Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne
in the County of
-- Lancashire --
Baptisms at Stamford St Wesleyan Methodist in the Parish of Ashton under Lyne
Baptisms recorded in the Register for 1881 - 1907
Baptism: 27 Jul 1881 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ruth Dale - Daughter of James Dale & Martha
Abode: 28 Mount St. Ashton
Notes: One Month and twelve days
Baptised by: William Francis Faulding
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 3
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 27 Jul 1881 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Gertrude Dale - Daughter of James Dale & Martha
Abode: 28 Mount St. Ashton
Notes: One Month and twelve days
Baptised by: William Francis Faulding
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 4
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Aug 1881 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Vincent Ardern - Son of James Leigh Ardern & Sarah
Born: 25 May 1881
Abode: Stamford Street Ashton-u-Lyne
Baptised by: George Dickenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 5
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 17 Aug 1881 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Annie Morton Shepley - Daughter of Charles Shepley & Maggie
Born: 12 Jul 1881
Abode: Whiteacre Road Ashton Under Lyne
Baptised by: Isaac Gould
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 6
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 11 Sep 1881 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ethel Harrison - Daughter of Thomas Harrison & Henrietta
Born: 17 Jul 1881
Abode: Stamford Street Ashton-u-Lyne
Baptised by: Fredk. Hilton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 7
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 5 Oct 1881 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
George Banton Bowman - Son of Thomas Bowman & Sarah Ann
Born: 12 Aug 1881
Abode: Blandford Street Ashton-u Lyne
Baptised by: Fredk. Hilton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 8
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 23 Oct 1881 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Arthur Percy Batters - Son of George Batters & Frances
Born: 25 Aug 1881
Abode: 78 Margaret Street Ashton u Lyne
Baptised by: J. W. Clements
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 9
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Dec 1881 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Florence Worth - Daughter of Joseph Riley Worth & Elizabeth
Born: 31 Jul 1881
Abode: 7 Stafford's Buildings Newton
Baptised by: Isaac Gould
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 10
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 5 Mar 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harriet Alice Haslam - Daughter of John Haslam & Frances
Born: 23 Jan 1882
Abode: 98 Charles Street Ashton
Baptised by: Fredk. Hilton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 11
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 Mar 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ruth Elwood - Daughter of Ezra Elwood & Betsy Ann
Born: 3 Feb 1882
Abode: Henrietta Street Ashton
Baptised by: Fredk. Hilton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 12
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 Mar 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Wilfred Torkington - Son of James Torkington & Clara
Born: 15 Jan 1882
Abode: Newman St. Ashton
Baptised by: Fredk. Hilton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 13
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Apr 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Arundale - Son of Joseph Arundale & Eliza
Born: 3 Feb 1882
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Isaac Gould
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 14
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Apr 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Whitehead King - Son of Abel King & Martha
Born: 17 Feb
Abode: Dukinfield
Baptised by: George Dickenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 15
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 May 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Florence Elizabeth Mortimer - Daughter of Richard Mortimer & Harriet Bradshaw
Born: 7 Mar 1881
Abode: 101 Victoria St. Ashton under Lyne
Baptised by: Fredk. Hilton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 16
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 May 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alice Maud Peat - Daughter of John Peat & Elizabeth
Born: 24 Nov 1881
Abode: Hooley Hill
Baptised by: Edward Ashton Jones
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 17
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 May 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Edith Annie Tunstill - Daughter of James Tunstill & Alice Anne
Born: 1 Apr 1882
Abode: Hooley Hill
Baptised by: Edward Ashton Jones
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 18
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Jun 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Edith Mary Langstaff - Daughter of Thomas Langstaff & Jane
Born: 5 Mar 1882
Abode: 24 Villiers Street Ashton-u-Lyne
Baptised by: George Dickenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 19
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Aug 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Martha Ann Thomas - Daughter of James Mills Thomas & Martha Ann
Born: 31 May 1882
Abode: 46 Blandford Street Ashton under Lyne
Baptised by: George Dickenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 20
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 29 Aug 1881 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ann Mellor - Daughter of James Mellor & Hannah
Born: 17 Jul 1881
Abode: Waterloo Oldham Road
Notes: omitted in the proper place [mothers name Emma crossed out and replaced with Hannah]
Baptised by: Isaac Gould
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 21
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 30 Aug 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Rowland Evans - Son of Charles Evans & Ellen
Born: 16 Jul 1882
Abode: 67 Stockport Road Ashton
Baptised by: George Dickenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 22
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Aug 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Albert Barr - Son of George Scott Barr & Frances
Born: 5 Jul 1882
Abode: 60 Plainton St. Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 23
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Aug 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Gatling - Son of William Gatling & Margaret Ann
Born: 9 Apr 1882
Abode: 25 Portland St. Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 24
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 Oct 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Nellie Taylor - Daughter of Joseph Rowley Taylor & Ada
Born: 5 Sep 1882
Abode: Ashton Catherine St.
Baptised by: Isaac Gould
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 25
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 25 Oct 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Edith Emily Goodwin - Daughter of Richard Goodwin & Sarah
Born: 20 Aug 1882
Abode: Ashton 7 Egerton St.
Baptised by: J. Bateman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 26
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 30 Oct 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Emmeline Ashton - Daughter of John Ashton & Mary Emma
Born: 15 May 1882
Abode: Heath Bank Ashton under Lyne
Baptised by: H Lambert
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 27
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 19 Nov 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Edward Atherton Allins - Son of Edward Atherton Allins & Sarah Jane
Born: 16 Sep 1882
Abode: Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 28
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 19 Nov 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Thomas Alfred Cheetham - Son of Jabez Cheetham & Mary Ann
Born: 20 Oct 1882
Abode: 8 Barton Terrace Dukinfield
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 29
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 24 Dec 1882 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Dora Hannah Bradwell - Daughter of George Bradwell & Sarah
Born: 26 Sep 1882
Abode: Mossley Road Ashton under Lyne
Baptised by: Isaac Gould
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 30
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Jan 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Earnest Wilson Hurst - Son of John Hurst & Sarah Ann
Born: 8 Nov 1882
Abode: Stamford Street Ashton-u-Lyne
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 31
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 18 Feb 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Helen Ardern Ardern - Daughter of James Leigh Ardern & Sarah Ardern
Born: 14 Dec 1882
Abode: 183 Stamford St. Ashton under Lyne
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 32
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Apr 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Robert McMullin Whittaker - Son of Thomas Whittaker & Mary Henderson
Born: 22 Feb 1883
Abode: 39 Bennett Street Ashton-under-Lyne
Baptised by: Isaac Gould
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 33
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Apr 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ernest Salthouse - Son of James Whiteside Salthouse & Emily
Born: 24 Feb 1883
Abode: 20 Market Street Ashton u Lyne
Baptised by: Isaac Gould
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 34
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Apr 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Bertram Wright - Son of Gershom Wright & Ann Elizabeth
Born: 9 Feb 1883
Abode: 6 Fletcher St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: Isaac Gould
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 35
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 29 Apr 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Helen George - Daughter of William Henry George & Fanny
Born: 2 Apr 1883
Abode: Canterbury St. Ashton under Lyne
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 36
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Aug 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Herbert Woodhead Williamson - Son of Abel Williamson & Hannah Maria
Born: 19 Jun 1883
Abode: 138 Portland Street Ashton under Lyne
Baptised by: Isaac Gould
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 37
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 29 Aug 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Annie Florence Smith - Daughter of John Thomas Smith & Elizabeth
Born: 27 Jun 1883
Abode: 21 Mill Lane Ashton
Baptised by: J. Bateman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 38
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Oct 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Leonard Radcliffe - Son of Henry Radcliffe & Martha
Born: 1 Sep 1883
Abode: 32 Hamilton St. Ashton
Baptised by: Wm. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 39
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Oct 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Kate Adeline Fisher - Daughter of Edwin Fisher & Elizabeth Blakey
Born: 18 Aug 1883
Abode: Ashton
Baptised by: J. P. Banks
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 40
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 Oct 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Percy Barrett Haslam - Son of John Haslam & Frances
Born: 17 Sep 1883
Abode: Bollington St. Ashton u Lyne
Notes: [Warrington street crossed out]
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 41
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 5 Mar 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Hinchcliffe - Son of John Hinchcliffe & Ellen
Born: 28 Dec 1882
Abode: Beaconsfield Street Ashton u Lyne
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 42
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 11 Jun 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
George Salton - Son of John Salton & Alice
Born: 14 Apr 1883
Abode: Catherine St. Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 43
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Jul 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ada McCadden - Daughter of James McCadden & Harriet
Born: 8 Mar 1879
Abode: Catherine St. Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 44
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Aug 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Robinson Macdonald - Son of George Edward Macdonald & Elizabeth
Born: 15 May 1883
Abode: Stockport Rd. Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 45
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Nov 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
John Arthur Shaw - Son of Albert Ernest Shaw & Sarah Ann
Born: 3 Oct 1883
Abode: Caroline St. Ashton
Notes: [child's first name shown as Albert then crossed out]
Baptised by: J. Bateman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 46
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Dec 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Frank Raymond Harrison - Son of Thomas Harrison & Henrietta
Born: 16 Sep 1883
Abode: 268 Stamford St.
Notes: [Child's first name Frank is overwritten and unclear]
Baptised by: Wm. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 47
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 25 Dec 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Martha Emma Fielding - Daughter of John Fielding & Alice Ann
Born: 25 Oct 1883
Abode: Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 48
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 25 Dec 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Albert Grant Rogers - Son of Charles Rogers & Mary Ann
Born: 26 Nov 1883
Abode: Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 49
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 25 Dec 1883 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Storer Petrie - Son of James Petrie & Ann
Born: 12 Oct 1883
Abode: Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 50
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 Feb 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Kate Ellen Spibey - Daughter of William Spibey & Ann
Born: 21 Nov 1883
Abode: Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 51
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Mar 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Henrietta Moss - Daughter of Edwin Moss & Ann Sophia
Born: 7 Jan 1884
Abode: Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 52
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 11 May 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Henry Briggs - Son of Bruce Hy. Briggs & Mary
Born: 22 Mar 1884
Abode: Dukinfield
Baptised by: Wm. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 53
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 May 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Annie Torkington - Daughter of James Torkington & Clara
Born: 20 Mar 1884
Abode: Stockport
Baptised by: W. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 54
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 May 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harry Heyes - Son of Robert Heyes & Margaret
Born: 15 Nov 1883
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: W. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 55
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 May 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ernest Birtles - Son of George Birtles & Henrietta Louisa
Born: 10 Mar 1884
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: W. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 56
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 30 Apr 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Joseph Woodhead Taylor - Son of Peter Taylor & Mary
Born: 17 Apr 1884
Abode: Ashton
Baptised by: J. Bateman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 57
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 11 Jun 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harold Ridyard - Son of James Ridyard & Mary
Born: 13 Apr 1884
Abode: Ashton
Baptised by: W. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 58
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 11 Jun 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ada Adams - Daughter of William John Adams & Elizabeth
Born: 30 Apr 1884
Abode: Ashton
Baptised by: W. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 59
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Jul 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Arthur Bumstead - Son of Francis John Bumstead & Elizabeth Ann
Born: 12 Nov 1878
Abode: Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 60
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Jul 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alice Bumstead - Daughter of Francis John Bumstead & Elizabeth Ann
Born: 28 Dec 1879
Abode: Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 61
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 26 Oct 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Lilian Eardley Cookson - Daughter of Stenton Eardley Cookson & Betsey Ann
Born: 13 Sep 1884
Abode: Ashton
Baptised by: J. Bateman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 62
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Nov 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Rosa Taylor - Daughter of Joseph R. Taylor & Ada
Born: 24 Sep 1884
Abode: Ashton
Baptised by: Wm. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 63
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Nov 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Leonard Cheetham - Son of Jabez Cheetham & Mary Ann
Born: 27 Aug 1884
Abode: Dukinfield
Baptised by: W. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 64
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 19 Sep 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Sarah Ann Brownson - Daughter of Thomas Brownson & Elizabeth
Born: 13 Oct 1857
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 65
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 19 Sep 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ruth Brownson - Daughter of Thomas Brownson & Elizabeth
Born: 8 Aug 1866
Abode: Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 66
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Dec 1884 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Florence Greenwood - Daughter of William Greenwood & Mary
Born: 25 Oct 1884
Abode: Ashton
Baptised by: J. Bateman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 67
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 5 Jan 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Norman Allin - Son of Edward Atherton Allin & Sarah Jane
Born: 19 Oct 1884
Abode: Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 68
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Feb 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harold Norman George - Son of William Hy. George & Fanny
Born: 31 Dec 1884
Abode: Ashton u/ Lyne
Notes: one month
Baptised by: Wm. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 69
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 27 Feb 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alfred Ardern - Son of James Leigh Ardern & Sarah
Born: 7 Dec 1884
Abode: Ashton u Lyne
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 70
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Mar 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Salthouse - Son of James Whiteside Salthouse & Emily
Born: 6 Jan 1885
Abode: Ashton
Baptised by: J. Bateman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 71
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Mar 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Margaret Pemberton - Daughter of Joseph Pemberton & Jane
Born: 12 Jan 1885
Abode: Dukinfield
Baptised by: J. Bateman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 72
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Mar 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Minnie Worrall - Daughter of William Worrall & Mary Jane
Born: 25 Dec 1884
Abode: Ashton
Baptised by: J. Bateman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 73
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 18 Mar 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
George John Askew - Son of Albert Askew & Martha
Born: 9 Feb 1885
Abode: 59 Cavendish St. Ashton
Baptised by: J. Bateman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 74
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Mar 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Annie Fletcher - Daughter of James Ashton Fletcher & Mary Ann
Born: 2 Dec 1884
Abode: Cavendish St. Ashton
Baptised by: J. W. Howell
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 75
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 13 Sep 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Martha Lilian Evans - Daughter of Charles Evans & Ellen
Born: 30 Jul 1885
Abode: Ryecroft
Baptised by: Wm. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 76
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 11 Oct 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
John Roberts - Son of John Roberts & Emma
Born: 6 Sep 1885
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Wm. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 77
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 25 Oct 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Arthur Chadderton - Son of Samuel Chadderton & Ann
Born: 12 Sep 1885
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: P. R. Passmore
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 78
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Nov 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Annie Tuckley Halliwell - Daughter of Harry Halliwell & Hannah
Born: 22 Sep 1885
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: W. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 79
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Nov 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Edwin Moss - Son of Edwin Moss & Ann Sophia
Born: 16 Sep 1885
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: W. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 80
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 27 Dec 1885 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Wallace Taylor - Son of James Taylor & Sarah
Abode: Dukinfield
Notes: 6 weeks old
Baptised by: W. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 81
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Jan 1886 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Charles Harry Williamson - Son of Abel Williamson & Hannah Maria
Born: 13 Oct 1885
Abode: 138 Portland St. Ashton
Baptised by: P. R. Passmore
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 82
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 Jan 1886 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Clara Alberta Shaw - Daughter of Albert Ernest Shaw & Sarah Ann
Born: 20 Nov 1885
Abode: Stamford Arcade Ashton
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 83
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 14 Apr 1886 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Hugh Mason Lee - Son of Moses Lee & Mary
Born: 3 Feb 1886
Abode: Wimpole St. Ashton
Baptised by: W. Stevenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 84
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 27 Jun 1886 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Arnold Charlesworth Cookson - daughter [sic] of Stenton Eardley Cookson & Harriet
Born: 19 May 1886
Abode: 48 Hamilton Street Ashton under Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 85
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 30 Jun 1886 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Thomas Harrop - Son of Joseph Harrop & Margaret Ann
Born: 2 Jun 1886
Abode: 15 Church Street Ashton under Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 86
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 30 Jun 1886 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
George Harrop - Son of Joseph Harrop & Margaret Ann
Born: 2 Jun 1886
Abode: 15 Church Street Ashton under Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 87
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 Jul 1886 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Dale - Son of James Dale & Martha
Born: 24 Jun 1886
Abode: Mount Street Ashton under Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 88
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 24 Oct 1886 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ethel Tunstall - Daughter of James Tunstall & Alice Ann
Born: 13 Sep 1886
Abode: 42 Mt. Pleasant St. Hooley Hill
Baptised by: P. R. Passmore
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 89
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Dec 1886 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ethel Emily Priestley - Daughter of John Henry Priestley & Emily
Born: 5 Nov 1886
Abode: Uxbridge Street Ashton under Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 90
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Dec 1886 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Elizabeth Griffin Pemberton - Daughter of Joseph Pemberton & Jane
Born: 7 Nov 1886
Abode: Dukinfield
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 91
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Jan 1887 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Sarah Jane Haslam - Daughter of John Haslam & Frances
Born: 11 Dec 1886
Abode: Bollington St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: George Smith Meek
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 92
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Feb 1887 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Matthew Henry Whittaker - Son of Thomas Whittaker & Mary Henderson
Born: 26 Dec 1886
Abode: Kent Bank Trafalgar St.
Baptised by: Philip R. Passmore
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 93
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Feb 1887 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
John Wilfrid Blundenn - Son of John Blundenn & Elizabeth Ann
Born: 29 Dec 1886
Abode: 10 Oldham Rd. Ashton
Baptised by: Philip R. Passmore
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 94
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 13 Feb 1887 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
John Leigh Ardern - Son of James Leigh Ardern & Sarah
Born: Nov 1886
Abode: Stamford Street Ashton
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 95
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Mar 1887 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Henry Frankland George - Son of William Henry George & Fanny
Born: 9 Jan 1887
Abode: Canterbury St. Ashton
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 96
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 May 1887 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Clara Patten - Daughter of Albert Patten & Mary Elizabeth
Born: 5 Mar 1887
Abode: 83 Union St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: George Smith Meek
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 97
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 29 May 1887 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Thomas James Francis Flynn - Son of Thomas James Flynn & Mary Julia
Born: 10 Apr 1887
Abode: 2 Dorset Villa Herbert Road Wimbledon
Baptised by: George Smith Meek
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 98
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 Jun 1887 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Connie Scholes - Daughter of James Scholes & Alice Mary
Born: 8 May 1887
Abode: 14 Currier Lane Ashton-u-Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 100
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Jun 1887 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Sarah Lilian Mortimer - Daughter of Richard Mortimer & Harriet Bradshaw
Born: 30 Apr 1887
Abode: 82 Victoria St. Ashton under Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 101
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Aug 1887 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Margaret Isabel Cheetham - Daughter of Jabez Cheetham & Margaret
Born: 4 Jun 1887
Abode: Barton Terrace Dukinfield
Baptised by: Joseph Gibson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 102
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Aug 1887 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Trunkfield - Son of Richard Trunkfield & Sarah Ellen
Born: 2 Jul 1887
Abode: Ashlynne Mossley Rd. Ashton-u-Lyne
Baptised by: George Smith Meek
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 103
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Nov 1887 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Eva Whitworth - Daughter of William Henry Whitworth & Elizabeth Ellen
Born: 27 Sep 1887
Abode: Blandford Street Ashton u Lynne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 104
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Nov 1887 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Gertrude Mary Readshaw - Daughter of John William Readshaw & Mary Ann
Born: 24 Sep 1887
Abode: Cavendish Street Ashton under Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 105
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Jan 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Norman Love - Son of Henry Andrew Love & Millicent
Born: 28 Nov 1887
Abode: 99 Minto Street Ashton-under Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 106
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Feb 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Marion Allin - Daughter of Edward Atherton Allin & Sarah Jane
Born: 21 Nov 1887
Abode: 22 Canterbury St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: Philip R. Passmore
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 107
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Feb 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Samuel Sidebottom - Son of Samuel Sidebottom & Sarah Ann
Born: 10 Dec 1887
Abode: Turner Lane Ashton-u-Lyne
Baptised by: Philip R. Passmore
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 108
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 Feb 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Hilda Gertrude Jones - Daughter of William Jones & Lydia
Born: 29 Dec 1887
Abode: Beecham Street Ashton-u-Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 109
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 Feb 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Gertrude Moss - Daughter of Edwin Moss & Sophia
Born: 16 Nov 1887
Abode: 17 Blandford St. West Ashton-u-Lyn
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 110
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 Feb 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Samuel Bennett - Son of James Bennett & Jane
Born: 2 Dec 1887
Abode: St. Mark Street Dukinfield
Notes: [Note in register] This child was Baptized in School Room
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 111
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Mar 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Emma Roberts - Daughter of John Roberts & Emma
Born: 12 Jan 1888
Abode: 134 Oldham Road Ashton u Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 112
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Mar 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ernest Shaw -
Notes: [no other details entered]
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 113
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 May 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ernest Alexander Heinemann - Son of Ernest Heinemann & Elizabeth
Born: 30 Mar 1888
Abode: 173 Wellington Road Ashton under Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 114
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 Jun 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Bertha Nuttall - Daughter of Fred Nuttall & Mary Emma
Born: 9 May 1888
Abode: 121 Ann Street Ashton under Lyne
Notes: [birth month shown as June then crossed out]
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 115
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Jul 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ernest Walker Halliwell - Son of Harry Halliwell & Hannah
Born: 18 May 1888
Abode: 1 Portland Street Ashton-under-Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 116
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Aug 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Jessie Tipping - Daughter of Robert Tipping & Janette
Born: 5 Jul 1885
Abode: present abode Ashton-u-Lyne child born in Dukinfield
Notes: in house
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 117
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Aug 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Robert Tipping - Son of Robert Tipping & Janette
Born: 15 Jul 1888
Abode: Ashton-u-Lyne
Notes: in house
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 118
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 19 Aug 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Maggie Stanley - Daughter of Henry Stanley & Jane
Born: 10 Jun 1888
Abode: Trafalgar Street Ashton under Lyne
Baptised by: Wm. Kidman
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 119
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 24 Oct 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Annie Jones - Daughter of Thomas Jones & Ann Eliza
Born: 28 Aug 1888
Abode: 41 Winton St. Ashton under Lyne
Baptised by: George Smith Meek
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 120
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Oct 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Lazarus Eric Whittaker - Son of Thomas Whittaker & Mary Henderson
Born: 24 Sep 1888
Abode: Ashton
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 121
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Oct 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Arthur Hancock - Son of Jabez Hancock & Rachel
Born: 1 Oct 1888
Abode: Ashton
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 122
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Nov 1888 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Birtles - Son of Thomas Birtles & Jane
Born: 5 Jul 1888
Abode: Ashton
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 123
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Jan 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Jesse Smith - Son of Charles Simpson Smith & Margaret Ann
Born: 26 Oct 1886
Abode: Ashton
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 124
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Jan 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Thomas Smith - Son of Charles Simpson Smith & Margaret Ann
Born: 25 Oct 1888
Abode: Ashton
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 125
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 23 Jan 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Joseph Pemberton - Son of Joseph Pemberton & Jane
Born: 9 Dec 1888
Abode: Dukinfield
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 126
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 23 Jan 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Sleigh Wadsworth - Son of James Wadsworth & Clara
Born: 5 Dec 1887
Abode: 8 Henrietta St. Ashton
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 127
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 23 Jan 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Roland Wadsworth - Son of James Wadsworth & Clara
Born: 30 Dec 1888
Abode: 8 Henrietta St. Ashton
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 128
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 17 Feb 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Hannah Fletcher - Daughter of Walter Fletcher & Hannah
Born: 21 Dec 1888
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 129
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 24 Apr 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Wright Greenwood - Son of Eli Greenwood & Winnifred
Born: 23 Feb 1889
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 130
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 26 May 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Albert Salthouse - Son of James Whiteside Salthouse & Emily
Born: 10 Apr 1889
Abode: 1 Union St. Ashton-under-Lyne
Baptised by: George Smith Meek
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 131
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 5 Jun 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Lilian Georgina Steele - Daughter of John Warrington Steele & Mary
Born: 26 Sep 1888
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 132
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 11 Sep 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Mary Lawrence - Daughter of Ben Lawrence & Sarah Ellen
Born: 5 Aug 1889
Abode: Dunkirk Farm Droylsden
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 133
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Oct 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ethel Cowcill - Daughter of John Ellis Cowcill & Elizabeth Ann
Born: 8 Jul 1889
Abode: Willow Bank Audenshaw
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 134
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Oct 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harold Edwin Priestley - Son of John Henry Priestley & Emily
Born: 8 Sep 1889
Abode: 37 Uxbridge Street Ashton-under-Lyne
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 135
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Oct 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
John William Sellors - Son of John Sellors & Elizabeth
Born: 19 Feb 1889
Abode: 52 Church Street Ashton-under-Lyne
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 136
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 3 Nov 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Trunkfield - Son of Richard Trunkfield & Sarah Ellen
Born: 15 Sep 1889
Abode: 2 Hawke St. Ashton
Baptised by: Thos. Hollis
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 137
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 13 Nov 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Arthur Ernest George - Son of William Henry George & Fanny
Born: 12 Jun 1889
Abode: Arundel Street Ashton
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 138
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 Nov 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Edgar Allan Love - Son of Henry Andrew Love & Millicent
Born: 20 Jun 1889
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 139
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Nov 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Arnold Hindley - Son of Thomas Hindley & Maude
Born: 21 Oct 1889
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 140
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Nov 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Henry Mannering - Son of William Mannering & Mary Ann
Born: 11 Nov 1889
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 141
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Dec 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alexander George Mack - Son of David Robertson Mack & Elizabeth
Born: 30 May 1887
Abode: 3 Crawford Terrace Ashton
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 142
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Dec 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Otto Alfred Mack - Son of David Robertson Mack & Elizabeth
Born: 31 Oct 1889
Abode: 3 Crawford Terrace Ashton
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 143
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 Dec 1889 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Frank Reginald Cookson - Son of Shenton Eardley Cookson & Betsy Ann
Born: 26 Oct 1889
Abode: 98 Oxford St. Ashton
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 144
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Jan 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Marian Fletcher - Daughter of James Ashton Fletcher & Mary Ann
Born: 1 May 1889
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 145
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Apr 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Clara Bayliss - Daughter of William Bayliss & Emily
Born: 24 Jan 1890
Abode: Queen Anne Cottage Wood St. Ashton
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 146
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Apr 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Cyril Wilcock Marsden - Son of Richard Walter Marsden & Annie Rose
Born: 28 Feb 1890
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 147
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Apr 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Annie Mary Smith - Daughter of Robert Smith & Margaret Wilson
Born: 26 Feb 1890
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 148
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 May 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Herbert Ridyard - Son of James Ridyard & Mary
Born: 18 Mar 1890
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 149
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 3 Jun 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Sidney Harry Miller - Son of Robert Miller & Mary
Born: 2 Feb 1888
Abode: Ashton u Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 150
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 3 Jun 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Elsie Mary Miller - Daughter of Robert Miller & Mary
Born: 29 Dec 1889
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 151
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 3 Jun 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Clara Fletcher - [Child] of William Fletcher & Emma
Born: 25 Nov 1887
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 152
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 3 Jun 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Herbert Fletcher - Son of William Fletcher & Emma
Born: 30 Dec 1889
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 153
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Jul 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Elsie Thorp - Daughter of Levi Thorp & Sarah Hannah Ellen
Born: 2 Jun 1890
Abode: 103 Wellington Road Ashton-under-Lyne
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 154
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Aug 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Lillie Mutter - Daughter of Edwin Mutter & Mary Ellen
Born: 10 Jun 1890
Abode: 97 Hope Street Hurst.
Baptised by: Thos. Hollis
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 155
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 17 Aug 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Lawrence Barnes - Son of George Barnes & Annie
Born: 19 Jul 1890
Abode: 2 Hindley Street Ryecroft
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 156
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 Aug 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Walter Harrison - Son of John Harrison & Elizabeth
Born: 20 Jun 1890
Abode: Ashton
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 157
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 22 Aug 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Minnie Pritchard - Daughter of Napoleon Pritchard & Harriet
Born: 24 Jul 1890
Abode: Ashton
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 158
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Oct 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
John Dupre - Son of John Alexander Dupre & Elizabeth
Born: 10 Aug 1890
Abode: Dukinfield
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 159
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Oct 1890 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ellen Roberts Greenwood - Daughter of Eli Greenwood & Winnifred
Born: 21 Aug 1890
Abode: Ashton 33 Mintoe St.
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 160
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Jan 1891 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Florence Smith - Daughter of Charles Simpson Smith & Margaret Ann
Born: 3 Nov 1890
Abode: 217 Katherine Street Ashton-under-Lyne
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 161
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Feb 1891 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Edgar Stanley Jones - Son of William Jones & Lydia
Born: 8 Dec 1890
Abode: Ashton u Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 162
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Feb 1891 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Arthur Edward Flynn - Son of Thomas James Flynn & Mary Julia
Born: 29 Oct 1890
Abode: London
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 163
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 May 1891 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Bessie Snowden - Daughter of Charles William Snowden & Eliza
Born: 6 Apr 1891
Abode: Ashton-under-Lyne
Baptised by: E. S. Burnett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 164
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 14 Jun 1891 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Reginald Moss - Son of Edwin Moss & Ann Sophia
Born: 9 May 1891
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 165
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1891 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
[unnamed] Wild -
Abode: Ashton under Lyne
Notes: [no other information entered]
Baptised by: Thomas Horton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 166
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 17 Jun 1891 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
John Pemberton - Son of Joseph Pemberton & Jane
Born: 14 May 1891
Abode: 17 Furnace St. Dukinfield
Baptised by: Thos. Hollis
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 167
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 17 Nov 1891 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Bushell - Son of James Bushell & Annie Ellis
Born: 23 Aug 1891
Abode: 4 Uxbridge Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 168
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 Dec 1891 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
George William Francis Bayliss - Son of William Bayliss & Emily
Born: 24 Sep 1891
Abode: 3 Hawk St. Ashton
Baptised by: Thos. Hollis
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 169
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 13 Mar 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Tom Evans Thorp - Son of Levi Thorp & Sarah Hannah
Born: 7 Feb 1892
Abode: 103 Wellington Road Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 170
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 13 Mar 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Joseph Ibbotson Edwards - Son of Joseph Howard Edwards & Ann
Born: 14 Feb 1892
Abode: 236 Whiteacre Road Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 171
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Mar 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Fritz Herbert Mack - Son of David Robertson Mack & Elizabeth
Born: 9 Jan 1892
Abode: 3 Croft Terrace Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 172
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 24 Mar 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harold Cundy - Son of Alfred Cundy & Eliza Ann
Born: 20 Apr 1891
Abode: Ann Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 173
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 5 May 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harold Massey - Son of Peter Massey & Mary
Born: 19 Apr 1892
Abode: Hamilton Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 174
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 May 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harry Whitehead - Son of Henry Whitehead & Elizabeth
Born: 28 Nov 1891
Abode: Higher Wharf Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 175
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 3 Jul 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Winifred Taylor - Daughter of Joseph Rowley Taylor & Ada
Born: 22 May 1892
Abode: 68 Uxbridge Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 176
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 3 Jul 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Sarah Wood Lucas - Daughter of Henry Lucas & Sarah Jane
Born: 3 May 1892
Abode: 18 Botanical Road Sheffield
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 177
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 17 Jul 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Frederick William Sainsbury - Son of Frederick James Sainsbury & Emma
Born: 21 Jun 1892
Abode: 14 Winton Street Ashton under Lyne
Baptised by: Thomas Hollis
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 178
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 27 Jul 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Marion Tipping - Daughter of John Thomas Tipping & Bertha
Born: 22 Jun 1892
Abode: 36 Currier Lane Ashton-under-Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 179
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 27 Jul 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Charles Cracknell Harwood - Son of Henry Harwood & Emma Elizabeth
Born: 15 Jul 1892
Abode: Barracks Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 180
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 Aug 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
George William Barnes - Son of George Barnes & Annie
Born: 19 Jul 1892
Abode: 2 Hindley St. Ryecroft
Baptised by: Thos. Hollis
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 181
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Sep 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Albert Eric Shaw - Son of Albert Ernest Shaw & Emily
Born: 19 Apr 1892
Abode: Hamilton Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 182
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Sep 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Joseph Broomhead - Son of Joseph Broomhead & Mary
Born: 11 Feb 1890
Abode: 3 Hull St. Cockbrook Ashton
Baptised by: Mortimer Allen
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 183
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Sep 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Broomhead - Son of Joseph Broomhead & Mary
Born: 9 Jun 1892
Abode: 3 Hull St. Cockbrook Ashton
Baptised by: Mortimer Allen
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 184
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Oct 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Marion Armstrong - Daughter of George William Cook Armstrong & Eliza
Born: 30 Oct 1879
Abode: Hope Terrace Dukinfield
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 185
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 Nov 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Daisy Mortimer - Daughter of Richard Mortimer & Harriet Bradshaw
Born: 21 Sep 1892
Abode: 66 Uxbridge Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 186
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 Nov 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Herbert Marshall Welch - Son of John Fox Welch & Millicent
Born: 22 Sep 1887
Abode: Keane Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 187
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 Nov 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alice Welch - Daughter of John Fox Welch & Millicent
Born: 30 Dec 1888
Abode: Keane Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 188
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 Nov 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Leonard Welch - Son of John Fox Welch & Millicent
Born: 19 Oct 1892
Abode: Keane Street Ashton-under-Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 189
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 Nov 1892 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Birtles - Son of George Birtles & Henriette Louisa
Born: 11 Sep 1892
Abode: Hilton Lane Walkden
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 190
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Jan 1893 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Arthur William Rutherford - Son of Arthur Rutherford & Mary Thompson
Born: 3 Aug 1892
Abode: 10 Yorkshire Street Ashton-under-Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 191
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 18 Jan 1893 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Gladys Betton - Daughter of Arthur Betton & Mary Agnes
Born: 6 Dec 1892
Abode: 1 Osborne Terrace Union St. Ashton under Lyne
Baptised by: Enoch Green
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 192
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Apr 1893 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Sidney Caine - Son of John Caine & Ellen
Born: 24 Jan 1893
Abode: 14 Robinson Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 193
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 26 Apr 1893 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Arthur Morris - Son of James Morris & Amy Gerrard
Born: 8 Mar 1893
Abode: Cotton Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 194
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 29 Apr 1893 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ethel Bennett - Daughter of James Bennett & Jane
Born: 16 Apr 1893
Abode: Sloan Street Ashton under Lyne
Notes: [Date of baptism originally written as 4th May 1893 then crossed out. The
minister initialled the change]
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 195
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Jun 1893 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harold Crabtree - Son of Squire Lincoln Crabtree & Sarah
Born: 19 May 1893
Abode: Canterbury Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 196
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 23 Jul 1893 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Elsie Sheard - Daughter of Joseph Sheard & Jane
Born: 4 Jun 1893
Abode: 33 Granville St. Cockbrook
Baptised by: Enoch Green
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 197
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 26 Jul 1893 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Lilian May Elwood - Daughter of Ezra Elwood & Betsy Ann
Born: 8 May 1893
Abode: 145 Stamford Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 198
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Aug 1893 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harold Jenkins - Son of John Jenkins & Agnes Edith
Born: 18 May 1893
Abode: 130 Oldham Road Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 199
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 30 Aug 1893 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Adolph Mack - Son of David Robertson Mack & Elizabeth
Born: 24 Jul 1893
Abode: 3 Crawford Terrace Ashton under Lyne
Baptised by: Enoch Green
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 200
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 30 Aug 1893 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Wallace Heynemann - Son of Ernest Heynemann & Elizabeth
Born: 16 Jul 1893
Abode: 235 Catherine St. Ashton under Lyne
Baptised by: Enoch Green
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 201
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Sep 1893 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harold Jones - Son of Thomas Jones & Ann Eliza
Born: 14 Aug 1893
Abode: 23 Cowhill Lane Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 202
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 25 Oct 1893 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Edwards - Son of Joseph Howard Edwards & Ann
Born: 10 Aug 1893
Abode: 24 Egerton Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 203
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 31 Jan 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Pemberton - Son of Joseph Pemberton & Jane
Born: 26 Oct 1893
Abode: 4 Park Road Dukinfield
Baptised by: Enoch Green
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 204
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 14 Feb 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Albert Young - Son of Albert Young & Charlotte Sarah
Born: 28 Sep 1893
Abode: 31 Howard Street Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 205
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Mar 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Emma Eliza Harwood - Daughter of Henry Harwood & Emma Elizabeth
Born: 15 Feb 1894
Abode: The Barracks Ashton
Baptised by: Enoch Green
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 206
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 25 Mar 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Edward Percival George - Son of William Henry George & Fanny
Born: 11 Dec 1893
Abode: Arundel St. Ashton
Baptised by: Mortimer Allen
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 207
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Mar 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Marion Barnes - Daughter of John Barnes & Catherine
Born: 5 Feb 1894
Abode: Arundel St. Cockbrook
Baptised by: Mortimer Allen
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 208
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 3 Jun 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ellen Henshale Evans - Daughter of Charles Evans & Ellen
Born: 30 Jul 1888
Abode: 67 Stockport Road Ashton under Lyne
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 209
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 3 Jun 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Frank Turner - Son of John Turner & Alice Ann
Born: 19 Apr 1894
Abode: 25 Richmond St. Ashton under Lyne
Notes: [father name written as Frank then crossed out]
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 210
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 24 Jun 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Eveline Rumble - Daughter of Frank Rumble & Ada
Born: 15 May 1894
Abode: 88 Bentick St. Ashton
Baptised by: Mortimer Allen
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 211
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Aug 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Clarissa Hampson - Daughter of William Arthur Hampson & Mary Jane
Born: 17 Jul 1894
Abode: 86 Oldham Road Waterloo
Baptised by: James Cooke
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 212
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 5 Sep 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ernest Graham Bainbridge - Son of James Bainbridge & Ann
Born: 27 Jul 1894
Abode: Leicester St. Ashton
Baptised by: J.Z.Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 213
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 23 Sep 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Doris Thorp - Daughter of Levi Thorp & Sarah Hannah
Born: 13 Aug 1894
Abode: Oldham Rd. Ashton
Baptised by: J. Toft
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 214
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 Oct 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Reginald Cuthbert Hall - Son of Herbert Reginald Hall & Cuthbert Edith
Born: 6 Sep 1894
Abode: Chester Square Ashton
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 215
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 Nov 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Richard Herbert Greenwood - Son of Eli Greenwood & Winnie
Born: 17 Mar 1894
Abode: Minto St. Ashton
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 216
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 Nov 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Hilda Gertrude Bradshaw - Daughter of Charles Bradshaw & Amelia
Born: 22 Oct
Abode: Minto St. Ashton
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 217
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Dec 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Sarah Mack - Daughter of David Robertson Mack & Elizabeth
Born: 23 Oct 1894
Abode: 3 Crawford Terrace Ashton
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 218
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Dec 1894 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Lilian Cartwright - Daughter of William Mozley Cartwright & Ruth Rebecca
Born: 7 Nov 1894
Abode: Ashton
Baptised by: J. Toft
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 219
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Mar 1895 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Thomas Howard - Son of James Howard & Ann
Born: 11 Dec 1894
Abode: Ashton
Baptised by: J. Toft
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 220
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 27 Mar 1895 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alice Barnes - Daughter of John Barnes & Catherine
Born: 21 Jan 1895
Abode: Ashton
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 221
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 27 Mar 1895 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Sarah Jane Snow - Daughter of George Snow & Elizabeth
Born: 8 Feb 1895
Abode: Ashton
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 222
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Apr 1895 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Marion Stopford - Daughter of James William Stopford & Mariam Alice
Born: 10 Feb 1895
Abode: Ashton
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 223
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 31 Jul 1895 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Edward Heinemann - Son of Ernest Heinemann & Elizabeth
Born: 28 Feb 1895
Abode: Cockbrook Ashton
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 224
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 31 Jul 1895 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ada Sales - Daughter of John William Sales & Eliza Williams
Born: 21 Jun 1895
Abode: Ashton
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 225
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 31 Jul 1895 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alfred William Cookson - Son of Stenton Eardly Cookson & Betsy Ann
Born: 1 Jun 1895
Abode: Ashton
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 226
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Sep 1895 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ella Buckley - Daughter of Joshua Williamson Buckley & Minnie
Born: 28 Jul 1895
Abode: 19 Romney St. Ashton
Baptised by: Philip R. Passmore
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 227
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Oct 1895 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Charles Henry Howard - Son of Joseph Howard & Mary Ellen
Born: 30 Jul 1895
Abode: Ashton
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 228
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 11 Sep 1895 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Dorothy Starkey Kemshall Walker - Daughter of John Herbert Walker & Mary Ann
Born: 7 Jul 1895
Abode: 161 Stamford Street Ashton-under-Lyne
Notes: [this is an additional entry at the bottom of the page - numbered 228A]
Baptised by: John T Bennett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 228a
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 23 Oct 1895 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Clara Soro - Daughter of Miles Soro & Mary
Born: 1 Sep 1895
Abode: Ashton
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 229
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 22 Dec 1895 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Elsie Barnes - Daughter of George Barnes & Annie
Born: 21 Nov 1895
Abode: Ashton
Baptised by: Jno. T. Bennett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 230
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Jan 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
John Charles Hume - Son of Charles Hume & Eliza Ann
Born: 7 Oct 1895
Abode: Denton
Baptised by: J. Toft
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 231
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 Jan 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Horace Moses Croft - Son of Albert Croft & Maggie
Born: 1 Jun
Abode: Ashton
Baptised by: J. T. Bennett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 232
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Jan 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Hilda Jones - Daughter of Thomas Jones & Ann Eliza
Born: 5 Dec 1895
Abode: Ashton-u-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 233
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 22 Mar 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Kathleen Freida Marsden - Daughter of Richard Walter Marsden & Annie Rose
Born: 23 Feb 1896
Abode: Ashton-u-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 234
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 Apr 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Roland Warhurst - Son of Samuel Warhurst & Sarah Alice
Born: 14 Feb 1896
Abode: Ashton u-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 235
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 29 Apr 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Florence Cartwright - Daughter of William Mozley Cartwright & Ruth Rebecca
Born: 30 Mar
Abode: Ashton u-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 236
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 24 May 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Boaz Newton - Son of Boaz Newton & Lucy
Born: 3 May 1896
Abode: Ashton-u-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 237
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 24 May 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
May Shaw - Daughter of James Thomas Shaw & Sarah Jane
Born: 28 Jan 1893
Abode: Ashton-u-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 238
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 24 May 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ralph Edward Smith - Son of Ralph Edward Smith & Nancy
Born: 12 Apr 1896
Abode: Ashton-u-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 239
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Jul 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harold Young - Son of Albert Young & Charlotte Sarah
Born: 18 Apr 1896
Abode: Ashton-u-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 240
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Jul 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Gertrude Gaskell - Daughter of Robert Gaskell & Emma Maria
Born: 12 Jun 1896
Abode: Hurst Ashton-u-Lyne
Baptised by: John T Bennett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 241
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 26 Aug 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
George Raynor Caine - Son of John Caine & Helen
Born: 18 Jul 1896
Abode: Ashton-under-Lyne
Baptised by: J. Toft
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 242
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 Sep 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Frank Harrison - Son of John Harrison & Emma
Born: 15 Sep 1896
Abode: Ashton-under-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 243
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 18 Oct 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Edith Annie Shirt - Daughter of George Shirt & Mary
Born: 26 Aug 1896
Abode: Ashton-under-Lyne
Baptised by: J. Toft
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 244
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 Oct 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Bertha Dunkerley - Daughter of Walter Dunkerley & Jane Alice
Born: 18 Apr 1896
Abode: Ashton-u-Lyne
Baptised by: J. Toft
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 245
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 25 Nov 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Susannah Margaret Howard - Daughter of Joseph Howard & Mary Ellen
Born: 8 Sep 1896
Abode: Ashton-under-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 246
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 Dec 1896 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Kinder Kinder - Son of William Adnitt Kinder & Jane Rebecca
Born: 20 Dec 1896
Abode: Ashton-under-Lyne
Baptised by: J. F. Buckley
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 247
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 17 Feb 1897 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Elizabeth Gertrude Stopford - Daughter of James William Stopford & Miriam Alice
Born: 28 Dec 1896
Abode: Ashton-under-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 248
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 31 Mar 1897 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Gertrude Alice Baguley - Daughter of James Baguley & Sarah
Born: 23 Feb 1897
Abode: Ashton-under-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 249
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Apr 1897 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
George William Sale - Son of John William Sale & Eliza Williams
Born: 9 Mar 1897
Abode: Ashton-under-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 250
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Apr 1897 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Edwin Birchall - Son of Joseph Birchall & Lucy
Born: 18 Mar 1897
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: J. Toft
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 251
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Apr 1897 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Robert Horwood - Son of Robert Horwood & Mary Ann
Born: 9 Mar 1897
Abode: Ashton-under-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 252
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Jun 1897 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Betsy Ann Powers - Daughter of George Henry Powers & Bertha
Born: 28 Mar 1896
Abode: Dukinfield
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 253
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Jun 1897 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Mary Elizabeth Hay - Daughter of James William Hay & Alice Thorp
Born: 4 May 1897
Abode: Ashton under-Lyne
Baptised by: J. Toft
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 254
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Jun 1897 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
John Arthur Shaw - Son of John Shaw & Mary
Born: 21 May 1897
Abode: Ashton under Lyne
Baptised by: J. Toft
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 255
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 11 Jul 1897 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Lucy Bland - Daughter of James Bland & Eliz.
Born: 10 Jun 1897
Abode: Ashton-u-Lyne
Baptised by: J. Z. Sutton
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 256
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Jul 1897 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Lottie Livesley - Daughter of John Livesley & Mary Ann
Born: 26 Jun 1897
Abode: Hurst
Baptised by: J. T. Bennett
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 257
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 3 Oct 1897 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Hume - Son of Charles Hume & Eliza Ann
Born: 17 Feb 1897
Abode: Ashton Road Denton Nr. Ashton under Lyne
Baptised by: C. W. Cook
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 258
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 13 Feb 1898 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
John Silverwood Barns - Son of John Barns & Catherine
Born: 25 Dec 1897
Abode: Ashton
Baptised by: R. Watkin Jones
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 259
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 17 Mar 1898 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Gladys Mary Shirt - Daughter of George Shirt & Mary
Born: 1 Feb 1898
Abode: 89 Katherine St. Ashton
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 260
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 Apr 1898 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Stanley Jones - Son of Thomas Jones & Ann Eliza
Born: 15 Feb 1898
Abode: 42 Cranbrook St. Ashton-under-Lyne
Baptised by: R. Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 261
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Nov 1898 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Arthur Chadwick - Son of Albert Edward Chadwick & Rose Hannah
Born: 14 Oct 1898
Abode: 3 Turner Street Hurst
Baptised by: C. W. Cook
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 262
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 13 Nov 1898 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Millicent Welch - Daughter of John Fox Welch & Millicent Mason
Born: 4 Sep 1898
Abode: Keane St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: R. Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 263
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Jan 1899 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Henry Horwood - Son of Robert Horwood & Mary Ann
Born: 14 Dec 1898
Abode: 121 Minto Street Ashton
Baptised by: C. W. Cook
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 264
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Jan 1899 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Mary Wood Hill - Daughter of George Thomas Hill & Mary Ellen
Born: 23 Sep 1898
Abode: Bower Fold Stalybridge
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 265
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 29 Mar 1899 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Catherine Edith Greenwood - Daughter of Eli Greenwood & Winifred
Born: 25 Jan 1899
Abode: Needwood Ter. Minto St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 266
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 14 May 1899 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ambrose Barnes - Son of Samuel Barnes & Laura
Born: 11 Apr 1899
Abode: 163 Margaret St. Ashton
Baptised by: C. W. Cook
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 267
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Jul 1899 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ethel Wilde - Daughter of Harry Wilde & Elizabeth
Born: 14 May 1899
Abode: 93 Bollington St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 268
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Jul 1899 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Doris Mayhew - Daughter of Rodolphus Mayhew & Ada
Born: 19 May 1899
Abode: 78 Princess St. Hurst A. u. L.
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 269
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Sep 1899 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Marian Shirt - Daughter of George Shirt & Mary
Born: 10 Aug 1899
Abode: 89 Katherine St. A. U. L.
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 270
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Nov 1899 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Reginald Powers - Son of George Henry Powers & Bertha
Born: 21 Sep 1899
Abode: 127 Astley St. Dukinfield
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 271
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 29 Nov 1899 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Stanley Buckley - Son of Joshua Williamson Buckley & Minnie
Born: 2 Aug 1899
Abode: 52 Trafalgar Street Ashton-u-Lyne
Baptised by: C. W. Cook
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 272
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 13 Dec 1899 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ethel Birtles - Daughter of Thomas Birtles & Jane
Born: 30 Jun 1899
Abode: 141 Turner Lane Ashton-u-Lyne
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 273
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Dec 1899 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Henry Jones - Son of Henry Jones & Rosina
Born: 2 Nov 1899
Abode: 200 Church Street Ashton-u-Lyne
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 274
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 Jan 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Charles Frederick Young - Son of Albert Young & Charlotte Sarah
Born: 19 Nov 1899
Abode: 19 Eldon Street Ashton
Baptised by: C. W. Cook
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 275
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 Jan 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Thomas Edwin Sizer - Son of Thomas Sizer & Mary
Born: 16 Dec 1899
Abode: 27 Victoria St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 276
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Mar 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Herbert Fawley Naylor - Son of Richard Naylor & Mary Ellen
Born: 31 Jan 1900
Abode: 55 King St. Hurst
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 277
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 25 Mar 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Noel Hamilton Snowden - Son of Charles William Snowden & Eliza
Born: 7 Mar 1900
Abode: Limehurst House Waterloo Ashton-under-Lyne
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 278
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 Mar 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Twenie Dargavel Foster - Daughter of Thomas Sedgwick Foster & Jessie
Born: 21 Sep 1899
Abode: 60 Bandford St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 279
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 29 Mar 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Geoffrey Gibson - Son of Edward Gibson & Fanny Oakey
Born: 5 Jan 1900
Abode: Barton Villa Dukinfield
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 280
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 Apr 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Frank Yates - Son of Samuel Yates & Clara Elizabeth
Born: 2 Feb 1900
Abode: 74 Dean St. West
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 281
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 29 Apr 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Violet Lewis - Daughter of George Lewis & Jane
Born: 5 Apr 1900
Abode: 64 St. James Street Cockbrook
Baptised by: C. W. Cook
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 282
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 Jun 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Fred Hume - Son of Charles Hume & Eliza Ann
Born: 19 Jul 1898
Abode: 157 Ashton Rd. Denton
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 283
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 11 Jul 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Sales - Son of John William Sales & Eliza Williams
Born: 31 May 1900
Abode: 43 Mount St. A-u-L
Notes: [family surname written first as Williams then crossed out and replaced with Sales]
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 284
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Aug 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Arthur Edward Caine - Son of John Caine & Ellen
Born: 6 Apr 1894
Abode: 48 Cranbrook St. A-U-L
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 285
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Aug 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Leonard Caine - Son of John Caine & Ellen
Born: 19 Jun 1900
Abode: 48 Cranbrook St. A-U-L
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 286
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Aug 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Sarah Hill - Daughter of George Thomas Hill & Mary Helen
Born: 12 Apr 1900
Abode: Bower Fold Stalybridge
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 287
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Sep 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Amy Barr - Daughter of Ernest Edwin Barr & Mary
Born: 22 Jul 1900
Abode: 46 Learn St. Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 288
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Nov 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alice Jones - Daughter of Thomas Jones & Ann Eliza
Born: 2 Oct 1900
Abode: 42 Cranbrook St. Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 289
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 Feb 1901 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Joseph Davis - Son of James Davis & Eliza
Born: 31 Jan 1901
Abode: 8 West St. Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 290
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 13 Mar 1901 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Swindells Schofield - Son of Edward Schofield & Ada Ann
Born: 21 Jan 1901
Abode: Blandford Street (West) Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 291
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 26 May 1901 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Horatio Lewis - Son of George William Henry Lewis & Jane
Born: 8 May 1901
Abode: 64 St. James's St. Cockbrook
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 292
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 Jul 1901 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Raymond Whalley - Son of John Wilkinson Whalley & Annie
Born: 8 Jun 1901
Abode: 16 Melbourne St. Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 293
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Aug 1901 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Elsie Chadwick - Daughter of Albert Edward Chadwick & Rose Hannah
Born: 11 Jul 1901
Abode: 1 Russell Street Hurst
Baptised by: W. J. Lewis
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 294
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 25 Aug 1901 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
John Stephens - Son of William James Stephens & Louisa
Born: 21 Jul 1901
Abode: 103 Stamford St. Cockbrook
Baptised by: Wm. Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 295
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 25 Sep 1901 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Jessie Dargavel Foster - Daughter of Thomas Sedgwick Foster & Jessie
Born: 24 Jul 1901
Abode: 60 Blandford St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 296
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Oct 1901 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
George Vernon Wood - Son of Collin Wood & Maria
Born: 14 Aug 1901
Abode: 17 Birch Street Ashton
Baptised by: Hermann Stephenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 297
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Dec 1901 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Winifred Horwood - Daughter of Robert Horwood & Mary Ann
Born: 11 Oct 1901
Abode: 121 Minto St. Ashton
Notes: [Note in register] at home
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 298
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Jan 1902 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Robert Cooper - Son of John Thomas Cooper & Elizabeth Ann
Born: 3 Dec 1901
Abode: 45 Welbeck Street Ashton
Baptised by: Hermann Stephenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 299
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 22 Jan 1902 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Charles Weller Sizer - Son of Thomas Harry Sizer & Mary
Born: 8 Dec 1901
Abode: 27 Victoria Street Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 300
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 22 Jan 1902 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Norman Seddon - Son of Luther Seddon & Ann Rebecca
Born: 14 Dec 1901
Abode: Marlborough Street Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 301
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 26 Jan 1902 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Cyril Cunliffe Snowden - Son of Charles William Snowden & Eliza
Born: 6 Dec 1901
Abode: Limehurst House Waterloo Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 302
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Feb 1902 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Nellie Yates - Daughter of Samuel Yates & Clara Elizabeth
Born: 10 Dec 1901
Abode: Kelvin Street Ashton
Baptised by: W. J. Lewis
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 303
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 13 Apr 1902 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alice Mitchell - Daughter of Harold Mitchell & Ellen
Born: 16 Feb 1902
Abode: 29 Grafton Street Millbrook
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 304
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 May 1902 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Donald Campbell Pashley - Son of Thomas Schofield Pashley & Ann
Born: 17 Feb 1902
Abode: 41 Whiteacre Road Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 305
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 27 Jul 1902 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harry Teesdale - Son of George Teesdale & Charlotte
Born: 28 Jun 1902
Abode: 45 Union Road Hurst
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 306
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Aug 1902 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
John Hampson - Son of John Hampson & Sarah Janet
Born: 16 Jul 1902
Abode: 99 Grosvenor St. Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 307
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 17 Aug 1902 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
George Eric Shirt - Son of George Shirt & Mary
Born: 6 Jul 1902
Abode: 93 Crawford St. Ashton
Baptised by: Hermann Stephenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 308
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 Sep 1902 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Olive Hazelhurst - Daughter of Tom Hazelhurst & Fanny Worsley
Born: 30 Jul 1902
Abode: 105 Church St. Dukinfield
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 309
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Oct 1902 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ethel Mellor - Daughter of Harry Mellor & Jane Alice
Born: 6 Sep 1902
Abode: 99 Welbeck Street Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 310
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 Dec 1902 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Jessie Davies - [Child] of James Vincent Davies & Amy
Born: 9 Sep 1902
Abode: 2 Wilkinson Street Ashton-under-Lyne
Baptised by: W. J. Lewis
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 311
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 28 Jan 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harold Cooper - [Child] of John Thomas Cooper & Elizabeth Ann
Born: 4 Dec 1902
Abode: 90 Charles Street Ashton-under-Lyne
Baptised by: W. J. Lewis
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 312
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 8 Feb 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Bernard Roberts - Son of Edward Orchard Roberts & Jane
Born: 23 Nov 1902
Abode: 31 Booth St. Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 313
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Mar 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Stanley Mitchell - Son of Harold Mitchell & Ellen
Born: 19 Jan 1903
Abode: Park Road Dukinfield
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 314
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Apr 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Joseph Cheetham - Son of Edward Cheetham & Hannah Elizabeth
Born: 15 Aug 1902
Abode: 34 Russell St. Hurst
Notes: [Note in register] at home
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 315
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 19 Apr 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alice Maud Brodrick - Daughter of Ernest Brodrick & Annie
Born: 17 Feb 1903
Abode: 70 Trafalgar St. Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 316
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 22 Apr 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Elsie Howe - Daughter of Frank Howe & Mary
Born: 21 Feb 1903
Abode: 2 Old Cross St. Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 317
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 May 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Marian Ashton - Daughter of Samuel Bancroft Ashton & Hannah
Born: 18 Mar 1903
Abode: Cranbourne Terrace Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 318
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 May 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alice Sales - Daughter of John William Sales & Eliza Williams
Born: 2 Apr 1903
Abode: 43 Mount Street Ashton
Baptised by: Hermann Stephenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 319
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 24 May 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harriet Edna Rowles - Daughter of Thomas Rowles & Harriet
Born: 28 Apr 1903
Abode: 22 Park Square Mossley Road Ashton
Baptised by: Hermann Stephenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 320
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 Jun 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Hugo Jack Snowden - Son of Charles William Snowden & Eliza
Born: 4 May 1903
Abode: Limehurst House Waterloo
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 321
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 17 Jun 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Hannah Hobson - Daughter of Thomas Hobson & Esther
Born: 14 May 1903
Abode: 34 Morton St. Oldham
Baptised by: Geo. F. Wild
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 322
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 Jun 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Janet Munro Murphy - Daughter of George Munro Murphy & Elizabeth
Born: 3 May 1903
Abode: 19 Burlington Street Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 323
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Jul 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Noel Hamilton Allenby - Son of Ernest Markham Allenby & Charlotte
Born: 9 May 1903
Abode: 34 Wood Lane Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 324
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Jul 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Norman Walters Robinson - Son of Thomas Robinson & Edith Esther Ann
Born: 18 May 1903
Abode: Elizabeth St. Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 325
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Jul 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Phyllis Ardern - Daughter of Stanley Ardern & Agnes
Born: 17 Mar 1903
Abode: Glen Brae Mellor Road Ashton
Baptised by: Geo. England Sheers
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 326
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 29 Jul 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Leonard Waddington - Son of Ben Sorton Waddington & Gertrude
Born: 27 Jun 1903
Abode: 62 Park Road Dukinfield
Baptised by: Hermann Stephenson
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 327
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Nov 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Hilda Morton - Daughter of Joseph Morton & Elizabeth
Born: 1 Oct 1903
Abode: 66 Earle St. Ashton
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 328
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 18 Nov 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Nora Mason Welsh - Daughter of John Fox Welsh & Millicent Mason
Born: 27 Aug 1903
Abode: Ashville Mellor Road
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 329
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 18 Nov 1903 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Eric Barr - Son of Ernest Barr & Mary
Born: 7 Oct 1903
Abode: 18 Russell St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 330
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 31 Jan 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Esther Hannah Lee - Daughter of John William Lee & Hannah
Born: 6 Dec 1903
Abode: 86 Dean St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 331
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 14 Feb 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Bertha Ellen Shirt - Daughter of George Shirt & Mary
Born: 5 Jan 1904
Abode: Hamurst Mossely Old Road Ashton-u-Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 332
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Feb 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Eliza Constance Muriel Phipps - Daughter of Amos Ernest Phipps & Eliza
Born: 2 Dec 1903
Abode: 165 Church Street Ashton-u-Lyne
Notes: [Note in register] at home
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 333
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Feb 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Frank Gibson - Son of Joseph Gibson & Annie
Born: 24 May 1903
Abode: Dukinfield Lodge Dukinfield Ashton-u-Lyne
Notes: [Note in register] at home
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 334
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Apr 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Nellie Blackburn - Daughter of Charles Rowland Baldwin Blackburn & Ellen
Born: 24 Mar 1903
Abode: 4 Market St. Ashton
Baptised by: R. N. Barritt
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 335
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Apr 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Charles Blackburn - Son of Charles Rowland Baldwin Blackburn & Ellen
Born: 15 Mar 1904
Abode: 4 Market St. Ashton
Baptised by: R. N. Barritt
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 336
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 13 Apr 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Percy Powers - Son of George Henry Powers & Bertha
Born: 9 Mar 1904
Abode: 124 Church Street Dukinfield
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 337
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Aug 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harry Williams - Son of John David Williams & Martha
Born: 26 Jun 1904
Abode: 53 North St. Ashton under Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 338
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Aug 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Henry Priestley - Son of John William Priestley & Kate Eleanor
Born: 10 May 1904
Abode: 51 Uxbridge St. Ashton under Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 339
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 14 Aug 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
William Henry Bennett - Son of John Bennett & Mary Elizh.
Born: 1 Jul 1904
Abode: Sunnyside Currier Lane Ashton-under-Lyne
Baptised by: Saml. Gee?
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 340
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Sep 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Doris Winifred Sizer - Daughter of Thomas Harry Sizer & Mary Weeler
Born: 2 Aug 1904
Abode: 50 Kenyon Street
Baptised by: Charles Bryant
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 341
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 11 Sep 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harold Hilton Mitchell - Son of Harold Mitchell & Ellen
Born: 26 Jul 1904
Abode: 76 Church Street
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 342
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 30 Oct 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Annie Hazlehurst - Daughter of Tom Hazlehurst & Fanny Worsley
Born: 23 Sep 1904
Abode: 105 Church Street Dukinfield
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 343
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Nov 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Earnest Markham - Son of Leonard Markham & Caroline
Born: 9 Oct 1904
Abode: 2 Cockland St
Baptised by: R. N. Barritt
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 344
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Nov 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Pattie Howe - Daughter of Frank Howe & Mary
Born: 25 Sep 1904
Abode: 16 Paradise St.
Baptised by: R. N. Barritt
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 345
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Nov 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Lena Wroe - Daughter of Joshua Wroe & Jane
Born: 30 Aug 1904
Abode: 2 Chadwick Street
Notes: [parents' surname written firstly as Chadwick and then crossed out and replaced
by Wroe]
Baptised by: R. N. Barritt
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 346
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Nov 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Kathleen McVeigh - Daughter of Donald McVeigh & Charlotte
Born: 1 Oct 1904
Abode: 15 Highfield Street Denton
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 347
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Nov 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alice Kay - Daughter of Frederick Handel Kay & Ellen
Born: 1 Oct 1904
Abode: 48 Marlbrough St. Ryecroft Ashton-u-Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 348
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 Nov 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Eveline Hume - Daughter of Charles Hume & Eliza Ann
Born: 13 Oct 1904
Abode: 157 Ashton Rd. Denton
Baptised by: Charles Bryant
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 349
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 25 Dec 1904 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
George Tipping - Son of George Edwd. Tipping & Alice Ann
Born: 11 Nov 1904
Abode: 122 Turner Lane Ashton
Baptised by: R. N. Bryant
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 350
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Feb 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Margaret Hill - Daughter of George Thomas Hill & Mary Helen
Born: 12 Apr 1904
Abode: Bowerfold Mottram Road Stalybridge
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 351
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 5 Apr 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harry Massey - Son of Harry Massey & Annie
Born: 28 Feb 1905
Abode: 31 Bollington St. Ashton
Baptised by: Charles Bryant
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 352
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 5 Apr 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alice Hampson - Daughter of John Hampson & Sarah Jane
Born: 28 Feb 1905
Abode: 99 Grosvenor St.
Baptised by: Charles Bryant
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 353
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Apr 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Arthur Foster Booth - Son of Gerard Booth & Mary Jane
Born: 19 Aug 1898
Abode: 65 Astley St. Dukinfield
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 354
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Apr 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Robert Clayton Fish - Son of William Clayton Fish & Sarah
Born: 5 Mar 1905
Abode: 19 Bentinck Street Ashton-under-Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 355
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 23 Apr 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Henry Sutcliffe - Son of John Sutcliffe & Alice Ann
Born: 27 Mar 1905
Abode: 41 Marlbrough St. Ashton
Baptised by: Charles Bryant
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 356
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 3 May 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Sidney Young - Son of Albert Young & Charlotte Sarah
Born: 25 Feb 1905
Abode: Melbourne Ter. Canterbury St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 357
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Jun 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Annie Gittos - Daughter of Frank Gittos & Katherine
Born: 20 Mar 1905
Abode: 63 Uxbridge Street Ashton Lyne
Baptised by: Charles Bryant
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 358
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Jun 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Edward Cheetham - Son of Edward Cheetham & Hannah Elizabeth
Born: 6 Apr 1905
Abode: 34 Russell St. Ashton Lyne
Baptised by: Charles Bryant
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 359
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 2 Jul 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Herbert Leslie Hopwood - Son of Herbert Hopwood & Alice
Born: 25 May 1905
Abode: 25 Stockport Road A-u-L
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 360
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 26 Jul 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Henry Radcliffe - Son of Ernest Radcliffe & Maria
Born: 11 Jun 1905
Abode: 32 Hamilton Street Ashton u Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 361
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 24 Sep 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Norman Partington Shirt - Son of George Shirt & Mary
Born: 1 Sep 1905
Abode: 47 Princess St. Hurst Ashton under Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 362
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Oct 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Gertrude Ashton - Daughter of Thomas Ashton & Annie Eliza
Born: 6 Jul 1905
Abode: 79 Burlington Street Ashton-u-Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 363
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 22 Oct 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Charles Trigger - Son of William Trigger & Sarah Jane
Born: 19 Sep 1905
Abode: 194 Stamford St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 364
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Nov 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Laura Wright - Daughter of Joshua Wright & Elizabeth
Born: 20 Aug 1905
Abode: County Bank Stamford St. Ashton
Baptised by: R. N. Bryant
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 365
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 29 Nov 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Keith Ashton - Son of Samuel Bancroft Ashton & Hannah
Born: 5 Oct 1905
Abode: Cranbourne Terrace Smallshaw Ashton under Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 366
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Dec 1905 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Mary Robinson - Daughter of Thomas Robinson & Edith Esther Ann
Born: 10 Oct 1905
Abode: 136 Margaret Street Ashton-u-Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 367
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 21 Feb 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Eric Priestley - Son of John William Priestley & Kate Eleanor
Born: 26 Nov 1905
Abode: 57 Uxbridge Street Ashton-u-Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 368
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 May 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Norman Haughton - Son of Thomas Haughton & Kitty
Born: 17 Apr 1906
Abode: 344 Clarendon St. Dukinfield
Baptised by: Charles Bryant
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 369
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 3 Jun 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
June Hall - Daughter of Hallsworth Hall & Florence
Born: 5 Apr 1906
Abode: 10 Wrigley St. Ashton
Baptised by: Charles Bryant
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 370
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 Jul 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Josiah Charles Stamp - Son of Charles Stamp & Clara
Born: 21 Jun 1880
Abode: Sidcup Kent
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 371
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1 Aug 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Kenneth Gooding - Son of Thomas Gooding & Matilda
Born: 15 May 1906
Abode: 96 Mansfield Street Ashton u Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 372
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Aug 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Francis Faulds Hill - Son of George Thomas Hill & Mary Helen
Born: 22 Jan 1906
Abode: 11 Trafalgar Square Ashton-u-Lyne
Baptised by: Samuel Mort
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 373
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Aug 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Florence Brodrick - Daughter of Ernest Brodrick & Annie
Born: 14 Jul 1906
Abode: 70 Trafalgar St. Ashton under Lyne
Baptised by: R. N. Barritt
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 374
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Sep 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ethel Davies - Daughter of James Vincent Davies & Amy
Born: 18 Jul 1906
Abode: 128 Margaret Street Ashton u Lyne
Baptised by: George Beamish Saul
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 375
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 12 Sep 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Annie Rowntree - Daughter of Robert Rowntree & Mary
Born: 21 Jul 1906
Abode: Coop House Minto St. Ashton u Lyne
Baptised by: George Beamish Saul
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 376
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Sep 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Agnes Salthouse - Daughter of Charles Edward Salthouse & Agnes
Born: 16 Aug 1906
Abode: 101 Stamford Street Ashton-under-Lyne
Notes: [Note in register] twins baptised at home
Baptised by: Thos. Little
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 377
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 4 Sep 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alice Ann Salthouse - Daughter of Charles Edward Salthouse & Agnes
Born: 16 Aug 1906
Abode: 101 Stamford Street Ashton-under-Lyne
Notes: [Note in register] twins baptised at home
Baptised by: Thos. Little
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 378
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 Oct 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Wilfrid Bowker - Son of Walter Bowker & Elizabeth
Born: 14 Jul 1905
Abode: 88 Crescent Road Dukinfield
Baptised by: Thos. Little
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 379
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 Oct 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Mary Anice Bowker - Son [sic] of Walter Bowker & Elizabeth
Born: 2 Sep 1906
Abode: 88 Crescent Road Dukinfield
Baptised by: Thos. Little
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 380
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 10 Oct 1906 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Alice Yates - Daughter of Samuel Yates & Clara
Born: 25 Aug 1906
Abode: 74 Kelvin Street Ashton-under-Lyne
Baptised by: Thos. Little
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 381
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Jan 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Wright Lockett - Son of John Samuel Lockett & Alice Ann
Born: 19 Mar 1904
Abode: 11 Smith St. Dukinfield
Baptised by: George Beamish Saul
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 382
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 9 Jan 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Moses Lockett - Son of John Samuel Lockett & Alice Ann
Born: 4 Jun 1906
Abode: 11 Smith St. Dukinfield
Baptised by: George Beamish Saul
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 383
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Jan 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
May Powers - Daughter of George Henry Powers & Bertha
Born: 25 Nov 1906
Abode: 109 Church St. Dukinfield
Baptised by: F. E. Walker
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 384
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 27 Feb 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Edith Morton - Daughter of Joseph Morton & Elizabeth
Born: 26 Jan 1907
Abode: 10 Hindley Street Ashton
Baptised by: F. Ernest Walker
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 385
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 24 Mar 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Phyllis Hobson - Daughter of Thomas Hobson & Esther
Born: 8 Feb 1907
Abode: 34 Morton Street Oldham
Baptised by: George Beamish Saul
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 386
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 3 Apr 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Thomas Roberts - [Child] of James Roberts & Betty
Born: 20 Feb 1907
Abode: 54 Minto Street Ashton
Baptised by: F. Ernest Walker
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 387
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 29 May 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Trevor Charles Stamp - Son of Josiah Charles Stamp & Olive Jessie
Born: 13 Feb 1907
Abode: Welbeck Avenue Ashton-under-Lyne
Baptised by: Thos. Little
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 388
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
James Eremon Grafton - Son of Walter Grafton & Mabel
Born: 22 Mar 1907
Abode: 14 Church Street Ashton-under-Lyne
Baptised by: Thos. Little
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 389
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ella Porter - Daughter of Herbert Porter & Edith
Born: 26 Apr 1907
Abode: 31 Egerton Street Ashton-under-Lyne
Baptised by: Thos. Little
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 390
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 16 Jun 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Samuel Cook - Son of John Thomas Cook & Roslind May
Born: 16 May 1907
Abode: 131 Fitzroy Street Ashton u Lyne
Baptised by: Thos. Little
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 391
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Jul 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Andrew Cooper - Son of John Thomas Cooper & Elizabeth Ann
Born: 11 Jun 1907
Abode: 26 Welbeck Street Ashton under Lyne
Baptised by: W. J. Baker
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 392
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 7 Jul 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Gladys Mellor - Daughter of Harry Mellor & Jane Alice
Born: 18 May 1907
Abode: 65 Bollington Street Ashton under Lyne
Baptised by: W. J. Baker
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 393
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 11 Aug 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Harry Clayton Fish - Son of William Clayton Fish & Sarah
Born: 14 Jun 1907
Abode: 19 Bentick St. Ashton u Lyne
Baptised by: F. Ernest Walker
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 394
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 18 Aug 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
George Leslie Wilson - Son of George Wilson & Mary Jane
Born: 23 Jun 1907
Abode: Canal Ho. Portland St. Ashton-under-lyne
Baptised by: Thos. Little
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 395
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 15 Sep 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ethel Hazlehurst - Daughter of Tom Hazlehurst & Fanny Worsley
Born: 6 Aug 1907
Abode: 128 Railway St. Dukinfield
Baptised by: George Beamish Saul
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 396
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 25 Apr 1900 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Reginald Priestley - Son of Harry Fletcher & Eva Beatrice Priestley
Born: 24 Mar 1900
Abode: Burlington St. Ashton-u-Lyne
Baptised by: Richard Crozier
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 397
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 20 Oct 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Kenneth Wrigley - Son of Robert Wrigley & Sarah
Born: 14 Sep 1907
Abode: 43 Whiteacre Road Ashton u Lyne
Baptised by: George Beamish Saul
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 398
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 6 Nov 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Elsie Charlotte Taylor - Daughter of Joseph Rowley Taylor & Ada
Born: 25 Jan 1894
Abode: 36 Keppel Street Ashton-under Lyne
Baptised by: Thos. Little
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 399
Source: LDS Film 2357132
Baptism: 27 Nov 1907 Stamford St Wesleyan Methodist, Ashton under Lyne, Lancs.
Ethel Caine - Daughter of Herbert John Caine & Elizabeth
Born: 25 Oct 1907
Abode: 58 Portland St. Ashton-u-L.
Baptised by: Thos. Little
Register: Baptisms 1881 - 1907, Entry 400
Source: LDS Film 2357132