Riley & Eleanor
Abode: New barnes
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 48, Entry 377
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 23 Jul 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Wilson - Son of John Wilson & Hannah
Abode: Stewner
Occupation: Farmer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 48, Entry 378
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 23 Jul 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Berry - Dau of Robt. Berry & Jane
Abode: Stank
Occupation: Farmer
Baptised by: Jno Hamilton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 48, Entry 379
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 30 Jul 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Smith - illegit. Dau of Ann Smith
Abode: Dalton
Baptised by: Wm. Ponsonby
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 48, Entry 380
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 8 Aug 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizth. Allen - Dau of John Noble & Agnes Allen
Abode: Dalton
Occupation: Surgeon
Baptised by: Wm Slater
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 48, Entry 381
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 13 Aug 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Dixon - Dau of Robt. Dixon & Mary
Abode: St. Hellens
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Ponsonby
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 48, Entry 382
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 13 Aug 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Palmer - Son of Mary Palmer
Abode: Dalton
Baptised by: Wm. Ponsonby
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 48, Entry 383
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 17 Aug 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Eleanor Chapman - Dau of Richard Chapman & Eleanor
Abode: Ireleth
Occupation: Mole-catcher
Notes: twin
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 48, Entry 384
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 17 Aug 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Chapman - Son of Richard Chapman & Eleanor
Abode: Ireleth
Occupation: Mole-catcher
Notes: twin
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 48, Entry 384
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 20 Aug 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Gibson - Son of Thomas Gibson & Ann
Abode: Barrow
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Wm. Ponsonby
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 49, Entry 385
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 27 Aug 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robert Battersby - Son of William Battersby & Elizabeth
Abode: Lindale
Occupation: Farmer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 49, Entry 386
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 3 Sep 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Slater - Son of Wm. Slater & Jane
Abode: Newton
Occupation: Farmer
Baptised by: Jos T Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 49, Entry 387
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 4 Sep 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Postlethwaite - Son of John Postlethwaite, Gentleman & Mary
Abode: Dalton
Baptised by: Jos T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 49, Entry 388
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 7 Sep 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Storey - Son of Captain James Storey & Eleanor
Abode: Barrow
Occupation: Mariner
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 49, Entry 389
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 10 Sep 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Ashburner - Son of Christopher Ashburner & Jane
Abode: Dalton
Occupation: Waller
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 49, Entry 390
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 10 Sep 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Blackburn - Son of Miles Blackburn & Elizabeth
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 49, Entry 391
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 11 Sep 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Alice Pearson - Dau of Robt. Pearson & Ann
Abode: Ireleth
Occupation: Waller
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 49, Entry 392
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 17 Sep 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Matthew Lowther - Son of John Lowther & Mary
Abode: Northscale
Occupation: Shoemaker
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 50, Entry 393
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 17 Sep 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Isabella Simpson - Dau of Richard Simpson & Elizabeth
Abode: Biggar
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 50, Entry 394
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 17 Sep 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Hornby - Son of William Hornby & Alice
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Ponsonby
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 50, Entry 395
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 24 Sep 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Helme - Son of Richard Helme & Elizabeth
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 50, Entry 396
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 1 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Rachel Hughes - Dau of Thomas Hughes & Sarah
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 50, Entry 397
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 1 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Nicholson - Dau of Joseph Nicholson & Margaret
Abode: Tarn flat
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 50, Entry 398
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 8 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Barrow - Son of George Barrow & Elizth.
Abode: Mosside
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 50, Entry 399
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 8 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Johnson - illegit. Dau of Fanny Johnson
Abode: Dalton
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 50, Entry 400
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 8 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Sarah Johnson - illegit. Dau of Fanny Johnson
Abode: Dalton
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 50, Entry 400
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 13 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Cartmell - Son of Thomas Cartmell & Jane
Abode: Marshgrange
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 51, Entry 401
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 15 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Bridget Thompson - Dau of William Thompson & Dorothy
Abode: Ireleth
Occupation: Farmer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 51, Entry 402
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 15 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Abraham Slater - Son of Abraham Slater & Mary
Abode: Hawcote
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 51, Entry 403
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 15 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Eccleston - Son of James Eccleston & Ann
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 51, Entry 404
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 22 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Sprout - Dau of William Sprout & Mary
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 51, Entry 405
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 22 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Maryann Hoopes - Dau of David Hoopes & Ann
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 51, Entry 406
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 29 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Nancy Brocklebank - Dau of William Brocklebank & Jane
Abode: Dalton
Occupation: Weaver
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 51, Entry 407
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 29 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Morrison - Dau of Isaac Morrison & Nancy
Abode: Dalton
Occupation: Potter
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 51, Entry 408
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 29 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robert Morrison - Son of Isaac Morrison & Nancy
Abode: Dalton
Occupation: Potter
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 52, Entry 409
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 29 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Joseph Morrison - Son of Isaac Morrison & Nancy
Abode: Dalton
Occupation: Potter
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 52, Entry 410
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 29 Oct 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Morrison - Son of Isaac Morrison & Nancy
Abode: Dalton
Occupation: Potter
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 52, Entry 411
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 7 Nov 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Bridget Fisher - Dau of Joseph Fisher & Mary
Abode: Barrow
Occupation: Malster
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 52, Entry 412
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 14 Nov 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Shaddick Astley Ashburner - Son of Thomas Ashburner & Mary
Abode: Green Haume
Occupation: Farmer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 52, Entry 413
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 19 Nov 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Pickthall - Dau of Arthur Pickthall & Eleanor
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 52, Entry 414
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 19 Nov 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Lowther - Son of John Lowther & Margaret
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 52, Entry 415
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 19 Nov 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Lowther - Dau of John Lowther & Margaret
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 52, Entry 415
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 19 Nov 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Rawlinson - Dau of John Rawlinson & Eleanor
Abode: Rampside
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 52, Entry 416
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 19 Nov 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Fawcett - Son of John Fawcett & Agnes
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 53, Entry 417
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 19 Nov 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William High - Son of William High & Margaret
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 53, Entry 418
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 23 Nov 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
George Robinson - Son of Richard Robinson & Sarah
Abode: Dalton
Occupation: Inn keeper
Baptised by: Wm Slater
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 53, Entry 419
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 26 Nov 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Edward Lewthwaite - Son of John Lewthwaite & Mary
Abode: Mosside
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 53, Entry 420
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 3 Dec 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Slater - Dau of George Slater & Mary
Abode: Newbarnes
Occupation: Farmer
Baptised by: Jos T Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 53, Entry 421
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 3 Dec 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Dorothy Retson - illegit. Dau of Miles Jackson & Betty Retson
Abode: Dalton
Notes: reputed father Miles Jackson
Baptised by: Jos T Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 53, Entry 422
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 3 Dec 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Danson - Son of James Danson & Dorothy
Abode: Mousel
Occupation: Farmer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 53, Entry 423
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 13 Dec 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Hartley - Son of John Hartley & Jane
Abode: Sinkfall
Occupation: Farmer
Baptised by: J P T Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 53, Entry 424
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 13 Dec 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Sarah Atkinson - Dau of William Atkinson & Bridget
Abode: Lindale
Occupation: Farmer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 54, Entry 425
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 17 Dec 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas King - Son of Thomas King & Alice
Abode: Biggar
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 54, Entry 426
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 17 Dec 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Huddleston - Dau of John Huddleston & Elizth.
Abode: Pease-holms
Occupation: Farmer
Baptised by: John Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 54, Entry 427
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 24 Dec 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Sowerbutts - Son of James Sowerbutts & Ann
Abode: Dalton
Occupation: Waller
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 54, Entry 428
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 24 Dec 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Nicholson - Son of Thomas Nicholson & Jane
Abode: Long-Lands
Occupation: Farmer
Baptised by: J T Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 54, Entry 429
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 31 Dec 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizabeth Thexton - Dau of George Thexton & Hannah
Abode: Newton
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 54, Entry 430
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 31 Dec 1826 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Bridget Thompson - Dau of Edward Thompson & Bridget
Abode: Ireleth
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 54, Entry 431
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 16 Jan 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Henry Merriweather - Son of Horatio Merriweather & Mary
Abode: Millwood
Occupation: Land surveyor
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 55, Entry 432
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 21 Jan 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Thomas Tyson - Son of Reginald Tyson & Agnes
Abode: Dalton
Occupation: Blacksmith
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 55, Entry 433
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 21 Jan 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Briggs - Son of Thomas Briggs & Dorothy
Abode: Dalton
Occupation: House carpenter
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 55, Entry 434
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 24 Jan 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Boulton - Son of William Boulton & Hannah
Abode: Parke House
Occupation: Farmer
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 55, Entry 435
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 28 Jan 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Turner - Dau of Robt. Turner & Sarah
Abode: Dalton
Occupation: Malster
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 55, Entry 436
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 29 Jan 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Hool - Dau of James Hool & Jane
Abode: Roose
Occupation: House carpenter
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 55, Entry 437
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 11 Feb 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Shaw - Illegitimate Dr. of George Robinson & Mary Shaw
Abode: Lindale
Notes: reputed father
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 55, Entry 438
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 11 Feb 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Saml. Todd - Son of Saml. Todd & Elizabeth
Abode: Dalton
Occupation: Tailor
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 55, Entry 439
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 18 Feb 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jas. Mullineux - Son of John Mullineux & Eleanor
Abode: Dalton
Occupation: Waller
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 55, Entry 440
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 23 Feb 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Satterthwaite - Son of James Satterthwaite, Gentn. & Mary-Ann
Born: 29 Nov 1826
Abode: Barrow Isle
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 56, Entry 441
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 25 Feb 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Newby - Son of Miles Newby & Mary
Abode: Dunnerholme
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 56, Entry 442
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 4 Mar 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Edward Kendall - Son of John Kendall & Ann
Abode: Hawcote
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 56, Entry 443
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 4 Mar 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robt. Hodgson - Son of Henry Hodgson & Sarah
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 56, Entry 444
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 11 Mar 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Robinson - Dau of John Robinson & Ann
Abode: Dalton
Occupation: House carpenter
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 56, Entry 445
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 20 Mar 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Alice Hull - Dau of John Hull & Agnes
Abode: Stank
Occupation: Tailor
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 56, Entry 446
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 20 Mar 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Eleanor Gibson - Dau of Horatio Gibson & Mary
Abode: Bousefield
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 56, Entry 447
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 1 Apr 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Hunter - Son of James Hunter & Elizabeth
Abode: Lindale
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 56, Entry 448
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 1 Apr 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Martin Coward - Son of Martin Coward & Elizabeth
Abode: Biggar
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 57, Entry 449
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 1 Apr 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Wilson - Son of William Wilson & Elizabeth
Abode: Crooklands
Occupation: Farmer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 57, Entry 450
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 8 Apr 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Clarke - Son of John Clarke & Agnes
Abode: Newbarnes
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 57, Entry 451
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 8 Apr 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Atkinson - Dau of William Atkinson & Esther
Abode: Barrow
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 57, Entry 452
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 8 Apr 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Coward - Dau of John Coward & Betty
Abode: Roose Mill
Occupation: Miller
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 57, Entry 453
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 8 Apr 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Dixon - Son of John Dixon & Margaret
Abode: Moor foot
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 57, Entry 454
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 22 Apr 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Joseph Gaitskell - Son of Abraham Gaitskell & Isabella
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 57, Entry 455
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 2 May 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Atkinson - Son of Thomas Atkinson & Sarah
Abode: Roose
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 57, Entry 456
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 6 May 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Simpson - Son of William Simpson & Ann
Abode: Rampside
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 58, Entry 457
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 13 May 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Anyers - illegi. Son of Thomas Leece & Jane Anyers
Abode: Dalton poorhouse
Occupation: Blacksmith
Notes: reputed father
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 58, Entry 458
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 19 May 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Roger Barrow - Son of James Barrow & Elizth.
Abode: Barrow
Occupation: Schoolmaster
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 58, Entry 459
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 27 May 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Peter Laylen - Son of William Laylen & Agnes
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 58, Entry 460
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 27 May 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Spencer - illegit. Son of Jno. Jackson & Mary Spencer
Abode: Dalton
Occupation: Shoemaker
Notes: reputed father
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 58, Entry 461
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 3 Jun 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Esther Slater - illegit, dau of Abraham Monwroe & Mary Slater
Abode: Sowerby Lodge
Occupation: Servantman
Notes: reputed father
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 58, Entry 462
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 17 Jun 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Kirkby - Dau of James Kirkby & Mary
Abode: Hawcote
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 58, Entry 463
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 17 Jun 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Denney - Dau of William Denney & Mary
Abode: Lindale
Occupation: Farmer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 58, Entry 464
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 24 Jun 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Lowrey - Dau of John Lowrey & Jane
Abode: Concle
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 59, Entry 465
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 24 Jun 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Spencer - Son of Richard Spencer & Mary
Abode: Biggar
Occupation: Farmer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 59, Entry 466
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 8 Jul 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Dilworth - Son of Thos. Dilworth & Nancy
Abode: Hawctoe (sic)
Occupation: Stonemason
Baptised by: Wm Dawson
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 59, Entry 467
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 16 Jul 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Redhead - Son of Samuel Redhead & Sarah
Abode: Northscale
Occupation: Farmer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 59, Entry 468
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 22 Jul 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Henry Mawson - Son of John Mawson & Margaret
Abode: Biggar
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 59, Entry 469
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 22 Jul 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Agnes Gould - Dau of Leonard Gould & Margaret
Abode: Biggar
Occupation: Farmer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 59, Entry 470
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 29 Jul 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizabeth Bouskell - Dau of John Bouskell & Mary
Abode: Rampside
Occupation: Shoemaker
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 59, Entry 471
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 2 Aug 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Sarah Eccleston - Dau of James Eccleston & Agnes
Abode: Turn-merhill (sic)
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 59, Entry 472
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 5 Aug 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Bridget Heslam - Dau of Thos. Heslam & Elizabeth
Abode: Barrow
Occupation: Tailor
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 60, Entry 473
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 5 Aug 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Denney - Son of John Denney & Mary
Abode: Lindale
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 60, Entry 474
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 5 Aug 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Thexton - illedit. Dau of John Kellett & Betty Thexton
Abode: Dalton
Occupation: Servantman
Notes: reputed father
Baptised by: Wm Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 60, Entry 475
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 6 Aug 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary-Ann Parke - Dau of Thomas Parke, Gentn. & Ann
Abode: Lindale
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 60, Entry 476
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 20 Aug 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Brocklebank - Son of Thomas Brocklebank & Margaret
Abode: Ireleth
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 60, Entry 477
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 2 Sep 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Woodend - illegit. Dau of Robt. Askew & Jane Woodend
Abode: Dalton poorhouse
Occupation: Servantman
Notes: reputed father
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 60, Entry 478
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 7 Sep 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Dawson - Dau of John Dawson & Isabella
Abode: Barrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 60, Entry 479
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 16 Sep 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thos. Parker - Son of William Parker & Dorothy
Abode: Dalton
Occupation: Shoemaker
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 60, Entry 480
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 23 Sep 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Margaret Turner - Dau of John Turner & Ann
Abode: Northscale
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 61, Entry 481
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 30 Sep 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Isabella Wilson - Dau of James Wilson & Mary
Abode: Tyteup
Occupation: Farmer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 61, Entry 482
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 30 Sep 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Kendall - Dau of James Kendall & Dorothy
Abode: Marton
Occupation: Farmer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 61, Entry 483
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 7 Oct 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Steel - Son of Isaac Steel & Hannah
Abode: Tarn flat
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 61, Entry 484
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 27 Oct 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Ann Deason - Dau of Thomas Deason & Ann
Abode: Sandscale
Occupation: Farmer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 61, Entry 485
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 28 Oct 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Hannah Swainson - Dau of John Swainson & Mary
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 61, Entry 486
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 4 Nov 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Arthur Pickthall - Son of Thomas Pickthall & Mary
Abode: Lindale
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 61, Entry 487
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 4 Nov 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Pickthall - illegit. Son of Hannah Pickthall
Abode: Lindale cote
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 61, Entry 488
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 17 Nov 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Sarah Simpson - Dau of William Simpson & Elizabeth
Abode: Southend
Occupation: Yeomen (sic)
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 62, Entry 489
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 18 Nov 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Tomlinson - Dau of William Tomlinson & Alice
Abode: Barrow Isle
Occupation: Gardener
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 62, Entry 490
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 18 Nov 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Fell - Son of Christopher Fell & Dinah
Abode: Northend
Occupation: Miller
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 62, Entry 491
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 18 Nov 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Pattinson - Son of Saml. Pattinson & Mary
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 62, Entry 492
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 25 Nov 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
George Atkinson - Son of Abraham Atkinson & Margaret
Abode: Dalton
Occupation: Butcher
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 62, Entry 493
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 26 Nov 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Sarah Fisher - Dau of Joseph Fisher & Mary
Abode: Barrow
Occupation: Malster
Baptised by: Jno Stainton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 62, Entry 494
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 2 Dec 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
William Romney - Son of George Romney & Sarah
Abode: Dalton
Occupation: House carpenter
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 62, Entry 495
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 2 Dec 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Thomas Thornton - Son of William Thornton & Ann
Abode: Dalton
Occupation: Weaver
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 62, Entry 496
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 2 Dec 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
James Casson - Son of William Casson & Mary
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 63, Entry 497
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 9 Dec 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Robt. Jackson - Son of Robt. Jackson & Eleanor
Abode: Marton
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt Ashburner
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 63, Entry 498
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 16 Dec 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
John Clarke - illegit. Son of Jno. Clarke & Eleanor
Abode: Dalton
Occupation: Servantman
Notes: reputed father
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 63, Entry 499
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 23 Dec 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Ashworth - Dau of John Ashworth & Elizabeth
Abode: Dalton
Occupation: Labourer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 63, Entry 500
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 25 Dec 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Jane Butler - Dau of Thomas Butler & Agnes
Abode: Dalton
Occupation: Conveyancer
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 63, Entry 501
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 30 Dec 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Richard McGough - Son of James McGough & Agnes
Abode: Dalton
Occupation: Weaver
Baptised by: J. T. Kirkbank
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 63, Entry 502
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 30 Dec 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Elizabeth Kendall - Dau of Robt. Kendall & Elizth.
Abode: Barrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 63, Entry 503
Source: LDS Film 1040304
Baptism: 30 Dec 1827 St Mary, Dalton in Furness, Lancs.
Mary Walton - Dau of Thomas Walton & Mary
Abode: Barrow Isle
Occupation: Farmer
Baptised by: Jno Troughton
Register: Baptisms 1813 - 1832 from the Bishop's Transcripts, Page 63, Entry 504
Source: LDS Film 1040304
Next Page of Baptisms for 1828 - 1832